Voda

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri pro 11, 2013 9:46 pm

Nekima je lakše ugurati u guz... nego u glavu. Meni se učinilo da ti odgovor već znaš. Sorry. Ti bar znaš kak' je meni. Već sam mislio kupit' knjigu od tog dr Stronga, možda on koristi neke nove "inox" elektrode koje počnu stariti tek kad se Velebit sasipa u more od staroće :P .

Sorry, ovo nije išlo nikom osobno, nek se nitko ne uvrijedi :) .
Zadnja izmjena: Don Genovese, dana/u sri pro 11, 2013 10:10 pm, ukupno mijenjano 1 put.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri pro 11, 2013 10:09 pm

:) ma kužimo se . bez duboke brazde nema pive , al netreba si još i kamenčić u cipelu stavljat :) :pivo3: (vraćam pivu )

domagoj_os
Postovi: 122
Pridružen/a: sub kol 31, 2013 6:05 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la domagoj_os » pon sij 27, 2014 12:00 pm

Pozdrav!

Planiram kuhati uskoro prvi all-grain, pa se malo igram sa ez water kalkulatorom. Planirao sam koristiti Sv.Rok kupovnu vodu koja ima slijedeću količinu minerala:
Ca 47,6
Mg 9,9
Natrij 1,2
Klor 1,7
Sumpor 2,3
Bikarbonati (HCO3) 189,1

sve jedinice su u mg/L

Moje prvo pitanje je vezano za količinu bikarbonata. S obzirom da sam na stranici od Palmera, How to Brew pročitao da je idealna količina bikarbonata za svijetlo pivo 0-50 mg/L planirao sam ovu vodu pomiješati sa destiliranom u omjeru 1:1, no shvaćam da bi se tada razina bikarbonata samo prepolovila, što bi opet prelazilo granicu od 50 mg/L. Stoga me zanima koliko bi se bikarbonata i ostalih minerala (mislim da sam pročitao da se uz bikarbonate izgubi samo kalcij) izgubilo prokuhavanjem, i koliko bi prokuhavanje trebalo trajati?

Drugo pitanje se odnosi na parametre Effective Alkalinity i Residual Alkalinity u EZ calculatoru. Naime, kada smanjim pH na željenu razinu pomoću gorke soli, kalcijevog klorida i mliječne kiseline, Effective Alkalinity i Residual Alkalinity poprime izuzetno negativnu vrijednost, pa me zanima predstavlja li to problem i kako ga izbleći?
U privitku su unešeni svi parametri.

Hvala na pomoći! :)
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pon sij 27, 2014 4:04 pm

Prokuhavanjem voda gubi otopljene plinove. Nama je najvažnije da gubi CO2, jer kad u vodi ima CO2 tad su u vodi otopljeni bikarbonati. Kad vodu pustiš da kipi 15-ak minuta izgubiti će otopljeni CO2 i bikarbonati će se istaložiti kao karbonati-bijeli pahuljasti talog. Dužim stajanjem će voda opet početi otapati CO2 iz atmosfere pa će opet moći otopiti dio istaloženih karbonata. Zato, čim se voda ohladi, odlij gornji sloj bez mućkanja da se ne uznemiri talog. Trebaš računati da će dio vode ispariti a dio ostati na talogu, pa zato pripremi veći volumen vode od onog kojeg trebaš u receptu.
Negativne vrijednosti rezidualne alkaličnosti te ne trebaju zabrinjavati.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

domagoj_os
Postovi: 122
Pridružen/a: sub kol 31, 2013 6:05 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la domagoj_os » pon sij 27, 2014 4:11 pm

Super, hvala ;)

Koliko bikarbonata će se istaložiti nakon prokuhavanja? Mislim da sam negdje pročitao 2/3, ali nemogu ponovno pronaći taj podatak pa nisam siguran. Hoće li i neki drugi minerali otići u talog nakon prokuhavanja?

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pon sij 27, 2014 6:08 pm

Teoretski ce se istaloziti sva prolazna(karbonatna) tvrdoća. Stalna (sulfatma) tvrdoća se ne uklanja kuhanjem. Čak se povećava za onoliko koliko vode ispari.
Nama u vodi za pivo jako smetaju karbonati, i oni se uklanjaju kuhanjem i odstranjivanjem taloga. Mjerenje TDS metrom prije i nakon prokuhavanja vode pokazuje za koliko smo smanjili ukupnu tvrdoću vode, uklanjanjem karbonata. Pošto nisu sve vode koje koristimo iste po mineralnom sastavu tako je nemoguće reći koliko će točno kuhanje omekšati vodu.
Najviše će taloga nastati prkuhavanjem tvrde vode(ZG i okolica) pa će se ukupna tvrdoća tu najviše smanjiti.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

domagoj_os
Postovi: 122
Pridružen/a: sub kol 31, 2013 6:05 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la domagoj_os » pon sij 27, 2014 7:40 pm

Hvala na informacijama, dosta mi je jasnije sada :)

Znači vrijednosti rezidualne i efektivne alkalnosti se mogu zanemariti, ili ipak postoje neke referentne vrijednosti unutar kojih bi trebao biti rezultat?

