neslađene sirovine

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

neslađene sirovine

Post Postao/la malimiha » uto pro 01, 2009 1:23 am

ovako ovo mi nije bas posve jasno
el ovako naso sam recept za rakiju od krumpira pa ono pocetak je slican kao kod piva po sistemu ukomljavanja ono po tome bi se pivo moglo pravit od obicnog jecma ili ??

ovak ide nekak recept da se krumpir skuha te se napravi kasa od vode i krumpira te se to zagrijeva uz dodatak jecmenog slada kad da enzimi iz slada pretvore skrob u secer iz krumpira sad hocu cuti odgovor od ljudi koji bolje poznaju bolje od mene ove stvari el to tako ili

pa ono po tome biu se mogao skuhat slada od obicnog jecma uz dodatak sladnog jecma ili enzima da pretvore skrob u secer ili'''

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » uto pro 01, 2009 8:45 am

Radio sam pivo od ječmenog slada i neslađenog kukuruza.
Ukomljavanje traje malo duže nego inače.
Po preporukama s web-a i iz literature udio neslađenih sirovina ne bi trebao biti veći od 30%.
Ali, ja kao ja stavio 50%neslađenog kukuruza (zašrotani Zlatko)
Pivo je upotrebljivo,malo svijetlije,malo se manje pjeni,aroma najsličnija Prima pivu.
Ne planiram to više raditi.
Radio sam isto s pšeničnom prekrupom, a planiram i s rižom.
Inače, whiskey (Američki burboni) se rade od min.51% kukuruza.

Neslađeni ječam se može koristiti na isti način.Svi izričito preporučuju dvoredni pivarski ječam radi manjeg udjela proteina i lakšeg bistrenja takvog piva.

jux
Postovi: 254
Pridružen/a: uto svi 05, 2009 4:19 pm

Post Postao/la jux » uto pro 01, 2009 10:23 am

Da pivo se moze raditi i sa 100% udjelom nesladjenih sirovina i pritom skrobna pretvorba ovisi o divljim bakterijskim enzimima(koji se mogu kupiti ili uzgojiti"malo teze"),ima par komercijalnih piva u koreji koji se rade ovom metodom.

Jar sam radio par Wit-a sa udjelom od 40% i 50% nesladjene psenice,i par sa udjelom kuruze. Uz dodavanje slada velike sanse su da prilikom gelatinizacije(kuhanja nesladjenih sirovina) zagori dio i da "komina" dobije nezeljen okus.Meni su dvi tece izgorile lol ;) Sve u svemu zahebancija!
Necu ni ja vise sa vise od 20% nesladjenih sirovina u osnovni usipak ic.!
Ubuduce samo koristim pahuljice(jecmene ,rizine,psenicne itd..) jer su one vec skuhane i skrob pregelatiniziran,i toplo vam preporucam isto!

Znaci recept nesto kao:
60/30/10
Nesladjene sirovine zamjenit sa pahuljicama i nekih 10% nesladjenih sirovina za izvornost recepta ili retenciju pjene.

Koristi se jecam sa sto vecom dijastatskom snagom,znaci Pils malt pada u vodu
Zadnja izmjena: jux, dana/u pon pro 07, 2009 9:10 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » uto pro 01, 2009 10:34 am

i cek te pahuljice i neslađeni jecam se samelju i normalno ubace u kotao sa jecmenim sladom na ukomljavanje ili :roll:

jux
Postovi: 254
Pridružen/a: uto svi 05, 2009 4:19 pm

Post Postao/la jux » uto pro 01, 2009 11:30 am

malimiha je napisao/la:i cek te pahuljice i neslađeni jecam se samelju i normalno ubace u kotao sa jecmenim sladom na ukomljavanje ili :roll:

Nesladjeni jecam(zitarice) se mora kuhat kako je opisano u prijsnjem postu.

