Smanjivanje okretaja pumpe?

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub stu 07, 2015 7:22 am

jonathan livingston je napisao/la:Jel bi za bypass to bila ovakva skica ili nekako drugačije?
Upravo tako. Ostali uopće nisu čitali "sve" što sam napisao. Prigušenje samo na ulazu ili izlazu vrijedi samo kod pumpe za centralno grijanje, jer se kod nje i očekuju velika opterećenja u cijelom hidrauličkom krugu, pa ona ima u sebi već "ugrađen" određeni bypass "u kučištu".
sergio je napisao/la: ... najispravniji način je:
http://www.ebay.co.uk/itm/2000W-AC-50-2 ... Swl9BWJd3Z
ili sl.
Kakav PWM, to je obični dimmer, i nije dobar za monofazni motor, samo za pumpu od vešmašine, koja nema "pravi" monofazni kavezni asinkroni motor s oba namotaja.
Pravi pwm posebno na pobudu, a posebno na glavni namotaj, i da su oba pwma u fazi, to bi bilo jedino ispravno, i bez kondenzatora. Malo komplicirano, ali ...
Što jači motor (>100W), hidraulika radi probleme.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
nikac
Postovi: 265
Pridružen/a: sub lis 06, 2012 5:16 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la nikac » pon stu 30, 2015 10:08 pm

Jel tko napravio tu šemu sa bypass-om .. nek uslika da vidim kako bi to išlo?
Pošto slika vrijedi 100000000000 rijeci :)

Avatar
nikac
Postovi: 265
Pridružen/a: sub lis 06, 2012 5:16 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la nikac » sri pro 02, 2015 6:39 pm

nikac je napisao/la:Jel tko napravio tu šemu sa bypass-om .. nek uslika da vidim kako bi to išlo?
Pošto slika vrijedi 100000000000 rijeci :)
Evo nikac 1000 rijeci ..

Klikini na sliku za uvečanje:
slika

slika

Avatar
stribor7
Postovi: 337
Pridružen/a: uto srp 08, 2014 1:13 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la stribor7 » čet pro 03, 2015 7:07 am

Ahoj,
do koje temperature može ta cijev. Vidim ih po velikim centrima ali nigdje nepiše koje temperature podnosi. Htio bih napraviti CFC pa me zanima, jer armirana crijeva nalazim samo do fi16.
Pozdrav
STRIBOR7

Avatar
nikac
Postovi: 265
Pridružen/a: sub lis 06, 2012 5:16 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la nikac » čet pro 03, 2015 8:10 am

stribor7 je napisao/la:Ahoj,
do koje temperature može ta cijev. Vidim ih po velikim centrima ali nigdje nepiše koje temperature podnosi. Htio bih napraviti CFC pa me zanima, jer armirana crijeva nalazim samo do fi16.
Pozdrav
Ja je koristim kod ukomljavanja i nemam problema. Ove sve kao polu armirane mi roverica+temperatura prežabi.. nisam pokušavao sa 90+ stupnjeva, ali mislim da nebi trebalo biti problema..

Avatar
mbed
Postovi: 259
Pridružen/a: pet lip 10, 2011 2:16 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci

Post Postao/la mbed » čet pro 03, 2015 11:15 am

Mi smo napravili sličan bypass, ali nije još testiran sa sladovinom, samo sa vodom, i uspori malo protok. Možda bi mogli drugačije okrenut T-komade, pa bi dobili na još više smanjenom protoku, ali nismo se s tim igrali još.

Ono što nas mući je spoj (pumpa/koljeno) u našem slučaju. Koliko god stavili teflona ili kudelje, uvijek se koljeno lako namota i može se vrtit lagano lijevo desno, kao da je navoj pumpe malo manji od standarda 3/4 cola, pa ne uhvati skroz jako. Za sad ne curi, ali ipak bi htjeli to pritegnuti da bude čvrsto. Ima nekih savjeta?

