Prvo kuhanje- koji hmelj, slad, kvasac?

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Moki
Postovi: 3
Pridružen/a: sri lip 20, 2012 11:39 pm

Prvo kuhanje- koji hmelj, slad, kvasac?

Post Postao/la Moki » čet lip 21, 2012 12:23 am

Pozdrav (budući) kolege pivari,
kao amater u pivarstvu tj. kao totalni početnik zanima me koji bih hmelj, slad ili kvasac trebao naručiti iz Beershopa za jedan kvalitetni (nazovimo to tako) pale ale?

Zahvaljujem na odgovorima.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet lip 21, 2012 7:23 am

Za jedan pale ale trebaš sve od toga, ne samo "ili". Slad, naravno pale ale slad, hmelj npr. Aurora, kvasac npr. S-04.
Kao totalni početnik moraš se potruditi postati barem relativni početnik, a da bi to postigao moraš naučiti osnove . . . već puno puta ponavljano . . .
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

camel
Postovi: 83
Pridružen/a: pet stu 26, 2010 1:00 pm
Lokacija: Župa dubrovačka

Post Postao/la camel » čet lip 21, 2012 10:27 am

http://hocupivo.wordpress.com/
http://pivarstvo.wikispaces.com/
na ova dva linka, ako ih još nisi našao na forumu, možeš naći dosta osnovnih informacija koje su Zeljko i diS napisali
Zadnja izmjena: camel, dana/u čet lip 21, 2012 1:07 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Artanis
Postovi: 631
Pridružen/a: pet ruj 16, 2011 10:14 pm
Lokacija: Požega

Post Postao/la Artanis » čet lip 21, 2012 12:21 pm

Moja preporuka ide da nabaviš kvasac safale 05.

Safale 04 se možda bolje istaloži i ima čvrsti sediment na dnu boce, no ako ti malo pobjegne temperatura fermentacije preko 18 stupnjeva, dobit ćeš pivo sa voćnim okusima (bubblegum?). Meni se to dogodilo sa mojim prvim kuhanjem i nije mi se svidjelo. Pogotovo zato što početnik nastoji napraviti nešto slično kupovnim lagerima, jer nezna za drugačije.

Kad sam drugi put pravio sa 05, drugo i puno bolje pivo.

Znači paziti na temperature. Još jedan savjet je da ti IBU ne bude veći od 25. Zvuči malo, no ipak je to pale ale a vjerojatno nećeš posebno prilagođavati vodu. I naravno, kupovna piva imaju 15-25 IBU, pa ako staviš npr. 35 biti će ti malo pregorko i prearomatično. Prvi put sam pravio sa zeus hmeljem, zbrljao količinu vode i previše hmelja i dobio pregorko pivo sa jakim citrusnim okusom (kao da pijem gorki radler). Znači, lakše s hmeljem.

Kasnije, lako ćeš u drugim turama mijenjati recepte po ukusu.

Moki
Postovi: 3
Pridružen/a: sri lip 20, 2012 11:39 pm

Post Postao/la Moki » čet lip 21, 2012 2:20 pm

Samo mi nije jasno koliko čega bi išlo i u kojem omjeru? Količina bi bila 20 litara :?:

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » čet lip 21, 2012 5:33 pm

Na netu imaš brdo recepata, biraj:
http://beerrecipes.org/
http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipes
http://hopville.com/

Na HoćuPivo su i upute za BeerSmith, pa možeš sam prilagodit recept za tu količinu.

Avatar
RUBY
Postovi: 97
Pridružen/a: sub stu 20, 2010 9:53 pm
Lokacija: split

Post Postao/la RUBY » čet lip 21, 2012 10:54 pm

ključna stavka kod svakog prvog kuhanja je kolićina. ja kad sam kuhao prvu turu od planiranih 30 l ispalo je 16 :( :D
IN FERMENTUM VERITAS!!!

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pet lip 22, 2012 12:25 am

@artanis,@moki.moja je preporuka za početak kuhati tamnu pivu,nemoraš voditi računa o vodi a gotova piva će te nagraditi(lakše je s backom na početku ).kad pročitaš dis-ove preporuke,poštuješ postupak, higijenu opreme i pomagala ,omogučiš kontroliranu temp fermantacije (pogotovo na ovim ludim temp) dobit češ pivu na ponos.kasnije, dok slažeš recept za svjetlu do onda češ shvatiti zašto ovo pišem.sve što skuhaš po navedenim pravilima bit će ti gušt,ne opterčuj se kopijama i usporedbama sa ind pivama :evil: ;dosta je toga što treba naučiti,a pogotovo upoznati se s opremom i kad misliš da je to TO iznenadiš se kolko vode izgubiš u hodu,koda negdi pušta :) .
naslov je dobar ,pa se nadam da će nešto od ovih postova koristiti željnima prvih kuhanja :hmelj:

Moki
Postovi: 3
Pridružen/a: sri lip 20, 2012 11:39 pm

Post Postao/la Moki » pet lip 22, 2012 10:15 am

Evo naručeno je 3 kg Pale ale slada, 100 g Aurore i Safala 04. Nadam se da mi je to dosta materijala za prvo kuhanje samo što me jako brine dali da naručim još 100 grama nekog hmelja sa manjim AA :?:
I možete li mi reći u kojem posuđu bi bilo dobro kuhati pivo? Konkretnije- zanima me dali se baš piva mora kuhati u inoxu jer nemam posudu tak veliku...

