Recept za pivu

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Darkec
Postovi: 5
Pridružen/a: pon stu 10, 2008 11:50 am

Recept za pivu

Post Postao/la Darkec » sri stu 12, 2008 5:50 pm

Pozdrav,
Nov sam na forumu, a nas nekoliko je odlučilo radit pivu po sistemu "digla žaba nogu" :) Uglavnom, prvo malo njuškamo, prikupljamo informacije, pa kad krenemo - javim...
E sad, jedan kolega složio je recept prema nekom filmiću sa Youtubea, ili tako nečeg, ali nije isproban. Moje pitanje je da li je recept u redu i da li bi možda nešto trebalo dodati tj. izostaviti?

Potrebni sastojci:
- 4kg svijetlog nehmeljenog ekstrakta
- 18g gorkog hmelja
- 6g suhog kvasca gornjeg vrenja
- 30l vode

Potrebna aparatura:
- 35l lonac za kuhanje
- 2x 30l posuda za fermentaciju(sa poklopcem)
- 60x 0.5l boca za skladištenje i treću fermentaciju
- termometar za tekućinu
- vrenjače
- cijevi za pretakanje
- vaga
- rostfrei kuhača

Postupak:

Pripremanje kvasca:
- prije početka pripreme sladovine potrebno je u steriliziranu posudu uliti 3dcl obične vode, umiješati kvasac iz vrećice, te pustiti da odstoji do pripreme slada...cca 45min

Pripremanje slada:
- u 35l lonac zakipimo vodu, te maknemo sa vatre
- rastopimo extrakt te vratimo na vatru uz konstantno miješanje
- slad vrijemo 45 minuta uz konstantno miješanje
- nakon toga dodamo hmelj te vrijemo dodatnih 10 minuta
- dobivenu sladovinu je potrebno brzo ohladiti na nekih 20°C pošto je vruća tekućina podložna napadu raznih bakterija iz zraka koje bi mogle pokvariti okus

Postupak fermentacije:
- ohlađenu tekućinu brzo pretočimo preko cjedila u prvu bocu za fermentaciju kako bi tekućina dobila potrebni kisik za fermentaciju izgubljen prilikom kuhanja
- dodajemo pripremljeni kvasac, izmješamo te čvrsto zatvorimo
- na zatvorenu bocu dodajemo vrenjaču, te ostavljamo na temperaturi od 18°C do 24°C pogodnoj za fermentaciju suhog kvasca gornjeg vrenja.
- nakon 10tak dana pivo treba pretočiti u bocu za drugo fermentiranje, ali bez taloga koji se skupio na dnu prve boce
- dodati 5g šećera po litri pive rastopljenog u malo vode
- druga boca se takodjer mora čvrsto zatvoriti te postaviti vrenjača
- nakon dodatni 15tak dana ukoliko je fermentacija završila(ukoliko vrenjače više ne reagiraju) piva je spremna za flaširanje, odnosno treću fermentaciju

Postupak flaširanja i odležavanja:
- pivo se pretače u boce koje su prije toga detaljno oprane i sterilizirane
- boce je potrebno ostaviti u tamnoj prostoriji prosječne temperature od 15°C do 20°C
- prije degustacije boce moraju odstajati 10tak dana kako bi završio proces treće fermentacije odnosno obogaćivanje pive sa CO2

Hvala,
Darkec

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Re: Recept za pivu

Post Postao/la admin » čet stu 20, 2008 10:39 am

Darkec je napisao/la:Pozdrav,
Nov sam na forumu, a nas nekoliko je odlučilo radit pivu po sistemu "digla žaba nogu" :) Uglavnom, prvo malo njuškamo, prikupljamo informacije, pa kad krenemo - javim...
Prvo, dobro došao :)
Darkec je napisao/la: Potrebni sastojci:
- 4kg svijetlog nehmeljenog ekstrakta
- 18g gorkog hmelja
- 6g suhog kvasca gornjeg vrenja
- 30l vode
Prvo pitanje, da li koristis tekuci ili suhi ekstrakt?
Drugo, di si ga nabavio? :) u Hr?

Ja obicno koristim 1.5kg ekstrakta na 10l vode pa je onda po toj racunici ova tvoja kolicina malo premalo no jednostavno ce pivo biti nesto slabije.

Koju vrstu hmelja imas i koliko ima alfa kiselina? Ja obicno koristim 1g po litri piva.

