Diskusije o kvascima

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
BravićCRO
Postovi: 109
Pridružen/a: ned sij 03, 2016 1:10 pm
Lokacija: Đakovo, Viškovci

Post Postao/la BravićCRO » pet vel 05, 2016 7:48 pm

@Dejavu

Evo meni u fermentoru 6 dana 22L, radio s tim kvascom... imam problema s vrenjacom i gumicom... pustalo nesto... ali danas je og nesto manji od 1.015 ... mislim da je to dobar kvasac...

Ali ne sudi prema mojim rijecima, ja sam pocetnik ...

Dejavu
Postovi: 7
Pridružen/a: uto pro 01, 2015 7:43 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la Dejavu » sub vel 06, 2016 5:56 pm

i ja sam zato i pitam aj javi kak je ispalo :lol:

Chuky
Postovi: 147
Pridružen/a: pet sij 20, 2017 12:02 pm
Lokacija: Svinjarevci Vukovar

Po jutru se fermetacija poznaje

Post Postao/la Chuky » pet pro 22, 2017 7:05 pm

Ako je ujutro flekava pjenica, bluć bluć na svako nekoliko, to je to, ne daj temperaturi gore ( za 50+l) dobit će te pivo.
Slučaj drugi, sipaš iz vrećice, rok do punoljetnosti tvog novorođenčeta, sutra ništa. E sad trpaj reciklirani za koju god on vrstu piva bio i dobit će te pivo.
Slučaj treći, lager temperatura, lager kvasci suhi, vrećica. Ništa od tog.
Slučaj četvrti, pšenično. Treba dvije vrećice za 48 l. Stavim jednu, temp. ispod idealne. Ujutro poplava, pjena po podu.
Pitanje. Kada imam petu generaciju US 05, fermentiram sa čajnom žlicom 48 l,(ferm. treći dan) pa iz te ture odradim još
pet generacija, kako se to zove?

Travolta
Postovi: 121
Pridružen/a: sub stu 05, 2011 1:25 pm
Lokacija: Sl.Brod

Re: Diskusije o kvascima

Post Postao/la Travolta » pet lip 15, 2018 5:53 pm

Dali je netko radio belgijanere sa wlp 530 i 570 kakva su iskustva??

Avatar
Zlatko87
Postovi: 257
Pridružen/a: ned stu 30, 2014 9:27 pm
Lokacija: Krapina

Re: Diskusije o kvascima

Post Postao/la Zlatko87 » uto lip 19, 2018 8:28 am

Pozdrav! Wlp530/wy 3787 je wastmalle kvasac i njega često koristim. Klasičan belgijski kvasac koji se može top croppati(min 30% slobodnog prostora u fermenteru). Na nižim temperaturama note meda a na višim spicy/peppery/fruity. Zna sporo fermentirati pa se fermentacija zna odužiti do 3 tjedna. To se meni dogodilo sa tripela. Po meni odličan izbor za svijetlije belgijske stilove.
Wlp570/1388 je duvelov kvasac i njega nisam još koristil.
Imperial yeasts nudi wlp530/3787 pod imenom triple double i to 200 milijardi.
:zivjeli2:
Sam sebe znutra žderem,
a dobil sam šest kil!
Viš ve kak z litre kila zide!
I onda neš pil!

krumember
Postovi: 71
Pridružen/a: sri vel 03, 2016 3:49 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Re: Diskusije o kvascima

Post Postao/la krumember » pon lis 28, 2019 9:56 pm

Pozdrav,
Ima li tko iskustva sa recikliranjem M41?
U uputama piše da se ne preporuča, no ipak bih probao.

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Diskusije o kvascima

Post Postao/la breg » ned sij 19, 2020 9:05 am

zahtjeva li Safale S-04 vise secera za karbonizaciju? proslu turu sam mozda mrvicu manjensecera stavio nego je potrebno, ali je vecina ture bila jedva gazirana.

danas tek pitcham s-04 u fermentor za novu sarzu. nemam komoru vec stoji u dnevnom boravku. rekao bi da dosta glupa opcija jer u ovo doba temp oscilira od 17-18'- 22-23', ali druge opcije nemam. do sad nisam, ali da mi dam malo secera u rehidrataciji prije pitchanja?

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Diskusije o kvascima

Post Postao/la Puyol » ned sij 19, 2020 12:41 pm

Ne trebas bise kvasca, trwbas ga ravnomjerno rasporediti, a to se najbolje postize tako da pretocis pivu na dan glasiranja u bottling bucket, izmjeris kolko ima pive tocno (otprilike tocno), i o da prokuhas 2-3 devilitra vode, otopis kolicinu secera kojom zelis karbonizirati, ohladis do toplog na mlako, i ulijes u botttling bicket, malo promijesas, bez da stvaras mjehurice, inostavis cca 10akmminuta, te onda krenes flasirati.

Ne dodavati secer kod pičanja. Rehidracijom ces probidit kvasac, ako uopce treba, i onda za 20ak.minuta ulijes u fermentor.

Avatar
breg
Postovi: 74
Pridružen/a: pon stu 13, 2017 1:14 pm
Lokacija: Kutina

Re: Diskusije o kvascima

Post Postao/la breg » ned sij 19, 2020 3:17 pm

naravno, za flasiranje to radim od prvog kuhanja. secer jedino tako i dodajem, ali nije se karboniziralo. bio sam drfljav pa nisam pazio bas s kolicinama, tako da sam ocito dao nedovoljno (mislim da je bilo cca 6g/l), ali sam dobio komentar da s-04 nije kvasac za aleove bas nego za portere i da je s-05 bolji za svijetla piva.
medjutim s-05 sam koristio za sva kuhanja, pa sam htio isprobat drugi. s obzirom da je wort bio cca 15' mislio sam mu dodat malo cukra da lakse starta, ali na kraju nisam. sad je u dnevnom boravku na 20' i nadam se da preko noci nece temperatura previse past.
dok ne smislim neku komoru, morat ce biti ovako.

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Diskusije o kvascima

Post Postao/la FrendPero » ned sij 19, 2020 4:13 pm

Ako malo ispratis njuskalo mozes stvarno jeftino naci frižider za komoru. Mene moj koštao 100kn a stane u njega cordivari od 30l i jos kanta od 20l. Mali frižider za kegerator sam isto nasao na njuskalu, on me 200 kn koštao, stanu dva kega i co2 boca.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Diskusije o kvascima

Post Postao/la Puyol » ned sij 19, 2020 4:41 pm

breg je napisao/la:
ned sij 19, 2020 3:17 pm
naravno, za flasiranje to radim od prvog kuhanja. secer jedino tako i dodajem, ali nije se karboniziralo. bio sam drfljav pa nisam pazio bas s kolicinama, tako da sam ocito dao nedovoljno (mislim da je bilo cca 6g/l), ali sam dobio komentar da s-04 nije kvasac za aleove bas nego za portere i da je s-05 bolji za svijetla piva.
medjutim s-05 sam koristio za sva kuhanja, pa sam htio isprobat drugi. s obzirom da je wort bio cca 15' mislio sam mu dodat malo cukra da lakse starta, ali na kraju nisam. sad je u dnevnom boravku na 20' i nadam se da preko noci nece temperatura previse past.
dok ne smislim neku komoru, morat ce biti ovako.

Iskreno, 6g/L je meni previse, posebno za 04 kvasac, odnosno za portere i stoutove. Ja kada sam radio portere neke i riseve, gazirao sam mislim sa 4-4.5g/L, za svijetle (ipe, ape i slivmo) sa 05icom oko 5-5.2g/L.

Ako si stavio 6g/L i nije ti izgazirano, o da ti kvasac jednostavno nije pojeo taj secer.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Diskusije o kvascima

Post Postao/la Poljo » ned sij 19, 2020 6:15 pm

breg je napisao/la:
ned sij 19, 2020 3:17 pm
ali sam dobio komentar da s-04 nije kvasac za aleove bas nego za portere i da je s-05 bolji za svijetla piva.
Tko god ti je dao taj komentar ili ne zna uopce sto prica, ili ga ti nisi dobro razumio.

Kao prvo porter je ale pa vec tu komentar gubi svaki smisao.
Kao drugo, cijeli hit new england apa, ipa i ostalih svijetlih hmeljnih stilova se oslanja na vocnost kvasaca da podigne hmeljnu vocnu impresiju piva na novu razinu.

Jedan od tih kvasaca vocnog profila je s04.
slika

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Diskusije o kvascima

Post Postao/la FrendPero » ned sij 19, 2020 8:55 pm

Vjerojatno nebi škodilo da pročitaš nešto od literature koja je dostupna. Možda Johna Palmera. On kaže:

"There are two main types of yeast, ale and lager. Ale yeasts are referred to as top-fermenting because much of the fermentation action takes place at the top of the fermenter, while lager yeasts would seem to prefer the bottom. While many of today's strains like to confound this generalization, there is one important difference, and that is temperature. Ale yeasts like warmer temperatures, going dormant below about 55°F (12°C), while lager yeasts will happily work at 40°F. Using certain lager yeasts at ale temperatures 60-70°F (18-20°C) produces a style of beer that is now termed California Common Beer. Anchor Steam Beer revived this unique 19th century style."

Topsis
Postovi: 107
Pridružen/a: sub srp 01, 2017 12:33 pm
Lokacija: Ozalj

Re: Diskusije o kvascima

Post Postao/la Topsis » pet svi 29, 2020 4:39 pm

Pozdrav,
Možda mi netko reče u ovoj temi.
Koliko generacija može kvasac biti aktivan, odnosno dobar?
Znam ga nakon fermentacije isprati i kod ponovnog stavljanja u fermentor napravim starter....
I sad, koliko tako puta mogu koristiti?

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Diskusije o kvascima

Post Postao/la Poljo » pet svi 29, 2020 5:58 pm

Ne moze. Ovisi jako o uvijetima fermentacije, jacini piva, stresu kvasca i o toni drugih faktora.
Ne postoji odgovor u stilu 5 koji ocekujes.
slika

Odgovori