Amdejčev Dnevnik

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Artanis
Postovi: 631
Pridružen/a: pet ruj 16, 2011 10:14 pm
Lokacija: Požega

Post Postao/la Artanis » sri stu 28, 2012 4:54 pm

Amdejac, zašto nemaš kontrolirane uvjete temperature kod fermentacije? Bar ti je to lako sad kad je zima. Kad je ljeto moraš imati zamrzivač ili hladnjak, inače je malo teže s ledenim bocama, al i to se može koliko toliko.

Meni je stari napravio neku kutiju za drva od mdf-a i panelploče, no skužio sam da mi je šteta u tome držati drva kad je tako dobro napravljena. Pa sam iznutra stavio 5 cm stiropora i eto. Stanu dva demižona. Može se napraviti i samo sa stiroporom što nije skupo. Za koji dan mi stiže kontroler stc1000 (22 USD + poštarina). Nadam se da ću ga znati spojiti. Planiram staviti mali fen za kosu u box, jer kažu da žarulja nije dobra zbog svjetla. Kasnije normalno stavim gajbe piva unutra za karbonizaciju na 22 st. i super. Svakako preporučam.

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Bistra
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » sri stu 28, 2012 6:07 pm

Imam kontrolirane uvjete za demižone i karnistre do 25 litara. Stavim demižon u kacu i nalijem vode do pola demižona. Ubacim akvarijsku pumpicu za cirkuliranje vode i akvarijski grijač. Za točnost temperature koristio sam termokontroler.
Ali sa 60 litarsko, bačvom mi se neda zaj.....t.
Valjda će mi uspjeti kako sam si zamislio. Dio će odradit lager+ale kvasac, a dio samo lager (kad zahladi).
Svjestan sam da neće ispast Sierra nevada clon zbog izbora kvasca, ali zeznuo sam još na početku što sam kasnije shvatio da sam izvagao 2 kile premalo ječmenog slada koje sam kasnije nadoknadio sa 1 kg konzumnog šećera.
Vjeruj mi da će bez obzira na sve ispasti pivo koje će se popit i biti kud i kamo bolje od Žuje. ;)
Kako prepoznati pravog prijatelja?
Kad me se sjeti na Filipinima i kupi mi pivo, a onda ga nosi 12.000 kilometara da mi ga pokloni.
http://my.opera.com/Amdejac/albums/show.dml?id=9397062

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet stu 29, 2012 1:10 am

Evo i za tople dane rješenja za ohladnjenje. Peltierov članak. Malo kasnim, a možda i ranim, jer nije nam prošlo ljeto baš bilo zadnje u životu?:

http://www.ebay.com/itm/271056304697?ss ... 1436.l2649

Koga više zanima: wiki ...

Badžatella :D .
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Bistra
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » čet stu 29, 2012 6:04 am

Don Genovese je napisao/la:Evo i za tople dane rješenja za ohladnjenje. Peltierov članak. Malo kasnim, a možda i ranim, jer nije nam prošlo ljeto baš bilo zadnje u životu?:

http://www.ebay.com/itm/271056304697?ss ... 1436.l2649

Koga više zanima: wiki ...

Badžatella :D .
:)
60 w ti je preslabo, treba jači. Moraš imati napajanje za 12 v istosmjerne struje, treba riješit aluminijski ili bakreni cooler koji će nalijegat na peltierov element za hlađenje i odvodnju topline. Jer ako se to ne riješi kako treba ima se samo velika potrošnja struje bez učinka hlađenja.
U krajnosti mnogo komplikovano i skupo.
Kako prepoznati pravog prijatelja?
Kad me se sjeti na Filipinima i kupi mi pivo, a onda ga nosi 12.000 kilometara da mi ga pokloni.
http://my.opera.com/Amdejac/albums/show.dml?id=9397062

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet stu 29, 2012 12:45 pm

Nit' komplicirano, a ni skupo. Jedan je 3,5 $ (poštarine nema). Napajanje od starog PC-a za rashod može barem četiri do pet članaka hraniti paralelno. Za izmjenjivač imaš milion rješenja, vrlo jeftinih. Ja sam dao ideju, a tko hoće, taj će i napraviti što mu je najpovoljnije. Naravno, onaj tko neće, uvijek nađe izgovor :cry: . :D :zivjeli: .
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
Artanis
Postovi: 631
Pridružen/a: pet ruj 16, 2011 10:14 pm
Lokacija: Požega

Post Postao/la Artanis » čet stu 29, 2012 3:09 pm

Nisam uopće znao da postoji ovako nešto za hlađenje na ebayu. Znači to se može spojiti na STC1000 kontroler i hladiti u boxu? Dajte bacite još koju kost odn. još koju informaciju :)

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » čet stu 29, 2012 3:19 pm

po meni je to za naše potrebe samo dobra šala... veličina 40x40mm???