Pripremanje kvasca:
- prije početka pripreme sladovine potrebno je u steriliziranu posudu uliti 3dcl obične vode, umiješati kvasac iz vrećice, te pustiti da odstoji do pripreme slada...cca 45min
Samo bih nadodao da slobodno dodas mrvu secera ili ekstrakta u tu vodu. Ne onoliko koliko bi trbalo za sladovinu vec samo malo, u tim uvjetima se kvasci prvenstveno razmnazaju.
Pripremanje slada:
- u 35l lonac zakipimo vodu, te maknemo sa vatre
- rastopimo extrakt te vratimo na vatru uz konstantno miješanje
- slad vrijemo 45 minuta uz konstantno miješanje
- nakon toga dodamo hmelj te vrijemo dodatnih 10 minuta
- dobivenu sladovinu je potrebno brzo ohladiti na nekih 20°C pošto je vruća tekućina podložna napadu raznih bakterija iz zraka koje bi mogle pokvariti okus
Ja sav ekstrakt otopim u dosta manje vode, tipa 8l-10l za šaržu od 30l.
Kada to istocim u posudu za vrenje samo s hladnom vodom nadopunim do željene koičine pa odmah imam ohladjenu sladovinu. (zavrijeti a potom i ohladiti 30litara vode nije mala stvar)
Hmelj, pogotovo gorki bi trebao duže kuhati, cca 1h je optimalno. Ovih 10min je ok ako koristis i aromaticni hmelj pa njega dodajes na kraju.

Druga opcija je da ne bi morao cijediti sladovinu da posebno otopis ekstrakt a posebno skuhas caj od hmelja.


Postupak fermentacije:
- ohlađenu tekućinu brzo pretočimo preko cjedila u prvu bocu za fermentaciju kako bi tekućina dobila potrebni kisik za fermentaciju izgubljen prilikom kuhanja
Ovo ne radim, odnosno kod doljevanja hladne vode se sve pomijesa i nakada nisam imao problema s nedostatkom kisika u sladovini. Osim toga kisik je potreban kvascima da se pocnu mnoziti, ako si dobro pripremio kvasac (dodao malo secera kod rehidratacije) ne bi smio imati nikakvih problema.
- dodajemo pripremljeni kvasac, izmješamo te čvrsto zatvorimo
- na zatvorenu bocu dodajemo vrenjaču, te ostavljamo na temperaturi od 18°C do 24°C pogodnoj za fermentaciju suhog kvasca gornjeg vrenja.
- nakon 10tak dana pivo treba pretočiti u bocu za drugo fermentiranje, ali bez taloga koji se skupio na dnu prve boce
- dodati 5g šećera po litri pive rastopljenog u malo vode
- druga boca se takodjer mora čvrsto zatvoriti te postaviti vrenjača
- nakon dodatni 15tak dana ukoliko je fermentacija završila(ukoliko vrenjače više ne reagiraju) piva je spremna za flaširanje, odnosno treću fermentaciju
Ja obično imam samo jednu ili dvije fermentacije i pivo ispada sasvim ok. Prva fermentacije je u boci s vrenjačom (ili ako imaš veće količine, teško ćes naći adekvatnu bocu, pa koristim veću kantu s poklopcem (tipa ona za kiseliti zelje))

Ja pivo flaširam u bačvu pa zapravo u njoj pivo odležava i ima sekundarnu fermentaciju.

Ako onih 5g šećera po litri dodaješ zbog CO2, onda je to prerano jer ćeš taj CO2 izgubiti. To bi terbao dodati na kraju druge fermentacije odnosno netom prije pretakanja u boce.

Postupak flaširanja i odležavanja:
- pivo se pretače u boce koje su prije toga detaljno oprane i sterilizirane
- boce je potrebno ostaviti u tamnoj prostoriji prosječne temperature od 15°C do 20°C
- prije degustacije boce moraju odstajati 10tak dana kako bi završio proces treće fermentacije odnosno obogaćivanje pive sa CO2

Vidi kaj sam gore napisao za obogaćivanje s CO2. Ja sam znao dodavati šećer drito u bocu prije punjenja pivom.


Eto, sretno.

Andrej
PS. please podijeli s ostalima di nabavljas ekstrakt i hmelj.

Darkec
Postovi: 5
Pridružen/a: pon stu 10, 2008 11:50 am

Post Postao/la Darkec » pon stu 24, 2008 1:42 pm

Bok,
Hvala na odgovoru!
Nisam još ni krenuo nabavljat ektrakt, hmelj i kvasac, al mislim da je netko na forumu ostavio broj ili mail gdje se mogu kupit manje količine.
Vodu ću dobit od poznanika koji ima izvor na svojoj zemlji u Gorskom kotaru.
U svakom slučaju javim kad krećemo...

