Brettanomyces Bruxellensis Trois je stigao

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Matt
Postovi: 1330
Pridružen/a: sub vel 13, 2010 10:44 am
Lokacija: Samobor
Kontakt:

Brettanomyces Bruxellensis Trois je stigao

Post Postao/la Matt » sri tra 03, 2013 10:40 am

Kuhat ću 100% Brett Trois IPA. Vidjet ćemo ako bit će drekasto pivo!
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
HOMEBREWING OD 1997
PIVSKI SUDAC OD 1999

http://www.hrvatskohomebrewprvenstvo.beer

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri tra 03, 2013 12:39 pm

:D Nije li to WLP644?
Meni stigao prekjučer s http://www.brewuk.co.uk/store/ :D .
Da li se može uspješno umnožiti taj kvasac i pohraniti uzorak u zamrzivač? Čitao sam da neki koji imaju u sebi više različitih sojeva kvasaca ne mogu se klonirati jer su svi u istoj otopini, pa se kupljena doza može koristiti samo jednom.
Kad dovršim recept napišem ga tu negdje.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Matt
Postovi: 1330
Pridružen/a: sub vel 13, 2010 10:44 am
Lokacija: Samobor
Kontakt:

Post Postao/la Matt » sri tra 03, 2013 1:08 pm

Da, to je WLP644.

Nikad nemoj staviti kvasac u zamrzivač. Ga će ubiti.

Ako koristiš ovaj kvasac, moraš paziti da nećeš imati infekciju. Moraš imati drugi siphon i tako dalje. Ne možeš koristit isti fermentor. Ako taj Brett ide u plastik, neće izlaziti. Ne možeš čistiti. So, be careful. Već si imao infekciju pa moraš paziti.
HOMEBREWING OD 1997
PIVSKI SUDAC OD 1999

http://www.hrvatskohomebrewprvenstvo.beer

Avatar
Matt
Postovi: 1330
Pridružen/a: sub vel 13, 2010 10:44 am
Lokacija: Samobor
Kontakt:

Post Postao/la Matt » sri tra 03, 2013 1:21 pm

Also, I have to answer this in English as I simply don't know how to write this in Croatian. Use Google translate if you don't understand, okej?

I don't see why you wouldn't be able to use it again. How are you using it?

If you are using it AFTER you ferment with normal yeast, you simply add it to secondary and wait a LONG TIME for it to work on the beer (maybe more than 9 months?). In this case, yes, you probably cannot reuse it because the mix of those two kinds of yeast will have a different balance that you cannot control.

But I am using it for ALL of the fermentation. I am not using any normal yeast. Because of that, I will have to make a large starter. This comes with a REALLY VERY SMALL amount, much less than with normal yeast. White Labs intends this for secondary, not primary. So I will have to make a 2 or 3 stage starter to step this up before I can brew with it. After that, I will be able to recycle the yeast if I want to, no problem. It's just yeast.

And no, you should NEVER EVER freeze yeast unless you have it in slants that were specially prepared for the freezer. If you take this and put it in the freezer, you will kill it. You should put yeast in the refrigerator.

When using Brett of any kind or any wild yeast or sour mix, you should have a completely separate set of equipment to use. Brett and other wild microrganisms will infect the equipment and you cannot remove it from plastic, for instance. So, you should use a separate siphon, bottling bucket, bottling wand, etc. Everything that is not inox or glass must be something that is ONLY used for these wild organisms from then forward. The reason for this is they get into the surface and cannot be killed or removed. It doesn't matter how good you clean your equipment. And it only takes a tiny amount of them to ruin a batch and make it infected. It's very dangerous to use this stuff in your brewery, so you need to take extra precautions. And I mean no offense, but the beers of yours I tried at the meeting were infected, so you already have some sanitation issues. So, you need to take extra precautions to make sure that you don't introduce this into your system. If you aren't careful, ALL OF YOUR BEER from now on will be infected. So, please, be careful. And please don't take offense at what I am saying here. It's said in a friendly tone of voice and I'm trying to be helpful, not trying to offend. Okay?

All that said, I would be very curious to try any beer you make, including this one.

If mine doesn't suck, I will have it at the competition in a keg on June 1st. If it sucks, I will only bring a couple of bottles so people can see how bad it sucks.
HOMEBREWING OD 1997
PIVSKI SUDAC OD 1999

http://www.hrvatskohomebrewprvenstvo.beer

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri tra 03, 2013 1:56 pm

Matt je napisao/la:Da, to je WLP644.

Nikad nemoj staviti kvasac u zamrzivač. Ga će ubiti.

