Voda s Kraljičinog zdenca?

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Ivan K
Postovi: 9
Pridružen/a: sri vel 22, 2012 7:57 am

Voda s Kraljičinog zdenca?

Post Postao/la Ivan K » sri vel 22, 2012 8:02 am

Dragi moji pivari,

da li je netko koristio vodu sa izvora Kraljičin zdenac na Sljemenu.

Kakva je bila?

Da li ste je prokuhavali?

...


Hvala!

kmaikaza
Postovi: 3
Pridružen/a: sri vel 22, 2012 11:21 pm

Post Postao/la kmaikaza » čet vel 23, 2012 10:09 am

ja sam mislio isto koistiti vodu sa izvora iza zapresica ima i ima kao da je testirano i ispravna voda

Avatar
BanjoBrewer
Postovi: 463
Pridružen/a: sri pro 15, 2010 11:03 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la BanjoBrewer » čet vel 23, 2012 2:24 pm

kmaikaza je napisao/la:ja sam mislio isto koistiti vodu sa izvora iza zapresica ima i ima kao da je testirano i ispravna voda
Ako misliš na izvor Stalnjak, ja radim s njom već 2 godine, dobra je voda, no ne znam koji je točno sastav ako hoćeš prilagođavati za pojedine stilove.

Avatar
Ptoof
Postovi: 68
Pridružen/a: sub vel 04, 2012 8:48 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Ptoof » čet vel 23, 2012 2:27 pm

Što se tiče Kraljičinog...
Kolko sam vidio na tv-u, prije 3-4 mjeseca baš su pričali o uređenju tog lijepog mjesta, odnosno jezera i uljevnih potoka. Pri tom uređenju će se izvesti mjerenja i analize vode, tako da će staviti tablu da je voda pitka/nepitka sigurno, a sastav vode možda, neznam.
Radove će izvesti PP Medvednica sa Rotary klubom (masoni :twisted: ) , a pošto se radi o recimo bogatoj i kao "humanitarnoj" organizaciji koji drže do sebe mislim da bi to možda moglo uskoro krenuti i u realizaciju.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » čet vel 23, 2012 4:34 pm

Zbog sastava tla ( vapnenačke stijene) sva voda u hrvatskoj je tvrda. Za piće je vrlo ukusna dok je za kuhanje piva loša. Izuzetak su crna piva.
Možete skuhati pivo i s netretiranom vodom. Neće biti loše. Za jako dobro pivo ipak pripremite vodu.
http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=2126
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
BanjoBrewer
Postovi: 463
Pridružen/a: sri pro 15, 2010 11:03 am
Lokacija: Zaprešić

Post Postao/la BanjoBrewer » čet vel 23, 2012 9:18 pm

Ferdo, ovo omekšavanje vode mi je riskantno kad ne znam KOLIKO je tvrda ova koju trošim. Zasad sam još na ovoj jer je ipak puno bolja od naše gradske, a kad narastem zel bum RO filter pa od što neutralnije vode slagat prema "gore". Ovo kaj piše u knjizi da s kuhanjem istaloži, iz moje izvorske se niš vidljivog ne taloži kuhanjem, imaš neki drugi DIY način kak otprilike izmjerit tvrdoću?

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pet vel 24, 2012 7:15 am

Kupiš u pet-shopu tekućinu za mjerenje tvrdoće vode u akvarijima, u uputi ti sve piše. Nije jako precizno, no za orjentaciju je odlično. Košta pedeset kuna, pa podijeliš s drugima. Ima za pedesetak-stotinjak mjerenja.

Ivan K
Postovi: 9
Pridružen/a: sri vel 22, 2012 7:57 am

Post Postao/la Ivan K » pet vel 24, 2012 8:49 am

Hvala svima na odgovorima!

Moje do sada iskustvo u korištenju vode s Kraljičinog zdenca je samo u sestrinom velikom akvariju i razlika između vode iz gradskog vodovoda i izvorske je ogromna.

Nakon isparavanja nije ostajao nikakav trag kamenca a ribice su se doimale sretnijima....

:D

Mislim da ću ipak pokušati sa izvorskom vodom kod slijedećeg kuhanja.

Doduše, obavezno ću prokuhati dok ne naprave analizu koju je Ptoof najavio!

Odgovori