pranje kvasca - tutorial

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
buky1
Postovi: 1543
Pridružen/a: čet srp 16, 2009 7:48 am
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la buky1 » uto sij 17, 2012 10:51 am

Nakon pranja kvasca uzmete plastične sterilne bočice za urin slika

Cijena im je do 1,5kn, sterilne su i taman za dobar starter stanje u njih

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » uto sij 17, 2012 11:24 am

Ja sam si nabavio predforme za izradu boca, u njih ide 50ml, pa se drzi u njima, i samo ulije u starter koliko mi treba.

random slika s neta, da znate o cemu pricam.
slika
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
ervin
Postovi: 460
Pridružen/a: čet stu 04, 2010 7:19 pm

Post Postao/la ervin » uto sij 17, 2012 8:31 pm

Zedni je napisao/la:Ja sam si nabavio predforme za izradu boca, u njih ide 50ml, pa se drzi u njima, i samo ulije u starter koliko mi treba.

random slika s neta, da znate o cemu pricam.
slika
pa firme i koriste to za prodaju tekucih kvasaca. super stvar :zivjeli2:

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » uto sij 17, 2012 8:33 pm

da, white labs ih koristi
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » uto sij 17, 2012 9:46 pm

Zedni je napisao/la:Ja sam si nabavio predforme za izradu boca, u njih ide 50ml, pa se drzi u njima, i samo ulije u starter koliko mi treba.
Di si ih nabavio?

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » sri sij 18, 2012 3:49 pm

Nabavio sam ih preko Twittera, bacio poruku i kroz pola sata nasao lika koji radi u coca coli, posalo mu 50 kn za cevape i pivo na racun radi reda on meni nekih 40tak komada predformi. :) hehe
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Bistra
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » čet sij 19, 2012 5:21 pm

http://files.myopera.com/Amdejac/albums ... Kvasac.jpg
Isprano prokuhanom vodom 5 puta i isto toliko puta taloženo.
Di je kvasac? Ja ga ne vidim. :(
Kako prepoznati pravog prijatelja?
Kad me se sjeti na Filipinima i kupi mi pivo, a onda ga nosi 12.000 kilometara da mi ga pokloni.
http://my.opera.com/Amdejac/albums/show.dml?id=9397062

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » čet sij 19, 2012 5:30 pm

stari moj ti imas previse tog taloga (ima cca 10L gustog taloga), daj objasni odakle i koliko je bilo nakon fermetacije u fermentorima, te sa koliko si sterilizirane vode isprao i sakupio tu tekucinu?!
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Bistra
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » čet sij 19, 2012 5:44 pm

Ponovit ću post sa stranice preije.
Imao sam lager talog (cca 3 litre) od Vladekovog kuhanja i zbog manjka vremena samo sam ga ulijao u svoju sladovinu od 50 litara.
Pošto sam radio sa pšeničnim, zobenim, raženim pahuljicama i iste sladio, a i sam slad mi je imao malo više brašna samo cijeđenje je bio mukotrpan posao. Prošlo je dosta smeća.
Uglavnom nakon fermentacije mi je ostalo u bačvici od 60 litara oko 10 litara kvasca i nečistoće koja se je pomješala. Kroz bijelu plastiku i odozgora nije se moglo vidjeti gdje je kvasac.
Na to sam nalijao 10 litara prokuhane vode da se razrijedi i istočio u 5 galonski balon od vode da se istaloži.
Nakon 5 ispiranja i svakodnevnog 24satnog taloženja i dalje ne vidim u kojem je sloju kvasac.
Svaki put nalijem oko 8 do 9 litara vode promješam i ostavim 24 sata, a nakon toga vodu koja ostane gore istočim i bacim.
Kako prepoznati pravog prijatelja?
Kad me se sjeti na Filipinima i kupi mi pivo, a onda ga nosi 12.000 kilometara da mi ga pokloni.
http://my.opera.com/Amdejac/albums/show.dml?id=9397062

