Lješnjak

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Tuff Gong
Postovi: 381
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 11:01 am
Lokacija: Novi Zagreb

Lješnjak

Post Postao/la Tuff Gong » sub lis 03, 2015 1:27 pm

Ima li tko iskustva u upotrebi lješnjaka u kuhanju piva? Imam svog lješnjaka pa bi ga recimo malo prepržio i iskoristio u tu svrhu.
Dodati u kominu sa sladom ili samo kod kuhanja? "Dry hopping"?
Nešto sam pročitao po stranim forumima, ali malo konkretnog.
Jedino bi problem mogao biti što će možda ubiti pjenu.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub lis 03, 2015 2:14 pm

ako ga pečeš na 100-120 do finog mirisa za jesti , mislim da če ostati još puno uljnatih komponenti koje mogu smetati pivi-pjeni.
ako ga zapečeš jače do 180+ ( zapravo tek tu može dati osjetnu aromu ), dovoljno je da ga bude oko 3-5% , možda oko 100g . probaj ga u smashu ili nekom red-brown sa 05 ili 04 . u oba slučaja stavi i bar 200 g zobenih pahuljica .
tak si mislim ....
beskraj

:hmelj: :pivo3:

Avatar
MarkoRB
Postovi: 492
Pridružen/a: pet lip 08, 2012 3:27 pm
Lokacija: Prag, ali ne onaj od vrata...
Kontakt:

Post Postao/la MarkoRB » sub lis 03, 2015 3:14 pm

Banjo je imao jako zanimljivo pivo na natjecanju - divan okus, divan miris, al izgledalo je, upravo zbog tih uljnatih komponenti koje Badem spominje, pomalo bizarno. On ti vjerojatno može dat koji savjet ako vidi ovo.

S druge strane, tekuća Nutella bez nepotrebnih masti i šećera van natjecanja po meni sebi itekako može dopustit ne izgledat dobro. :D

Avatar
Tuff Gong
Postovi: 381
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 11:01 am
Lokacija: Novi Zagreb

Post Postao/la Tuff Gong » sub lis 03, 2015 5:10 pm

Ja ga zamišljam u nekom porteru, da upotpuni okus.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub lis 03, 2015 5:45 pm

Tuff Gong je napisao/la:Ja ga zamišljam u nekom porteru, da upotpuni okus.
dapače. počni peči .Ž
pretpostavljam da misliš u pečnici.uzmi uzorke na 160,180 ,200, 220 pa probaj .samelji ,opari par grama u proporcionalnoj količini, pomiriši , kušaj - pa zamisli .
smiješ slikati i reči nam kak je prošlo . :) :hmelj:

Avatar
Tuff Gong
Postovi: 381
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 11:01 am
Lokacija: Novi Zagreb

Post Postao/la Tuff Gong » sub lis 03, 2015 7:04 pm

Samo ne znam da li ga baciti u mash ili tek pri kraju kuhanja npr.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub lis 03, 2015 9:15 pm

mislim da takav dodatak nema potrebe stavljati u mash . sve što može dati pokazat če na kuhanju.odluči nakon malih proba jel buš kuhal u vrečici ili u posebnoj posudi 10-15 min pa procjeđenu otopinu ulijal u lonac na kuhanje

Avatar
Artanis
Postovi: 631
Pridružen/a: pet ruj 16, 2011 10:14 pm
Lokacija: Požega

Post Postao/la Artanis » uto lis 06, 2015 2:16 pm

I naravno javi ovdje na forumu kako ti je ispao tekući kolač i jesi li još nešto dodavao.
Ma najbolje cijeli recept i dojam nakon odležavanja piva.

Avatar
Tuff Gong
Postovi: 381
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 11:01 am
Lokacija: Novi Zagreb

Post Postao/la Tuff Gong » sri lis 07, 2015 11:50 am

Probat ću prokuhat nešto prženih lješnjaka u vodi da vidim šta će od arome izać, pa ako bude nešto možda dodam receptu i lješnjaka.
A recept je Slawonerov porter, hvala mu! Vjerujem da će biti super.

