Kontrola temperature u fermentation chamberu

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Kontrola temperature u fermentation chamberu

Post Postao/la PBR » sri lip 17, 2015 12:47 am

Standarno kad god imam posla preko glave, uvijek nadjem nesto za ubit vrijeme, samo da ne moram raditi ono sto trebam :)

Tako i danas, odlucio sam napraviti neki jednostavni sistem za kontrolu temperature u fermentation chamberu. Da stvar bude ironicna, nemam jos ni boil kettle napravljen, niti MLT. Ma nemam ni kesicu kvasca, da ne kazem praznu bocu

Ukratko, tesko da ce ikome ovo biti korisno jer je jednostavno neisplativo, ali eto kad sam se vec glupirao s tim htio sam podijeliti s vama, mozda neko dobije neku dobru ideju.

Kao sto rekoh, ovo vjerovatno nije moguce izvesti ako se bas ne razumijete u sve komponente. Vjerovatno ce vam sve zvucati ko spansko selo, ali... Znate ono kad ljudi stalno tipkaju po svojim pametnim telefonima i kad treba i kad netreba? E pa tako vi mozete izvaditi svoju Jabuku/Android ili nedajboze Nokiu i provjeriti temperaturu u svom chamberu :D

Sto gdje kud i kako?

U biti ne znam ni ja vise sam :D Toliko sam toga isprtljao da cu vjerovatno nesto zaboraviti.

Sto sam koristio:

-Mali Ubuntu server
-Raspberry Pi
-Z-Board za RPi
-Z-Wave termometar

Znaci nabavio sam neki random termometar koji se moze spojiti na Z-Board. Na RaspberryPi sam uvalio Raspbian OS, ali bilo koji linux je ok. Na samu maticnu sam nakacio Z-Board, i instalirao svasta nesto sto treba za njega. Otvorio sam Control Panel i registrirao termostat na Z-board tj RPi. Uz pomoc sMapa tj twisteda sam citao podatke sa termostata (koji bi trebao biti u chamberu), i pisao ih u file. To je sve obavljeno sa bash skriptom. Onda sam uvalio RSA key na raspberry da mogu ssh-at na server i jednostavno scp-at taj file u Web Root od Apachea. Sad kada upalite browser na mobitelu/laptopu i ukucate svoj IP, mozete vidjeti koja je trenutna temperatura.
I eto, iduci put kad odete negdje za vikend mozete biti mirni da je kvasac u dobrim uvjetima :D

Kao sto rekoh, vjerovatno vam ovo nista nema smisla. Napisao sam ovo iz pukog slucaja da ako netko tko se razumije u ovakve gluposti naleti na ovo, pa mu mozda sine kakva ideja.

I za kraj evo graf mojih testnih mjerenja (opet, jer nemam fermentor). Uzeo sam jadan termostat i nosio ga po stanu jer nemam sto pametnije radit :P

http://s14.postimg.org/fufh44v3j/image001.png

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Re: Kontrola temperature u fermentation chamberu

Post Postao/la Ygor » sri lip 17, 2015 1:19 am

PBR je napisao/la: Kao sto rekoh, vjerovatno vam ovo nista nema smisla. Napisao sam ovo iz pukog slucaja da ako netko tko se razumije u ovakve gluposti naleti na ovo, pa mu mozda sine kakva ideja.
Pohvale za trud i dobru ideju ( koja je možda malo "overkill" :mrgreen: )

Ako misliš i dalje raditi na tome obrati pažnju na :

http://www.brewpi.com/

Soft je open source i ima implementirano mjerenje u tri točke ( unutar fermentora, u slobodnom prostoru hladnjaka i u vanjskom prostoru ( prostoriji u kojoj je hladnjak ))

Koristi napredni algoritam za donošenje odluke kada će uključivati hlađenje/grijanje ( vjerojatno PID ), ima izvrsno izvedeno logiranje ( http://www.brewpi.com/#jp-carousel-1098 ) integriran web server, temperaturni profili se mogu unaprijed definirati itd. itd. ...

Pozdrav :zivjeli2:




.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri lip 17, 2015 7:34 pm

PBR, od kuda ti statička IP adresa za server?
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

handinho
Postovi: 237
Pridružen/a: sri svi 08, 2013 12:30 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la handinho » sri lip 17, 2015 9:01 pm

Don Genovese je napisao/la:PBR, od kuda ti statička IP adresa za server?
DynDns, No-IP,...

Već sam nabavio RPi i DS18B20 sonde, ali nikako ulovit vremena da to složim. :D

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la PBR » čet lip 18, 2015 10:34 am

Ako rentas neki minimalni server za $10 mjesecno, dobijes uvijek static IP

@Ygor, odlicno, bacim pogled

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pet lip 19, 2015 12:43 am

PBR je napisao/la:Ako rentas neki minimalni server za $10 mjesecno, dobijes uvijek static IP ...
Pa to je 120$ po godini :shock:
Za toliko novaca skuhaš bazen pive :)
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la PBR » ned lip 21, 2015 11:14 pm

istina, ali ako se bavis time i imas vec server, onda je jednostavno :)

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned lip 21, 2015 11:50 pm

handinho je napisao/la: ... , ali nikako ulovit vremena da to složim. :D
Ne želiš napisati da te žena prije samog sebe ulovila da joj slažeš cvijetnjake, štihaš vrt, dadiljaš djecu dok se ona zasluženo odmara ili renoviraš cijeli stan i vozaš punicu "po doktorima"?
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

handinho
Postovi: 237
Pridružen/a: sri svi 08, 2013 12:30 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la handinho » sri lip 24, 2015 7:21 pm

Don Genovese je napisao/la:
handinho je napisao/la: ... , ali nikako ulovit vremena da to složim. :D
Ne želiš napisati da te žena prije samog sebe ulovila da joj slažeš cvijetnjake, štihaš vrt, dadiljaš djecu dok se ona zasluženo odmara ili renoviraš cijeli stan i vozaš punicu "po doktorima"?
Srećom pa sam još premlad za tu fazu ili je kod mene sve naopako... :D

Odgovori