Dodaci raznih šečernih oblika

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » sub sij 17, 2015 10:50 pm

he he he he ... mislio si na ovaj ... imam ih sve...

slika
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » čet ožu 05, 2015 7:07 pm

Nerafinirani smedji secer od trske - ako s njim karboniziram, racunam kao i obicnog secera ili nesto vise?
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
silver71
Postovi: 24
Pridružen/a: sri ruj 25, 2019 5:15 pm
Lokacija: Opuzen

Re: Dodaci raznih šečernih oblika

Post Postao/la silver71 » uto lis 01, 2019 10:36 am

Smisao dodavanja šećera je stvaranje alkohola. Pod uvjetom potpune fermentacije, šećera u (finalnom) pivu ne bi trebalo biti, jer i ono što fermentira u boci nestalo je, što se vidi po otvaranju čepa (CO2).

Ako je cilj zaslađivanje, stevia, može biti rješenje, pri čemu treba znati da :

Ekstrakt lista stevije (Stevia rebaudiana Bertoni) ima niz glikozida i steviozida od kojih nisu svi slatki.
Neki su i gorki. Steviozidi B, G i Glikozidi A, B i D su slatki. Kod nas se uglavnom da naći hidrolate u različitim formulacijama, pa treba znati čitati deklaracije. Glikemijski indeks svih steviozida je nula i njih kvasci ne prerađuju u alkohole, ali zbog gustoće padnu često na dno, pa je bezveze dodavati ih u prvu fermentaciju jer ćete ih u najvećem dijelu izgubiti kroz talog, preporuka je dodavanje u sekundarnu fermentaciju. Kroz ljudski probavni trakt glikozidi uglavnom prolaze nepromjenjeni (osim što iako je off topic, možda spomenuti da ubijaju karijes) i daju samo okus slatkoće u ustima i ništa više.

Slađa piva su izuzetak, rijetko se rade, kultura piva traži gorčinu, čak i kiselost (francuska sour), ali ako netko voli, nek izvoli. U nedostatku i nesigurnosti, može se koristiti i ksilitol, kojim recimo Vindija obogaćuje svoje energetske napitke, niskog glikemijskog indeksa.

Slatkoća svakog šećera nije ista. Saharoza, glukoza, fruktoza nisu iste po slatkoći i to treba znati.

Jedna anegdota isto je off-topic, ali nek ostane zapisano. U Vrgorskom kraju, i drugdje u dalmatinskoj Zagori, imaju čak ima i neki festival "BIKLE". Što je bikla ? vino + mlijeko. Zašto ? Radi laktoze, o kojoj je već pisano i koja daje tu slatkoću.

Dekstroza, koja je isto tu spominjana, dolazi od kukuruza.
St. Arnulf of Metz, pray for us !

ninoid
Postovi: 302
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Dodaci raznih šečernih oblika

Post Postao/la ninoid » sri stu 06, 2019 1:21 pm

Kupio sam tu tekuću melasu u Bio&Bio (300g) i mislio staviti u pivo, ali vidim da nije uopće slatka pa sam odustao. Čak je više gorka.

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Dodaci raznih šečernih oblika

Post Postao/la erda » čet stu 07, 2019 10:13 am

ninoid je napisao/la:
sri stu 06, 2019 1:21 pm
Kupio sam tu tekuću melasu u Bio&Bio (300g) i mislio staviti u pivo, ali vidim da nije uopće slatka pa sam odustao. Čak je više gorka.
Šta dobijaš stavljanjem melase u pivo?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Dodaci raznih šečernih oblika

Post Postao/la Poljo » čet stu 07, 2019 10:17 am

Okus melase u pivu :-D

Super je za RISove, malo ga posuši i dobije malo tog skoro pa bačvastog štiha.
slika

ninoid
Postovi: 302
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Dodaci raznih šečernih oblika

Post Postao/la ninoid » čet stu 07, 2019 6:26 pm

Ipak sam dodao 100g te melase iz Bio&Bio prokuhano u malo vode 4. dan fermentacije. Čisto da vidim efekt.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Dodaci raznih šečernih oblika

Post Postao/la Toples » uto stu 12, 2019 7:59 am

ninoid je napisao/la:
čet stu 07, 2019 6:26 pm
Ipak sam dodao 100g te melase iz Bio&Bio prokuhano u malo vode 4. dan fermentacije. Čisto da vidim efekt.
ne bi bilo loše raditi 2 batcha kad eksperimentiraš da imaš što usporediti...
save a tree - drink beer

ninoid
Postovi: 302
Pridružen/a: uto srp 28, 2009 9:36 pm
Lokacija: Zadar

Re: Dodaci raznih šečernih oblika

Post Postao/la ninoid » ned stu 24, 2019 1:04 pm

Pivo ima blagi okus po rumu. Kao razrijeđeni rum za kolače. Nije loše, ali mislim da melasu neću više koristiti.

ZGBrada
Postovi: 1
Pridružen/a: sri pro 18, 2019 3:14 pm

Re: Dodaci raznih šečernih oblika

Post Postao/la ZGBrada » ned svi 09, 2021 9:47 am

Dakle, melasa kao prvi izbor za recimo extra stout?

SYRe
Postovi: 35
Pridružen/a: uto vel 06, 2018 8:38 pm
Lokacija: virje

Re: Dodaci raznih šečernih oblika

Post Postao/la SYRe » ned svi 09, 2021 8:31 pm

Ja prošli vikend skuhal neki strong belgijanca u kog sam del uguščeni mošt..to je u stvari fruktoza koja se dobije toplinskom obradom na cca 40 celziča. Ono kaj me začudilo da nije OG digel kak sem pretprostavljal. E sad bumo vidli!? Probal danas zgleda zanimljivo..nisam FG mjeril tak da neznam kak je kvas odelal zasada al ima okus na slatko...javim dojmove dok bu gotovo...

SYRe
Postovi: 35
Pridružen/a: uto vel 06, 2018 8:38 pm
Lokacija: virje

Re: Dodaci raznih šečernih oblika

Post Postao/la SYRe » sub lip 19, 2021 7:34 am

Samo da javim utiske o gore skuhanom pivu. Definitivno taj uguščeni mošt nije 100% škrob...zato i nije podigel OG kak sam pretpostavljal. No zato bi ga se dalo iskoristit u npr. stoutu gde bi podigel punoču(tjelo)...a k tome ostavlja laganu notu slatkoče. Ne velim da je sladak ko npr. laktoza al ono ...zanimljivo.... sigurno bum probal. A sama piva ...ništ naročito ...nazadnje izašlo nekaj ko u stilu tripla...popilo se...hehee

Odgovori