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Bistra
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » čet stu 29, 2012 9:39 pm

Imao sam ga za hlađenje kompa pa znam iz prve ruke da to nije jednostavno kako se na prvi mah čini. Peltierov element pomoću istosmjerne struje sa jedne strane grije, a sa druge hladi. Sve ovisi o tome sa kojom efikasnošću možemo odvoditi toplinu ili hladnoću. Tak je sve jedno u protivnom je to jalov posao.
Kako prepoznati pravog prijatelja?
Kad me se sjeti na Filipinima i kupi mi pivo, a onda ga nosi 12.000 kilometara da mi ga pokloni.
http://my.opera.com/Amdejac/albums/show.dml?id=9397062

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » čet stu 29, 2012 9:48 pm

Amdejac je napisao/la:Imao sam ga za hlađenje kompa pa znam iz prve ruke da to nije jednostavno kako se na prvi mah čini. Peltierov element pomoću istosmjerne struje sa jedne strane grije, a sa druge hladi. Sve ovisi o tome sa kojom efikasnošću možemo odvoditi toplinu ili hladnoću. Tak je sve jedno u protivnom je to jalov posao.
Kad se sve zbroji i oduzme, optimalno je prilagoditi neku polovnu škrinju za zamrzavanje kupljenu na Njuškalu. Jer kao što vele naši neprijatelji Englezi: "Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari"
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Bistra
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » čet stu 29, 2012 10:38 pm

Ferdo je napisao/la:
Amdejac je napisao/la:Imao sam ga za hlađenje kompa pa znam iz prve ruke da to nije jednostavno kako se na prvi mah čini. Peltierov element pomoću istosmjerne struje sa jedne strane grije, a sa druge hladi. Sve ovisi o tome sa kojom efikasnošću možemo odvoditi toplinu ili hladnoću. Tak je sve jedno u protivnom je to jalov posao.
Kad se sve zbroji i oduzme, optimalno je prilagoditi neku polovnu škrinju za zamrzavanje kupljenu na Njuškalu. Jer kao što vele naši neprijatelji Englezi: "Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari"
Točno tako. Jednostavno i odlično za ljetne mjesece, a zimi veća kaca od grožđa (u narodu zvano bejden ili malo manja parenica), obična voda i grijač za akvarijske ribice. :)



Copernica mi je nekak čudna u zadnje vrijeme. :)
Kako prepoznati pravog prijatelja?
Kad me se sjeti na Filipinima i kupi mi pivo, a onda ga nosi 12.000 kilometara da mi ga pokloni.
http://my.opera.com/Amdejac/albums/show.dml?id=9397062

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Bistra
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » ned pro 16, 2012 11:32 pm

Koliko ste najduže imali u vrenju na prvoj fermentaciji?

Pitam jer već 28 dan u fermentira, a iz prijašnjih iskustava znam da mi je većinom fermentacija nakon pretakanja stala.
Kako prepoznati pravog prijatelja?
Kad me se sjeti na Filipinima i kupi mi pivo, a onda ga nosi 12.000 kilometara da mi ga pokloni.
http://my.opera.com/Amdejac/albums/show.dml?id=9397062

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » ned pro 16, 2012 11:53 pm

amdejac . ko s čim , na kolko , zakaj. 28 dana :shock: .
jesi fulal forum ili si još uvek na pivarstvo . hr
kaj si pretakal ? jesi sumporil ? :?

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » ned pro 16, 2012 11:57 pm

ako izlaze baluncici ne mora znacit da fermentira, uzmi uzorak i izmjeri gustocu, ako ti se ne mijenja par dana - gotovo je :zivjeli:

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pon pro 17, 2012 12:12 am

ili kvasac nema uvjete , ili je pod nasad . hm pa nisi novi :?

camel
Postovi: 83
Pridružen/a: pet stu 26, 2010 1:00 pm
Lokacija: Župa dubrovačka

Post Postao/la camel » pon pro 17, 2012 12:41 am

Malo sam kopao i našao podatak da elementi za termoelektrično hlađenje imaju učinkovitost od 30 do 120% ...

Odgovori