Pranje i reciklaža kvasca.

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » čet vel 26, 2015 8:32 am

pklicov je napisao/la: Većinom kvasac recikliraju direkt iz fermentora na vrhu konusa gdje se nalaze najvitalnije stanice i ne trebaju se zezati sa pranima i to nakon što odbace primarni kvasac i proteinski lom kada u fermentoru ostane samo kvasac i piva. Tako reciklirani kvasac koriste par generacija i onda bacaju i rade novi kvasac iz one iste banke kvasca i to principom stepanja..
Carlsberg koristi isti kvasac do 95% zivih stanica, bez obzira na broj tura. Tada ga bacaju i rade novu propaganaciju.

Obicno svi vrte kvasac nekoliko puta, a naravno ima ga i vise nego dovoljno! :D
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
WeizenIwo
Postovi: 104
Pridružen/a: pon pro 22, 2014 10:20 am
Lokacija: Varaždin

Post Postao/la WeizenIwo » čet vel 26, 2015 2:29 pm

Negdje sam gledao kako u pivovari čovjek na inox tanku otvara pipu (malo veća rupa) i uzima kvasac (izgleda kao pjena) iz toga. Nije mi baš izgledalo kao nešto što je upravo napravljeno nego kao nešto što se održava i uzima po potrebi. Ne znam zbilja. Mislim kvasac je skupi, pogotovo tekući pa gledam da li ima još neki način, uz pranje kako ga više puta koristiti.

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » pet vel 27, 2015 10:14 pm

Ajd pročitaj gore kaj sam ja napisao dva posta iznad. To je fermentacijski tank a čovjek uzima kvasac nastao fermentacijom pive. Nije nikakvo dohranjivanje, obična fermentacija. Zato i koriste te konusne fermentore jer im je lakše odvojiti kvasac od pive i proteina.

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » pon ruj 07, 2015 12:26 pm

E dal sav kvasac koji sam isprao iz fermentora ide kompletno u novu turu ili se treba dozirati?

Avatar
tinl
Postovi: 1719
Pridružen/a: sri vel 13, 2013 8:02 pm
Lokacija: požega

Post Postao/la tinl » pon ruj 07, 2015 12:35 pm

koliko kvasca si isprao? koji kvasac? koje pivo? koliko star kvasac? koja količina nove sladovine? itd itd itd..
in fermantation we trust

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » pon ruj 07, 2015 1:01 pm

osobno poberem samo dio kvasca i pokušam nakon slijeganja približno procijeniti broj stanica i ako treba ne koristim sav nego dio

čak da je neutralan kvasac (US-05 ili slični) ne bih stavljao sav kvasac iz prethodne runde jer može uzrokovati prebrzu i burnu fermntaciju uz lokalnu previsoku temp, što na kraju može dati nepoželjne okuse/mirise
save a tree - drink beer

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » pon ruj 07, 2015 1:05 pm

Svarun je napisao/la:E dal sav kvasac koji sam isprao iz fermentora ide kompletno u novu turu ili se treba dozirati?
Možeš koristiti ovaj kalkulator :

http://www.mrmalty.com/calc/calc.html

Odabereš opciju "Repitching from slurry"

Upišeš datum kada si ga "pobrao" ( za procjenu količine viabilnih stanica ), količinu i OG sladovine te "odoka" namjestiš ona dva klizača dolje ( koliko je taj slurry gust i koliko ima nečistoća ) i dobiješ okvirnu količinu koliko mililitara opranog kvasca trebaš.

Ova metoda nije savršena ali je za početak OK.

.

Avatar
Svarun
Postovi: 329
Pridružen/a: ned lip 14, 2015 1:54 pm
Lokacija: Zadar

Post Postao/la Svarun » pon ruj 07, 2015 1:16 pm

huhu kul
blažen bio internet :P

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » pon ruj 07, 2015 10:30 pm

Jedna litra taloga od prošle ture je taman za novih 50 litara ..
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Toca
Postovi: 72
Pridružen/a: pon ruj 14, 2015 7:28 pm
Lokacija: Vinkovci

Post Postao/la Toca » sri pro 02, 2015 7:12 pm

interesantan pogled na stvar, posebno ovaj dio pokusa..
Another strange finding was that the concentration of non-yeast debris followed the cell density. While the cell concentration at the bottom of the container was twice what it was in the middle, the viability was the same, and the concentration of non-yeast material per yeast cell was virtual identical. The hops and other partials did not separate from the yeast. So when you are throwing out the junk, it takes just about as much viable yeast with it as it takes debris.
http://www.woodlandbrew.com/2012/12/yea ... posed.html

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » čet sij 28, 2016 12:09 pm

može pitanjce...

prije jedno3 tjedna cca napravio sam svoje prvo pranje kvasaca...radi se o us-05, dvije vrecice su bile u batchu od 60ak litara...nakon sto je fermentacija zavrsila stajalo je jos jedno 10ak dana (na tim kvascima i svem sta je bilo nutra bez otvaranja fermentora), a još ne suho-hmeljim što zbog opreme što zbog (ne)iskustva itd...

