Izrada piva uz pomoć setova sa sladnim ekstraktom

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Izrada piva uz pomoć setova sa sladnim ekstraktom

Post Postao/la admin » pon ožu 26, 2007 1:39 pm

Izrada piva je vrlo jednostavna i sastoji se od sljede?ih koraka
1. Priprema sastojaka
2. Fermentacija
3. Fla?iranje
4. Odle?avanje

1. Priprema sastojaka
Po?injemo sa rehidratizacijom suhog pivskog kvasca. U steriliziranu posudicu nalijemo cca. 3dcl. obi?ne vode te umije?amo kvasac iz vre?ice, te pustimo da odstoji dok ne pripremimo sladovinu (otprilike pola sata).
Otvoriti limenku i razrijediti hmeljeni sladni ekstrakt sa cca. 5 litara obi?ne vode. Ukoliko se priprema prema bavarskom zakonu o ?isto?i piva onda se u otopinu dodaje i 1.5kg nehmeljenog sladnog ekstrakta. U protivnom, u ovom trenutku se dodaje 1.2 kg. obi?nog konzumnog ?e?era.
Ovako pripremljena sladovina preljeva se u posudu za fermentaciju. To mo?e biti obi?ni demi?on od 25 litara ili plasti?na posuda ?irokog otvora. Dodatno se razrje?uje vodom do ukupnog volumena od 22 litre.
Ako je potrebno sladovina se hladi do temperature od cca. 20?C te se u nju dodaje hidratizirani kvasac i dobro se umije?a.
Na demi?on stavljamo vrenja?u i ostavimo u prostoriji sa stalnom temperaturom pogodnom za vrenje.

2. Fermentacija
Ovisno o vrsti piva, tj. kvasca vrenje se odvija pri odre?enoj temperaturi pogodnoj za danu vrstu kvasca.
Ukoliko se radi o pivima lager tipa koja koriste kvasce donjeg vrenja, optimalna temperatura je od 7 do 10?C. Za piva gornjeg vrenja optimalna temperatura je 18 do 24?C.
Primarna fermentacija mo?e trajati od 3 do 8 dana, a njen kraj se odre?uje saharimetrom koji mora pokazati malenu koli?inu ?e?era u mladom pivu. Ukoliko nemate saharimetar kraj fermentacije se mo?e odrediti i prema tome ?to kroz vrenja?u vi?e ne izlaze mjehuri?i CO².

3. Fla?iranje
Nakon primarne fermentacije mlado pivo je potrebno preliti u boce za sekundarnu fermentaciju i odle?avanje.
Pretakanje je najlak?e obaviti uz pomo? komada plasti?nog ili gumenog crijeva i plasti?ne punilice.
Nakon pretakanja u svaku se bocu dodaje ?e?er ?ijom fermentacijom nastaje dovoljna koli?ina CO² da pivo bude adekvatno gazirano. Dodaje se cca. 5g po litri piva odnosno otprilike 1 ravna ?ajna ?li?ica u svaku bocu.
Druga metoda je da se kompletno pivo preto?i u drugu posudu i odvoji od taloga kvasca. Prije pretakanja u drugu posudu stavimo adekvatnu koli?inu ?e?era rastopljenog u malo vode. Kada kompletno pivo preto?imo, jo? malo promije?amo mlado pivo to?imo u boce. Ova metoda osigurava da svaka boca bude jednoliko gazirana.
Kada pivo preto?imo, boce zatvorimo krunskim zatvara?ima i spremimo na tamno mjesto odgovaraju?e temperature za odle?avanje.

4. Odle?avanje
Fla?irano pivo je potrebno prvih 4-5 dana ostaviti na sobnoj temperaturi koja poti?e kvasce da zapo?nu sekundarnu fermentaciju. Nakon 4-5 dana pivo selimo na ni?u temperaturu ovisno o vrsti piva.
Piva donjeg vrenja stavljamo na odle?avanje u prostoriju prosje?ne temperature 2-10?C. Odle?avanje traje minimum od desetak dana prije nego je pivo spremno za konzumaciju.
Piva gornjeg vrenja stavljamo na odle?avanje u prostoriju prosje?ne temperature 15-20?C. Odle?avanje traje minimum od desetak dana prije nego je pivo spremno za konzumaciju.

