Kuhanje negdje oko Ivanića

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
mali badem
Postovi: 3311
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned ruj 14, 2014 8:32 pm

argument da nitko nikad nije koristio regulator,govori da to radi ali ništa ne veli o sigurnosti i ispravnom korištenju plina u boci ...

a svi pravilnici i propisi strogo zabranjuju spajanje boce bez regulatora tlaka

:roll: jednom je, možda , neki nepromišljeni i neodgovorni talent rekao da regulator samo prigušuje protok ( a moguće da je filter sito na ulazu bilo nečisto ) da bi to mnogima postalo pravilo. krhko je znanje .

i vožnja kroz crveno je vožnja... nekima ....

boca može biti pod tlakom večim od 7 bara. bez regulatora koji ograničava tlak , cjela instalacija do trošila je pod tim tlakom -- nepotrabno. ako je boca iz nekog razloga na više od 35-40 c tlak može biti još veči . staro crijevo može puknuti na tom tlaku . osim toga , igličastim ventilom na samom plameniku je pri takvom tlaku teško fino podešavati jačinu plamena.

opasna igra :!:

Avatar
Postman
Postovi: 48
Pridružen/a: čet kol 14, 2014 4:31 pm
Lokacija: vinkovci

Post Postao/la Postman » ned ruj 14, 2014 8:56 pm

Opusti se i popi 2 piva.Ovo bi trebo bit sretan forum.

Avatar
isvara
Postovi: 2120
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » pon ruj 15, 2014 8:29 am

mali badem je napisao/la:
a svi pravilnici i propisi strogo zabranjuju spajanje boce bez regulatora tlaka

opasna igra :!:
probaj napuniti keg (baždaren na 7 bara) sa co2 bez regulatora ili manometra na boci koja je na 50 bara... :twisted:
eksplozija će ti biti najmanji problem kad ti otepe glavu

što bi se dogodilo da ti na boci plina bez regulatora pukne crijevo dok plamenik gori??

opasna igra :!
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pon ruj 15, 2014 8:58 am

Ferdo, pa sem napisal eksplozija :roll: ? :)
Postman je napisao/la: Stric Postman da radi u plinari imao bi nik Gasman
Ima poštara i u plinari, probaj tam tak delati :evil: :) .
Postman je napisao/la:...Imam regulator na šparetu i rešou ali ne na jakim potrošačima.Isto tako i svi koje poznajem.Na plameniku postoji ventil za smanjivati- pojačavati ... Lijep pozdrav :zivjeli2:
Si ti onog tko te tak učil spalil i već prije prve lekcije o plinifikaciji ? :lol:
Postman je napisao/la:...Ovo bi trebo bit sretan forum.
Sretan je dok netko ne nahebe od tvojih "savjeta" :roll: . Ugradi ti regler, i budi bez brige. Ovak' sam' izazivaš sudbu kletu.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » sri lis 29, 2014 8:12 am

Nastavljamo dalje u revijalnom tonu 8)

Slozena nova oprema za kuhanje u stanu po zimi - 17L, batch je 11L. Skuhana dva piva, vise manje varijacija ovog recepta zamjena samo Citre i Hallertauer Mittelfrueha.


15,00 l Cetina voda Water 1 -
4,00 g Epsom Salt (MgSO4) (Mash 60,0 mins) Water Agent 2 -
3,00 g Calcium Chloride (Mash 60,0 mins) Water Agent 3 -
1,60 kg Pale Ale (7,0 EBC) Grain 4 64,0 %
0,80 kg Vienna (8,0 EBC) (8,0 EBC) Grain 5 32,0 %
0,10 kg Cara Plus 100 (120,0 EBC) Grain 6 4,0 %
9,50 g Chinook [13,00 %] - Boil 60,0 min Hop 7 31,9 IBUs
2,50 g Irish Moss (Boil 15,0 mins) Fining 8 -
10,00 g Hallertauer Mittelfrueh [4,00 %] - Boil Hop 9 5,1 IBUs
10,00 g Hallertauer Mittelfrueh [4,00 %] - Boil Hop 10 2,1 IBUs
1,0 pkg Safale American (DCL/Fermentis #US-05) Yeast 11 -

Ukomljavanje na 67C


Na ovom receptu je ph komine bio 5,9 na sljedecem sam ubacio 2ml 90% mlijecne kiseline u vodu. Rezultat isto 5,9:-( revoltiran ubacujem 1ml iste u sam mash tun i tu dolazimo do 5,4.
Prva liga, pitanje za znalce, znaci da onih 2 u vodi nisu djelovala? Da li sljedeci put ide 3ml u mash tun ili 1ml? Naravno plan je dodavati ml po ml sljedeci put za svaki slucaj:-)

Zadnje kuhanje

15,00 l Cetina voda Water 1 -
4,00 g Epsom Salt (MgSO4) (Mash 60,0 mins) Water Agent 2 -
3,00 g Calcium Chloride (Mash 60,0 mins) Water Agent 3 -
3,00 ml Lactic Acid (Mash 60,0 mins) Water Agent 4 -
1,60 kg Pale Ale (7,0 EBC) Grain 5 64,0 %
0,80 kg Vienna (8,0 EBC) (8,0 EBC) Grain 6 32,0 %
0,10 kg Cara Plus 100 (120,0 EBC) Grain 7 4,0 %
5,40 g Chinook [13,00 %] - Boil 60,0 min Hop 8 18,1 IBUs
2,50 g Irish Moss (Boil 15,0 mins) Fining 9 -
10,00 g Citra [12,00 %] - Boil 15,0 min Hop 10 15,4 IBUs
10,00 g Citra [12,00 %] - Boil 5,0 min Hop 11 6,2 IBUs
1,0 pkg Safale American (DCL/Fermentis #US-05) Yeast 12 -

Ukomljavanje na 65C.


