Dehydrator od perilice za suđe,sušač slada,voča i povrča

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Dehydrator od perilice za suđe,sušač slada,voča i povrča

Post Postao/la mali badem » pet kol 28, 2015 8:09 pm

konačno je u pogonu dehidrator- sušač prepravljen od mašinke za pranje suđa . u ovom probnom pogonu ostavljen je originalni grijač pod kontrolom PID-a . zasad su 2 ventilatora -220 V --fi 125 ( u planu su po potrebi još 1-2 kom). vrata su odškrinuta , tražim još najbolje riješenje za ulaz i izlaz zraka,filter .
planiram sušiti slad nakon ošečerenja , voče i povrče.

:hmelj: :pivo3:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Post Postao/la fegi » pet kol 28, 2015 9:02 pm

kul!

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » pet kol 28, 2015 10:15 pm

Odlicno, svaka cast na trudu!
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » sub kol 29, 2015 2:44 am

Bademe, ti imaš najljepšu perilicu... ...odmah iza moje žene :D :zivjeli2:

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub kol 29, 2015 7:40 am

jonathan livingston je napisao/la:Bademe, ti imaš najljepšu perilicu... ...odmah iza moje žene :D :zivjeli2:
Ne vidim ni jedne žene ispred Bademove sušilice :shock:

Bademe, izreži rupu za ventilatore na vratima (il' na jednom od bočnih zidova, ako ti je praktičnije), skroz pri dnu, (ova dva ventilatora će ti biti dovoljna) i njih stavi odmah na rupu, možda čak i izvana. Iza njih, s razmakom od 15-20mm namontiraj grijač da zrak puše po njemu, te izbuši npr. pet rupa na vrhu sušilice, u formi simetrije pet točkica na kocki za kockanje, a te rupe nek imaju površinu za pola manju od rupe na ulazu (poslije na rupama možeš s kakvim limovima i prigušivati protok zraka, ako bude potrebno, za pojedine namirnice). Osjetilo temp. stavi u prizemlje ispod prvog sloja namirnica, ili u srednji kat, pokraj stijenke sušilice.
Filter ti ne treba, nikakav.
Rupe za ventilatore ti trebaju biti minimalno koliko su rupe u samim njima, nikako manje, jer će ti puno manje puhati.

Slad nakon ošečerenja suši na 50-115°C (ovisi o željama kakav želiš kristal), a voće (rezano na čim tanje ploške) ne višlje od 60°C jer se onda jako gube vitamini.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub kol 29, 2015 10:23 am

Bok , Don

kombiniral sam s ventilatorima na vratima ( stjenka je dupla ) ali zbog oblika nutarnje nisam našel dovoljno jednostavno riješenje za brzu izvedbu. osim toga ,trebalo bi razmak između stjenki premostiti nekakvim kanalom .izlaz zraka će biti na gornjoj strani vrata .jačinu strujanja po etažama se može podešavati terasastim postavljanjem polica -gornja je najdublja a najniža skoro do vrata .
u potrazi sam za podlogom za koju se nebi ljepilo a da je perforirana.
jel postoji perfor papir za pečenje kolača ili ga moram sam lohati s krojačkim kotačem :wink:

:hmelj:

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub kol 29, 2015 8:23 pm

Zrak ti ne smije strujati preko/iznad slada, već kroz slad, vertikalno, uspravno, pa bi ti svaka polica/sito trebala biti "na knap" sa svim stijenkama. Tek onda ti rupa može biti na vratima. Bolje izvedbe omogućuju čak i da se jedan dio struje zraka vraća prema dnu posebnim kanalom, radi boljeg iskorištenja topline. Ventilatore stavi u vrata, s drvenim ili aluminijskim okvirom koji će ući između dva pleheka vrata. Umjesto masnog papira za kolače stavi gustu nerđajuću sitovinu, koju trebaš samo prebrisati mokrom krpom i toplom vodom, nikako kuhinjske krpe. Sitovine nerđajuće imaš u svakoj boljoj trgovini građevinskim materijalom. Kod nas ju trgovci nazivaju aluminijskom, no ona je ipak inoxica, i dvadesetak je kn/m2.
I zaobiđi prebrze izvedbe, napravi to kak' treba, a ne da spada.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned kol 30, 2015 2:35 am

pretpostavljam da slijediš ideju i kopiju kupovnih ,okruglih sušača čiji konstruktori su imali sve na volju da zaokruže koncepciju odozdola prema gore sa minimalnim razmacima i minimalnim bezvrijednim strujanjima.
u kontekstu preinake lako ti je shvatljivo da se prilagođavaš ponuđenom prostoru, materijalu.... pa baš i nemaš previše izbora.
ako se prikloniš uvjetu da se konstrukcija vozi po vodilici , več gubiš na smjeru strujanja zbog velikog razmaka...
rekoh da tražim riješenje za podlogu između pocinčano ?-galvanizirane? podloge i sirovine za sušenje . bilo bi idealno da bude s rupicama. onda bi imalo smisla zatvarati bokove...
što je to sitovina ? nepoznato mi je po nazivu i izgledu...
daj pogodak malo
podebljaj...

:hmelj: :pivo3:

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » ned kol 30, 2015 2:40 am

vjerovatno je mislio na pletivo no ako je inox onda nije dvadesetak kn m2...
in fermantation we trust

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned kol 30, 2015 7:49 am

Tine, može i pletivo. Ako se pletivo plete od kakve niti da bi se koristilo za sito, onda se isto zove sitovina, koja se razapinje na okvire da bi s istim činilo funkcionalno sito. Ima još puno ...
Bademe, dulje vrijeme proučavao sam tehnološke postupke, koliko mi je bilo dostupno po internetu kako se profesionalno, u manufakturama nekad, i u industriji sad, suši i peče slad. Naj se srditi, samo sam htio podijeliti stečeno što god. Svejedno, hvala ti na ukazanom mi povjerenju :mrgreen:


:hmelj: :zivjeli2: :hmelj:
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Odgovori