Laktoza

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Laktoza

Post Postao/la Poljo » ned svi 03, 2020 11:18 pm

Tko god je radio s laktozom vjerojatno je imao priliku razbijati glavu s vječnim pitanjima:
Pivar1 je napisao/la:Koliko laktoze mi treba za podići SG u šarži od 23 litre za 17?
Pivar2 je napisao/la:Ako sam stavio 1kg laktoze na 15l šaržu koliko mi je porastao SG?
Kako je isti problem mene upravo mučio digao sam spreadsheet za spomenute izračune pa ga dajem ovdje na korištenje.

Sve što treba je upisati ukupnu litražu i jedan od podataka za koji vas zanima odgovor.

Podaci za izračun su izvučeni iz potencijala za laktozu koji sam uspio pokupiti iz raznih izvora s neta.
Spominje se potencijal od 1.030 do 1.043, pa su tako i postavljeni Min i Max računice. Istina je vjerojatno negdje u sredini pa sam stavio i srednju vrijednost koja odgovara potencijalu od 1.0365.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

Slobodno koristite, sve osim 3 ćelije za upis je zaštićeno pa nema straha da netko nešto zezne s tablicom.
Ako baš vidite da netko drugi pokušava izračunat nešto u isto vrijeme probajte se strpit par sekundi dok završi.
:pivo:
slika

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Laktoza

Post Postao/la Poljo » pon svi 04, 2020 12:06 pm

Napravio sam malu doradu u izračunu da je malo jasnije kako su dobiveni brojevi i uz min/max/mid dodao i custom kolonu gdje se izračuni dobivaju po željenom unesenom potencijalu (npr 35 za 1.035 koji navodi beersmith)
slika

Odgovori