Drugo pitanje, s obzirom da je na prvom kuhanju bilo problema svakakvih efikasnost je bila katastrofa i pivo je otislo na fermentaciju sa Og 1.030 umijesto 1.045. I buduci da se radi o maloj kolicini, dal je netko pokusao skuhati od ekstrakta litru ili dvije i ubaciti nakon 5-6 dana u fermentor da se podigne gradacija. Teoretski bi trebalo biti ok jer je jos dosta radno u fermentaciji i co2 ce se opet stvoriti dosta brzo za zastitu u fermentoru.
Razlog "kreativnog" razmisljanja je sto vise nemam vremena kuhati a pivo mi treba, a zakuhati 2 litre ekstrakta ohladiti na peci nije problem.

Inace recept gore mi je prva liga za neko genericko house pivo.

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » sri lis 29, 2014 9:58 am

johnny2211 je napisao/la:Nastavljamo dalje u revijalnom tonu 8)



Na ovom receptu je ph komine bio 5,9 na sljedecem sam ubacio 2ml 90% mlijecne kiseline u vodu. Rezultat isto 5,9:-( revoltiran ubacujem 1ml iste u sam mash tun i tu dolazimo do 5,4.
Prva liga, pitanje za znalce, znaci da onih 2 u vodi nisu djelovala? Da li sljedeci put ide 3ml u mash tun ili 1ml? Naravno plan je dodavati ml po ml sljedeci put za svaki slucaj:-)
Očito imaš instrument za mjerenje ph vrijednosti.
Pošto ne koristiš EZ i nemaš sastav svoje vode, možeš raditi tako da slijedeći puta ubaciš 1ml kiseline u mash i izmjeriš, ako si zadovoljan vozi dalje, ako ne pojačaj i opet izmjeri.

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » sri lis 29, 2014 10:00 am

Imam zuti instrument! .-) i koristim EZ (dapace pise gore cetina u sastojcima za koju sastav pise na pakiranju), zato sam i stavio 2ml u vodu, jer mi je to trebalo spustiti ph na 5.6 Medjutim to se nije desilo...

Tak se i meni cini, ml po ml dok ne postignem vrijednost s kojom sa zadovoljan. Samo nisam znao(siguran), da dodavanjem u vodu prije masha nema efekta...

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » sri lis 29, 2014 10:09 am

Nisam vidio da koristiš cetinu.
Znači koristiš EZ, imaš sastav vode, drugi puta kiselinu ubaci direktno u mash sa sladom (onoliko koliko si izračunao u EZ kalkulatoru), promješaj dobro i izmjeri. Ako se ne poklapa znaš dalje...
Sad si me malo zabrinuo, idem nešto pitati!

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » sri lis 29, 2014 10:53 am

I kaj žena veli?

Avatar
johnny2211
Postovi: 362
Pridružen/a: čet lis 24, 2013 11:53 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la johnny2211 » čet tra 21, 2016 9:51 am

Update nakon dugo vremena. Promjena opreme, od sad se kuha na balkonu 5gallon batchevi.

Jednostavno se iskristaliziralo da je tako najbolje, bez opterecenja, lijepo lagano sa uzitkom. Premale ture jasno nemaju smisla (meni barem), a prevelike su jednostavno prevelike, radje vise 5G, pa da se sve napravi kak se spada.

Sto se tice tajminga, zadnje kuhanje od neki dan je probio osobni rekord - 4 h, od prve akcije do sve spremno, cisto, pospremljeno.

7:50 begin (priprema, mljevenje 5kg zrnja, zagrijavanje vode 15L)
8:35 begin MASH
9:35 end mash, begain drain
9:50 begin heating for boil
10:10 start boil
11:10 end boil
11:30 sve cisto jos se samo hladi (immersion chiller)
12:10 fermentor u komori

Kuhao se neki helles
3,70 kg Chateau Pilsen 2RS (CastleMalting) (3,5 EBC) Grain 1 86,9 %
0,51 kg Munich CastleMalting (25,0 EBC) Grain 2 12,0 %
0,05 kg Melanoidin Castlemalting (40,0 EBC) Grain 3 1,2 %

i saaz na 60min. Kvasac M10 Workhorse - fermentacija na 16C mjereno na rubu staklenog fermentora.

Sad čekam da vidim sta ce biti od toga na flashiranju:-)

Odgovori