kucno peceni slad i nesladjene zitarice

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Beca
Postovi: 487
Pridružen/a: uto srp 27, 2010 9:53 am
Lokacija: Virovitica

Post Postao/la Beca » uto kol 02, 2011 9:42 am

400d je napisao/la:
Beca je napisao/la:
400d je napisao/la:radical brewing se ne može naći u pdf formatu. možeš kupiti knjigu na ebayu za nekih 15-ak$


evo ti jedan link - ovaj lik je radio po mosheru.

možeš tostirati NG slad bez problema. pazi na to da je slad raspoređen u što tanjem sloju i da ga često miješaš.

pazi također da ne izgori jer će se zapaliti :)
ja nevidim link
hehe, tek došao na posao, pa sam malo zbunjen

http://barleypopmaker.info/2009/12/08/h ... our-malts/ :D
Radio sam po tom linku i mogu ti reći da sm vrlo zadovoljan.

gollum
Postovi: 152
Pridružen/a: čet tra 28, 2011 5:26 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la gollum » uto kol 02, 2011 11:43 am

400d je napisao/la:radical brewing se ne može naći u pdf formatu. možeš kupiti knjigu na ebayu za nekih 15-ak$


evo ti jedan link - ovaj lik je radio po mosheru.

možeš tostirati NG slad bez problema. pazi na to da je slad raspoređen u što tanjem sloju i da ga često miješaš.

pazi također da ne izgori jer će se zapaliti :)
OK hvala to me zanimalo idem se bacit na nabavku slada. Mi mozes nesto napisati i skladistenju tostiranog slada.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » uto kol 02, 2011 11:48 am

gollum je napisao/la:
400d je napisao/la:radical brewing se ne može naći u pdf formatu. možeš kupiti knjigu na ebayu za nekih 15-ak$


evo ti jedan link - ovaj lik je radio po mosheru.

možeš tostirati NG slad bez problema. pazi na to da je slad raspoređen u što tanjem sloju i da ga često miješaš.

pazi također da ne izgori jer će se zapaliti :)
OK hvala to me zanimalo idem se bacit na nabavku slada. Mi mozes nesto napisati i skladistenju tostiranog slada.
papirna vrećica, mračno, suho. nemoj sad peći 10 kila nego po kilogram od svakog koji ti treba. ja sam ih koristio nakon 9 mjeseci uspješno bez ikakvih problema.

moj drugi savjet iz iskustva je ako misliš po izgledu da mu treba 15 minuta, to ti je 10 minuta.

jako je osjetljiv na toplinu i uvijek se čini da treba još više peći, ali više puta sam dobio tamniji nego što sam htio.

vadi po jedno zrno svako malo i prepolovi ga oštrim nožem, ako je 10% bijele unutrašnjosti zrna dobilo smeđu boju, to ti je već ok i dobit ćeš onaj karamel/lješnjak okus. naravno, zavisi od onoga što hoćeš, ovo je samo generalno.

bilo bi dobro da imaš pećnicu na zrak jer puno bolje distribuira toplinu.
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » sri kol 03, 2011 7:44 am

U čemu pečeš, u kućnoj pećnici?
Vidim da je potrebna temperatura i do 400° ovisno o stupnju karameliziranosti, a u kućnim pećnicama termostat većinom isključuje na 275-300°.. kako postižeš veću temperaturu, isključio si termostat ili..?

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » sri kol 03, 2011 8:17 am

diS je napisao/la:U čemu pečeš, u kućnoj pećnici?
Vidim da je potrebna temperatura i do 400° ovisno o stupnju karameliziranosti, a u kućnim pećnicama termostat većinom isključuje na 275-300°.. kako postižeš veću temperaturu, isključio si termostat ili..?
400°C bi ti zapalilo slad iste sekunde u kućnoj pećnici, mislim da si pomiješao F i C. 400 farnhajta ti je otprilike 200°C. na ovom linku sve temperature su u farenhajtima.

ja sam radio crystal koji se namače u vodi i onda na jako laganoj vatri (50 - 70°C) jako dugo sušenje (4 - 5 sati), a nakon toga povećanje temperature da bi se dobila željena boja.

