voda iz pipe

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » čet ruj 05, 2013 2:09 pm

Badem mudro zbori.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
t32
Postovi: 373
Pridružen/a: čet lis 18, 2012 12:51 pm
Lokacija: Đakovo

Post Postao/la t32 » čet ruj 05, 2013 2:18 pm

Ima tu istine, ne bi trebalo biti suviše problema sa dodavanjem vodovodne u RO, ali tada nemamo jasnu sliku kakva nam je voda, ako je dobra za pivo onda odlično u svakom slučaju bolji je mix sa vodovodnom nego sama RO voda koja nije dobra za zdravlje ljudi. Mile je jednom pisao o omjerima ako se dobro sjećam tog posta kaže tipa 8/1 u korist RO ako je svjetlo pivo. 7/2 ako je tamno pivo. (valjda to treba biti na 8 litara RO - 1l vodovodne)

Inače, mislim da je Lošinj sa 33,3°D ekstrem tvrde vode u Hrvatskoj, a Nova Gradiška ima najmanju tvrdoću vode 2,8°D. To su podaci sa waterlineove stranice.

http://www.waterline.hr/Prirucnik_za_vodu.pdf

Avatar
Artanis
Postovi: 631
Pridružen/a: pet ruj 16, 2011 10:14 pm
Lokacija: Požega

Post Postao/la Artanis » čet ruj 05, 2013 3:23 pm

Baš me zanima koliko su ti podaci točni?

Npr. za Požegu piše da ima 260 mg CaCO3 a za Pakrac i Novu Gradišku (koja je udaljena oko 35 km) piše oko 50 mg. Je li moguće da su te stijene kroz koje voda prolazi toliko drugačijeg sastava?


PS. A vidi tek podatke za Zagreb. Da sam tamo, bez RO vode ni pomišljat pravit pivo :D

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » čet ruj 05, 2013 6:16 pm

Artanis je napisao/la: PS. A vidi tek podatke za Zagreb. Da sam tamo, bez RO vode ni pomišljat pravit pivo :D
Bojim se da dosta ljudi zabrije na vodu i zaboravi da ona realno čini razliku odličnog i vrhunskog piva. Ko zna skuha odbro pivo i sa pipovacom :)

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » čet ruj 05, 2013 7:44 pm

Sam kaj sam ja kuhao dva puta sa pipovačeom i oba puta mi je piva bila za napoj, nakon toga sam prešao na Stalnjak i od tada nikada problema. Realno, u nekim dijelovima Zargeba je voda tako odvratna da se nebi ni u njoj okupao. Kod moje cure na Knežiji voda toliko smrdi na metal da bez brite se ne može s njom ni kuhati, kamoli piti :). Stare instalacije i cijevi upitnog sastava čine svoje, tak da ja s pipom ne kuham do danjega dok ne nabavim neki filter.

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » čet ruj 05, 2013 9:20 pm

admin je napisao/la:
Artanis je napisao/la: PS. A vidi tek podatke za Zagreb. Da sam tamo, bez RO vode ni pomišljat pravit pivo :D
Bojim se da dosta ljudi zabrije na vodu i zaboravi da ona realno čini razliku odličnog i vrhunskog piva. Ko zna skuha odbro pivo i sa pipovacom :)
Đuka the majstor...ne bere đabe medalje...

Avatar
babangida
Postovi: 976
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 4:23 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la babangida » čet ruj 05, 2013 9:32 pm

Pop je napisao/la:
admin je napisao/la:
Artanis je napisao/la: PS. A vidi tek podatke za Zagreb. Da sam tamo, bez RO vode ni pomišljat pravit pivo :D
Bojim se da dosta ljudi zabrije na vodu i zaboravi da ona realno čini razliku odličnog i vrhunskog piva. Ko zna skuha odbro pivo i sa pipovacom :)
Đuka the majstor...ne bere đabe medalje...
A tek sto jebeee...!?!
Dvije litre na dan, doktor iz kuce van!!

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet ruj 05, 2013 9:50 pm

Baban uzima samo najbolje od života. Zna on da je u basu perspektiva.
babangida je napisao/la:
Pop je napisao/la:
admin je napisao/la:
Artanis je napisao/la: PS. A vidi tek podatke za Zagreb. Da sam tamo, bez RO vode ni pomišljat pravit pivo :D
Bojim se da dosta ljudi zabrije na vodu i zaboravi da ona realno čini razliku odličnog i vrhunskog piva. Ko zna skuha odbro pivo i sa pipovacom :)
Đuka the majstor...ne bere đabe medalje...
A tek sto jebeee...!?!
Što jebeee :shock: ?
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Ptoof
Postovi: 68
Pridružen/a: sub vel 04, 2012 8:48 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Ptoof » čet ruj 05, 2013 10:41 pm

Artanis je napisao/la:Baš me zanima koliko su ti podaci točni?

