Dodavanje kvasaca u kipuću sladovinu

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Her Flick
Postovi: 185
Pridružen/a: pon vel 21, 2011 10:42 am
Lokacija: Solin

Dodavanje kvasaca u kipuću sladovinu

Post Postao/la Her Flick » čet ruj 01, 2011 10:50 am

Pročitao sam da kvasce koje dobijete u nekakvim kitovima za početnike
jednostavno ubacite 10 min prije kraja kuhanja. U fermenter naravno ide svježi.
Jedan postotak hrane za kvasce sadrži sušene ljuske ćelija odumrlih kvasaca,tako da sa tim ubacivanjem dobijemo nekakvu prihranu kvasaca.
Ovo mi je interesantno jer je prava prihrana skupa,a ovi vinski su mi prevelika pakiranja.
imam 2 pitanja:
1) Da li je itko ovo već radio sa tekućim kvascima (mislim na one uzete iz primara,sekundara ili neku x generaciju koja mu netreba) koje čuva u frižideru a vitalnost im je već poprilično pala? Naime jedna me teglica puna kvasaca bode u oči i jedva je čekam krknut u boil.
2) Koja vam se od prehrana kvasaca za vinarstvo pokazala dobra za našu stvar?

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » čet ruj 01, 2011 11:10 am

Ne kompliciraj.
Hrana za kvasce je mineralno gnoivo (diamonijfosfat) pomješana s mikroelementima i vitaminima B kompleksa.
Nikakvi mrtvi kvasci nisu u stanju to nadomjestiti.Pogotovo ne mikroelemente.
Kupio sam 1 kg hrane i čuvam je u dobro zatvorenoj posudi.To se ne kvari.
Samim spominjanjem dodavanja kvasca u vruću sladovinu navesti ćeš nekog početnika da stvarno očekuje da mu takva piva odfermentira.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Her Flick
Postovi: 185
Pridružen/a: pon vel 21, 2011 10:42 am
Lokacija: Solin

Post Postao/la Her Flick » čet ruj 01, 2011 11:32 am

Ne kompliciram.
Za mikroelemente se slažem,ali naveo sam da dio hranjivih tvari dobijem ubacivanjem u boil.
Isto tako prof. vinar mi je rekao da prehranu nevalja dugo držat u frižideru,jer s vremenom pođu gubit svojstva kad se otvore.

Avatar
scorpioX
Postovi: 94
Pridružen/a: ned srp 27, 2008 1:23 pm
Lokacija: Beograd

Post Postao/la scorpioX » čet ruj 01, 2011 5:04 pm

Nema kvasca koji se ubacuje u kipucu vodu. Svaka temperatura preko 40C je kobna za celije kvasca.

Avatar
Her Flick
Postovi: 185
Pridružen/a: pon vel 21, 2011 10:42 am
Lokacija: Solin

Post Postao/la Her Flick » čet ruj 01, 2011 5:27 pm

Dodavanje tijekom kuhanja trebalo bi ubit svaku baju u njima,što mi je i cilj. Sterilizacije radi!

Mrtve kvasce Google će nać pod imenom: Ghoast Yeast ili Yeast hulls.

Jedan od takvih proizvoda: http://morebeer.com/view_product/15485/

Piše i Palmer o njima: http://www.howtobrew.com/section1/chapter6-9-1.html

Evo još iz favoritsa:

http://www.homebrewtalk.com/f163/boiled ... nt-258946/

http://www.winemakermag.com/stories/wiz ... -to-use-it

Što se tiče suhog kvasca u boilu,neki stavljaju suhi pekarski kvasac kao prihranu.
Meni kao kućnom kuharu važno je da nemoram kupovat nešto ako to već imam. U sljedeći starter stavljam malo pekarskog kvasca, da mi nije sama sladovina i destilirana voda bez ikakvih soli,minerala.ipak mu treba nešto za oglođat.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » čet ruj 01, 2011 7:32 pm

Sve je istina što piše.Svejedno neću stavljti mrtve kvasce u svoje pivo.
Kad već postoji elegantno,izbalansirano i ekonomično riješenje u vidu hrane za kvasce.
Tebe naravno nitko ne treba od toga odgovarati,ti si prvi među nama s foruma koji to namjerava raditi,pa nam svakako javi rezultate i opažanja.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
Alivio
Postovi: 1071
Pridružen/a: sub lip 05, 2010 11:53 am
Lokacija: SB

Post Postao/la Alivio » pet ruj 02, 2011 1:17 am

Mislim da je u sladovini dovoljno svega pa je prihrana kvasca nepotrebna ....
Mrtve kvasce ili kupovnu hranu za kvasce koristiti pri fermentaciji tvari koje su siromašne mineralima ,vitaminima i sličnim sra.......
Čovjek uči dok je živ i na kraju umire glup.

Avatar
Amdejac
Postovi: 356
Pridružen/a: ned sij 30, 2011 12:34 pm
Lokacija: Usa
Kontakt:

Post Postao/la Amdejac » pet ruj 02, 2011 1:22 am

Koliko sam čitao prihrana se stavlja samo ako se rade teška piva sa velikom količinom alkohola, ali ako se napravi dobar starter to je nepotrebno.
Ja sam stavljao prihranu za vinski kvasac neki dan jer sam radio pivo sa 10% alkohola i medovaču. Jedna i druga sladovina je bila užasno gusta i ljepljiva. Pošto je bio dobar starter uvidio sam da prihranu nisam trebao niti stavljati.

Avatar
Deda Mile
Postovi: 364
Pridružen/a: uto sij 12, 2010 7:05 pm
Lokacija: zagreb;dabanićeva ul.

Post Postao/la Deda Mile » pet ruj 02, 2011 8:32 am

Ja se ovim hobijem bavim više od 15g i do sada nikad nisam čuo, čitao a pogotovo nisam dodavao hranu za kvasac u sladovinu, na početku vrenja.
Za moje pive, svi koji su ih probali vele da su dobre, tako da smatram da ništa nije falilo u procesu proizvodnje.
Kad sam radio jake pive (preko 10% abv) i to kad je vrenje sa normalnim kvascem stalo-ubacio sam vinski kvasac i hranu, i kad sam flaširao nakon 6 mjeseci stajanja pive u drugom fermentoru onda sam dodavao kvasac (reyeasted) i hranu za kvasce.
Inače ako je ukomljavanje načinjeno kako treba ( u skladu sa Reinheitsgebot-om) onde u sladovini ima dovoljno hrane za kvase.
HOMEBREWING OD 1996.
Puno pozdravlja i veselja uz domaće pivo

Odgovori