Hvala,
Darkec

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » pon pro 22, 2008 9:47 pm

ovak sad malo citam i razmisljam taj tjek vrenja i pokusavam usporedit s vrenjem mosta za vino kolko sam skonto:
prvo vrenje sluzi da se proizvede alkohol
1 pretok da se skine s taloga = isto kao kod vina
2 vrenja sta el to sluzi da se pivo izbistri il sta vec onda to trece odlezavanje sluzi sam za stvaranje co2 el tak nekak
ovak razumijem se u proizvodnji vina pa pokusavam to usporedit :wink:

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » uto pro 23, 2008 9:24 am

Otprilike tako nekako... Konkretno ja sve to skupa malo skratim pa nakon primarne fermentacije skidam s taloga drito u bacvu di pivo odstoji te nakaon toga umjetno nabijem CO2. Koji puta nakon skidanja s taloga u bacvu u koju pretacem dodam dio sladovine koji nisam stavio na vrenje pa se odmah dogodi odležavanje druga i treca fermentacija...

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » uto pro 23, 2008 5:44 pm

admin je napisao/la:Otprilike tako nekako... Konkretno ja sve to skupa malo skratim pa nakon primarne fermentacije skidam s taloga drito u bacvu di pivo odstoji te nakaon toga umjetno nabijem CO2. Koji puta nakon skidanja s taloga u bacvu u koju pretacem dodam dio sladovine koji nisam stavio na vrenje pa se odmah dogodi odležavanje druga i treca fermentacija...
e koliko ti cca god pravis pive

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » sri pro 24, 2008 9:11 am

pa prosla godina je bila nesto slabija pa smo napravili cca 150litara

dmalinic
Postovi: 10
Pridružen/a: ned tra 19, 2009 8:02 pm
Lokacija: Baranja

Post Postao/la dmalinic » ned svi 17, 2009 10:20 pm

Da li netko zna kako bi se mogao dobiti okus piva slican heinekenu?

marbor
Postovi: 243
Pridružen/a: pet ožu 23, 2007 5:43 pm

Post Postao/la marbor » ned svi 17, 2009 10:39 pm

Gotovo je nemoguće postići okus nekog komercijalnog piva, isto kao što je vrlo teško proizvođačima soka proizvesti okus coca-cole.
Okus piva proizvedenog u kućnoj radinosti daleko je puniji i bogatiji od bilo kojeg komercijalnog piva i nema potrebe ga uspoređivati.

dmalinic
Postovi: 10
Pridružen/a: ned tra 19, 2009 8:02 pm
Lokacija: Baranja

Post Postao/la dmalinic » ned svi 17, 2009 10:52 pm

A kako se dobije pivo koje je malo blaze a da alkohola bude preko 4%? moja pretpostavka manje slada vise vode i da li se moze secerom pojacati alkohol, tako da ne bude premalo alkohola?

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » pon svi 18, 2009 12:02 am

moze se secerom povecat alkohol
bas sam ja to razmisljao tj da ublazim taj jaki miris po sladovini dodatkom secera i vode :roll:

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » pon svi 18, 2009 11:28 am

Pa ti nisi normalan.... :) :) :) Možda najbolje da kada ideš po šećer uzmeš i par kjupeka žuje pa se uopće ne mučiš sa izradom piva :)

Šala, no, za takve situacije obično ne ide konzumni šećer. Da bi dobio light pivo, obično se koriste kukuruzne ili rižine pahuljice. Ne znam točan recept no na netu ili u literaturi nešto sigurno ima, imaš u sekciji Linkovi link na jednu knjigu s receptima i na http://hbd.org/recipator/ ima tona toga pa ćeš vjerojatno nešto naći.

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » pon svi 18, 2009 5:51 pm

ma ja i starni jezici ko nebo i zemlja hehe :lol:

Avatar
malimiha
Postovi: 495
Pridružen/a: pet pro 19, 2008 1:34 pm
Lokacija: POŽEGA

Post Postao/la malimiha » pon svi 18, 2009 5:52 pm

ako se moze u vino zasto ne i u pivo hehe :wink: isti postupak hehe

marbor
Postovi: 243
Pridružen/a: pet ožu 23, 2007 5:43 pm

Post Postao/la marbor » pon svi 18, 2009 10:06 pm

Probaj u takvo "vino" dodati hmelj možda dobiješ pivo.

Odgovori