Npr. za Požegu piše da ima 260 mg CaCO3 a za Pakrac i Novu Gradišku (koja je udaljena oko 35 km) piše oko 50 mg. Je li moguće da su te stijene kroz koje voda prolazi toliko drugačijeg sastava?
moguce je, pogotovo jer je pozega u kotlini i stijene oko pozege su potpuno drugacijeg litoloskog sastava od okolice gradiske. pritoci orljave dolaze sa papuka, psunja i pozeske gore. a tek tok podzemnih voda je vrludav i nezna se kuda se krecu, tako da je svasta moguce. cak u zgrebu gdje su sva vodocrpilista unutar 10-20 km mineraloski sastav vode je prilicno raznolik

Erik27
Postovi: 8
Pridružen/a: pon svi 06, 2013 6:56 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Erik27 » sri ruj 18, 2013 9:23 pm

Pozdrav, idući tjedan planiram kuhati IPA-u i Stout, kuhat ću s vodom iz pipe, i trebam malu pomoć. Naime uspio sam doći do analize vode, a vrijednosti su:
Karbonati i bikarbonati (CO3 i HCO3)
CaCO3 - 432 mg/l (kalcijumkarbonat)
HCO3¯ - 557 mg/l (hidrogenkarbonati)
Natrij (Na) 21 mg/l
Klor (Cl) nema, tretira se s klordioksidom (ClO2)
Sulfati (SO4¯) 11 mg/l
Kalcij (Ca) 97 mg/l
Magnezij (Mg) 46 mg/l
Kloridi (Cl¯) 10 mg/l
Do sada sam s tom vodom radio Blond i Dunkelweizen i oba piva su ispala solidna.
Pretpostavljam da je voda u redu za Stout, ali me za IPA-u brine količina karbonata.
Zanima me da li se s mješanjem s destiliranom vodom (ako da, u kojem omjeru), prokuhavanjem, odnosno nekim trećim jednostavnim naćinom može dobiti voda koja bi bila upotrebljiva za IPA-u.

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » pet ruj 20, 2013 12:29 pm

Erik27 je napisao/la:Pozdrav, idući tjedan planiram kuhati IPA-u i Stout, kuhat ću s vodom iz pipe, i trebam malu pomoć. Naime uspio sam doći do analize vode, a vrijednosti su:
Karbonati i bikarbonati (CO3 i HCO3)
CaCO3 - 432 mg/l (kalcijumkarbonat)
HCO3¯ - 557 mg/l (hidrogenkarbonati)
Natrij (Na) 21 mg/l
Klor (Cl) nema, tretira se s klordioksidom (ClO2)
Sulfati (SO4¯) 11 mg/l
Kalcij (Ca) 97 mg/l
Magnezij (Mg) 46 mg/l
Kloridi (Cl¯) 10 mg/l
D
Opa ......

Jesu li to podaci za vodu iz Osječkog vodovoda ?

Koliko su pouzdani ? ( iz vodovoda ili nezavisnog labosa )

Koliko variraju tijekom godine ?

Ako hoćeš smekšavat vodu miješanjem sa RO vodom mogu ti posuditi
RO dok se ne snađeš za vlastiti.

pozdrav....

Erik27
Postovi: 8
Pridružen/a: pon svi 06, 2013 6:56 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Erik27 » ned ruj 22, 2013 8:45 am

Voda je iz Baranje, uspio sam doći do njihove analize, pretpostavljam da je pouzdana. U startu sam nekako prekrižio osječku vodu. Ova voda je dosta tvrda, ali ostalih elemenata ima relativno malo. Probao sam staviti vrijednosti u EZ watter calculator i ako stavim 1/3 RO vode dobijem relativno normalne vrijednosti, ali mi je PH visok 5.8 tako da mislim da ću staviti i 2g. limunske kiseline (ovo sam pročitao na forumu).
Koja su tvoja iskustva, u kojem omjeru ti miješaš s RO vodom i da li koristiš još nešto kod prilagođavanja vode?
Bio bih ti zahvalan ako bi mi posudio RO, također, ako tebi nešto zatreba, slobodno se javi.

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » pon ruj 23, 2013 3:55 pm

Kako je RO stigao prije desetak dana nemam baš neka iskustva sa prilagođavanjem vode,
ali na zadnjem kuhanju sa 50 % RO i 50 % iz osječkog vodovoda, nešto tamnih sladova i malo gipsa PH je bio u ciljanom okviru ( 5,2 – 5,4 ). Za sada je to OK iako je daleko od pravoga prilagođavanja.

Za kvalitetan rezultat trebam pouzdanu analizu lokalne vode iz pipe a to za sada nemam. Za limunsku kiselinu ne znam ( iako sam i ja negdje naletio na forumu na tu informaciju ) bolje se drži mliječne jer je za nju podešen EZ calc. ( naručio od www.medinsan.hr – 86kn 500g ) Za RO nazovi. ( imaš PM sa kontakt podacima )

Avatar
OLD
Postovi: 1390
Pridružen/a: sub lip 11, 2011 12:07 pm
Lokacija: Sisak

Post Postao/la OLD » pon ruj 23, 2013 4:19 pm

Jesi mjerio Ph komine ili vode?
Volim ih zahmeljene.

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » pon ruj 23, 2013 4:47 pm

Komine - nakon 15 - tak minuta ukomljavanja, uzorak ohlađen na sobnu temp. pokazao je 5,4. Nakon dodavanja još malo gipsa drugi uzorak je bio na 5,2.

Odgovori