Avatar
mad_alchemist
Postovi: 384
Pridružen/a: uto lip 14, 2011 11:18 am
Lokacija: Istra

Post Postao/la mad_alchemist » pet lip 22, 2012 11:07 am

emajlirani lonci su super, mozes koristit i bakar. Inox je novija praksa.
fermentacija moze u emajlu, staklu, samo da je cisto. Bitno je uživat :-)

sina022
Postovi: 360
Pridružen/a: pon svi 28, 2012 12:55 am
Lokacija: ši

Post Postao/la sina022 » pet lip 22, 2012 5:02 pm

nisam bas iskusan u kuhanju, kuhao sam jednom i to prije 25 dana ( i cini mi se da nije ispalo bas najbolje, previse je gorko, al pricekat cemo, mozda bude manje gorko s vremenom, tek je kratko vrijeme u bocama), pa ti mogu navest neke svoje greske (i ono sto je dobro ispalo) da ti bude lakse
radio sam 4l, i racunam si ja ukomljavam u 3l, isperem sa 2,7l i kvasac stavim u 0,3l i od tih 6l valjda ce ostat 4l, kad ono ostalo 3l i onda sam dolio vode,
tako da kako su vec kolege savjetovali uzmi viska voda, ja cu si sljedeci put kad budem kuhao vjerojatno radit sa duplo vecom kolicinom od one koju zelim dobit
imao sam u planu radit isto s aurorom, al sam dobio onaj jaci hmelj od 13% sto sam malo kasno skuzio, nakon sto je vec bio kuhan, tako da od tud ova gorcina koju sam spomenuo (i sto sam stavio malo vise), al opet imam dojam da je bila aurora da bi isto bilo gorce nego sto mi svidja (al opet mozda sam u krivu), tako da bi preporucio da budes umjeren s hmeljom, sad tocno koliko to nek ti kaze netko od iskusnijih kolega
radio sam s istim ovim kvascem ko ti, prema uputi proizvodjaca koja ide ovako nekako: doziranje: 50-80g na 100l, priprema: X kolicina kvasca u 10X (na 1g kvasca 1dcl vode) kolicine sterile vode na 27+-3 stupnja na 15-30min, pa zatim lagano mjesati 30min, temp fermentacije 15-24 stupnja i to je amo rec dobro ispalo
i sta mi se jos nije svidjelo kod mog kuhanja, uzeo sam one gaze u ljekarni, za stavit hmelj u njih, i za cijeđenje, al te gaze mi nekako imaju pre velike one rupe tako da bih ih trebalo poduplat ili nabavit neke bolje

i sretno s kuhanjem da dobijes neku dobru pivu kad vec ja nisam

Avatar
Ptoof
Postovi: 68
Pridružen/a: sub vel 04, 2012 8:48 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Ptoof » pet lip 22, 2012 10:29 pm

Moki je napisao/la:Evo naručeno je 3 kg Pale ale slada, 100 g Aurore i Safala 04. Nadam se da mi je to dosta materijala za prvo kuhanje samo što me jako brine dali da naručim još 100 grama nekog hmelja sa manjim AA :?:
I možete li mi reći u kojem posuđu bi bilo dobro kuhati pivo? Konkretnije- zanima me dali se baš piva mora kuhati u inoxu jer nemam posudu tak veliku...
3 kg ti je premalo slada na 20L. To će ti dati otprilike 3-3.5% alkohola. Naruči slobodno još 2 kg-a. 100 g hmelja je dosta, nemaš potrebe za drugim hmeljem, bar ne za prvi put. Sad ovisi o tvojim željama dali voliš više gorko (što bi bilo 25-30g aurore za 60 min) ili manje gorko (15-20g). Ako griješim slobodno me ispravite.

Imaš i online pivo recept programe ako nemaš beersmith:
http://beercalculus.hopville.com/recipe , nije tolko točan kao beersmith (ipak nema porihtavanja suđa, brzine grijanja i ostalih parametara koje moraš u beersmithu narihtavati, no možeš i bez njih), al može poslužiti. Također imaš i brewtarget: http://brewtarget.sourceforge.net/download.html koji je besplatan i ne zaostaje za beersmithom.

Odgovori