Stranica: 1/1.

Fermentor sa duplim plaštom

Postano: sri lip 03, 2020 7:36 pm
Postao/la Topsis
Pozdrav svima,

Imam pitanje vezano za naslov. Imam inoxicu pa i poznanike koji rade dupli plašt na njoj. Problem koji dolazi je hlađenje, napravio bi iz kompresora klime chiller(pumpa bi vodu ili glikol gurala u plašt). E sad, čovijek koji bi to radio, rekao mi je da za temp. 4 stupnja dolazi problem velike kondenzacije...
Je li bolja varijanta onda staviti spirale unutar bačve?
Ako je inoxica 300 litara, je li netko zna koliko bi trebala biti snaga klime da hladi takvu količinu pive na 4 stupnja?

:pivo3:

Re: Fermentor sa duplim plaštom

Postano: sri lip 03, 2020 8:35 pm
Postao/la PBR
Skup projekt. I ja sam razmisljao o tome, ali takvi fermentori s razlogom kostaju pun k. Spirala je vjerovatno sretnije rijesenje, kupis 20m toga u opreme i nabavis tocionik umjesto zafrkavanja sa klimom.

Re: Fermentor sa duplim plaštom

Postano: pet lip 05, 2020 10:45 am
Postao/la koljo
Da umjesto klime napraviš chiller od nekog starog točionika, i spojiš pumpu?

Re: Fermentor sa duplim plaštom

Postano: pet lip 05, 2020 11:01 am
Postao/la PBR
Ne treba nista dorađivati. Točionici na vodu imaju pumpu koja cirkulira vodu, samo to spojiš na inox spiralu i to je to.

Re: Fermentor sa duplim plaštom

Postano: pet lip 05, 2020 11:12 am
Postao/la Pemac
PBR je napisao/la:
pet lip 05, 2020 11:01 am
Ne treba nista dorađivati. Točionici na vodu imaju pumpu koja cirkulira vodu, samo to spojiš na inox spiralu i to je to.
https://www.njuskalo.hr/sve-ostalo/apar ... s-31397089

Ne razumijem se u točionike i kako rade, ali možda je ovo nešto što se traži ovdje!?

Re: Fermentor sa duplim plaštom

Postano: pet lip 05, 2020 11:41 am
Postao/la Stefano
PBR je napisao/la:
pet lip 05, 2020 11:01 am
Ne treba nista dorađivati. Točionici na vodu imaju pumpu koja cirkulira vodu, samo to spojiš na inox spiralu i to je to.
A možda ipak malo treba :mrgreen:
Neki kontroler koji će ovisno na temperaturu u fermentoru uključivati pumpu.

Re: Fermentor sa duplim plaštom

Postano: pet lip 05, 2020 1:02 pm
Postao/la FrendPero
Mislim da se sonda i kontrola temperature smatraju pod obavezno i odvojeni su od sustava hladenja pa samo mjere ohladenu tekućinu a ne tekućinu koja hladi :pivo: