Diskusije o kvascima

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Jonas
Postovi: 357
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Diskusije o kvascima

Post Postao/la Jonas » sub svi 30, 2020 12:06 am

Topsis je napisao/la:
pet svi 29, 2020 4:39 pm
Pozdrav,
Možda mi netko reče u ovoj temi.
Koliko generacija može kvasac biti aktivan, odnosno dobar?
Znam ga nakon fermentacije isprati i kod ponovnog stavljanja u fermentor napravim starter....
I sad, koliko tako puta mogu koristiti?
Mozes ga korisiti koliko puta hoces
nakon n-te ture kada ti kvasac nema vise zeljena svojstva (flokulacija,brzina,attenuacija,aroma,miris itd)
znaš da je bilo previše .
Moja iskustva ,
US-5 na 6.generaciji , jos uvijek dobar, isti recept pive kuhan kroz sve generacije
W 34/70 trenutno na 5 generaciji , razlicite pive , zadnja malo cudna ispala(najvjerovatnije kvasac) , pa sada ide nova vrecica
WB06- nakon pšenice sada ide roggenbier pa cu vidjeti kako bude

Ja kada načinjem novi paket kvasca radim starter i dio spremim , cca 150 ml , kada se slegne bude cca 20ml gustog
ostatak ide u turu (40L) , na kraju fermentacije(ukoliko nije dry hop) perem kvasac , cca 200ml gustog te ga spremam u epruvete od 50ml , pa imam za 3 ture , svaka onda ide opet u krug .

Iskreno , ako jednom peres kvasac vec si ustedio, jednim pranjem dobijem kvasca za 3 ture.
Ja cu nakon ljetne pauze pokrenuti ciklus od nule , do 4 generacije je prilicno sigurno , a kvasac ipak nije tako skup

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Re: Diskusije o kvascima

Post Postao/la Toples » uto lip 02, 2020 8:47 am

što se tiče "čistih" kvasaca poput US-05 koji ne daju estere, mogu se dosta generacija koristiti

no već kod pšeničnih poput WLP300 su iskustva da uglavnom jedino nulta generacija bude solidna, a ostale budu dosta lošije. slično mi je bilo i s par belgijskih kvasaca
save a tree - drink beer

Kuzara
Postovi: 16
Pridružen/a: čet tra 23, 2020 11:06 am

Re: Diskusije o kvascima

Post Postao/la Kuzara » sri pro 23, 2020 8:14 am

pozdrav, može mi netko napisati idealnu temperaturu fermentacije za bry 97 lallemand kvasac, pise od 15-22...
nije mi dosao pojas za grijanje a temperatura mi nocu padne u komori na 16.5 a preko dana ode do 17.5
da li ti uvijeti mogu dati neke offove ako kuham ipu

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Diskusije o kvascima

Post Postao/la Poljo » sri pro 23, 2020 8:39 am

Za sve te neutralne/relativno neutralne ale kvasce vrijedi pravilo da ih je najbolje držat u što nižem dijelu tog propisanog rangea. Uz dobar pitch rate. Tako da je ovih tvojih 16.5-17.5 recimo idealno.
slika

shvabac
Postovi: 5
Pridružen/a: sri ožu 23, 2016 9:16 am
Lokacija: Sl. Brod/Zagreb

Re: Diskusije o kvascima

Post Postao/la shvabac » sri pro 23, 2020 8:50 am

Poljo je napisao/la:
sri pro 23, 2020 8:39 am
Za sve te neutralne/relativno neutralne ale kvasce vrijedi pravilo da ih je najbolje držat u što nižem dijelu tog propisanog rangea. Uz dobar pitch rate. Tako da je ovih tvojih 16.5-17.5 recimo idealno.
ovo je kljucno. ljudi stavljaju jedana paketic kvasca na 20L ipe, i onda se cude off-flavorima

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Diskusije o kvascima

Post Postao/la Poljo » sri pro 23, 2020 9:58 am

Nekad imam dojam da se ljudi radije naviknu na okus klorofenola nego izdvoje 5min za napravit starter.
Piše na vrečici da ne treba. Valjda domaće pivo mora imati okus probušenog luftića. :mrgreen:
slika

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Diskusije o kvascima

Post Postao/la WexZG » sri pro 23, 2020 10:12 am

Al ak usporedite sto pise Fermentis i Lallemand vidjet cete razliku... jer npr na kalkulatoru od Lallemanda fino pise realna situacija. Ispada za 20L nekog 12°P piva, 2 do 3 vrecice kvasca sto mi ima smisla.

Zasto Fermentis forsa "jedna vrecica za 20 - 30L" mi nije jasno... White Labs slicno iako preporucaju starter za jaca piva... iako osnivac gosp. White u svim intervjuima podcastovima govori da kad on KAO radi 5 gallon batch ili ti 19-20L batch, nikad ne radi starter i kao nepotrebno je.. hmmm...

link na lallemand calc.:
https://www.lallemandbrewing.com/en/uni ... alculator/

Kuzara
Postovi: 16
Pridružen/a: čet tra 23, 2020 11:06 am

Re: Diskusije o kvascima

Post Postao/la Kuzara » sri pro 23, 2020 12:25 pm

Poljo je napisao/la:
sri pro 23, 2020 8:39 am
Za sve te neutralne/relativno neutralne ale kvasce vrijedi pravilo da ih je najbolje držat u što nižem dijelu tog propisanog rangea. Uz dobar pitch rate. Tako da je ovih tvojih 16.5-17.5 recimo idealno.
hvalaaa

