pranje kvasca - tutorial

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » pet sij 20, 2012 12:07 am

Veli Baltazar da mi starter ni ne treba.Kaj da onda kvasac ubacim tak kak je il kaj?
Sve sam sigurniji da bum stavil novi s-33 mada imam sastojke za nekakv engleski porter ali nemam više s-04 osim tog iz taloga.Ne bi si htel sjebati prvi all grain radi nesigurnosti s tim pranjem kvasca.

Avatar
Beca
Postovi: 487
Pridružen/a: uto srp 27, 2010 9:53 am
Lokacija: Virovitica

Post Postao/la Beca » pet sij 20, 2012 8:46 am

Ako ti kvasac ne smrdi na kiselo trebao bi biti u redu, možeš uzeti jedno tri deci o ocjedjene sladovine prokuhat i ohladit pa dodat taj kvasac ako je u redu za 10-ak minuta bi trebao proradit, imat ćeš dosta vremena da to provjeris dok kuhas ostalu sladovinu.

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » pet sij 20, 2012 8:55 am

Ne smrdi po kiselom,osjeti se samo po kvascu.Bum napravil tak mada me frka da možda ipak nekaj nije kvascu.Nikad nisam kuhal sa opranim kvascem.Kak dugo može stajati u frižu?Po stranim forumima piše od par mjeseci do godine dana.

Avatar
Beca
Postovi: 487
Pridružen/a: uto srp 27, 2010 9:53 am
Lokacija: Virovitica

Post Postao/la Beca » pet sij 20, 2012 8:59 am

Meni us-05 stoji već dva mjeseca u frigu i nemam nikakvih problema s njim.

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » pet sij 20, 2012 1:58 pm

Jel može stajat samo kvasac u teglici bez one vode ili da opet prokuham vode pa nadodam malo.Kvasac je skroz čist pa ne znam jel treba dodat vodu ak ću ga čuvati u frižu il ne.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pet sij 20, 2012 1:59 pm

petro je napisao/la:Jel može stajat samo kvasac u teglici bez one vode ili da opet prokuham vode pa nadodam malo.Kvasac je skroz čist pa ne znam jel treba dodat vodu ak ću ga čuvati u frižu il ne.
voda mora biti do vrha, što manje zraka u teglici
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » pet sij 20, 2012 2:04 pm

Onda moram kvasac prebaciti u neku manju staklenku jel mi je bezveze da stavljam vodu do vrha u velikoj staklenci na onak malo kvasca.
Odlučil sam ipak za prvo kuhanje od zrnja stavit novi paketić s-33 jer se bojim da nisam kaj krivo napravil u tom mom pranju kvasca.
Jednom bum moral konačno ko i svi naučiti korist kvasac više puta ali prvi all grain je prvi all grain.Kad sam pazil na sve ostalo ne treba mi da sjebem sve radi kvasca koji eventualno može imati neku manu.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pet sij 20, 2012 2:04 pm

petro je napisao/la:Onda moram kvasac prebaciti u neku manju staklenku jel mi je bezveze da stavljam vodu do vrha u velikoj staklenci na onak malo kvasca.
Odlučil sam ipak za prvo kuhanje od zrnja stavit novi paketić s-33 jer se bojim da nisam kaj krivo napravil u tom mom pranju kvasca.
Jednom bum moral konačno ko i svi naučiti korist kvasac više puta ali prvi all grain je prvi all grain.Kad sam pazil na sve ostalo ne treba mi da sjebem sve radi kvasca koji eventualno može imati neku manu.
ja svoje oprane kvasce držim u bočicama od fruteka - mislim da su najbolje rješenje!
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » pet sij 20, 2012 2:12 pm

Jesu super su i imal sam ih hrpu do ponedjeljka kad je žena odnesla valjda 10 kom praznih u vrtić,da im tam treba za igru vele tete.Tak mi i treba kad sam naglo odlučil u utorak probat oprat kvasac i sačuvat ga.
A i kakav je to vrtić kad se igraju sa staklenkama!Mi se nismo s tim igrali u vrtiću prije 30 g.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pet sij 20, 2012 2:16 pm

pretpostavljam da im trebaju za vodene bojice ili tempere, za to su isto zgodne :) ja nemam djece, pa sam kupovao i pojeo sam. nije ono lose mogu ti reci u roku od 10 minuta sam morao na wc hehe pampers i frutek joint venture
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » pet sij 20, 2012 2:26 pm

