SMaSHing RIMS test

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

SMaSHing RIMS test

Post Postao/la admin » uto kol 23, 2011 1:48 am

Dakle, za prvo pivo na novom RIMSu (http://www.pivarstvo.info/forum/viewtopic.php?t=2397) sam odlučio napravit nešto jako jednostavno čisto da vidim kako sistem radi.

Radi se o Nova gradiška sladu i aurora hmelju. SMaSH je Single Malt Single Hops. Koristio sam 50g Aurore na početku i nisam imao kasnija dodavanja hmelja. Nakon primarne fermentacije planiram i suho hmeljiti aurorom.

4kg slada ukomljavano sa 14l vode na 65C 45min. Ispirano sa 6l vode pa 5l vode na 78C. Bojao sam se preslabog piva pa sam ispirao sa premalo vode i nakraju završio sa premalo sladovine. Demižon mi nije baždaren no rekao bih da sam dobio nekih 14-16l sladovine u koju sam na kraju ipak dodao još jedno 4l vode.

Kvasac je trebao biti Nottingham koji je izgleda umro i fermentacija nije krenula pa sam na kraju ipak rehidratizirao Windsor i nadam se da će ujutro vrenjača veselo poskakivati.

Avatar
admin
Site Admin
Postovi: 1853
Pridružen/a: čet ožu 08, 2007 11:58 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la admin » pet ruj 09, 2011 1:00 am

Nakon 10 dana fermentacije u primar dodano još 20g Aurore. Tako stajalo još 7 dana. Draga mi pomogla oprati dve gajbe flaša i danas flaširano, dobio na kraju 37x0.5l. Završna gustoća 1.011.
Fino gorko a i suho hmeljenje se osjeti, diskretno i ne prenamtljivo. Bilo još poprilično mutno kada sam flaširao pa bum vidio kako bu u bocama...

Iduća šarža ide sa nekim drugim kvascem jer se Windsor jako slabo taloži a i vrijeme je za nešto novo... planiram s-04 ili us-05 za još jedan SMASH s goldingom...

Odgovori