prvo kuhanje,nabava sirovine,Split

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

mariner
Postovi: 16
Pridružen/a: sub svi 28, 2011 1:18 pm
Lokacija: Split

prvo kuhanje,nabava sirovine,Split

Post Postao/la mariner » sub svi 28, 2011 1:28 pm

Iz splita sam,probao bi skuhati prvo pivo (fermentor od 30 l,znači oko 20-ak litara pive),još imam neke sitnice nabavit od opreme,ali me zanima kod koga nabaviti hmelj i kvasac i koji? za slad sam pročitao da mogu nabavit preko ireksa back ekstrakt. da li je zgodno to radit ljeti ili treba ipak pričekat hladnije dane. I jel netko još kuha pivo iz st-a za neke savjete ili suradnju......Unaprije zahvalan! :D

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » sub svi 28, 2011 2:01 pm

Dobro došao!

Aj nek se skuplja i ekipa iz južnijih krajeva, da se i ovdje krene intezivije kuhat :)

Pretpostavljam da radiš ale pivo, ljeto nije problem ako imaš di stavit fermentor (da nije preko ~20°, koji stupanj gore-dolje), postoje i jednostavne DIY metode za hlađenje tako da nemaš problema.
Hmelj i kvasac možeš naručit kod Puf-a, imaš broj negdje na forumu, a možeš i naručit iz UK-a, dođe za tjedan dana.. pa vidi.

Šta god ti zatreba samo pitaj.

mariner
Postovi: 16
Pridružen/a: sub svi 28, 2011 1:18 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la mariner » sub svi 28, 2011 5:34 pm

pa da ale....što se više isplati..u pufa ili online narudžba?nemam baš di držat na oko 20 stupnjeva.....stan nije kuća...nažalost....ali ako imaš neki vulgaris trik za spuštanje temp. isprobat ću...

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » sub svi 28, 2011 11:31 pm

Ha čuj, uvijek je pametno podržat domaćeg dobavljača.
Online narudžbu moš napravit bilo kad..

Šta se tiče kontrole temp. fermentacije najjednostavnije je napunit vodom nekakvu kacu, dovoljno veliku da stane fermentor. Preko fermentora nabaciš staru majicu il nekakav lancun, voda će vlažiti cijelu majicu dok je god uronjena u vodu i tako održavati temperaturu.

Vodu ćeš svako toliko promijeniti, ili po potrebi dodati leda da sniziš do željene temperature.
Na ovaj način bi bez dodatne opreme trebao znati i približnu temperaturu fermentacije jer će se temp. vode i piva nakon nekog vremena izjednačiti, pod uvjetom da je razina vode približno jednaka razini piva u fermentoru.

mariner
Postovi: 16
Pridružen/a: sub svi 28, 2011 1:18 pm
Lokacija: Split

Post Postao/la mariner » ned svi 29, 2011 10:10 pm

Super,fala još jedanput.aj pomalo ću poćet završavat neke sitnice pa ić u kupnju sirovina te probat skuhat prvu dozu.

Montezuma
Postovi: 1
Pridružen/a: pet lip 17, 2011 9:06 am

Post Postao/la Montezuma » uto lip 21, 2011 12:26 pm

E ljudi, evo još jednog s mora!

Jeste uspili nabavit sirovine i di? Ja sam pokušava prošle godine, ali nije mi baš išlo, pa mi je čak palo na pamet da idem pravit sam svoj slad (jer mi je njega najteže bilo nabavit).
Dakle ima li sreće s nabavom?

Avatar
zeljko
Postovi: 1329
Pridružen/a: uto ožu 30, 2010 1:46 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la zeljko » uto lip 21, 2011 12:54 pm

Montezuma je napisao/la:E ljudi, evo još jednog s mora!
Gdje si na moru? Mislim da ekipa s foruma kaže da ima i na moru Ireks, a i Puf šalje poštom, iako kažu ljudi da baš nije brz.
Muškarac bez brkova je kao pivo bez alkohola.

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » uto lip 21, 2011 2:29 pm

Ako si blizu Splita, imaš Ireks na TTTS-u.

