Pivo s domaćim hmeljem

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Tuff Gong
Postovi: 381
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 11:01 am
Lokacija: Novi Zagreb

Pivo s domaćim hmeljem

Post Postao/la Tuff Gong » sri kol 31, 2016 7:55 pm

Pala je prva berba hmelja, dobio sam 1400g Fugglesa (na 3 biljke + 1 koja je narasla samo 2-2.5m pa je njen urod zanemariv).
I sad treba nešto s tim napraviti, jelte.

Radio bi SMASH da osjetim sam svoj hmelj (NG) pa me zanima da li ga suhoga treba staviti nešto više nego ovoga u peletima kojeg kupujemo. Čini mi se da je bila ta tema negdje već, al ju ne mogu iskopati.

Želja mi je jače zahmeljiti pivo, ali kad stavim u Beersmithu veću količinu recimo zadnjih 10min kuhanja, IBU mi skoči na oko 110, a ne bi preko 40-50. Bojim se suho zahmeljiti zbog infekcije.
Da stavim nekog drugog malo da dobijem željenu gorčinu pa onda roknem Fuggles na aroma steep? Beersmith kaže neznatno više gorčine, ali sam po stranima forumima čitao da to nije baš tako.
Kakva su vaša iskustva?

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri kol 31, 2016 8:13 pm

Ja svojih stavljam 10% više po masi nego kupovnog i baš me briga, to je to. I kod kupovnih hmeljeva se iz peleta dobije nešto malo više nego od češera.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » sri kol 31, 2016 8:57 pm

nemam iskustva sa domacim ceserima hmeljeva... jer ono govance od nugeta nije rodilo ni jedan jedini ceser makar zakrzljali pljesniv i sugav no dobro to je sad druga prica :D
al sam radio na nekim kalkulatorima za pivo i mogu rec da se racuna gorcina_peleti = 1.1 * gorcina_ceser olitiga 10% vise od cesera... e sad problem kod domaceg hmelja je kaj neznas AA pa je tesko roknut u calc...

takodjer mislim da je grga reko (mozda netko drugi al u sjecanju mi je da je grga) da on nakon nekog pljesnivog kupovnog hmelja sve ispire rakijom i siba u dry hop tak da to je jedan od nacina sterilizacije ili razmisljam si da stoje minutu dve tri pet deset u cjedilu iznad pare to ce ih sterilizirat dosta (po meni barem) a nece sad neznam kaj otpustit da ne otpusti aromu i miris takodjer u pivicu...

ovo sa drugim hmeljem je iskljucivo na tebi pa tu nebi stel nist sugerirat :D
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sri kol 31, 2016 9:24 pm

Ja parom ne bih ni minutu, tj. uopće. Tinkturu da, čistim alkoholom (70%), ne volim miris rakiještine u pivi.
Uzgajivači uglavnom ne (koliko znam), ali otkupljivači hmelja (prva ruka-trgovci) sumpore hmelj prije prepakiravanja bala od 35 kg u manje, radi "dezinfekcije".
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » sri kol 31, 2016 9:28 pm

sharkyboy je napisao/la:nemam iskustva sa domacim ceserima hmeljeva... jer ono govance od nugeta nije rodilo ni jedan jedini ceser makar zakrzljali pljesniv i sugav no dobro to je sad druga prica :D
al sam radio na nekim kalkulatorima za pivo i mogu rec da se racuna gorcina_peleti = 1.1 * gorcina_ceser olitiga 10% vise od cesera... e sad problem kod domaceg hmelja je kaj neznas AA pa je tesko roknut u calc...

takodjer mislim da je grga reko (mozda netko drugi al u sjecanju mi je da je grga) da on nakon nekog pljesnivog kupovnog hmelja sve ispire rakijom i siba u dry hop tak da to je jedan od nacina sterilizacije ili razmisljam si da stoje minutu dve tri pet deset u cjedilu iznad pare to ce ih sterilizirat dosta (po meni barem) a nece sad neznam kaj otpustit da ne otpusti aromu i miris takodjer u pivicu...

ovo sa drugim hmeljem je iskljucivo na tebi pa tu nebi stel nist sugerirat :D

Nije grga ni blizu takovih ideja :roll: :roll:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » sri kol 31, 2016 9:36 pm

grga-osijek je napisao/la: Nije grga ni blizu takovih ideja :roll: :roll:
pardoncek...al neko iz slavonije je (skoro pa 100% sam siguran) a neznam zasto sam mislio da si ti :D
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Re: Pivo s domaćim hmeljem

Post Postao/la grga-osijek » sri kol 31, 2016 10:05 pm

Tuff Gong je napisao/la:Pala je prva berba hmelja, dobio sam 1400g Fugglesa (na 3 biljke + 1 koja je narasla samo 2-2.5m pa je njen urod zanemariv).
I sad treba nešto s tim napraviti, jelte.

Radio bi SMASH da osjetim sam svoj hmelj (NG) pa me zanima da li ga suhoga treba staviti nešto više nego ovoga u peletima kojeg kupujemo. Čini mi se da je bila ta tema negdje već, al ju ne mogu iskopati.