Mi mlađem djetetu kupimo tu i tam koju,većinom sami radimo kašicu al sam baš čitajući cijelu ovu temu rekel ženi da mi skupi 10 kom najmanje,da mi treba za kvasac,pa sam se onda preplašil da bum sigurno nekaj sfušal u toj proceduri pa sam joj rekel da odnese u vrtić kad me pitala jel mi trebaju još.Drugi dan mi se javila naknadna pamet i hrabrost da bi ipak probal taj kvasac reciklirat pa su mi ostale samo velike stakleneke.

Avatar
400d
Postovi: 1894
Pridružen/a: pet pro 04, 2009 3:34 pm
Lokacija: Sarajevo, BiH

Post Postao/la 400d » pet sij 20, 2012 2:27 pm

petro je napisao/la:Mi mlađem djetetu kupimo tu i tam koju,većinom sami radimo kašicu al sam baš čitajući cijelu ovu temu rekel ženi da mi skupi 10 kom najmanje,da mi treba za kvasac,pa sam se onda preplašil da bum sigurno nekaj sfušal u toj proceduri pa sam joj rekel da odnese u vrtić kad me pitala jel mi trebaju još.Drugi dan mi se javila naknadna pamet i hrabrost da bi ipak probal taj kvasac reciklirat pa su mi ostale samo velike stakleneke.
ja iskreno uvijek imam strah od opranog kvasca. ne može to biti to.
I like the smell of fermentation in the morning

Avatar
petro
Postovi: 862
Pridružen/a: ned svi 15, 2011 11:51 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la petro » pet sij 20, 2012 2:49 pm

Upravo to!
To je i bio glavni razlog zakaj sam do sad svih 6 skuhanih piva,ukupno 135 l,kuhal uvijek s novim kvascem.Jednostavno mu više vjerujem nego da strepim nakon kuhanja sa recikliranim jel bum kaj zasral s tim.Opet s druge strane većina na forumu to radi i ok im je.Ja se nekak najbolje osjećam kad stavim novi kvasac.Ne radim pivu zbog para i ne znam kakvih ušteda ali i kad uračunam cijenu novog kvasca i sveg ostalog u svakoj skuhanoj pivi i dalje mi je naravno puno jeftinije nego piva u dućanu.Znam da bi bilo još jeftinije da koristim isti kvasac više puta ali možda bi kad tad upropastil 20-25 l pive radi zaraženog kvasca pa me ta ušteda na kvascu uopće ne dira.

Avatar
diS
Postovi: 1159
Pridružen/a: uto ožu 29, 2011 8:28 pm
Lokacija: Kaštela

Post Postao/la diS » pet sij 20, 2012 5:05 pm

Istina da se bolje osjećaš s novim al to je samo iluzorno.
To mi je bespotreban trošak, kvasci se do nekih 5, 6 generacija bez problema mogu koristit, u idealnim uvjetima i duže...

Operi kvasac 2-3 puta i svaki put izmjeri iskoristivost, ako si sve dobro obavio kretat će se u zadanim granicama šta je znak da je s kvascem sve u redu.
Samo pazi na dezinfekciju i nećeš imat problema.

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Bistra
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » sub sij 21, 2012 9:13 am

400d je napisao/la:
petro je napisao/la:Ma vodu sam izlio prije nego sam slikal sliku maloprije.Znači ne treba mi starter ako hoću skuhat 22 l pive?Kaj da onda na dan kuhanja ga izvadim na sobnu temp.,stavim malo šećera i vode,promućkam i pričekam da se digne,ko kak radim sa suhim?Da sad ulijem malo prokuhane vode u staklenku ili da ga ostavim ovak kak je sad?
nikad, nikad ne dodaji šećer u starter.
Zašto? Daj malo pojasni.
Kako prepoznati pravog prijatelja?
Kad me se sjeti na Filipinima i kupi mi pivo, a onda ga nosi 12.000 kilometara da mi ga pokloni.
http://my.opera.com/Amdejac/albums/show.dml?id=9397062

Odgovori