Pahuljice od zitarice ne trebaju kuhanje jer su vec kuhane,njih jednostavno dodas u usipak i onda ukomljavas kako "inace" .Onih 10% nesladne zitarice sto napisah je radi odstupanja od recepta,jer neces dobit isto pivo.npr..Ako negdje u receptu ide 2kg krumpira a ti dodas pire neces dobit zeljeni ishod. xD Hebate malo mi je kriva metafora ali to je otprilike.Sve u svemu slobodno probaj samo sa psenicnim(etc.) pahuljicama(dat ce punocu okusa retenciju pjene,extra dextrine ) bez sirove psenice.Ja sam radio i super je ispalo i na vremenu dobi.a da nespominjem hebatu oko kuhanja 4kg psenicne prekrupe

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » uto pro 01, 2009 11:36 am

jux je napisao/la:Da pivo se moze raditi i sa 100% udjelom nesladjenih sirovina i pritom skrobna pretvorba ovisi o divljim bakterijskim enzimima(koji se mogu kupiti ili uzgojiti"malo teze"),ima par komercijalnih piva u koreji koji se rade ovom metodom.
Nabavio sam amilazu( e-bay ) u pakiranju od 50 ml i planirao sam je koristiti za proizvodnju "kukuruzovače" po knjizi "Making Pure Corn Whiskey"
Sad me zanima kako bi ispalo pivo od neslađenog ječma ili pšenice!?

Ljudi,koji dobar hobby imamo!
Svaki drugi hobby je dobar...uz pivo.

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » uto pro 01, 2009 12:16 pm

Ferdo je napisao/la:
jux je napisao/la:Da pivo se moze raditi i sa 100% udjelom nesladjenih sirovina i pritom skrobna pretvorba ovisi o divljim bakterijskim enzimima(koji se mogu kupiti ili uzgojiti"malo teze"),ima par komercijalnih piva u koreji koji se rade ovom metodom.
Nabavio sam amilazu( e-bay ) u pakiranju od 50 ml i planirao sam je koristiti za proizvodnju "kukuruzovače" po knjizi "Making Pure Corn Whiskey"
Sad me zanima kako bi ispalo pivo od neslađenog ječma ili pšenice!?

Ljudi,koji dobar hobby imamo!
Svaki drugi hobby je dobar...uz pivo.

koliko si to platio

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » uto pro 01, 2009 12:16 pm

jux je napisao/la:
malimiha je napisao/la:i cek te pahuljice i neslađeni jecam se samelju i normalno ubace u kotao sa jecmenim sladom na ukomljavanje ili :roll:

Nesladjeni jecam(zitarice) se mora kuhat kako je opisano u prijsnjem postu.

Pahuljice od zitarice ne trebaju kuhanje jer su vec kuhane,njih jednostavno dodas u usipak i onda ukomljavas kako "inace" .Onih 10% nesladne zitarice sto napisah je radi odstupanja od recepta,jer neces dobit isto pivo.npr..Ako negdje u receptu ide 2kg krumpira a ti dodas pire neces dobit zeljeni ishod. xD Hebate malo mi je kriva metafora ali to je otprilike.Sve u svemu slobodno probaj samo sa psenicnim(etc.) pahuljicama(dat ce punocu okusa retenciju pjene,extra dextrine ) bez sirove psenice.Ja sam radio i super je ispalo i na vremenu dobi.a da nespominjem hebatu oko kuhanja 4kg psenicne prekrupe

da me ebes al nemozem ja to jos sve skuzit hehehe

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » uto pro 01, 2009 12:38 pm

Amilazu sam platio 3-4 funte s dostavom.
Tražio sam više puta po E bay-u UK ali nisam svaki put našao...treba potrefit.

jux
Postovi: 254
Pridružen/a: uto svi 05, 2009 4:19 pm

Post Postao/la jux » uto pro 01, 2009 1:08 pm

Ferdo je napisao/la:
jux je napisao/la: Sad me zanima kako bi ispalo pivo od neslađenog ječma ili pšenice!?

