Smanjivanje okretaja pumpe?

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Businessman
Postovi: 154
Pridružen/a: pon pro 08, 2014 8:31 pm
Lokacija: Fericanci

Smanjivanje okretaja pumpe?

Post Postao/la Businessman » čet stu 05, 2015 5:02 pm

Zamolio bih iskusnije električare i sve ostale intelektualce da pripomognu korisnim savjetima.

Situacija je sljedeća, imam pumpu Novax 20B , na koji nacin bi najbezbolnije usporio njezine okretaje da mogu izbjec npr. povlacenje taloga pri prvom pretoku , zatim da mogu lagano tjerat sladovinu kroz chiller da bi se bolje ohladila,.... ima li nacina ali bez da pumpa rikne?

Vidim bezbroj beneficija kad mogao regulirati okretaje, neki potenciometar mi pada na pamet kao ono kad mozes svjetlo smanjinjivat i pojacavat....

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » čet stu 05, 2015 5:22 pm

Najjednostavniji i najjeftiniji način je sa kineskim regulatorima napona.

Evo link na jednoga:

http://www.ebay.co.uk/itm/Adjustable-Vo ... Swv0tU8ETU

Problem sa takvim regulatorima je što motor osim okretaja gubi i dosta snage, ali vjerujem da nemaš potrebu prepumpavati na velike visine.

Inače, pravo "industrijsko" rješenje za ovaj problem je takozvani "frekvencijski pretvarač".

Sa njime motor ima punu snagu i na smanjenim okretajima.

Evo malo o toj temi:

http://www.aip.com.hr/cesta-pitanja/4/


.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet stu 05, 2015 6:27 pm

Nisi napisao kakvu pumpu imaš, tj. kakav motor ju "ganja". Pukni barem fotografiju motora.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Re: Smanjivanje okretaja pumpe?

Post Postao/la Ygor » čet stu 05, 2015 6:39 pm

Businessman je napisao/la: imam pumpu Novax 20B
Kavezni monofazni asinhroni motor, 220V 1,8A

http://www.pivarstvo.info/forum/files/n ... _c_741.png

http://i.ebayimg.com/00/s/MTYwMFgxNTU4/ ... K/$_35.JPG



.

martin_bravo
Postovi: 113
Pridružen/a: sub tra 05, 2014 4:30 pm
Lokacija: Novigrad

Post Postao/la martin_bravo » čet stu 05, 2015 6:58 pm

Mozes regulirat brzinu sa kondenzatorom sto manje mF to sporja brzina slozis si prekidac sa 2 ili 3 kondenzatora i mozes regulirat brzinu u 2 ili 3 brzine ( inace svaki monofazni motor bez cetkica ti ima kondenzator i samo mjesto njega si to slozis)
Martin

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet stu 05, 2015 7:36 pm

Monofazni motor ima jedan glavni namotaj statora i jedan pomoćni (isto na statoru). Tu zaboravi klasični trofazni frekventni regulator brzine. Gore spomenuti dimmer s Ebaya se ne preporučuje uopće za monofazne kavezne motore. Da je trofazni motor u pitanju (a koji je složen s kondenzatorom u monofazni spoj), tu otpojiš sve i spajaš ga na trofazni priključak u seriju s frek. regulatorom, što je poprilično skupa izvedba iz ovog kuta gledanja.

Zato ja predlažem konstantnu brzinu motora (ne dirati ništa oko pumpe i motora) nego ugraditi bypass. Napraviš s T-komadima na ulazu i izlazu pumpe bypass (to je spoj ulaza i izlaza pumpe, istog promjera cijevi kao i ulaz, i takvog promjera i ventil), i u taj spoj uvališ taj blok ventil (npr. kuglasti ventil koji će se najmanje štopati), pa s tim ventilom reguliraš povrat potisa na usis pumpe, a tim dobiješ manji tlak na potisu, što će na kraju rezultirati manjim protokom od pumpe prema dalje (tu je dalje dobro imati nekakav otpor u cjevovodu, npr. visinu stupca tekućine na potisu, ili hladnjak već spomenuti, ili uži cjevovod nakon tog T-komada). Pumpi apsolutno neće biti ništa, čak ako ventil i otvoriš do kraja, pa će pumpa vrtiti tekućinu uglavnom u svom krugu. Ovo je najjeftinija izvedba, a odlično radi.
Samo, a i nevezano za ovo, uvijek pazi da ti je pumpa uvijek puna tekućine kod starta. U tome će ti uvelike pomoći i to da ti je izlazno crijevo malo manjeg promjera nego izlazno, i da prvo pustiš tekućinu u pumpu, pa punu pumpu tek onda kreneš vrtiti.
Sreće na vreće.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

martin_bravo
Postovi: 113
Pridružen/a: sub tra 05, 2014 4:30 pm
Lokacija: Novigrad

Post Postao/la martin_bravo » čet stu 05, 2015 8:18 pm

Svaki monofazni motor bez cetkica ima kondenzator koj je spojen na pomocni namotaj i ovisno o snazi kondenzatora se regulira brzina vrtnje motora , a trofazni motori su druga prica

Ja na MLT smanjujem recimo protok samo s jednim ventilom na ulazu u pumpu i s njim mozes protok regulirat

http://www.mycity.rs/slika.php?slika=55 ... motora.jpg
Martin

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet stu 05, 2015 9:43 pm

martin_bravo je napisao/la:Svaki monofazni motor bez cetkica ima kondenzator koj je spojen na pomocni namotaj i ovisno o snazi kondenzatora se regulira brzina vrtnje motora , a trofazni motori su druga prica