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » čet sij 19, 2012 5:47 pm

Amdejac je napisao/la:Ponovit ću post sa stranice preije.
Imao sam lager talog od Vladekovog kuhanja i zbog manjka vremena samo sam ga ulijao u svoju sladovinu od 50 litara.
Pošto sam radio sa pšeničnim, zobenim, raženim pahuljicama i iste sladio, a i sam slad mi je imao malo više brašna samo cijeđenje je bio mukotrpan posao. Prošlo je dosta smeća.
Uglavnom nakon fermentacije mi je ostalo u bačvici od 60 litara oko 10 litara kvasca i nečistoće koja se je pomješala. Kroz bijelu plastiku i odozgora nije se moglo vidjeti gdje je kvasac.
Na to sam nalijao 10 litara prokuhane vode da se razrijedi i istočio u 5 galonski balon od vode da se istaloži.
Nakon 5 ispiranja i svakodnevnog 24satnog taloženja i dalje ne vidim u kojem je sloju kvasac.
slušaj, tu ima previše svega, najbolje ti je da dezinficiranom teglom od 3 l "zagrabiš" malo (1l) toga taloga i na to naliješ 2 l prokuhane ohlađene vode. nakon toga dobro promućkaj i stavi u frižider. moraju se vidjeti slojevi, jednostavno moraju....
I like the smell of fermentation in the morning

baltazar
Postovi: 372
Pridružen/a: uto pro 15, 2009 6:58 am
Lokacija: Dugo Selo

Post Postao/la baltazar » čet sij 19, 2012 10:34 pm

Probaj uzeti dio taloga i postupi po postupku ali ne daj da se talozi tako dugo,prati kada ti krupno"smece"se istalozi i onu mutnu vodu odli u drugu posudu i ostavi da se talozi i ostat ce ti cisti kvasac(imao sam isti problem,ova metoda radi za takve "cudne" kvasce)

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » čet sij 19, 2012 11:37 pm

Planiram u subotu kuhati,imam i drugog kvasaca ali sam prvi puta uopće prao kvasac od zadnje ture pa me zanima:
1.jel na slikama dosta kvasca za starter
2.jel prekasno za starter ak u subotu kuham
3.kolko mogu čuvati kvasac u frižu ovak kak je sad
4.jel se može starter napraviti s još nečim osim ektrakta ili slada

Slike(kvasac je s-04):
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

baltazar
Postovi: 372
Pridružen/a: uto pro 15, 2009 6:58 am
Lokacija: Dugo Selo

Post Postao/la baltazar » čet sij 19, 2012 11:53 pm

kvasca imas i previse za 20l starter ti ne treba (koliko ti stoji kvasac u hladnjaku?),samo me brine zasto nemas malo vise vode preko kvasca?
Za starter se ne mozes koristiti nista drugo osim sladovine ....ako misslis radit pivo :wink:
Kvasac ovako mozes cuvan 1-2mjeseca ako mislis duze onda ga zamrzni..
Zadnja izmjena: baltazar, dana/u čet sij 19, 2012 11:58 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » čet sij 19, 2012 11:57 pm

Ma vodu sam izlio prije nego sam slikal sliku maloprije.Znači ne treba mi starter ako hoću skuhat 22 l pive?Kaj da onda na dan kuhanja ga izvadim na sobnu temp.,stavim malo šećera i vode,promućkam i pričekam da se digne,ko kak radim sa suhim?Da sad ulijem malo prokuhane vode u staklenku ili da ga ostavim ovak kak je sad?

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pet sij 20, 2012 12:00 am

petro je napisao/la:Ma vodu sam izlio prije nego sam slikal sliku maloprije.Znači ne treba mi starter ako hoću skuhat 22 l pive?Kaj da onda na dan kuhanja ga izvadim na sobnu temp.,stavim malo šećera i vode,promućkam i pričekam da se digne,ko kak radim sa suhim?Da sad ulijem malo prokuhane vode u staklenku ili da ga ostavim ovak kak je sad?
nikad, nikad ne dodaji šećer u starter.
I like the smell of fermentation in the morning

Odgovori