Ljudi,koji dobar hobby imamo!
Svaki drugi hobby je dobar...uz pivo.
Pretpostavljam da bi bilo manje fermentibilno sa vise secera,gledajuci amilazu samu.
Bio bi super kad bi se mogli nabavit bakterijski enzimi a ne fungalni..Bia sam naisa negdje na rept za rizino pivo..pa cu ga probat nac
Zadnja izmjena: jux, dana/u pon pro 07, 2009 9:11 pm, ukupno mijenjano 1 put.

jux
Postovi: 254
Pridružen/a: uto svi 05, 2009 4:19 pm

Post Postao/la jux » uto pro 01, 2009 2:03 pm

malimiha je napisao/la:
jux je napisao/la:
malimiha je napisao/la:i cek te pahuljice i neslađeni jecam se samelju i normalno ubace u kotao sa jecmenim sladom na ukomljavanje ili :roll:

Nesladjeni jecam(zitarice) se mora kuhat kako je opisano u prijsnjem postu.

Pahuljice od zitarice ne trebaju kuhanje jer su vec kuhane,njih jednostavno dodas u usipak i onda ukomljavas kako "inace" .Onih 10% nesladne zitarice sto napisah je radi odstupanja od recepta,jer neces dobit isto pivo.npr..Ako negdje u receptu ide 2kg krumpira a ti dodas pire neces dobit zeljeni ishod. xD Hebate malo mi je kriva metafora ali to je otprilike.Sve u svemu slobodno probaj samo sa psenicnim(etc.) pahuljicama(dat ce punocu okusa retenciju pjene,extra dextrine ) bez sirove psenice.Ja sam radio i super je ispalo i na vremenu dobi.a da nespominjem hebatu oko kuhanja 4kg psenicne prekrupe

da me ebes al nemozem ja to jos sve skuzit hehehe
Hebate ja sam samo ovaj dio tvoga posta vidio :
malimiha je napisao/la:" pa ono po tome biu se mogao skuhat slada od obicnog jecma uz dodatak sladnog jecma ili enzima da pretvore skrob u secer ili'''"
Krumpir sam bezveze lupio,nema nikakve veze sa nicim,samo usporedba!

Evo malo logicnije objasnjenje (u kratko) nakon procitanog Cijelog posta xD.
Cilj klijanja zitarice primarno je dobivanje potrebnih enzima za pretvorbu skroba u secere,priprema skroba za pretvorbu itd..Mala kolicina β-amilaze potoji u zrnu i prije klijanja

Ciklus klijanja se naglo prekida "susenjem "na odredjenim temp.

SLad mi kupimo i ukomljavamo ga na odredjenoj temp,da bi potakli lijene enzime da pretvore skrob (ovisno o temoerarturi)u dekstrin i secere(fermentabilne i ne fermentabilne)..maltozu itd...

Dobivenu slad kuahamo,dodajem mirodije i tako dalje....

Krumpir nema dovoljno enzima za pretvorbu velike kolicin skroba u secere,niti se moze dobiti slad iz mjega i zato se koriste enzimi iz jecmenog slada.
(ili kojeg vec..)

Prema moijm saznanjima krumpir netreba kuhat da bi se skrob gelatinizirao(neki to spore),ali vecina kuha krumpir da usput podignu temperaturu komine kad ga dodaju .U komini moras imat jecmenu slad koja ce pretvorit sve te silne skrobove.
P

Jecmena slad(modificirana ne pils) ima dosta dijastatske(enzimske snage/"kolicine") snage da pretvori svoj skrob u jecam + skrob od drugih nesladjenih zitarica/gomolja/itd. do odredjenog postotka.
Danas slad sto mi kupujemo je poprilicno modificiran u nasu/pivarsku korist(pils je iznimka)

Zato bi bilo dobro imat enzime prilikom ovakvih kemijanja.da potpomognu proces,sa sto manje troskova(jecmenog slada) ;)

Odgovori