kalcij karbonat

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Svarrogh
Postovi: 2410
Pridružen/a: pet lis 22, 2010 1:00 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la Svarrogh » sub ožu 09, 2013 11:01 am

OLD je napisao/la:Kalcij klorid i gips dodaju kalcij. Oboje spuštaju PH a svaki djeluje na omjer klorida i sulfata tj na percepciju gorčine u pivu. Dodaš više gipsa imati ćeš više sulfata a samim tim će pivo imati izraženiju gorčinu. Dodaš više kalcij klorida biti će više klorida koji ublažavaju gorčinu i pojačavaju onaj "malty "okus. Te dvije soli su najvažnije za prilagođavanje vode. Ostalo sve je neprimjetno i ne toliko važno. U početku sam dodavao još i gorku sol radi magnezija( Mg je hrana zakvasce) ali vidim da i bez nje šljaka jer ( po svemu pročitanom) magnezija ima dovoljo u samom sladu tako da ju nije presudno dodavati.Ako koristiš samo ove dvije soli i 100% RO dobiti ćeš savršenu vodu za pivo. Ako miješaš sa pipovačom moraš još koristiti i mliječnu kiselinu da dobiješ optimalni PH.
Old, jedna mala ispravka. Ph slada iz Nove Gradiske u destiliranoj vodi iznosi 5.85. Ferdo je mjerio. Znaci svakako trebas dodavati mlijecnu kiselinu. Ako koristis pale malt, on je tamniji i samim tim ima nizi ph. Za njega u RO vodi nije potrebno dodavati mlijecnu kiselinu.

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » sub ožu 09, 2013 12:36 pm

Svarrogh je napisao/la:
OLD je napisao/la:Kalcij klorid i gips dodaju kalcij. Oboje spuštaju PH a svaki djeluje na omjer klorida i sulfata tj na percepciju gorčine u pivu. Dodaš više gipsa imati ćeš više sulfata a samim tim će pivo imati izraženiju gorčinu. Dodaš više kalcij klorida biti će više klorida koji ublažavaju gorčinu i pojačavaju onaj "malty "okus. Te dvije soli su najvažnije za prilagođavanje vode. Ostalo sve je neprimjetno i ne toliko važno. U početku sam dodavao još i gorku sol radi magnezija( Mg je hrana zakvasce) ali vidim da i bez nje šljaka jer ( po svemu pročitanom) magnezija ima dovoljo u samom sladu tako da ju nije presudno dodavati.Ako koristiš samo ove dvije soli i 100% RO dobiti ćeš savršenu vodu za pivo. Ako miješaš sa pipovačom moraš još koristiti i mliječnu kiselinu da dobiješ optimalni PH.
Old, jedna mala ispravka. Ph slada iz Nove Gradiske u destiliranoj vodi iznosi 5.85. Ferdo je mjerio. Znaci svakako trebas dodavati mlijecnu kiselinu. Ako koristis pale malt, on je tamniji i samim tim ima nizi ph. Za njega u RO vodi nije potrebno dodavati mlijecnu kiselinu.
To je ok što govoriš samo za osnovni slad ,ali za npr neki pale ale ćeš dodati CaCl2 i gips koji će spustiti PH i pogotovo još nešto malo kristala (koji također spušta PH) pa ćeš doći u prihvatljivi raspon 5,2-5,5. Te vrijednosti dobivam mjerenjem .
Jedino sam zadnji put dodavao malo Care 50 pa sam morao ipak još dodati 2ml mliječne. Kad dodajem onaj tamni kristal od Pufa onda prođem bez dodavanja kiseline.
Volim ih zahmeljene.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned ožu 10, 2013 2:12 am

Svarože, Ferdo je analizu radio s destiliranom vodom i omjerom vode i slada 4:1 . Čini mi se da kada Old u RO vodu doda kalcij klorid i gips, a nema karbonata, tada rezidualna alkalnost čak i baznog bude negativna, pa će i pH biti dosta niži od navedenog u analizama s destiliranom vodom. pH bit će još niži ako omjer vode i slada bude manji, npr. 3:1 , kako ja i najčešće ukomljavam. Ostalo mi je nešto od te kemije još od čitanja Palmera i početaka petljanja s vodom, a i dodatno sam pročitao ponovo ovaj tekst: http://www.pivarstvo.info/forum//files/ ... 49_114.pdf i čini mi se da je tako. Ako nije, nek me neko ispravi. Formula: Residual Alkalinity=KH−((CH−1/2MH):3.5) po Kolbachu.
KH: carbonate hardness
CH: calcium hardness
MH: magnesium hardness
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Odgovori