Avatar
frici
Postovi: 756
Pridružen/a: čet sij 20, 2011 9:28 am
Lokacija: baranja

Post Postao/la frici » uto lip 21, 2011 3:17 pm

zeljko je napisao/la:
Montezuma je napisao/la:E ljudi, evo još jednog s mora!
Gdje si na moru? Mislim da ekipa s foruma kaže da ima i na moru Ireks, a i Puf šalje poštom, iako kažu ljudi da baš nije brz.
Pa bogami,brz nije! :?
frici

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Bistra
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » uto lip 21, 2011 8:03 pm

frici je napisao/la:
zeljko je napisao/la:
Montezuma je napisao/la:E ljudi, evo još jednog s mora!
Gdje si na moru? Mislim da ekipa s foruma kaže da ima i na moru Ireks, a i Puf šalje poštom, iako kažu ljudi da baš nije brz.
Pa bogami,brz nije! :?
To i je najveći problem. K'o da dijeli džabe. Imam razumjevanja da je netko u gužvi, da ima puno narudžbi, ali živiš od toga.
Kako prepoznati pravog prijatelja?
Kad me se sjeti na Filipinima i kupi mi pivo, a onda ga nosi 12.000 kilometara da mi ga pokloni.
http://my.opera.com/Amdejac/albums/show.dml?id=9397062

Avatar
RUBY
Postovi: 97
Pridružen/a: sub stu 20, 2010 9:53 pm
Lokacija: split

Post Postao/la RUBY » uto lip 21, 2011 10:17 pm

u mene hmelja ima stalno i nek se javi neko ko je narucija od mene a da nije dobija u max 3 dana
IN FERMENTUM VERITAS!!!

Avatar
frici
Postovi: 756
Pridružen/a: čet sij 20, 2011 9:28 am
Lokacija: baranja

Post Postao/la frici » uto lip 21, 2011 10:22 pm

RUBY je napisao/la:u mene hmelja ima stalno i nek se javi neko ko je narucija od mene a da nije dobija u max 3 dana
Tako je! :D
frici

DDelane
Postovi: 5
Pridružen/a: čet kol 04, 2011 7:06 pm

Post Postao/la DDelane » čet kol 04, 2011 7:13 pm

Pozdrav!
Evo, ja sam novi na forumu i takodjer iz Splita, pa mislim da je najzgodnije da se javim na ovoj temi.
Imam zelju da napravim svoje pivo, a posto u Dalmaciji ne postoji rasirena kultura proizvodnje domaceg piva (vino je ipak ovde zakon), volio bih kada bi mi se javio netko iz Splita, tko ima iskustva sa proizvodnjom svog piva da mi da neke smjernice prvenstveno sto se tice nabave sirovina, a i svega ostalog vaznog za proizvodnju.
Za pocetak bih testno napravio manju kolicinu, 15ak litara maximalno, a kasnije sto bude...

marbor
Postovi: 243
Pridružen/a: pet ožu 23, 2007 5:43 pm

Post Postao/la marbor » čet kol 04, 2011 9:43 pm

dostava slada i hmelja HPekspresom iz Nove Gradiške do Splita za pakete:

2-5 kg cca 45,45 kn
5-10 kg cca 49,70 kn
10-15 kg cca 59,90 kn
15-20 kg cca 71,70 kn

detaljne informacije privatnom porukom

Soki
Postovi: 154
Pridružen/a: sri svi 02, 2012 10:40 am
Lokacija: Stobreč

Post Postao/la Soki » sri svi 02, 2012 11:10 am

Pozdrav evo još jedan zaljubljenik u pivo iz splita, točnije Stobreča, no nažalost neman toliko vremena da pretražim cili forum, a pošto san početnik neman pojma ni odakle krenuti, tj s koje teme topica i tako to,
pa ako tko ima volje da mi pošalje na mail osnovne natuknice i stvari potrebne za pivo, ili još bolja ideja da se nađemo na 2-3, 6-7 hik piva negdje u gradu da raspravimo, ja častim :D

Unaprijed zahvaljujem.

Odgovori