Pivarov vrt - uzgoj hmelja

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la crna guja » sub ožu 17, 2018 1:09 pm

hvala :pivo3: !
...na vlastitu odgovornost,ljekarniku ili doktoru,a u težim slučajevima i komunalnom poduzeću

Chuky
Postovi: 147
Pridružen/a: pet sij 20, 2017 12:02 pm
Lokacija: Svinjarevci Vukovar

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la Chuky » sub ožu 17, 2018 3:10 pm

Po mom skromnom iskustvu može se raditi pergola, s tim da ga se ručno upućuje u željenom smjeru.Rezanjem primarnih zaperaka na dužini 60-70 cm dobija se na gustoći (rodnosti). Ne smije oskudijevati sa vodom osobito u vrijeme cvatnje i dobro reagira na gnoidbu. Hladovina će biti zadovoljavajuća od polovine lipnja pa sve do listopada. Od nametnika ja sam od kolovoza na dalje vodio pravi rat sa stršljenima, grizu koru,valjda za gradnju legla. Moguće je oboljenje od plamenjače i pepelnice kao i vinova loza, pa to ne bi lijepo izgledalo. Naknadno uklanjanje vitica bi mogao biti zahtijevno kada se sve to uplete. Uzevši sve u obzir, ja sam za.

Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la crna guja » ned ožu 18, 2018 10:14 pm

evo prekopao sam malo da vidim što kažu ameri na uzgoj hmeljeva na jugu. oni su podijelili teritorij na 11 zona, a zone 9,10 i 11 su najtoplije. spominje se na webu i uzgoj hmelja na tajlandu i filipinima.
https://www.gardeningknowhow.com/garden ... plants.htm
ako sam dobro razumio, potencijalni hmeljitos calabreze bi mogli biti cascade, chinook, centennial i nugget. bogami, sve klasa do klase :D
sumnjiv mi je i onaj neklasificirani gimli na www.eickelmann.de/Hopfen-Shop/en/ zato jer je duplo manji od ostalih, dakle kržljav, pa onda vjerovatno i žilav borac.
ne preostaje ništa drugo nego probat.
ako netko možda ima ove reznice,sadnice ili rizome ,i ne bi mu bio problem da mi ih pošalje, neka mi javi u inbox. bio bih zahvalan za par komada.
...na vlastitu odgovornost,ljekarniku ili doktoru,a u težim slučajevima i komunalnom poduzeću

Avatar
Pemac
Postovi: 729
Pridružen/a: uto stu 14, 2017 5:06 pm
Lokacija: Hercegovac/Jarun

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la Pemac » čet tra 05, 2018 7:49 am

Kratko pitanjce,

treba li kod sadnje izbjegavati blizinu vinove loze (ne tretiranu ničim već par godina) zbog mogućnosti bolesti i insekata?

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la Vjeko » čet tra 05, 2018 10:22 am

Ja nemam nigdje u blizini lozu, pa opet imam i insekte i plamenjacu uvijek po hmelju :)

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la Toples » čet tra 05, 2018 8:19 pm

ja isto mislio za zasadit uz lozu :lol:
save a tree - drink beer

Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la crna guja » čet tra 05, 2018 9:07 pm

uh te sam bolesti bogami apsolvirao i doktorirao. moji su se prije bavili vinogadarstvom. bolest se nalazi uglavnom svugdje u zemlji, jednako kako u travi i šikari tako i u vinogradu. a podiže je kiša ili strujanje vlažnog zraka koji podigne prašinu u kojoj su bakterije.čak je i isparavanje tla ponekad dovoljno. zato ako posadim hmelj staviti ću kap na kap zaboden u zemlju, a ne zalijevati onako s visoka. najgori je lipanj, jer tada je dovoljno toplo (za peonosporu treba da je toplo) i onda jedan grom i pljusak. mi smo uvijek pratili pognozu i onda trk u vinograd dan-dva prije špricati radi prevencije.
ipak, ponekad jednostavno nema pomoći.
...na vlastitu odgovornost,ljekarniku ili doktoru,a u težim slučajevima i komunalnom poduzeću

stane2006
Postovi: 315
Pridružen/a: uto sij 21, 2014 4:55 pm
Lokacija: Orašje

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la stane2006 » čet tra 05, 2018 9:42 pm