Avatar
lijepimisko
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 23, 2016 10:35 am
Lokacija: Senj
Kontakt:

Re: Diskusije o kvascima

Post Postao/la lijepimisko » sri pro 23, 2020 3:57 pm

Nikad prije nisam reciklirao kvasac, sad mi je zgodno jer se vrti tema pa pitam i radim za promjenu lagere pa mi je kvasac ipak neki bitan trošak u toj matematici.
Imam oko litru ispranog lager kvasca (suhi fermentis) iz prošle ture (40 litara, OG oko 1055, fermentiralo je na 11 - 12 stupnjeva bez d. resta, FG mi je ispao jako nisko, tipa 1005 jer sam radio višestupanjsku infuziju, pivo je jako suho, ali bez infekcije. Fino klizi). Kvasac stoji nekih mjesec dana u frižideru u dvije sterilizirane staklenke. Stvarno gusto i bez traga taloga, ta litra je ko putar.
Zanima me (molim iskustveno savjet od nekog tko ispire kvasac) jel mogu novih 60 litara slične takve pive zavrtit s tom litrom kvasca i da li treba taj kvasac nešto dodatno prilagođavati ili ga samo puknem u sladovinu?
Za tu prvu turu sam radio veliki starter u komadu (4, 5 litara mislim da je bilo, 4 kesice kvasca).

Avatar
Jonas
Postovi: 357
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Diskusije o kvascima

Post Postao/la Jonas » sri pro 23, 2020 6:14 pm

Pukni ga u sladovinu ,
evo ja sutra kuham , imam 350ml gustog W34/70 5 tjedana u frižideru , sutra kuham 20L helles , pa za dva tjedna talog djelim na 2x 40L kuhanja. 10ml po litri za ale , 20ml po litri za lager.
Do sada nisam imao problema , underpitch ,tj 1 vrecica na 20L , razmnozi mi kvasac za dvije 40L ture

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Diskusije o kvascima

Post Postao/la PBR » sri pro 23, 2020 7:26 pm

Ili si nesto krivo mjerio ili imas infekciju, nema sanse da 1.055 zavrsi na 1.005 cak ni sa dekokcijom
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Avatar
FrendPero
Postovi: 203
Pridružen/a: uto pro 25, 2018 10:07 am

Re: Diskusije o kvascima

Post Postao/la FrendPero » sri pro 23, 2020 7:54 pm

Na tvome bi mjestu zastartao to kaj imas jer nemože naškoditi, u međuvremenu bi kupio novi kvasac, onda bi pomirišao startni kvasac, ako se cini dobar pitchao bi ga i kupljeni ostavio za ubuduće. Ako startani smrdi pitchat novi.

Avatar
lijepimisko
Postovi: 181
Pridružen/a: uto kol 23, 2016 10:35 am
Lokacija: Senj
Kontakt:

Re: Diskusije o kvascima

Post Postao/la lijepimisko » čet pro 24, 2020 9:35 am

Svi aspekti pokriveni, hvala na odgovorima. Zavrtit ću sve skupa ispočetka s istim omjerima i novom turom kvasca, ne da mi se riskirati s ovim.

Avatar
HerrKriegel
Postovi: 31
Pridružen/a: sub lis 09, 2021 1:08 am
Lokacija: Samobor

Re: Diskusije o kvascima

Post Postao/la HerrKriegel » pon ožu 07, 2022 12:51 pm

Imam namjeru radit 25 litara batch Irish Red Ale-a i kupio sam si jedan paket suhog kvasca lalbrew nottingham.
Nakon nabavke sam skužio da na paketiću piše da ide 0.5-1g kvasca po litri što znači da bi mi trebao još jedan paketić kvasca ak bi htio samo rehidrirat i ubaciti.

Trebam mišljenje iskusnijih da li bi bilo dovoljno za taj batch da napravim starter s jednim paketićem?
Ak dobro kužim iz https://www.lallemandbrewing.com/en/can ... ale-yeast/ u paketiću ima cca 55 milijardi stanica.
Kalkulator sa brewfathera kaže da bi 1.2L starter sa 118g DME trebao bit dovoljan za moj batch.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Jonas
Postovi: 357
Pridružen/a: uto sij 29, 2019 2:11 am
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Diskusije o kvascima

Post Postao/la Jonas » pon ožu 07, 2022 5:58 pm

HerrKriegel je napisao/la:
pon ožu 07, 2022 12:51 pm
Imam namjeru radit 25 litara batch Irish Red Ale-a i kupio sam si jedan paket suhog kvasca lalbrew nottingham.
Nakon nabavke sam skužio da na paketiću piše da ide 0.5-1g kvasca po litri što znači da bi mi trebao još jedan paketić kvasca ak bi htio samo rehidrirat i ubaciti.

Trebam mišljenje iskusnijih da li bi bilo dovoljno za taj batch da napravim starter s jednim paketićem?
Ak dobro kužim iz https://www.lallemandbrewing.com/en/can ... ale-yeast/ u paketiću ima cca 55 milijardi stanica.
Kalkulator sa brewfathera kaže da bi 1.2L starter sa 118g DME trebao bit dovoljan za moj batch.
On ti garantira 5 B stanica po gramu , ali je zapravo vise ,
po meni stavi kako kaze 0.5-1 g/L.
Za par kuna se ne isplati riskirati pivu, kupi jos jednu vrecicu
Ako radis starter ( no shake metodom) napravi ga malo veci tipa 2-3L

Odgovori