također sam radio samo tostirani slad bez namakanja da bi dobio munich ili tamnije sladove sa izraženim orašastim aromama.

kod namakanja slada prije sušenja/pečenja dolazi do karamelizacije i kristalizacije. kad razbiješ jedno takvo zrno na pola unutra liči na tamno staklo. tako dobijaš crystal i karamelne arome.

kod pečenja suhoh slada dobiješ aromu na lješnjak ili orah.

kombinacijom ova dva slada dobiješ super pivo :D

rlo je teško, ili čak nemoguće u kućnim uvjetima dobiti chocolate ili black malt....
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » sri kol 03, 2011 9:30 am

Tek sad vidim F.
epic fail...

Ovih dana ću napravit test s par kg NG-a al prvo moram testirat pećnicu da vidim koje temperature daje.

Avatar
nrs
Postovi: 60
Pridružen/a: sri vel 17, 2010 12:57 am
Lokacija: zg

Post Postao/la nrs » čet kol 04, 2011 12:10 am

400d je napisao/la:
diS je napisao/la:U čemu pečeš, u kućnoj pećnici?
Vidim da je potrebna temperatura i do 400° ovisno o stupnju karameliziranosti, a u kućnim pećnicama termostat većinom isključuje na 275-300°.. kako postižeš veću temperaturu, isključio si termostat ili..?
400°C bi ti zapalilo slad iste sekunde u kućnoj pećnici, mislim da si pomiješao F i C. 400 farnhajta ti je otprilike 200°C. na ovom linku sve temperature su u farenhajtima.

ja sam radio crystal koji se namače u vodi i onda na jako laganoj vatri (50 - 70°C) jako dugo sušenje (4 - 5 sati), a nakon toga povećanje temperature da bi se dobila željena boja.

također sam radio samo tostirani slad bez namakanja da bi dobio munich ili tamnije sladove sa izraženim orašastim aromama.

kod namakanja slada prije sušenja/pečenja dolazi do karamelizacije i kristalizacije. kad razbiješ jedno takvo zrno na pola unutra liči na tamno staklo. tako dobijaš crystal i karamelne arome.

kod pečenja suhoh slada dobiješ aromu na lješnjak ili orah.

kombinacijom ova dva slada dobiješ super pivo :D

rlo je teško, ili čak nemoguće u kućnim uvjetima dobiti chocolate ili black malt....

čestitam ! ti bi definitivno sa svojim znanjem i voljom trebao krenuti u akciju i otvoriti pravu domaću pivnicu sa klopicom koja ide uz to.
... i tamo pivoljupcima dijeliti savjete u vezi pivarstva i kuhanja... hebesh bankarstvo !! :D :D :D

btw - došli u zg sarajevski ćevapi !! fakat sam se iznenadio i to pozitivno! pravi oriđiđi somun i 10-ka već poznata ;) mljac
nrs

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » čet kol 04, 2011 8:42 am

tražim partnera za biznis :)

a gdje se nalaze ti sarajevski ćevapi u zg? moram to kad dođem testirati 8)
I like the smell of fermentation in the morning

mirko
Postovi: 203
Pridružen/a: sub tra 02, 2011 12:48 am
Lokacija: Karlovac

Post Postao/la mirko » pon kol 08, 2011 6:49 pm

želio bih ispeći malo slada da dobijem ono što u onom linku zovu "duboko jantarnim" sladom.
zanima me koliko dugo moram čekati prije upotrebe? na stranici piše najmanje dva tjedna, a ja sam pomalo nestrpljiv :roll: koliko loše može biti ako slad ne odstoji?

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » pon kol 08, 2011 10:16 pm

Na drugim mjestima sam čitao da nije potrebno toliko odležavanje, ljudi su ga koristili sutradan bez ikakvih neželjenih okusa.
Mislim da se to prvenstveno odnosi na tamnije sladove (Chocolate, Brown, Black..).

Jučer sam se poigrao s kilom NG slada, namočio ga 3-4 sata i pekao 1.5 h na 80°, pa 2 h na 120°, rezultat je crystal slad blagog mirisa i karamelnog okusa. Dio sam ostavio 40 min na 175° i taj je dobio zagoren okus i jako tamnu boju.

