voda iz pipe

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Erik27
Postovi: 8
Pridružen/a: pon svi 06, 2013 6:56 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Erik27 » uto ruj 24, 2013 8:27 pm

Za RO nazovi. ( imaš PM sa kontakt podacima )
Nisam dobio PM Planiram kuhati za dva tjedna pa ću se svakako javiti par dana ranije. Ne treba mi puno RO vode, nekih 15-ak litara pa mi možeš to i ti provuči kroz filter ako ti je to jednostavnije.
Za mliječnu kiselinu ću provjeriti.

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » sri ruj 25, 2013 12:56 am

Da... izgleda da PM-ovi baš ne rade zadnjih dana.
Nazovi 091/3337032 pa se dogovorimo za detalje da ne spamamo forum previše ...

Erik27
Postovi: 8
Pridružen/a: pon svi 06, 2013 6:56 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Erik27 » sri ruj 25, 2013 5:44 pm

OK, hvala ti, javim ti se za 2 tjedna kada budem kuhao.

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » čet sij 01, 2015 11:02 pm

Artanis je napisao/la:Baš me zanima koliko su ti podaci točni?

Npr. za Požegu piše da ima 260 mg CaCO3 a za Pakrac i Novu Gradišku (koja je udaljena oko 35 km) piše oko 50 mg. Je li moguće da su te stijene kroz koje voda prolazi toliko drugačijeg sastava?


PS. A vidi tek podatke za Zagreb. Da sam tamo, bez RO vode ni pomišljat pravit pivo :D
Imas kakav hint za Pz vodu, neki izvor ili nesto? Mozda tamo prema Pakracu, npr Kamenska?
Ili da se zaletim do Pakraca i pozvonim s karnisterom na prva vrata? :)

Mislim, nisam jos na nivou da ce mi voda nesto pomoc ili odmoc, jer jos cekam prvo pivo da se isfermentira, no kad nam je vec u susjedstvu najmeksa voda u Hr, sto ju ne iskoristiti?
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pet sij 02, 2015 2:21 pm

ekser je napisao/la:
Artanis je napisao/la:Baš me zanima koliko su ti podaci točni?

Npr. za Požegu piše da ima 260 mg CaCO3 a za Pakrac i Novu Gradišku (koja je udaljena oko 35 km) piše oko 50 mg. Je li moguće da su te stijene kroz koje voda prolazi toliko drugačijeg sastava?


PS. A vidi tek podatke za Zagreb. Da sam tamo, bez RO vode ni pomišljat pravit pivo :D
Imas kakav hint za Pz vodu, neki izvor ili nesto? Mozda tamo prema Pakracu, npr Kamenska?
Ili da se zaletim do Pakraca i pozvonim s karnisterom na prva vrata? :)

Mislim, nisam jos na nivou da ce mi voda nesto pomoc ili odmoc, jer jos cekam prvo pivo da se isfermentira, no kad nam je vec u susjedstvu najmeksa voda u Hr, sto ju ne iskoristiti?
ne mozete vi dobiti podatke za kompletnu pozegu kad razni dijelovi grada dobivaju vodu sa raznih izvora...Ono sto znam iz prakse da mi je voda na sajmištu fantastična za malty piva, dok kod staraca u vranduku uzimam vodu kada radim hoppy pivca...eto to sam u praksi skuzio, razlika u sastavu je sigurno drastična
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub sij 03, 2015 7:07 am

OLD je napisao/la:Jesi mjerio Ph komine ili vode?
pH same vode mjeriti nema smisla dok ne dođe u dodir sa sladom, ako si na to pomislio, možda, jer nema nikakve reakcije, zbog zalihosti (tzv. buffer, rezidual alcality ...) .
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
tsestan
Postovi: 46
Pridružen/a: pon svi 25, 2015 12:33 pm
Lokacija: Zagreb, Jarun

Post Postao/la tsestan » pet svi 29, 2015 12:05 pm

Možda u nedjelju napravim prvo kuhanje (onaj recept sa Hoću pivo). Kako sam u ZG na Jarunu voda mi se čini pretvrda pa bi za prvi put kupio flaširanu. Mislio sam uzati 5 litara destilirane i 2 puta po 6 litara Gora vode (najeftinija je - 10 kuna). To je otprilike količinu od 3 kile ječma. Jel ima tko kakav bolji prijedlog?