crna guja je napisao/la:
čet tra 05, 2018 9:07 pm
uh te sam bolesti bogami apsolvirao i doktorirao. moji su se prije bavili vinogadarstvom. bolest se nalazi uglavnom svugdje u zemlji, jednako kako u travi i šikari tako i u vinogradu. a podiže je kiša ili strujanje vlažnog zraka koji podigne prašinu u kojoj su bakterije.čak je i isparavanje tla ponekad dovoljno. zato ako posadim hmelj staviti ću kap na kap zaboden u zemlju, a ne zalijevati onako s visoka. najgori je lipanj, jer tada je dovoljno toplo (za peonosporu treba da je toplo) i onda jedan grom i pljusak. mi smo uvijek pratili pognozu i onda trk u vinograd dan-dva prije špricati radi prevencije.
ipak, ponekad jednostavno nema pomoći.
Podpisujem sve, kod mene se pokazalo sve što je navedeno a najmanje problema sam imao kada nije bilo vegetacije (trave) oko biljke I kada su prvi listovi bili oko pola metra od zemlje plus kap po kap plus prevencija protiv plamnjače, insekticid kad treba, po potrebi folijarno i rezultati neće izostati

Avatar
AlkoholUnited
Postovi: 426
Pridružen/a: pon stu 16, 2015 5:39 pm
Lokacija: Đakovo

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la AlkoholUnited » pet tra 06, 2018 5:53 pm

Dali je nekome izvirio hmelj iz zemlje i koliko i koja sorta, ne morate slikat ono odsacujte cca cm?
Dođoh, vidjeh, popih, odoh..

Chuky
Postovi: 147
Pridružen/a: pet sij 20, 2017 12:02 pm
Lokacija: Svinjarevci Vukovar

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la Chuky » pet tra 06, 2018 10:34 pm

Vrjme je za odgrtanje i rezidbu. Izvirio ili ne reže se do glave sa okcima. Moguć je napad pipe na tek obrazovana okca.
Da znam kako :roll: priložio bih i foto svoga uratka.

Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la crna guja » pet tra 06, 2018 11:26 pm

kako se rješavaš pipe?
...na vlastitu odgovornost,ljekarniku ili doktoru,a u težim slučajevima i komunalnom poduzeću

Chuky
Postovi: 147
Pridružen/a: pet sij 20, 2017 12:02 pm
Lokacija: Svinjarevci Vukovar

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la Chuky » pet tra 06, 2018 11:42 pm

Neopitroid, ako zatreba. Inače neki vrtovi kod nas izgledaju kao nogometno igralište iscrtano s tim bijelim praškom.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la erda » sub tra 07, 2018 3:07 am

Chuky je napisao/la:
pet tra 06, 2018 10:34 pm
Vrjme je za odgrtanje i rezidbu. Izvirio ili ne reže se do glave sa okcima. Moguć je napad pipe na tek obrazovana okca.
Da znam kako :roll: priložio bih i foto svoga uratka.
Kad replayas, imas dolje opciju Privitak i Dodaj datoteku. Tu zakacis max 3 slike po postu i to je to.
Prije toga ih resizaj.
Zadnja izmjena: erda, dana/u ned tra 08, 2018 5:07 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la Svarun » ned tra 08, 2018 9:37 am

AlkoholUnited je napisao/la:
pet tra 06, 2018 5:53 pm
Dali je nekome izvirio hmelj iz zemlje i koliko i koja sorta, ne morate slikat ono odsacujte cca cm?
Skoro svi su van,već su 30-40 cm narasli.

Avatar
crna guja
Postovi: 153
Pridružen/a: pon vel 06, 2017 8:08 pm
Lokacija: korčula

Re: Pivarov vrt - uzgoj hmelja

Post Postao/la crna guja » ned tra 08, 2018 5:33 pm

pozz Svarun, možeš li peporučiti poneku sortu za naše podneblje? vidim ti si već iskusan hmeljar, a ono sa reznicama ti je 1/1. ili da ipak idemo poznatom južnjačkom metodom uzaludnih pokušaja? 8)
...na vlastitu odgovornost,ljekarniku ili doktoru,a u težim slučajevima i komunalnom poduzeću

Odgovori