Ako koristiš ovaj kvasac, moraš paziti da nećeš imati infekciju. Moraš imati drugi siphon i tako dalje. Ne možeš koristit isti fermentor. Ako taj Brett ide u plastik, neće izlaziti. Ne možeš čistiti. So, be careful. Već si imao infekciju pa moraš paziti.
Kvasac u zamrzivač stavljam cca 50 ml, s 25% glicerola. Zar nije tako i kod ovoga?
Ovo ide u sve stakleno.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Matt
Postovi: 1330
Pridružen/a: sub vel 13, 2010 10:44 am
Lokacija: Samobor
Kontakt:

Post Postao/la Matt » sri tra 03, 2013 1:58 pm

Don Genovese je napisao/la:
Matt je napisao/la:Da, to je WLP644.

Nikad nemoj staviti kvasac u zamrzivač. Ga će ubiti.

Ako koristiš ovaj kvasac, moraš paziti da nećeš imati infekciju. Moraš imati drugi siphon i tako dalje. Ne možeš koristit isti fermentor. Ako taj Brett ide u plastik, neće izlaziti. Ne možeš čistiti. So, be careful. Već si imao infekciju pa moraš paziti.
Kvasac u zamrzivač stavljam cca 50 ml, s 25% glicerola. Zar nije tako i kod ovoga?
Ovo ide u sve stakleno.
Aha! Mislim da to je ispravno ali nisam ja napravio. To je kao i "slant".
And no, you should NEVER EVER freeze yeast unless you have it in slants that were specially prepared for the freezer.
HOMEBREWING OD 1997
PIVSKI SUDAC OD 1999

http://www.hrvatskohomebrewprvenstvo.beer

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri tra 03, 2013 2:32 pm

Matt, no frcks and no panicks :D . Thanks for Your advices. Never too much words for me. And if anything go wrong with my beer, never mind, it's only a beer.
Didn't will be too early for fermentation with this yeast to do the job till June 1st?
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Matt
Postovi: 1330
Pridružen/a: sub vel 13, 2010 10:44 am
Lokacija: Samobor
Kontakt:

Post Postao/la Matt » sri tra 03, 2013 2:55 pm

Don Genovese je napisao/la:Matt, no frcks and no panicks :D . Thanks for Your advices. Never too much words for me. And if anything go wrong with my beer, never mind, it's only a beer.
Didn't will be too early for fermentation with this yeast to do the job till June 1st?
Well, thanks for your understanding and patience!

There's enough time if you use it as your primary yeast and make a large starter. But it's a very small amount in that tube, so it should be made in small steps, like first step 300ml, second step 800 ml, third step 1.5 liters or something. It should not go into a large starter straight away, needs to be built up first. I intend to make a small starter tonight and then step it up once or twice if I have time, then brew an IPA with this in 10 days. We'll see if it's fast enough.

I was inspired by this guy, who used it for an IPA. But his recipe is too crazy for me, too many hops, too many ibus, so I used my own recipe. But he's the one who gave me the idea. His time from brewing to drinking was about 53 days. I will have 49 days until drinking.

http://www.themadfermentationist.com/20 ... ecipe.html

If you use it without a starter and use it in secondary, this will take many months to do its magic. When it's young, this yeast *should* be fruity but not so funky. If you age it, it should get funkier, let's say like Orval. But this Brett is supposedly pretty soft, not so funky as some other Brett and thus is a good introductory Brett. At least that's what I read. I'll report back, of course. I don't want my beer funky, just fruity. So we'll see.
HOMEBREWING OD 1997
PIVSKI SUDAC OD 1999

http://www.hrvatskohomebrewprvenstvo.beer

Avatar
Jambra
Postovi: 229
Pridružen/a: uto lis 22, 2013 1:04 pm
Lokacija: ZG-Gajnice

Post Postao/la Jambra » čet lis 22, 2015 2:03 pm

Dal zna netko gdje mogu naručiti navedeni kvasac ? Na www.themaltmiller.co.uk ga nema .

Ako sam dobro shvatio, ako dođe u dodir sa plastikom, najbolje je istu baciti poslije zbog bakterija koje je nemoguće skinuti sa plastike a što bi moglo rezultirati infekcijama na sljedećim batchevima.

A što ako ide u stakleni fermentor ? ili u keg ?
I dal se na kraju može pohraniti u škrinju kao oprani ili ne ?

munja
Postovi: 294
Pridružen/a: sri vel 27, 2013 10:05 am
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la munja » čet lis 22, 2015 3:07 pm

nemoras tu plastiku baciti, samo je obiljezi i koristi za iduce batcheve brett piva. plastika ukljucuje i crijeva, fillere i posude u kontaktu sa pivom. za staklo i inox to ne bi trebalo stvarati probleme, ali potrebno je dobro pranje star sanom ili slicnim agensom.

Avatar
Jambra
Postovi: 229
Pridružen/a: uto lis 22, 2013 1:04 pm
Lokacija: ZG-Gajnice

Post Postao/la Jambra » čet lis 22, 2015 9:57 pm

A šta je sa pranjem ?
Don, Matt vi ste ga korisitil , dal se može oprati i spremiti sa otopinom glicerina u škrinju ?

