Dezinfekcija

... koje koristite i gdje ih nabaviti

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
joco20
Postovi: 7
Pridružen/a: sub lip 03, 2023 11:32 pm

Dezinfekcija

Post Postao/la joco20 » pon lip 19, 2023 2:10 pm

Pozdrav svima, buduci da se tek pocinjem baviti ovim hobijem imam jedno pitanje vezano za dezinfekciju. Da li se umjesto Star San-a kojeg ne mogu naci nigdje u BiH, moze korisiti belosan. Evo sta sam nasao na internetu za njega:
Belosan granule su visokoaktivno dezinfekciono sredstvo koje sadrži cca 60% aktivnog hlora vezanog kao natrij dihlorizocijanurat dihidrat. Zbog visokog sadržaja aktivnog hlora efikasno je sredstvo za sve potrebe vanjske dezinfekcije. Belosan granule imaju široki spektar antimikrobnog djelovanja, djeluje na vegetativne oblike gram-pozitivnih i gram-negativnih bakterija, alge, plijesni i viruse (hepatitis A, B).

Da li je ovo sigruno i za ciscenje i boca i fermentora i ostalih stvari. Hvala svima :pivo3:

Avatar
Jonas
Postovi: 357
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Dezinfekcija

Post Postao/la Jonas » pon lip 19, 2023 4:22 pm

joco20 je napisao/la:
pon lip 19, 2023 2:10 pm
Pozdrav svima, buduci da se tek pocinjem baviti ovim hobijem imam jedno pitanje vezano za dezinfekciju. Da li se umjesto Star San-a kojeg ne mogu naci nigdje u BiH, moze korisiti belosan. Evo sta sam nasao na internetu za njega:
Belosan granule su visokoaktivno dezinfekciono sredstvo koje sadrži cca 60% aktivnog hlora vezanog kao natrij dihlorizocijanurat dihidrat. Zbog visokog sadržaja aktivnog hlora efikasno je sredstvo za sve potrebe vanjske dezinfekcije. Belosan granule imaju široki spektar antimikrobnog djelovanja, djeluje na vegetativne oblike gram-pozitivnih i gram-negativnih bakterija, alge, plijesni i viruse (hepatitis A, B).

Da li je ovo sigruno i za ciscenje i boca i fermentora i ostalih stvari. Hvala svima :pivo3:
Dobro dosao u pivske krugove,
starsan mozes naruciti iz browlanda (ja koristim chemipro san , ista stvar) postarina u BIH je 13€ pa uzmes jos par stvari ako Chemipro Oxi (za ciscenje , super stvar) etc...
Alternativno mozes koristiti alkohol, paru, kipucu pivu etc... za dezinfekciju.

Evo ja npr na plastici koristim starsan , a na inox fermentoru jos dodatno pustim kipucu pivu da budem siguran da su kugla ventili sterilni

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Dezinfekcija

Post Postao/la WexZG » sri lip 21, 2023 3:51 pm

joco20 je napisao/la:
pon lip 19, 2023 2:10 pm
Pozdrav svima, buduci da se tek pocinjem baviti ovim hobijem imam jedno pitanje vezano za dezinfekciju. Da li se umjesto Star San-a kojeg ne mogu naci nigdje u BiH, moze korisiti belosan. Evo sta sam nasao na internetu za njega:
Belosan granule su visokoaktivno dezinfekciono sredstvo koje sadrži cca 60% aktivnog hlora vezanog kao natrij dihlorizocijanurat dihidrat. Zbog visokog sadržaja aktivnog hlora efikasno je sredstvo za sve potrebe vanjske dezinfekcije. Belosan granule imaju široki spektar antimikrobnog djelovanja, djeluje na vegetativne oblike gram-pozitivnih i gram-negativnih bakterija, alge, plijesni i viruse (hepatitis A, B).

Da li je ovo sigruno i za ciscenje i boca i fermentora i ostalih stvari. Hvala svima :pivo3:
Prvo jedna stvar, svi ti preparati ne mogu dezinficirati opremu vec sanitirati. Znaci mogu ubiti 99% sranja ali ne i 100%. To moze samo autoklav.

U teoriji mozes koristiti, i ja sam koristio izosan davnih dana i pretpostavljam da je to ista stvar ko belosan.
Najveci problem tih *SAN preparata je ta kaj se to treba jako dobro isprati upravo zbog aktivnog klora koji ako ti na kraju s losim ispiranjem zavrsi u pivi mozes dobiti neugodne off flavoure.
Izosan mi je sjeb* pivu nebrojeno puta jer je strasno agresivan i ja ti ga ne bi preporucio, ako nista drugo, onda zbog toga da ak ti sjebe pivu da ne odustanes i popizdis vec u startu.

Probaj definitivno preko nekoga nabaviti starsan ili chemipro san jer je predivno lagan za koristit i nece ti nastetit pivi. Ako bas nemres doci do njega, probaj ovak kak ti je napisao Jonas. Kipuca voda, para nesto. Boce nakon pranja mozes sanitirati i u pecnici na cca 120ºC - 20min ili tako nesto. Davno sam tak radio ali funkcionira.

joco20
Postovi: 7
Pridružen/a: sub lip 03, 2023 11:32 pm

Re: Dezinfekcija

Post Postao/la joco20 » pet lip 23, 2023 11:53 am

U redu Hvala vam puno na savjetima :pivo3:

Odgovori