Danas sam stavio pola kile na 175°, svako 10 min vadio uzorak sve do zadnjeg koji se pržio 40 min. Najbolji mi se pokazao onaj od 20 min, jer sve iznad vodi ka zagorenosti. Ubuduće svakako idem na 150° a možda i niže s dužim vremenom prženja.

Radio sam u pećnici staroj 20ak god. bez ventilatora, u drugoj bi vjerojatno dobio drugačije rezultate, zato je jako bitno upoznati kako radi pećnica i prvo testirati par kg na različitim temperaturama i vremenima kako bi vidjeli što možemo očekivati.

mirko
Postovi: 203
Pridružen/a: sub tra 02, 2011 12:48 am
Lokacija: Karlovac

Post Postao/la mirko » pon kol 08, 2011 11:08 pm

upravo sam "ispekao" plzenjski svijetli slad iz ireksa na 190° 40 minuta. svako malo sam prevrtao i isprobavao. ispao je točno onakve boje kao "deep amber" na onoj stranici, s tim da neka zrna izgledaju zagoreno i imaju takav okus. vjerojatno pećnica nije baš najbolja.

ne znam ima li smisla da stavljamo slike tih sladova. s jedne strane bilo bi lijepo vidjeti kako uspijevaju kod ostalih, a opet svi imamo različite pećnice pa je teško isti rezultat ponoviti, a i pitanje je koliko vjerno će fotoaparat prenijeti boje, kad se uglavnom radi o razlikama u nijansama.

e da, jel vama od tog smrdi kuća :D?

Avatar
Beca
Postovi: 487
Pridružen/a: uto srp 27, 2010 9:53 am
Lokacija: Virovitica

Post Postao/la Beca » uto kol 09, 2011 6:03 am

e da, jel vama od tog smrdi kuća :D?[/quote]
Sve poćne lijepo, prvo mirisi lješnjaka, pa kolaća, a što ideš dalje i pećeš tamniji slad kuhinja se pretvara u mali privatni pakao.

mirko
Postovi: 203
Pridružen/a: sub tra 02, 2011 12:48 am
Lokacija: Karlovac

Post Postao/la mirko » uto kol 09, 2011 9:34 am

eh da, baš tako :roll: :D

u vezi skladištenja, držim ga u zatvorenoj najlonskoj vrećici (kao za zamrzavanje). je li to u redu ili treba biti na otvorenom? zanima me zbog "odležavanja".

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » uto kol 09, 2011 9:36 am

mirko je napisao/la:eh da, baš tako :roll: :D

u vezi skladištenja, držim ga u zatvorenoj najlonskoj vrećici (kao za zamrzavanje). je li to u redu ili treba biti na otvorenom? zanima me zbog "odležavanja".
bolje u papirnoj vrećici po meni
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
lanko
Postovi: 320
Pridružen/a: ned stu 21, 2010 12:35 pm
Lokacija: Slavonija

Re: kucno peceni slad i nesladjene zitarice

Post Postao/la lanko » čet kol 11, 2011 7:57 pm

400d je napisao/la: upravo sam danas skuhao pivo koje bi trebalo liciti na kolsch, po sljedećem receptu:

slad:
4,5 kg pale ale (NG)
1 kg pšenični slad (homemade slađenje)
0,3 kg crystal (homemade crystal)

hmelj:
Lublin (4,8%) 30 g 60 min
Lublin (4,8%) 30 g 30 min
Lublin (4,8%) 20 g 5 min
Marynka (8,4%) 20 g 5 min

kvasac:
S-33 - istekao rok trajanja, ali sam mu uz rehidraciju dao šansu i trenutno radi ko bager, a ne sjecam se da mi je ikad brze pocela fermentacija, u roku od 3 sata već je proradilo

ukomljavanje:
64° C - 90 minuta

kuhanje:
90 minuta


OG: 1.055
FG: ???? (računam da će biti jako nisko, čak do 1.008 s obzirom na temperaturu ukomljavanja i kapacitete ovog kvasca)


ovo pivo će biti raketa!



pozdrav svima i živjeli

8)
I kako je ispalo, pošto si vidim sladio pšenicu..??

Odgovori