Evo slika:

slika
slika

Businessman
Postovi: 154
Pridružen/a: pon pro 08, 2014 8:31 pm
Lokacija: Fericanci

Post Postao/la Businessman » čet pro 03, 2015 2:35 pm

nikac je napisao/la:
nikac je napisao/la:Jel tko napravio tu šemu sa bypass-om .. nek uslika da vidim kako bi to išlo?
Pošto slika vrijedi 100000000000 rijeci :)
Evo nikac 1000 rijeci ..

Klikini na sliku za uvečanje:
slika

slika


ova crijeva izbjegavajte, jedno kuhanje i mozes ga bacit koliko se izdeformira, nije napravljeno za velike temperature, bilo je montirano na usis pa se skroz skupilo i izdeformiralo ali predpostavljam da bi najebalo i da je na izlazu pumpe....

Avatar
nikac
Postovi: 265
Pridružen/a: sub lis 06, 2012 5:16 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la nikac » čet pro 03, 2015 5:32 pm

Businessman je napisao/la: ova crijeva izbjegavajte, jedno kuhanje i mozes ga bacit koliko se izdeformira, nije napravljeno za velike temperature, bilo je montirano na usis pa se skroz skupilo i izdeformiralo ali predpostavljam da bi najebalo i da je na izlazu pumpe....
jesi ti siguran u to što navodiš :) ?
ja takvo sta koristim vec 15 kuhanja na hermsu i nemam nikakvih problema ... :)) ^^ :zivjeli2:

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » čet pro 03, 2015 7:43 pm

ovakvo crijevo sam imao na pumpi koja mi vadi vodu iz bunara.... za hlađenje...

kupio sam i ovakve šelne i one jače sa dvije žice i šarafom i .... nevalja!!!!!
pumpa je radila tako da je uvijek vukla zrak na spojevima šelne...

nisam nikada to uspio zateći....
dok mi Francuz nije to spojio plastičnim cijevima.....
Pivo teče bubrezi se liječe !

Businessman
Postovi: 154
Pridružen/a: pon pro 08, 2014 8:31 pm
Lokacija: Fericanci

Post Postao/la Businessman » sub pro 05, 2015 9:21 am

nikac je napisao/la:
Businessman je napisao/la: ova crijeva izbjegavajte, jedno kuhanje i mozes ga bacit koliko se izdeformira, nije napravljeno za velike temperature, bilo je montirano na usis pa se skroz skupilo i izdeformiralo ali predpostavljam da bi najebalo i da je na izlazu pumpe....
jesi ti siguran u to što navodiš :) ?
ja takvo sta koristim vec 15 kuhanja na hermsu i nemam nikakvih problema ... :)) ^^ :zivjeli2:
moram pronac taj komad crijeva pa cu uslikat sta je ostalo od njega, temperatura ga smekša do jaja a pumpa napravi podtlak ,rezultat je spljošteno crijevo kroz koje jedva srće vrelo pivo a pritom vjerovatno i otpušta koješta u pivo jer nije namjenjeno za temperature koje mi koristimo.
Ako si ti zadovoljan super , ja nisam imao srece :(


Sutra cu uslikat i stavit u posebnu temu moje riješenje tog problema, da nebude ovdje off topic, nego na ovim slikama vidim pocinčane T-komade, zar to nije zabranjeno u pivarstvu :?:

BlackyBandit
Postovi: 3
Pridružen/a: čet ožu 03, 2016 5:08 pm
Lokacija: Novi Sad, Srbija

Post Postao/la BlackyBandit » ned pro 04, 2016 11:06 pm

Pozdrav iz komšiluka.

Zanima me, pošto imam ovakvu pumpu i zavšravam HERMS, da li neko od bypass rešenja radi posao? Tj. prema slikama gore?
Prijatelj ima Rover 25 i služi ga pumpa za pretakanje piva u burad onim crevima sa veoma uskim prečnikom, a koristi ih i za filtraciju piva, i nema problema sa opterećenjem pumpe.