Avatar
Tuff Gong
Postovi: 381
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 11:01 am
Lokacija: Novi Zagreb

Post Postao/la Tuff Gong » sri lis 07, 2015 7:15 pm

Probano :)

Prepržio sam u pećnici lješnjake na 180°C 15 min i ispali su super za jesti, ko u Milka čokoladi :D

Onda sam stavio 40g tih prženih mljevenih lješnjaka u 1l vode (ekvivalent je 1kg na 25l) i kuhao 15 minuta. Arome je u toj vodi bilo kad sam procijedio, ali je teško objasniti kolko. Pitanje je koliko bi se to osjetilo u pivu zbog svih ostalih aroma.

Zaključak je da bi vjerojatno trebalo na šaržu od 20-tak litara dodati dobrano preko kile lješnjaka, možda i 2-3 da bi se osjetila aroma, a pitanje je koliku bi cijenu za to platili nedostatkom pjene i ostalim nuspojavama.

Za ovo kuhanje portera neću koristiti lješnjak, a sljedeću se možda i odlučim probati. :zivjeli2:

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri lis 07, 2015 8:46 pm

ne sudi po jednoj probi :)
prekratko je pečeno da bi dalo rost aromu koju hočeš u pivi. ali sad bar znaš kak ispeči za desert - fali još samo Miilkaa :D :hmelj:

kiternas
Postovi: 329
Pridružen/a: pon vel 27, 2012 11:45 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la kiternas » pet lis 09, 2015 10:08 am

Možda usitnit lješnjake na veličinu slada pa onda rostati. Ja bi to tretirao kao kristal.

hpastar
Postovi: 85
Pridružen/a: pon kol 03, 2015 2:52 pm
Lokacija: Split,Hrvatska
Kontakt:

Post Postao/la hpastar » pet lis 09, 2015 10:10 am

Baš sam pričao ženi, a ona kao prehrambeni tehnolog kaže da bi dali pravu aromu da ti orašasti plodovi prvo moraju 24 sata odstajati u vodi, tek onda ih pržite, da tek onda daju pravu aromu.
Od početka čvrsto.

Avatar
Tuff Gong
Postovi: 381
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 11:01 am
Lokacija: Novi Zagreb

Post Postao/la Tuff Gong » pet lis 09, 2015 1:24 pm

Hvala na infu. I to ću probati.

Avatar
silver71
Postovi: 24
Pridružen/a: sri ruj 25, 2019 5:15 pm
Lokacija: Opuzen

Re: Lješnjak

Post Postao/la silver71 » uto lis 01, 2019 9:43 am

Za dodavanje arome lješnjaka u neki porter ili stout, najbolje je prethodno najprije pripremiti sirup od lješnjaka.

Alternativa je koristiti ih samljevene u proizvodnji vlastitog candy sugara, koji se ili jedan ili drugi dodaju naknadno, nakon ukomljavanja slada. Jer na previsokim temperaturama dio aroma, ispari.

Treći način, je način kako se i inače proizvodi tekući ekstrakt, a to je maceracijom u alkoholima, što doduše utječe na FG,ali ne previše.

I ne znam što će ti 2-3 kila, što je šteta, kad ti je dosta 50 grama za prosječan kazan.

Ni lješnjak za jelo (konzumni) se ne koristi svjež, nego mora odležati (prirodno ili prisilno sušenje) i količina vlage mu se mora spustiti ispod 14%, da bi imao sve arome koje mora imati prvoklasni lješnjak za jelo, opet naravno ovisno o sorti, razlike u tipu ulja i notama okusa su znatne, pa nije nebitno i koju sortu stavljaš.

Dodavanjem prije boiling pointa povećavaš gorčinu sladovine, stoga je najbolje, ovisno o ukusu koristiti i kao dodatak u primarnoj ili još bolje sekundarnoj fermentaciji.

Za izgradnju svog tijela veliki broj kvasaca u stanju je kemijski preraditi ulja koja dolaze iz lješnjaka za sintezu lipida za svoje stanične ovojnice, pa im to pomaže kod multiplikacije i kod inače loše aeriranih sladovina, ali to ćeš već sam isprobati u kojoj mjeri i koliko dozirati, ako ti je Hazelnut Porter cilj.

Tu ti je jedan solidan recept, pa se snađi.

https://byo.com/recipe/rogue-hazelnut-b ... tar-clone/

Ako ti je to sve prekomplicirano, možeš uzeti sladoled od lješnjaka i jednu kuglicu rastopiti prethodno da ne utječe previše na temperaturu, kad to dodaš u fermentor. Pročitaj prije toga deklaraciju sladoleda, što sve sadrži.
St. Arnulf of Metz, pray for us !

Odgovori