Avatar
Jambra
Postovi: 229
Pridružen/a: uto lis 22, 2013 1:04 pm
Lokacija: ZG-Gajnice

Post Postao/la Jambra » pet svi 29, 2015 12:19 pm

ne zamaraj se sada previše sa tim, ja bi za prvi puta uzeo pipovaču , prokuhaj dan prije pusti da se ohladi, makni sa taloga i piči.....

ako baš želiš prilagoditi onda si skini http://www.ezwatercalculator.com/
unesi svojstva vode koju kupiš sa etikete i vidi šta kaže ez !

da bi ga prilagodio trebaju ti i "neki" minerali ...ima tu dosta toga.

Moj savjet, kuhaj >> zapisuj >>probaj >> čitaj, uči >> vidi gdje si pogriješio >> kuhaj >> probaj ......

Avatar
silver71
Postovi: 24
Pridružen/a: sri ruj 25, 2019 5:15 pm
Lokacija: Opuzen

Re: voda iz pipe

Post Postao/la silver71 » uto lis 01, 2019 10:08 am

Stolne vode, kao i izvorske u RH, imaju svoja posebna obilježja, neke su više, neke manje radioaktivne.

Radioaktivne znači da imaju u sebi otopljene određene radionuklide. Prema rezultatima istraživanja koja imam, Jana je manje radioaktivna od Studene, skoro duplo (pola miliSeiverta) iako je vodovodna zapravo najmanje radioaktivna, ali ima kloarmin, željezo, aluminij, arsen i mangan u tragovima (ispod dopuštenih vrijednosti, ali ipak - ima) itd.

Sve to solidno odvaja RO. RO se isplati već kod 5-10 kotlova kroz smanjenu potrošnju struje ili plina za prokuhavanje.

Umjesto "pipovače", bolje je i svakako preporučljivo koristiti izvorsku kupovnu vodu, ako već nije cilj investirati u RO.

I ako se koristi izvorska, voditi računa da nije svaka izvorska ista, a kupovina stolne vode u galonima, po kemijskoj strukturi je u RH (18 naših stolnih voda), zapravo isto što i vodovodna, samo što u proizvodnji izvorskih nije dozovljeno UV uklanjanje bio-toksina, a kod stolnih je dozvoljena UV sterilizacija i mehanička obrada (demineralizacija), pa se stolne i vodovodne vode, iako se često i pune "s iste cijevi ili izvora", razlikuju upravo po tome, što se vodovodna tretira kemijski, a stolna uglavnom mehanički i UV. Stolna je financijski overkill i ima više radionuklida nego izvorske vode, stoga ih preporučam izbjegavati, radije zdravoseljački koristite običnu pipovaču, nego da bacate novac za isto to u PET ambalaži, osim ako vam galoni trebaju za fermentaciju.

UV ubija bakterije i kolifome, koji mogu utjecati na kvarenje, osobito važno kod bunarskih voda, koje često u RH imaju i veliku količinu heksavalentnog kroma i što je slučaj u Istočnoj Slavoniji arsena, pa je bolje izbjegavati bunare.

Kišnica. Karakter kišnice, međutim ovisi od slučaja do slučaja. Ovisi o prljavštini na krovu, tipu krova, starosti i poroznosti crijepa i otapanju kišom (osim u slučaju metalnih krovova), a ako su krovovi zaštićeni antikorozivnim premazima, zna biti i problema s tim. Uzeti uzorak kišnice i odnijeti na analizu u županijski zavod za zdravstvo, ima smisla, osobito što ako imate bilo kakav OPG za preradu bilo čega, morate imati i taj papir, čak i kad koristite i običnu vodovodnu vodu, pa vam nije zgoreg testirati i zdenac s kišnicom, da znate na čemu ste.

Karakter kišnice također ovisi i o starosti betonskih zdenaca u kojima se čuva. Većina teških metala i spojeva padne na dno, pa kod većih zdenaca koji se redovito čiste i koji nisu prestari (poroznost i krtost betona) ni pre novi (otpanje solidificiranog agregata iz zidova s vremenom prestane), kišnica + RO može biti skoro pa idealna za pripravu svjetlijih witbier piva, dok za tamnija se mora dodavati karbonate.

Kemijska priprema vode, balans pH i ostale korekcije, svakako su nužne, bez obzira koja se voda koristila, jer je voda najvažniji sastojak svakog piva.

Za početnike, savjet, koristite izvorsku vodu, flaširanu, ne stolnu. Možete mješati dio vodovodne, preporuka je da je odležala u frižideru neko vrijeme. Držanje vode, bilo kakve na svjetlu, utječe na produkciju bakterija i treba je čuvati na tamnom i hladnom mjestu prije uporabe.

Neki veći CRAFT-ovi kod nas, imaju posebna postrojenja za demineralizaciju, a kao sirovinu koriste 100% vodovodne vode.Tako štede na struji za prokuhavanje i troše manje vremena za pripremu vode.
St. Arnulf of Metz, pray for us !

Odgovori