Ja sam imao priliku da popričam sa momkom iz Irske, koji koristi ove pumpe sa prijateljem, i kaže da ukoliko se postavi ventil na izlazu može da se kontroliše protok bez problema. Evo linka sa njegovog bloga: http://www.irishsourbeers.com/2016/03/r ... rover.html

Na deklaraciji piše protok od 5-28 l/min, ali nisu baš umeli da mi obrazlože najbolje šta to znači u prodavnici gde sam kupio. Stavio sam 1/2'' ventil na izlazu pumpe, ali s obzirom da sam skeptik, voleo bih da čujem mišljenja ljudi koji ih koriste u konvencionalnim herms-ovima napravljenim od 50l kegova. Kakva su vaša iskustva i na koji način se ova pumpa najbolje upotrebljava?

Zahvaljujem unapred.

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Post Postao/la fegi » pon pro 05, 2016 9:36 am

mbed je napisao/la:Mi smo napravili sličan bypass, ali nije još testiran sa sladovinom, samo sa vodom, i uspori malo protok. Možda bi mogli drugačije okrenut T-komade, pa bi dobili na još više smanjenom protoku, ali nismo se s tim igrali još.

Ono što nas mući je spoj (pumpa/koljeno) u našem slučaju. Koliko god stavili teflona ili kudelje, uvijek se koljeno lako namota i može se vrtit lagano lijevo desno, kao da je navoj pumpe malo manji od standarda 3/4 cola, pa ne uhvati skroz jako. Za sad ne curi, ali ipak bi htjeli to pritegnuti da bude čvrsto. Ima nekih savjeta?
Komadi su sa ebaya? Ma to tii za najmanje pritiske nevalja...kao što si reko preveliki luft odnosno premali navoj. Probaj naručit jedan komad sa inox centar sesvete pa da vidiš razliku. Kolikoo je u startu kinez jeftiniji, na kraju bude to sve skuplje...
NAUTILIS Home Brewery

Avatar
mbed
Postovi: 259
Pridružen/a: pet lip 10, 2011 2:16 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci

Post Postao/la mbed » pon pro 05, 2016 9:51 am

fegi je napisao/la:Komadi su sa ebaya? Ma to tii za najmanje pritiske nevalja...kao što si reko preveliki luft odnosno premali navoj. Probaj naručit jedan komad sa inox centar sesvete pa da vidiš razliku. Kolikoo je u startu kinez jeftiniji, na kraju bude to sve skuplje...
Nisu komadi sa ebay-a, iz Sertobela su neki, a drugi iz Sesveta baš, ali jednostavno ima malo lufta. U priči sa prodavačima inox dijelova, rečeno mi je da talijani nemaju skroz preciznu nareznicu, pa da je tu greška, ili jednostavno novaxu dolazi glava pumpe iz kine sa kineskim navojem.

Ali sad nakon dužeg korištenja se koljeno "zapeklo" pa se niti ne miče više. A što se tiče baypassa, radi odlično. :zivjeli:

BlackyBandit
Postovi: 3
Pridružen/a: čet ožu 03, 2016 5:08 pm
Lokacija: Novi Sad, Srbija

Post Postao/la BlackyBandit » pon pro 05, 2016 11:25 am

mbed je napisao/la:
fegi je napisao/la: Ali sad nakon duľeg koriątenja se koljeno "zapeklo" pa se niti ne miče viąe. A ąto se tiče baypassa, radi odlično. :zivjeli:
Hvala na odgovoru, porucicu danas sutra fitinge pa ću da sklopim bypass. Bacicu neku slicicu ovde.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » uto pro 27, 2016 11:31 am

Evo ima i pumpa sa ugrađenim ventilom.
https://www.polsinelli.it/en/electric-p ... -P1477.htm :wink:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Odgovori