Želja mi je jače zahmeljiti pivo, ali kad stavim u Beersmithu veću količinu recimo zadnjih 10min kuhanja, IBU mi skoči na oko 110, a ne bi preko 40-50. Bojim se suho zahmeljiti zbog infekcije.
Da stavim nekog drugog malo da dobijem željenu gorčinu pa onda roknem Fuggles na aroma steep? Beersmith kaže neznatno više gorčine, ali sam po stranima forumima čitao da to nije baš tako.
Kakva su vaša iskustva?
Čestitam na urodu i moj naklon svima koji se bore da dobiju nešto svoje koje je pivarska , uz kvasac , svetinja navažnija .
T. Gong kakve nedoumice ?kakvi kalkulatori? Pitanje broj jedan je koje pivo(stil). Neki pale ale ili još bolje stout trpi tvog fugija i 50 posto više od calc.
Ništa mu ne će biti sigurno . ALI ako bi da ti netko izračuna IBU ne očekuj isto-nemoguća misija. Uglavnom trpaj, ako pretjeraš furaj ga kao novi stil i sa užitkom podijeli i popij. Iako može na suho ja ne bi riskirao dok ne osijetim prvi njuh . :zivjeli2: :hmelj: :hmelj:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Tuff Gong
Postovi: 381
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 11:01 am
Lokacija: Novi Zagreb

Post Postao/la Tuff Gong » čet ruj 01, 2016 12:15 am

U biti pojednostavljeno pitanje bi bilo kako izvuči najviše arome, ali ne previše gorčine. Znači želim jako zahmeljeno pivo koje nije pretjerano gorko (35-50 IBU).
A sigurno ću ostaviti hmelja za neki stout koji bi uskoro kuhao da se pije oko Božića.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » čet ruj 01, 2016 2:21 am

Tuff Gong je napisao/la:U biti pojednostavljeno pitanje bi bilo kako izvuči najviše arome, ali ne previše gorčine. Znači želim jako zahmeljeno pivo koje nije pretjerano gorko (35-50 IBU).
A sigurno ću ostaviti hmelja za neki stout koji bi uskoro kuhao da se pije oko Božića.
jednako tako bi pojednostavljen odgovor mogao biti - 60-30 min za gorčinu ;30-10 za okus ---ovo je jako bitno; ispod 10 prema nuli i čučanje nakon gašenja pa prema hlađenju ( uz whirpool ili ne ) -za aromu.

uživaj :hmelj: :hmelj: :zivjeli2:

Avatar
Tuff Gong
Postovi: 381
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 11:01 am
Lokacija: Novi Zagreb

Post Postao/la Tuff Gong » čet ruj 01, 2016 9:53 am

E tu sad dolazi do cijelog problema :D Znači želim jak okus hmelja što će reći da ga moram staviti puno. A ako ga stavim puno zadnjih 5 illi 10 min dobijem preveliku gorčinu.

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » čet ruj 01, 2016 10:25 am

Tuff Gong je napisao/la:E tu sad dolazi do cijelog problema :D Znači želim jak okus hmelja što će reći da ga moram staviti puno. A ako ga stavim puno zadnjih 5 illi 10 min dobijem preveliku gorčinu.
Kad već pojednostavljen bademov odgovor nisi shvatio evo još jednostavniji.
Na 20min trpaj za okus
Na 5 min trpaj za aromu i pomalo mirisa
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » čet ruj 01, 2016 10:29 am

Tuff Gong je napisao/la:E tu sad dolazi do cijelog problema :D Znači želim jak okus hmelja što će reći da ga moram staviti puno. A ako ga stavim puno zadnjih 5 illi 10 min dobijem preveliku gorčinu.
gorčina može biti i od slada ali je isto tako bitno pripremiti vodu za bitter, ipa-e i sl.

Avatar
Tuff Gong
Postovi: 381
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 11:01 am
Lokacija: Novi Zagreb

Post Postao/la Tuff Gong » čet ruj 01, 2016 10:37 am

grga-osijek je napisao/la:
Tuff Gong je napisao/la:E tu sad dolazi do cijelog problema :D Znači želim jak okus hmelja što će reći da ga moram staviti puno. A ako ga stavim puno zadnjih 5 illi 10 min dobijem preveliku gorčinu.
Kad već pojednostavljen bademov odgovor nisi shvatio evo još jednostavniji.
Na 20min trpaj za okus
Na 5 min trpaj za aromu i pomalo mirisa
Hvala na odgovoru, ali sam ja bolje shvatio Badema nego ti mene :zivjeli2:

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » čet ruj 01, 2016 10:42 am

To je najvažnije :D Ne zamjeri štogod :hmelj: :hmelj:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Avatar
Tuff Gong
Postovi: 381
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 11:01 am
Lokacija: Novi Zagreb

Post Postao/la Tuff Gong » čet ruj 01, 2016 10:46 am

Ma kakvo zamjeranje :zivjeli:
Bojim se roknut pol kile hmelja zadnjih 20min da ne dobijem nekaj pregorko, to je cijela stvar.

Odgovori