Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
FrendPero
Postovi: 204
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva

Post Postao/la FrendPero » pet lip 05, 2020 3:56 pm

I nije nikakva filozofija oprat i posušit kveik. Idealno dry hopat u čarapi da nebude trunja po dnu pa se ne mora ni prat. Raširiti kvasac sa dna na dezinficiranu dry hop čarapu ili masni papir i da je na propuhu. Tek toliko pa da se zadrze ti kvekovi.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva

Post Postao/la Poljo » pet lip 05, 2020 4:05 pm

Ivan35 je napisao/la:
pet lip 05, 2020 11:51 am
Što im znači ovo NO kod wort boiled?
Mnogi Farmhouse/Kveik pivari rade Raw Ale/No Boil tehnikom.
Generalno u pivarstvu kuhanje nije nužan korak. Pasterizacija se događa već na mash temperaturama.
U kuhanju se događaju razne transformacije na proteinima i uljima iz hmelja koje ti nekad nisu potrebne a nekad ih i želiš izbjeći.

Ipak Raw Ale tehniku ne bi baš preporučio početnicima. Na prvu zvuči jednostavnije, ali trebao bi znati točno zašto i kada ju radiš što je već malo napredno. Uz to potrebno je još detaljnije obratiti pažnju na sanitaciju svega jer nemaš tog boil dijela koji ubija sve/gotovo sve greške prije boila.
slika

Ivan35
Postovi: 149
Pridružen/a: pon ruj 02, 2019 7:56 am

Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva

Post Postao/la Ivan35 » pet lip 05, 2020 11:59 pm

Kada se onda hmelj ubacuje ako nema kuhanja? 😮

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva

Post Postao/la Poljo » sub lip 06, 2020 2:57 am

Kao što rekoh.. nije za početnike.. prvo treba shvatiti zašto se hmelj uopće ubacuje.

slika
slika

Avatar
Stefano
Postovi: 666
Pridružen/a: čet ožu 01, 2018 10:05 am
Lokacija: Zagreb

Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva

Post Postao/la Stefano » pon lip 08, 2020 1:14 pm

Midtbust na sušenju, prvom sušenju u mom labu :mrgreen:
Ovo je možda 60-70 ml sakupljeno za vrijeme fermentacije TC.

20200608_130315-01.jpeg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Stefano
Postovi: 666
Pridružen/a: čet ožu 01, 2018 10:05 am
Lokacija: Zagreb

Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva

Post Postao/la Stefano » pon lip 08, 2020 2:59 pm

Opshaug BC sakupljen iz Unitanka prije dryhopa.
Par puta sam ispuštao trub dok se na dnu nije nataložio čisti kvasac. Ima ga 250-300ml. Miris mu je fenomenalan, voćni uglavnom. Ovo je sakupljeno iz druge runde jer sam u prvoj dobio možda 80-90 ml koje sam odmah prebacio u drugu rundu.

20200608_144948-01.jpeg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
FrendPero
Postovi: 204
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva

Post Postao/la FrendPero » pon lip 08, 2020 3:49 pm

Super :pivo:

Avatar
Stefano
Postovi: 666
Pridružen/a: čet ožu 01, 2018 10:05 am
Lokacija: Zagreb

Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva

Post Postao/la Stefano » pon lip 08, 2020 4:13 pm

FrendPero je napisao/la:
pon lip 08, 2020 3:49 pm
Super :pivo:
Midtbust mi je mirisom dosta neutralan, dok je Opshaug fantastično voćni. Nisam baš na čisto, ali egzotično voće mi nadolazi u nos. Možda i malo marelice, no najviše ananas.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva

Post Postao/la Poljo » uto lip 09, 2020 2:59 pm

Slat ću za Osijek paket Kveikova u ponedjeljak/utorak, pa ako treba još netko neka se javi da ubacim što treba.
Imam posušene originale Hornindal, Midtbust i izolate Opshaug (WLP), Voss (Lallemand)
slika

koske
Postovi: 65
Pridružen/a: čet svi 12, 2016 8:05 pm
Lokacija: Osijek

Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva

Post Postao/la koske » sub lip 13, 2020 4:08 pm

Poljo je napisao/la:
uto lip 09, 2020 2:59 pm
Slat ću za Osijek paket Kveikova u ponedjeljak/utorak, pa ako treba još netko neka se javi da ubacim što treba.
Imam posušene originale Hornindal, Midtbust i izolate Opshaug (WLP), Voss (Lallemand)
Mogu li se ogrebati za Ornindal, Midtbust Opshaug ?
Pozdrav

Koske

Avatar
FrendPero
Postovi: 204
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva

Post Postao/la FrendPero » sub lip 13, 2020 5:46 pm

Moze ako si u Zagrebu

koske
Postovi: 65
Pridružen/a: čet svi 12, 2016 8:05 pm
Lokacija: Osijek

Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva

Post Postao/la koske » ned lip 14, 2020 8:27 pm

Hvala ti Pero, ali čovjek šalje za
Osk.
Pozdrav

Koske

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva

Post Postao/la Poljo » uto lip 16, 2020 12:24 pm

Bottom crop Midtbust mi izgleda nije najbolje osušen pa se napuhuje kad ga vakumiram. Budem ga danas razmnožio iz ostatka top cropa pa opet sušio.
Napravio sam i testnu šaržu s tim napuhnutim i uredno je odradila, ali mislim da nebi smio dugo stajat tak i da bi trebalo napravit bolji starter.
slika

Ivan35
Postovi: 149
Pridružen/a: pon ruj 02, 2019 7:56 am

Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva

Post Postao/la Ivan35 » uto lip 16, 2020 3:45 pm

IMG-20200613-WA0000.jpeg
I meni je taj midtbust odradio, u subotu sam ga negdje u ovo vrijeme pitchao, danas 1.005. Jučer nisam mjerio, moguće da je i prije bio gotov.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Ivan35
Postovi: 149
Pridružen/a: pon ruj 02, 2019 7:56 am

Re: Kveik - stari pivarski kvasac za novo doba pivarstva

Post Postao/la Ivan35 » uto lip 16, 2020 3:53 pm

Top harvestan za još jedno 16-17 rundi ☺
IMG-20200616-WA0003.jpeg
IMG-20200616-WA0006.jpeg
Još bih ga danas trebao bottom harvestati.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Odgovori