?ivjeli!!!
Zadnja izmjena: admin, dana/u čet svi 29, 2008 10:45 pm, ukupno mijenjano 1 put.

robin
Postovi: 1
Pridružen/a: čet ožu 22, 2007 7:13 pm
Lokacija: zagreb
Kontakt:

Post Postao/la robin » uto ožu 27, 2007 9:40 pm

okej, nekad davno sam ne?to ?itao o tome na nekim tutorial-sajtovima ali sam zaboravio cijelu pri?u jer mi se odavde iz HR ?inila predaleka i neostvariva (a i te linkove sam davno pogubio iz bookmarksa)... ali mi je kuhanje vlastite male koli?ine piva ?iva guba, so anyway:

1. gdje nabaviti te dvije osnovne stvari: pivski kvasac i hmeljnu sladovinu? jel to neki kit ili se nabavlja odvojeno?
2. ?to s vodom u kojoj se sve odvija? pretpostavljam da je obi?na iz pipe tak-tak jer je voda, odnosno kvaliteta vode i ?isto?a boca i demi?ona, navodno najbitnija stvar. izvorska voda je vjerojatno bolja od one iz pipe, ali opet mo?e zafrknuti cijelu koli?inu ako ima (a vjerojatno ima) neke ne?eljene bakterije itd ;) ili jednostavno prekuhana voda... dakle ?to s vodom?
3. jel istina da sve ?ivo treba bit totalka sterilno odnosno ?isto ko suzica? (opet zbog onoga gore; najmanja bakterijica negdje i ode sve kvragu?)
3. ?to je "gornje" i "donje" vrenje?
4. gdje nabavit saharimetar? u poljoprivrednoj apoteci? ostalo (demi?oni, fla?e, kace, boce, pretpostavljam pravac Pevec? :wink: )
5. kakav ?e?er? "neki" ili obi?ni?
6. da li uz navedeno u postu treba jo? ne?to ili je to recimo po?etni?ki kit za skuhati pivo uz najmanje brige? ina?e ide li jo? ne?to (je?am, pr?ene neke ?i?e za tamno pivo itd?)

..... i ?tajaznam, ni? mi sad ne pada na pamet ali najbitnije da po?nemo sa pitanjima! :)

marbor
Postovi: 243
Pridružen/a: pet ožu 23, 2007 5:43 pm

Post Postao/la marbor » sri tra 04, 2007 8:32 pm

robin je napisao/la:okej, nekad davno sam ne?to ?itao o tome na nekim tutorial-sajtovima ali sam zaboravio cijelu pri?u jer mi se odavde iz HR ?inila predaleka i neostvariva (a i te linkove sam davno pogubio iz bookmarksa)... ali mi je kuhanje vlastite male koli?ine piva ?iva guba, so anyway:

1. gdje nabaviti te dvije osnovne stvari: pivski kvasac i hmeljnu sladovinu? jel to neki kit ili se nabavlja odvojeno?
2. ?to s vodom u kojoj se sve odvija? pretpostavljam da je obi?na iz pipe tak-tak jer je voda, odnosno kvaliteta vode i ?isto?a boca i demi?ona, navodno najbitnija stvar. izvorska voda je vjerojatno bolja od one iz pipe, ali opet mo?e zafrknuti cijelu koli?inu ako ima (a vjerojatno ima) neke ne?eljene bakterije itd ;) ili jednostavno prekuhana voda... dakle ?to s vodom?
3. jel istina da sve ?ivo treba bit totalka sterilno odnosno ?isto ko suzica? (opet zbog onoga gore; najmanja bakterijica negdje i ode sve kvragu?)
3. ?to je "gornje" i "donje" vrenje?
4. gdje nabavit saharimetar? u poljoprivrednoj apoteci? ostalo (demi?oni, fla?e, kace, boce, pretpostavljam pravac Pevec? :wink: )
5. kakav ?e?er? "neki" ili obi?ni?
6. da li uz navedeno u postu treba jo? ne?to ili je to recimo po?etni?ki kit za skuhati pivo uz najmanje brige? ina?e ide li jo? ne?to (je?am, pr?ene neke ?i?e za tamno pivo itd?)

..... i ?tajaznam, ni? mi sad ne pada na pamet ali najbitnije da po?nemo sa pitanjima! :)

marbor
Postovi: 243
Pridružen/a: pet ožu 23, 2007 5:43 pm

Post Postao/la marbor » sri tra 04, 2007 9:14 pm

Ovako. Hmeljna sladovina se vrlo jednostavno napravi od je?menog slada koji se kupi kod nas, i kuha se u prilago?enom posu?u, (nije problem improvizirati pivarsko posu?e). ?to se vode ti?e, bitno je da je voda meka, danas se mo?e u svakom ve?em shopu kupiti ku?ni omek?iva? vode, u nekim gradovima kod nas je voda u vodovodima ve? omek?ana te je nije potrebno dodatno omek?ivat. Hmelj se tako?er mo?e nabaviti u Hrvatskoj u hmeljarskoj zadruzi. Kvasac je malo problemti?niji jer ga kod nas nema nigdje u prodaji, jedino se mo?e nabaviti u pivovarama ili kod malih i hobi pvara koji nabavljaju iz razli?itih izvora. Istina je da posu?e mora biti ?isto gotovo sterilno, a ?to se ti?e vode ona se u kuhanju zagrijava skoro do to?ke vrenja te se time uni?tavaju i sve eventualne ne?isto?e biolo?ke prirode. Ukratko, sve srovine za pivo se mogu nabaviti i kod nas kao i mjerni instrumenti (firma TLOS iz Zagreba), vinsko posu?e mo?e poslu?iti za fermentaciju sladovine. :P

Odgovori