Uzgoj hmelja

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
ŠegrtMarko
Postovi: 203
Pridružen/a: sub lis 10, 2009 12:40 pm
Lokacija: Zagreb/Daruvar

Post Postao/la ŠegrtMarko » ned tra 01, 2012 11:10 am

Pitanje za sve koji imaju iskustva sa rizomima.
Pošto sam jučer nabavio rizome, sada se nalaze u vrečici. Sljedeći vikend ih planiram posaditi. Kako bi bilo najbolje da ih spremim do tada?
Da li da ih stavim u vrečicu pa u frižider ili da ih čuvam na mračnom mjestu. Možda bi ih mogao posipati humusom, nemam pojma... svaka pomoć je dobrodošla :)
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: ŠegrtMarko, dana/u ned tra 01, 2012 11:16 am, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » ned tra 01, 2012 11:15 am

nemam pojma, ali ako je slicna fora kao i sa cijepovima vinove loze, a vjerojatno je. onda ih stavi na hladno, ali vlazno mjesto, nikako se ne smiju posusit. ako imas sitnog pjeska zakopajih ih unutra i neka bude vlazan

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » ned tra 01, 2012 11:15 am

Ako ih ne mislis sad posadit, namoci krpu i zamotaj ga u nju, stavi u vrecicu i u frizider. Samo nek je na vlaznom. A za to ce i vlazna krpa posluzit. ;)
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned tra 01, 2012 11:21 am

moraš sačuvati ove male korjenčiće od sušenja pa bi bilo najbolje u posudu sa zemljom ili svakog posebno u čašice od 2dl.pa na hladnije mjesto u sjenu da ne provociraš gubitak vlage kroz listiće.(zalijati obvezatno!) :hmelj:

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » sri tra 25, 2012 12:29 pm

Ovako,

Uzeo sam 8 sadnica, 4 aurore i 4 goldinga. Odlicno napreduju i nisam ih jos presadio jer mi je lose vrijeme, i pada kisa zadnjih par dana.

Razvukao sam stupove na 20-21m, 2 vrste imam, 6 su mi jucer poslali sa ebrewa i da bih sve to posadio (iste na 900mm, razmak izmedu vrsta na 1500mm) taman mi je za 9-10 vrsta po 2 sadnice za taj prstor, nisu imali Hallertau pa cu to sljedece godine... ostavljat cu odmah mjesto za drugu sadnicu, tako da su vrsta do vrste.

Uglavnom posto cu saditi po 2 sadnice imam po 2 sadnice Aurore i 2xGoldinga viska! Pa ako netko zeli posaditi neka se javi na PM. Ali pošto su u teglicama i dosta visoke, ne mogu ih slati postom, vec bi trebli pokupiti kod mene (ili ako vam je netko usput kroz Bjelovaru pa preuzme)

Ukoliko se ne javi to cu posaditi negdje u dvoristu eto tak iz zajebancije neka mi se penje po necemu :) Tako da dok pijem pivo imam hmelja svud po dvoru... :) hehe

:pivo4:
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Zeleni dašak
Postovi: 1
Pridružen/a: pet tra 27, 2012 8:25 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Zeleni dašak » pet tra 27, 2012 8:56 pm

Eto ako uspije itko nabaviti sadnice i želi uzgajati hmelj, ovdje neka pogleda ovaj link. Tu imaju osnovne stvari o uzgoju hmelja (od ekoloških uvjeta do obrade tla, berbe, sadnje i sušenja) .... ... sretno vam svima i očekujem poziv na bar pola čaše pivice! =p .. http://www.agroklub.com/sortna-lista/ul ... /hmelj-90/

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » ned tra 29, 2012 7:32 pm

Napravio sam sranje pa da odmah podjelim ovdje da se nekome isto ne desi... Imao sam sadnice u kuci i umjesto da sam ih ostavio dan-dva vani po par sati na suncu da se malo priviknu ja sam ih direkt posadio i sunce mi je spalilo dosta lisca. Nadam se da ce se odrzat i obnovit.
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned tra 29, 2012 8:30 pm

I ja isto, ali sam ih ja posadio predvečer, i eto, sad su dobro. Gdje koja prvi dan malo povene radi prilagodbe, ali se brzo oporavi. Ma ovi dani su pakao i za ljude, gdje ne bi za hmeljnu nejačad. Shock.

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » pon tra 30, 2012 12:32 pm

ja sam ih odmah stavio van u zemlju i nisu se sokirale. btw danas sam primjetio da je sterling poceo tjerati :D dosta brzo, bas sam se iznenadio. tek je tjedan dana rizom u zemlji

Avatar
hrvoje461
Postovi: 342
Pridružen/a: sub stu 27, 2010 4:04 pm
Lokacija: Konjsko (Karlobag)

Post Postao/la hrvoje461 » pon tra 30, 2012 2:09 pm

I meni sterling najbrze raste. Izgleda da je to takva sorta.
Give a man a beer, and he wastes an hour, but teach a man how to brew, and he wastes a lifetime. - Unknown

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » pon tra 30, 2012 2:40 pm

ervin je napisao/la:ja sam ih odmah stavio van u zemlju i nisu se sokirale. btw danas sam primjetio da je sterling poceo tjerati :D dosta brzo, bas sam se iznenadio. tek je tjedan dana rizom u zemlji
Heh, da i tad nije bilo tako vruce, meni su bili u kuci na prozoru bili do cca 60-70cm visine, i onda ih presadim dan prije nejtoplijeg dana ove godine... grrr

Nadam se da ce se oporavit.
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » ned pro 06, 2015 1:30 pm

Ljudi, da ne čitam sad čitav topic samo brzo pitanje, može li se hmelj uzgajati u pitarima i može li uopće uspijevati u Dalmaciji pošto su u zadnje vrijeme ljetne temperature vani ko u sahari.

baltazar
Postovi: 372
Pridružen/a: uto pro 15, 2009 6:58 am
Lokacija: Dugo Selo

Post Postao/la baltazar » sub pro 12, 2015 10:19 am

Ali to mora biti velika posuda jer nakon dvije godine razvije ogroman korjenski sustav koji ide u stranu i u dubinu,tako da če prinos možda biti manji nego da je direktno u zemlji.

Što se tiče Dalmacije i uzgoja,Ahrga je uzgojio vrlo ljep cascade ove godine.
Vjerovatno da posadiš (ako uspiješ nabaviti) američke aromatične hmeljeve mislim da ne bi izostao uspjeh.

baltazar
Postovi: 372
Pridružen/a: uto pro 15, 2009 6:58 am
Lokacija: Dugo Selo

Post Postao/la baltazar » sub pro 12, 2015 10:27 am

Ali to mora biti velika posuda jer nakon dvije godine razvije ogroman korjenski sustav koji ide u stranu i u dubinu,tako da če prinos možda biti manji nego da je direktno u zemlji.

Što se tiče dalmacije i uzgoja Ahrga je uzgojio vrlo ljep cascade ove godine.
Vjerovatno da posadiš (ako uspiješ nabaviti) američke aromatične hmeljeve mislim da ne bi izostao uspjeh.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub pro 12, 2015 11:04 am

:D hehe nema kod baltazara, majstora, jednom . to i njegovi doma znaju...hehe :pivo3: :hmelj:

sve u duplo hehe , nekaneka

Odgovori