rover pumpe - problemi

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

rover pumpe - problemi

Post Postao/la slawoner » sri vel 03, 2016 8:17 pm

Dali je netko od vas koji pretačete veće količine piva s pumpom rover novax b20 imao problema s njom? Mi smo u 6 mjeseci ubili 3 pumpe i svaka je imala isti uzrok smrti - elektro motor mokar iznutra i izgorio! Odmah mi je na pamet palo da je procurila sladovina iz cilindra, međutim nije ljepljivo, u pitanju je čista voda!!

S majstorima sam došao na ideju da se u motoru stvara kondenzat - naime, s jedne strane imamo cilindar s vrelom tekućinom koji je zaljepljen za motor, s druge strane imamo ventilator koji fino hladi motor - dali je moguće da se unutar motora stvara kondenzat zbog sudara vrućeg i hladnog??

U prilog toj teoriji ide i činjenica da su sve komponente unutar motora bile poprilično hrđave, znači da su duže vremena bile izložene vodi - dok na kraju nije izgorilo sve skupa...

Inače sve pumpe za vrele tekućine koje sam našao na tržištu imaju odvojen cilindar za vrelu tekućinu od e-motora osovinom od 10-ak cm...Jedino roverica ima taj cilindar naslonjen na e-motor i zavojnicu...

Dali je stvarno moguće da taj cilindar u kojem je tekućina od 95°C toliko grije, a ventilator odozada toliko hladi da on unutra kondenzira??

I dali je moguće da su njihovi inžinjeri toliko debilni da nisu mogli predvidjeti da će kondenzirat ako vreli cilindar naslone direktno na motor??

Ako mislite da nije kondenzat u pitanju molio bih neke ideje i riješenja - zašto je motor iznutra mokar - ponavljam nije ljepljivo, znači nije procurila sladovina iz cilindra!
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » sri vel 03, 2016 8:32 pm

sad ce ispast...gle ga javlja se a ne koristi rovericu i poco je kuhat prije 8 mjeseci a pravi se pametan...
ipak riskirat cu :D

ovo sto si napiso mi donekle ima smisla + vjerujem da posude iz koje pumpas nisu zatvorene, samim tim one isparavaju, za vrijeme kuhanja ak je roverica opet bila blizu zapareno je sve bilo...kroz taj otvor od ventaca bi mogla uc para kondenzirat se zbog ventaca i dalje kolko mi struka govori da bilo je mokro, nest se kratkospojilo i puff

samo moje misljenje kao nadopuna na tvoju teoriju...ak sam u krivu il nekom smeta moj post mogu ga obrisat :P
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sri vel 03, 2016 9:03 pm

nemoj nista brisat, al idemo razjasnit neke stvari... Prostorija je visoka 6m sva para je pri plafonu, u razini ljudstva nema sape, a u razini poda pogotovo... Ventilator na roverici ne upuhuje zrak u motor, već po vanjskim stijenkama motora...sam motor je hermetički zatvoren i nema šanse da u njega uđe ni sapa ni išta što bi ventilator mogao upuhati...znači ona ima vodu unutra na dva načina 1. cilindar za prepumpavanje tekućine curi 2. unutra se kondenzira voda... da je u pitanju opcija br 1. bilo bi ljepljivo, a i tolika količina tekućine = izgorila bi odma, a nebi umirala polako mjesec dana...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » sri vel 03, 2016 9:11 pm

a onda jebiga probo sam xD
al da bi se ovo moglo teoretski kondenzirat bi...
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri vel 03, 2016 9:22 pm

Slawoner, ak nije ljepljivo ,ne znam što bi drugo osim kondenzata moglo biti ( ili ...da li bi prepoznal ljepljivo u onoj hrđi ) jer ako je komora pumpe odma na kučištu motora ili čak isto kučište , onda je i rotor motora na skoro istoj temp kao pumpa, a zadnji dio hladi ventilatorić.
na rotoru prema pumpi je semering . pitanje je što on propušta na toj temp. a dosta je par kapi svaki put...
mislim da su ti zaključci ok . šteta
:(

martin_bravo
Postovi: 113
Pridružen/a: sub tra 05, 2014 4:30 pm
Lokacija: Novigrad

Post Postao/la martin_bravo » sri vel 03, 2016 9:30 pm

Problem ti moze biti da se pri kuhanju zapece sladovina na mehanickoj brtvi jer u pravilu pumpe za temperaturu bi treale imati mehanicke brtve sa hladjenjem , pumpa dok prepumpavas sladovinu ti nece pustati jer je gusca ali kad dode voda ona propusti

Takav smo slucaj mi imali masu puta dok sam radio na odrzavanju , jest da smo pasatu prepumpavali ali isto se radilo o velikim temperaturama dok se medi pumpo bilo je ok , cim se pralo s vodom voda bi probila mehanicku i usla u motor
Martin

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sri vel 03, 2016 10:32 pm

nije mi jasno kako ta brtva moze puštati na toj temperaturi ako je predviđena za vrele tekućine...sve u svemu dosta loša pumpa, 3 smo do sada spalili na isti način...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
jonathan livingston
Postovi: 402
Pridružen/a: pon pro 30, 2013 11:12 pm
Lokacija: zg
Kontakt:

Post Postao/la jonathan livingston » sri vel 03, 2016 10:38 pm

A garancija, ništa?

