Voćno pivo?

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
macgywer
Postovi: 22
Pridružen/a: pon vel 24, 2020 9:07 pm

Re: Voćno pivo?

Post Postao/la macgywer » čet ruj 21, 2023 6:05 pm

Pozdrav,

ne znam da li bundeve spadaju u voće i ispričavam se ako sam fulao temu ali par vrsta mi polako zrije u vrtu pa sam kroz koji tjedan planirao raditi pumpkin ale.

Koliko čitam po forumima ljudi pišu da bundeve ne pridonose okusu/mirisu pive nego većinom začini (cimet, vanilija, muškatni oraščić...) i onda to ljudi asociraju sa bundevom.

Da li ima smisla riskirati stuck sparge radi bundeve?

Planirao sam peći 3-4 kg bundeve sa smeđim šećerom i kad se karamelizira dodati u mash.

macgywer
Postovi: 22
Pridružen/a: pon vel 24, 2020 9:07 pm

Re: Voćno pivo?

Post Postao/la macgywer » uto lis 24, 2023 5:59 pm

Pozdrav!
Odradio sam pumpkin ale s 2 kg pečene bundeve kod ukomljavanja i cijeđenje je prošlo bez problema (0,4 kg rižinih ljuskica na 6 kg žitarica). Stavio sam cimet, đumbir i muškatni oraščić na kraju kuhanja pa ne vjerujem da će se bundeva previše osjetiti.

Sad planiram pivo bez začina sa malo više bundeve. Probni batch bi bio 2 kg maris otter na og ~1.05 i neki noble hmelj na 15-20 ibu / 60 min. Na kraju kuhanja bih dodao 2 kg ribane bundeve i nakon 15 min oprezno procijedio preko kolača od žitarica. Nakon dva dana vrenja (MJ M36 slurry od prethodne ture) bi išlo još 2 kg kockica pečene bundeve u fermentaciju i nakon cca. tjedan dana bi prebacio u sekundar na 2-3 tjedna. Flaširanje na 2.5 vol co2.
Kaj mislite, kakvo bi moglo ispasti?

miljek
Postovi: 43
Pridružen/a: uto pro 29, 2015 5:34 pm
Lokacija: Vrbovec

Re: Voćno pivo?

Post Postao/la miljek » sri vel 28, 2024 7:28 pm

Pozdrav!
Imam u skrinji "višak" spremljenih kora od domaćih limuna što gospođa nije potrošila za Božić, a jedna IPA mi se približava dryhopanju i cold crashanju...
Da li mislite da je bolja varijanta naribati i pasterizirati u vodi na 80C 10min ili natapati u alkoholu par dana? Ili nekaj treće?
Jednom sam probao otapati vaniliju u vodki i to pivo je bio totalni fail, pa mi se vodka zamjerila :roll:
BREWeRAJ

Odgovori