Avatar
Vjeko
Postovi: 808
Pridružen/a: ned svi 31, 2015 9:37 pm
Lokacija: Zg<->Pž

Post Postao/la Vjeko » čet lis 22, 2015 10:14 pm

Da, i kako vam je ispalo pivo??

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pet lis 23, 2015 4:49 pm

verz je napisao/la:Dal zna netko gdje mogu naručiti navedeni kvasac ? Na www.themaltmiller.co.uk ga nema .
Eh, traži, gdje si bio tada?
verz je napisao/la:Ako sam dobro shvatio, ako dođe u dodir sa plastikom, najbolje je istu baciti poslije zbog bakterija koje je nemoguće skinuti sa plastike a što bi moglo rezultirati infekcijama na sljedećim batchevima.
Možeš baciti, možeš čuvati za slijedeću šaržu, a možeš kao i ja staviti 6g izosana u fermentor s 30l vode na 10 dana, nakon toga isprati i koristiti fermentor kao da je novi (ne odgovaram za posljedice :) ). U 10 dana ništa se nije razmnožilo i sve je u nutra pokrepalo i , uključujući i mala oštećenja u plastici, uključujući i poklopac, i crijeva i spojnice za brubućkanje.
verz je napisao/la:A što ako ide u stakleni fermentor ? ili u keg ?
I dal se na kraju može pohraniti u škrinju kao oprani ili ne ?
Keg sam samo isprao (i dobro promućkao, te nakon pola sata isprao s vodom) s istom koncentracijom izosana, s tim da sam na njemu skinuo vanjske gumice sa priključaka, oprao ih u izosanu (priključke i gumice) i namastio ih ponovo s friškom silikonskom masti.
Staklo isto samo tako jako izosaniraš kao i inox, nakon pol sata ispereš s vodom, a ako imaš pluteni čep, ne koristiš ga kod ovakvog kvasca, ili ga poslije baciš, jer ima miliun pora iz kojih se kvasac ne da istjerati skroz.

Opranog pohranjuješ kao i svaki drugi kvasac u škrinju, s glicerinskim uljem 15 do 25 %. Bolje s 20 do 25%, sigurniji si.

Ja sam svog prvi put pohranio, pa sam ga drugi put bacio, jer slijedeći put želim cijelu kombinaciju tih luđaka za kriek, kad nađem vremena. Kombinacija tih divljih kvasaca za kriek (nekoliko vrsta u "komadu", kad kupuješ), kažu, nema smisla odvajati ih nakon fermentacije, jer neće više biti svaki od njih u istom omjeru kao i original, pa bi ih svakog posebno trebalo nabaviti odvojeno, što je do tad (prije dvije godine) bilo nemoguće, a Brett Trois nije sam dovoljan za dobar kriek (tako isti kažu).

Pivice su bile super, i prva, a i druga. Recept je bio na papiriću, pa se takav i izgubio, hebiga. Imaš negdje na netu, potraži. Dobro uopće promisli želiš li takvo što, jer nije baš "uobičajenog okusa", i svi moji (tri-četiri) kušači su se skoro zbluvali nakon prvog gutljaja :) , no ja sam ju s guštom posrkal do jajca. U nekim mojim počecima dogodile su mi se dvije takve fermentacije za redom, i to takve da sam dobio gotovo identičan rezultat, ali mi nije smetalo. Fermentor je bio stakleni, i nakon drugog dobrog pranja sve je bilo OK.
Sreće na vreće.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Jambra
Postovi: 229
Pridružen/a: uto lis 22, 2013 1:04 pm
Lokacija: ZG-Gajnice

Post Postao/la Jambra » sub lis 24, 2015 4:39 pm

Hvala ti Done kao i uvijek na vrlo korisnim informacijama, jbg. čovjek uči dok je živ .

Mada me malo spusitila tvoja rečenica
Don Genovese je napisao/la: Dobro uopće promisli želiš li takvo što, jer nije baš "uobičajenog okusa", i svi moji (tri-četiri) kušači su se skoro zbluvali nakon prvog gutljaja
al već sam ga naručio pa ćemo vidjeti , šta je tu je.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » ned lis 25, 2015 12:13 am

Da, no možeš ga odmah pokušati i preprodati, za istu cijenu, ako nisi siguran želiš li ga uopće :) .
He, bio bih "strašno pametan" kad bih svakome savjetovao da prvo dobije želju za kuhanjem nekog novog stila, ili tipa pive, a kad bi ga prvo došla želja za istim od samog kušanja nekog od reprezentativnih primjeraka već gotovih, iz boce nekog renomiranog proizvođača, no za ovaj tip ne bih tvrdio da ima kakvoga u blizini (čitaj: RH trgovine na malo).
No, možeš skupiti i malo hrabrosti i skuhati barem jednu šaržu, pa iz prve ruke pričati unucima ... kako ima i takvih ... hrabrih u obitelji :)

Sreće na vreče.

:hmelj: :zivjeli2: :hmelj:
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Odgovori