Kaj veli prodavač?

damirb
Postovi: 122
Pridružen/a: ned lis 13, 2013 9:13 am
Lokacija: Buzet

Post Postao/la damirb » sri vel 03, 2016 10:48 pm

Ukoliko ispireš vodom netom nakon prepumpavanja tople sladovine, onda mi se čini vjerojatnija teorija da ti semering na osovini uslijed toplinske diletacije (širenje) propusti vodu kao rijeđu tekućinu...ugl prijedlog...nakon svakog korištenja metni pumpu 24 sata na 80-ak stupnjeva celzija i odakle god vlaga dolazila nestat će :) ne zekam se, jer mi na poslu "načete" elektromotore često tako spašavamo...možeš ići i do 100 celzija, al preko njih nemoj probijat. Lak na namotajima može i više, al šteta riskirati
Kad narastem biti ću pivar :)

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sri vel 03, 2016 10:57 pm

ma garancija bi prosla, medutim nama je pumpa hitno trebala pa smo ju nosili u elektro servis,a nakon otvaranja pumpe garanciju vise ne priznaju...

ne znam u cemu je problem s tim pumpama? recimo sve druge pumpe na trzistu za vrele tekucine imaju osovinu od 10-ak cm kojom je odvojen cilindar za tekucinu od motora (da ne leži na motoru i da ima zrakoprazan prostor između)...mislim da taj dizajn nije bezveze...

a ova roverica je ipak talijanska roba, a to je gore neg da je kineska :lol:
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
sergio
Postovi: 261
Pridružen/a: sub lip 01, 2013 8:39 am
Lokacija: Zagreb - Sesvete
Kontakt:

Post Postao/la sergio » čet vel 04, 2016 12:11 am

slawoner je napisao/la: ....
a ova roverica je ipak talijanska roba, a to je gore neg da je kineska :lol:
istina :lol: :lol: :lol:

uglavnom 95% da je problem u semeringu (to skužiš kad ga razvališ i vidiš da je hrđav a nije lijepljiv) ... ja doživio 2 puta, uglavnom vjerovatno samo zato što sam odmah nakon 95+C prao pumpu s hladnom tj hladnijom tekučinom ... nakon što sam malo promjenio pravila pumpanja, više problema nemam.
...........................................................................................
Ne vjeruj ženi koja laže i čovjeku koji ne pije !
...........................................................................................

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » čet vel 04, 2016 8:06 am

sergio je napisao/la:
slawoner je napisao/la: ....
a ova roverica je ipak talijanska roba, a to je gore neg da je kineska :lol:
istina :lol: :lol: :lol:

uglavnom 95% da je problem u semeringu (to skužiš kad ga razvališ i vidiš da je hrđav a nije lijepljiv) ... ja doživio 2 puta, uglavnom vjerovatno samo zato što sam odmah nakon 95+C prao pumpu s hladnom tj hladnijom tekučinom ... nakon što sam malo promjenio pravila pumpanja, više problema nemam.
hm... Ali mi pumpu peremo tek na kraju, poslije hlađenja, a nama je kod prepumpavanja sladovine pumpa iza chillera - znači nije ona na 95°C... A kad i pumpa 95°C onda se ne pere jer do pranja ima jos puno pumpanja :lol:
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

dado+
Postovi: 8
Pridružen/a: pet sij 03, 2014 7:05 am
Lokacija: Dubrovnik

Post Postao/la dado+ » čet vel 04, 2016 1:19 pm

ja nakon zavretka ukomljavanja rovericu vise ne koristim i nemam nikakvih problema iako kuham na otvorenom i pri zimskim temperaturama

Chvembo
Postovi: 183
Pridružen/a: sri kol 04, 2010 12:13 pm
Lokacija: Bistra

Post Postao/la Chvembo » čet vel 04, 2016 2:36 pm

Ako je pumpa iza chillera, onda pumpas kroz nju ledenu sladovinu, na koliko °C?? Ako pumpaš hladno onda može biti kondenzacija, a ako pumpaš vruće ne vidim naćin da dođe do kondenzacije, jedino propuštanje na semeringu.

martin_bravo
Postovi: 113
Pridružen/a: sub tra 05, 2014 4:30 pm
Lokacija: Novigrad

Post Postao/la martin_bravo » čet vel 04, 2016 4:49 pm

Problem je da kad pumpa radi mehanicka brtva se grije vise nego sta je temperatura sladovine i sladovina se zapece na njoj , i onda kad se pumpa voda ona propusti jer se stvori sloj zapecene sladovine na njoj , isto tako pumpa sa hehanickom brtvom nebi smjela raditi u prazno jer izgori mehanicka

Inace sve pumpe za temperature bi trebale imati duplu mehanicku brtvu sa vodenim hladjenjem i onda nema problema ni ako pumpa radi u prazno duze vrijeme

Provijeri dal na brtvi ima tragova zapecene sladovine
Martin

Odgovori