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » pon sij 27, 2014 8:51 pm

Generalno se moze reci da je potrebno imati vrijednosti rezidualne alkalicnosti u minusu ili oko nule, za sva svijetla piva. Za tamna piva nece smatati vrijednosti iznad nule.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » uto sij 28, 2014 8:35 am

jednom sam radio pale ale i prokuhao vodu radi uklanjanja bikarbonata (dobio sam fini bijeli talog) + sto sam takvu vodu miješao sa RO vodom...rezultiralo je iznimno laganim pivom. Iako je imalo nešto više od 5% alkohola davalo je filing da ga u opce nema...lagano skroz, gotovo 'industrijsko pivo'! Od onda više ne kemijam sa prokuhavanjem i RO vodom, pošto volim kad je pivo malo 'gušće' i 'teže'...'kremasto'?... :roll:
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » uto sij 28, 2014 9:10 am

slawoner je napisao/la:jednom sam radio pale ale i prokuhao vodu radi uklanjanja bikarbonata (dobio sam fini bijeli talog) + sto sam takvu vodu miješao sa RO vodom...rezultiralo je iznimno laganim pivom. Iako je imalo nešto više od 5% alkohola davalo je filing da ga u opce nema...lagano skroz, gotovo 'industrijsko pivo'! Od onda više ne kemijam sa prokuhavanjem i RO vodom, pošto volim kad je pivo malo 'gušće' i 'teže'...'kremasto'?... :roll:
Napravi "zapršku" pa si ziher :)
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » uto sij 28, 2014 9:17 am

Don Genovese je napisao/la:
slawoner je napisao/la:jednom sam radio pale ale i prokuhao vodu radi uklanjanja bikarbonata (dobio sam fini bijeli talog) + sto sam takvu vodu miješao sa RO vodom...rezultiralo je iznimno laganim pivom. Iako je imalo nešto više od 5% alkohola davalo je filing da ga u opce nema...lagano skroz, gotovo 'industrijsko pivo'! Od onda više ne kemijam sa prokuhavanjem i RO vodom, pošto volim kad je pivo malo 'gušće' i 'teže'...'kremasto'?... :roll:
Napravi "zapršku" pa si ziher :)
E Done jesi koristan... :) pa daj barem neki recept za tu zapršku?

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » uto sij 28, 2014 9:35 am

slawoner je napisao/la:jednom sam radio pale ale i prokuhao vodu radi uklanjanja bikarbonata (dobio sam fini bijeli talog) + sto sam takvu vodu miješao sa RO vodom...rezultiralo je iznimno laganim pivom. Iako je imalo nešto više od 5% alkohola davalo je filing da ga u opce nema...lagano skroz, gotovo 'industrijsko pivo'! Od onda više ne kemijam sa prokuhavanjem i RO vodom, pošto volim kad je pivo malo 'gušće' i 'teže'...'kremasto'?... :roll:
Pa ti si kuhao ale s premekanom vodom! Nisi čuo da mi dodajemo gips, gorku sol i kalcijklorid? Koliki si imao odnos klorida i sulfata u toj vodi?
Kuhao si napamet i nisi zadovoljan rezultatom, nemoj da te prvi neuspjesi s pripremom vode obeshrabre. Pošto voliš "gušće, teže, kremasto pivo" mogu ti preporučiti da vodu namjestiš na "very malty"
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » uto sij 28, 2014 10:22 am

admin je napisao/la:
Don Genovese je napisao/la:
slawoner je napisao/la:jednom sam radio pale ale i prokuhao vodu radi uklanjanja bikarbonata (dobio sam fini bijeli talog) + sto sam takvu vodu miješao sa RO vodom...rezultiralo je iznimno laganim pivom. Iako je imalo nešto više od 5% alkohola davalo je filing da ga u opce nema...lagano skroz, gotovo 'industrijsko pivo'! Od onda više ne kemijam sa prokuhavanjem i RO vodom, pošto volim kad je pivo malo 'gušće' i 'teže'...'kremasto'?... :roll:
Napravi "zapršku" pa si ziher :)
E Done jesi koristan... :) pa daj barem neki recept za tu zapršku?
Smile je bio za zahebanciju. Recept je za Andreja Admina : "za zapršku, na masti ili ulju kratko popržite brašno, crvenu papriku, češnjak (netko ga ne stavlja), podlijte HLADNOM vodom, jer se lakše razmuti i ulije u lonac".
Recept za Slawonera je evo, već majstor Ferdo stručno objasnio. Ipak je on oko te vode i minerala najkompetentniji, ako se ne varam, a i najaktivniji kao predavač na tu temu. Tko ga nije nedavno slušao, vjerojatno je škripio vratima na izlazu.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » uto sij 28, 2014 1:11 pm

domagoj_os je napisao/la: Koliko bikarbonata će se istaložiti nakon prokuhavanja? Mislim da sam negdje pročitao 2/3, ali nemogu ponovno pronaći taj podatak ...

slika

Tablica je kopirana iz knjige "Water: A Comprehensive Guide for Brewers "

A koliko je omekšavanje vode kuhanjem "drevni" postupak najbolje svjedoći i izvor na dnu tablice ( 1884 ).

Dakako, podatke uzimaš samo kao orijentaciju jer kako je već gore spomenuto ovisi o tome koliko si vješto odvojio talog itd.

Vidim da si iz Osijeka pa ako ti je to sa kuhanjem gnjavaža mogu ti osigurati RO vodu, a kako se tek spremaš za prvo all-grain kuhanje možeš računati i na ostalu tehničku pomoć ( mlin itd. )

Pozdrav...

.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto sij 28, 2014 1:53 pm

:!: zanimljivo . i ova tablica pokazuje smanjenje tvrdoće za cca 2/3 pri 15 min kipljenja kao i mjerenja na vlastitoj prokuhanoj ...

Sirova (prije prokuhavanja ) je bila 560 mikroS-- 16,3 dH

Prokuhana ----------------------------285 mikroS 5,6 dH

Odgovori