Klijanje / sušenje slada

rubrika za fotke opreme, piva, opise kako ste napravili neki komad opreme i sl.

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Klijanje / sušenje slada

Post Postao/la Pemac » sri ožu 06, 2019 9:31 am

Pričamo sam neki dan sa chukyem i opet dobio volju da probam realizirati tihu patnju koja se ugasila zbog lijenosti.

Razmišljao sam napraviti stroj za klijanje i sušenje slada prema (brzinski napravljenoj) shemi u prilogu.

https://docdro.id/AHE7mFy (link na shemu u pdf)

1. faza - Ubacivanje ječma u kadu od perforiranog lima i u intervalima upumpavanje/ispumpavanje vode u zatvorenu kadu kroz onu cijev bočnu da se potakne klijanje zrna.

2. faza - sušenje. U vanjsku kadu na dnu bi ugradio grijač koji je uronjen u neku neisparivu tekučinu (možda rafinirano ulje neko) i na taj način bi se grijao zrak. Cirkulacija zraka bi bila ventilatorima, kontrola preko stc-a. Drugi način da se grije neki medij u spremniku i kroz njega spirala kroz koju ulazi hladni zrak i izlazi topli u stroj. Pojavljivati će se u oba slučaja kondenzacija koju treba riješiti jer u zrnu sa 80% vlage treba doći na 10% - 14% vlage.

Središnja perforirana kada drži se za osovinu i okreće tijekom obje faze. Vanjsku stijenku stroja obložiti izolatorom.

Prije sam bio radio simulaciju izmjene topline u idealnim slučajevima i vent od kompa radi dobru cirkulaciju u bačvi od 100l (one od ulja i goriva mislim koristiti za vanjski plašt, rezana na pola, otklopiva preko šarnira). I dalje je problem to sušenje. Bojim se kalorifera jer ne znam koliki kontinuirani rad može on podnijeti, i el može izdržati stalne on/off faze, te rad na smanjenom naponu.

Kod sušenja je bitno u početku velika izmjena zraka pri maloj temp. dok na kraju mala izmjena zraka pri povišenoj temp.

Odgovori