Ja na MLT smanjujem recimo protok samo s jednim ventilom na ulazu u pumpu i s njim mozes protok regulirat

http://www.mycity.rs/slika.php?slika=55 ... motora.jpg
Martine, bravo, no kondenzator nema "snagu", već kapacitet, nazivni napon, konstrukciju za koju je namijenjen ... i nisi pažlivo pročitao ovo moje gore. Nisi naveo koje kapacitete kondenzatora mu preporučaš za njegove potrebe, koliko ta igra, dok dođe do svog rezultata za izabir kondenzatora košta, pa višepoložajna sklopka za izbor kondenzatora ... kutija s poželjnim IP u koju to sve bude smješteno ... kabeli, uvodnice, da to sve na nešto bude nalik ...
Ovako ima potpunu analognu regulaciju od nekoliko, do 100% protoka. Protok i je cilj regulacije, a ne sam broj okretaja motora. Zašto ti mijenjaš kapacitet kondenzatora, ako to uopće i radiš, kad ti je sve jednostavnije s ventilom na usisu? Prigušenje protoka na ulazu radi se na ventilatorima, na pumpama ne, zbog gustoće medija i okoline (zrak). Na kraju priče, koja zna biti vrlo kratka brzo pohabaš "semeringe" na osovini pumpe i, šmrc. Hidraulika je zajebata stvar. Ne znam kakvu ti imaš pumpu. To možeš raditi s pumpom od vešmašine. S ovakvom ja ne bih.
Dosta sam "srao". Svatko zna svoje. Svoje znanje i iskustvo nisam pobrao na "cesti", a tko ima čvršće argumente, neka ih i obrazloži. Od mene dosta.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » pet stu 06, 2015 8:21 am

Jako dobra tema jer nas više koristi takve pumpe i većina ima ovakve nedoumice.

Zato hvala Done na nesebičnom dijeljenju svojeg znanja! :zivjeli2:

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » pet stu 06, 2015 10:26 am

Jel bi za bypass to bila ovakva skica ili nekako drugačije?
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
mbed
Postovi: 259
Pridružen/a: pet lip 10, 2011 2:16 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci

Post Postao/la mbed » pet stu 06, 2015 11:07 am

Što nije najjednostavnije staviti ventil na izlaz pumpe i njegovim prigušenjem "usporiti" tok? Da li ima kakvih štetnih posljedica?
Ili je bolje složiti ovakav sistem iznad, sa T komadima?

Avatar
sergio
Postovi: 261
Pridružen/a: sub lip 01, 2013 8:39 am
Lokacija: Zagreb - Sesvete
Kontakt:

Post Postao/la sergio » pet stu 06, 2015 1:04 pm

mbed je napisao/la:Što nije najjednostavnije staviti ventil na izlaz pumpe i njegovim prigušenjem "usporiti" tok? Da li ima kakvih štetnih posljedica?
Ili je bolje složiti ovakav sistem iznad, sa T komadima?
ima puno štetnih posljedica ... najispravniji način je:

http://www.ebay.co.uk/itm/2000W-AC-50-2 ... Swl9BWJd3Z

ili sl.
...........................................................................................
Ne vjeruj ženi koja laže i čovjeku koji ne pije !
...........................................................................................

Avatar
Saša
Postovi: 532
Pridružen/a: uto ožu 20, 2012 1:13 pm
Lokacija: Zagreb, Špansko

Post Postao/la Saša » pet stu 06, 2015 1:41 pm

A što mu nije najjednostavnije na izlazu iz bačve staviti ventil pa regulitati protok. Kad treba manji protok tj. manje povlačenje onda lagano zatvori ventil, a kad treba jači protok tj. prepumpavanje otvori ventil.

Brzo, jeftino i efikasno rješenje. Pumpi neće štetiti jer mu treba mali protok samo kod početnog dijela prepumpavanja.

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » pet stu 06, 2015 2:11 pm

Ak dobro shvaćam nije dobro reguliranje napona jer se smanjuje snaga pumpe pa pumpa trpi.
A isto tako pritvaranjem ventila na usisu ili izlazu isto ne valja jer na usisu će pumpa raditi punom snagom i ubrzo ostati suha jer nema dovoljno tekućine koja bi ju napajala.
Reguliranje protoka ventilom na izlazu opet opterećuje pumpu jer radi punom snagom, dolazi do zagušenja i pretpostavljam pregrijavanja pumpe...

...mislim da je ovaj Donov savjet zlata vrijedan, ili barem 800kn svakih nekoliko godina, možda i prije... :zivjeli2:

Businessman
Postovi: 154
Pridružen/a: pon pro 08, 2014 8:31 pm
Lokacija: Fericanci

Post Postao/la Businessman » pet stu 06, 2015 10:39 pm

Bogme zanimljiva riješenja, pošto nisam baš elektro-man možda probam sa bypass-om

Pri prošlom kuhanju sam podmetnuo platnu sa sitnom rupom na izlazu
ali nisam baš bio oduševljen rezultatom... jer pumpa mora imati svoje opterečenje, ovako samo mlati sladovinu...
Jednom sam sa vinom doživio da je tako mlatilo u pumpi pri pretoku i to vino je bilo potpuno razbijeno , odrazilo se na kvalitetu 100% na lošije....


Netko je gore spomenuo zasto na pipu jednostavno ne istačem (kod prvog pretoka npr), nemogu zbog taloga, a i nemam pipu XD

Odgovori