ispiro sam 3 puta sa hladnom prokuhanom vodom kao što je pisalo u uputama...reklo bi se sve po ps-u

e sad nebi nista posebno ispitivo da mi nije slijedeceg problema...

svugdje se spominju 3 sloja...voda -> zivi kvasci -> smece
kod mene su bila 2 sloja...voda -> nesto iz ove preostale 2 kategorije...
doslovce nije bilo nikakve razlike/crte/icega po cemu bi se ta 2 sloja mogla razlikovati

e sad ono sto mene muci je dal netko ima iskustva jesam ja nest sjebo, jel se taj kvasac neda isprati (iako vidim da je neko uspio oprat s4), jesam ja fulo u postupku, jel predugo kvasac stajo bez fermentacije pa da nisu pokrepali il nest trece...

znam da bi mogo napravit starter i provjerit al ak iskusniji tvrde da je to sve mrtvo necu ni probavat...nemam striplet pa nemrem to dodatno nekak ozivljavat...

slika ce doc cim dodjem doma :D

drugo pitanje je koliko ml te kvasaste otopine (ne racunajuci vodu) treba staviti za noih 60ak litri?

alternativa je opet stavit friski kvasac iz vrecice pa sad po uputama koje dobijem, probat oprat ovu turu kad zavrsi i pokazat rezultate... :D

jednostavno nezelim ujebat 60ak litri nefermentirane pive zbog loseg kvasca, a opet htio bih se iskusati i u tom sportu pranja kvasca i reusanja istog :D

unaprijed hvala svima :D
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » čet sij 28, 2016 12:17 pm

ja S-04 ne perem jer se toliko sabije nakon cold crasha da me strah kako će radit ti žganci (približna gustoća), ostale kvasce perem.

oprao sam ga samo jednom i rekoh, neću više strahovati za 22 kune

no ne uzimam sve govno s dna fermentora nego žlicom pokupim gornjih par milimetara, na 20 litara to bude oko 3-4 decilitra kvasca i minimalno smeća.

u to dolijem još toliko vode, promućkam i ostavim 2 tjedna do slijedećeg kuhanja u frižderu s time da onda ne isipam sve u novu turu nego koliko ide samo, računam da je na dnu smeća sabijenog ostane pola deci...

nikad problema nikakvih...
save a tree - drink beer

Avatar
davorst
Postovi: 186
Pridružen/a: pon pro 23, 2013 6:55 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la davorst » ned sij 31, 2016 9:13 pm

Ja koristim s4 i nakon 3 tjedna u fermentoru, ne radim sek. fermentaciju niti cold crash, na dnu ostane cca 0,8-1 litra taloga ( 40 l ferm. ) u koji istresem litru prokuhane i ohlađene vode, promućkam i istresem u 3 staklenke od meda ( 1kg ). U sljedeću turu istresem sadržaj jedne tegle bez vode sa vrha i tako 3 puta i bacim! Nekada sam išao i do 5-6 generacije ali se desilo da imam neki čudan aftertaste ili zamućeno pivo ( infekcija ) pa sad idem do 3-će generacije i maximalno do 3 tjedna starosti. Preko 80 tura skuhano!
Kruha i piva! Pozdrav, Davor

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » ned sij 31, 2016 9:52 pm

davorst je napisao/la:Ja koristim s4 i nakon 3 tjedna u fermentoru, ne radim sek. fermentaciju niti cold crash, na dnu ostane cca 0,8-1 litra taloga ( 40 l ferm. ) u koji istresem litru prokuhane i ohlađene vode, promućkam i istresem u 3 staklenke od meda ( 1kg ). U sljedeću turu istresem sadržaj jedne tegle bez vode sa vrha i tako 3 puta i bacim! Nekada sam išao i do 5-6 generacije ali se desilo da imam neki čudan aftertaste ili zamućeno pivo ( infekcija ) pa sad idem do 3-će generacije i maximalno do 3 tjedna starosti. Preko 80 tura skuhano!
just got lucky :wink:

jebiga nemam kontinuaciju da bih kuhao ubrzo s S04 pa moram reći da jednom kad sam ga pobrao S-04 je odradio bez problema...
save a tree - drink beer

Avatar
DSV
Postovi: 164
Pridružen/a: čet vel 20, 2014 6:01 pm
Lokacija: Dubrava

Post Postao/la DSV » sub ožu 05, 2016 2:13 pm

Pitanjce.. prie flaširanja radim cold crash u primaru, pa pretakanje u bottling bucket iz kojeg flaširam. Da li mogu bez problema prat kvasac iz primara nakon cold crasha ili da prebacim pivo prvo u bottling bucket, perem iz primara a bottling bucket stavim na cold crash prije punjenja? Dal to uopće ima veze - oprani kvasac ionako svi stavlaju u fržider, a ja bi oprani kvasac odma tutnuo u novi batch.. S05 je u igri.
Kad san pijan svi vide a kad san žedan nevidi niko

Odgovori