Voda za pivo

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
bijeli prah
Postovi: 125
Pridružen/a: sri srp 13, 2016 3:42 pm
Lokacija: Split

Re: Voda za pivo

Post Postao/la bijeli prah » ned lip 05, 2022 8:40 pm

Nema neke razlike između kante Cetine i neke destilirane?

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la Puyol » pon lip 06, 2022 8:28 pm

Ima velike razlike. Destilirana i deminerlaizirana au orakticki bez minerala, dok na cetini imas popis i kolicinu minerala na deklaraciji.

Vecina nas radinna nacin da demineralizira vodu, o aonda dodajemo minerale kako nam stil diktira. I prilagodjavamo ph masha mlijecnim kiselinom. Od minerala, trebas imati kalcijev sulfat, kalcij klorid i magnezij sulfat. Inimas kalkulatore po kojima se krenes ravnati, i nakon x kihanja skuzis koji profil vode ti odgivara za pojedinu pivu.

bijeli prah
Postovi: 125
Pridružen/a: sri srp 13, 2016 3:42 pm
Lokacija: Split

Re: Voda za pivo

Post Postao/la bijeli prah » pon lip 06, 2022 8:48 pm

Puyol je napisao/la:
pon lip 06, 2022 8:28 pm
Ima velike razlike. Destilirana i deminerlaizirana au orakticki bez minerala, dok na cetini imas popis i kolicinu minerala na deklaraciji.

Vecina nas radinna nacin da demineralizira vodu, o aonda dodajemo minerale kako nam stil diktira. I prilagodjavamo ph masha mlijecnim kiselinom. Od minerala, trebas imati kalcijev sulfat, kalcij klorid i magnezij sulfat. Inimas kalkulatore po kojima se krenes ravnati, i nakon x kihanja skuzis koji profil vode ti odgivara za pojedinu pivu.
ako radim neki pale ale pivo ili american wheat hoće li cetina ili destilarana bit ok za početak za prva kuhanja? jer zasad tretiranje vode mi izgleda jebada komplicirana i radije ću potrošit par desetaka kuna na kupovnu vodu

bijeli prah
Postovi: 125
Pridružen/a: sri srp 13, 2016 3:42 pm
Lokacija: Split

Re: Voda za pivo

Post Postao/la bijeli prah » sri lip 08, 2022 5:47 pm

ako je tko od volje planiram radit prvu pivu american wheat, koristit ću destiliranu vodu, ako mi možete dat gramažu čega i koliko da koristim po litri.

voda za smash će bit 20L, ispiranje 12L

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la Puyol » sri lip 08, 2022 7:31 pm

Trebas neke minerale, samo čista destilirana ti nije ok. Izmiksaj 20-80 pipa-destilirana onda za pocrtak (za mash). A za sparge 100% destilirana, ali tretiranje vode nije jebada, nego potreba. Budes skuzio uskoro.

Niti cista destilirana niti cetina ti nece bit ok za bilo koju pivu realno.

bijeli prah
Postovi: 125
Pridružen/a: sri srp 13, 2016 3:42 pm
Lokacija: Split

Re: Voda za pivo

Post Postao/la bijeli prah » sri lip 08, 2022 7:40 pm

Puyol je napisao/la:
sri lip 08, 2022 7:31 pm
Trebas neke minerale, samo čista destilirana ti nije ok. Izmiksaj 20-80 pipa-destilirana onda za pocrtak (za mash). A za sparge 100% destilirana, ali tretiranje vode nije jebada, nego potreba. Budes skuzio uskoro.

Niti cista destilirana niti cetina ti nece bit ok za bilo koju pivu realno.
pa zato i pitam ako bi mogli mi odmah reć otprilike koji minerali i gramaža.

djuro24
Postovi: 15
Pridružen/a: pon svi 16, 2022 2:29 pm

Re: Voda za pivo

Post Postao/la djuro24 » sri lip 08, 2022 11:01 pm

i ja sam totalni početnik u ovom svijetu kuhanja piva..uskoro cu kuhati prvi puta i dosta sam čito o "pripremi vode"itd.uzeo sam i pumpu za RO vodu
naišao sam na Brewfather i tamo vam nudi profil RO voda i izračun koliko je kojeg minerala potrebno..
čini mi se jako korisno za početnike
Zadnja izmjena: djuro24, dana/u čet lip 09, 2022 9:50 pm, ukupno mijenjano 1 put.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la Puyol » čet lip 09, 2022 11:46 am

bijeli prah je napisao/la:
sri lip 08, 2022 7:40 pm
Puyol je napisao/la:
sri lip 08, 2022 7:31 pm
Trebas neke minerale, samo čista destilirana ti nije ok. Izmiksaj 20-80 pipa-destilirana onda za pocrtak (za mash). A za sparge 100% destilirana, ali tretiranje vode nije jebada, nego potreba. Budes skuzio uskoro.

Niti cista destilirana niti cetina ti nece bit ok za bilo koju pivu realno.
pa zato i pitam ako bi mogli mi odmah reć otprilike koji minerali i gramaža.
Otprilike je 20% pipe, 80% RO, tj destilirane z amash, jao sto sam napisoa.

Imas EZ water calculator, imas brun water, imas jos neke kalkulatore, pogledj ih. Imas i plamerove tablice, imas okvirne vrijednosti za pojedini stil, po njima se u poceku ravnas, i kad akuzis sto ti vise pase, tada si sam sredis vodu.

bijeli prah
Postovi: 125
Pridružen/a: sri srp 13, 2016 3:42 pm
Lokacija: Split

Re: Voda za pivo

Post Postao/la bijeli prah » čet lip 09, 2022 4:36 pm

hvala puyol, gledam, pogleda sam sve stranice u ovoj temi, sad gledam po yt kako koristit te aplikacije za vodu

bijeli prah
Postovi: 125
Pridružen/a: sri srp 13, 2016 3:42 pm
Lokacija: Split

Re: Voda za pivo

Post Postao/la bijeli prah » pet lip 10, 2022 9:28 pm

Radit ću american wheat prvu pivu, recept od slavonera, pošto će pšenični slad bit 50% ukupnog slada, a tom sladu odgovara mekana voda, onda bili moglo proći 80% destilirana, 20% iz slavine, bez tretiranja te vode? Dali trebam prokuhati tih 20% vode iz slavine, ili je dovoljno da ostavim u loncu preko noći?

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la Puyol » ned lip 12, 2022 7:48 pm

Nemoj prokuhavati, nemoj ostavljat da odstoji. Nema potrebe.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la Poljo » ned lip 12, 2022 10:31 pm

Za vecinu svijetlih piva, u 20l RO vode za ukomljavanje dodaj
2g kalcij sulfata, 2g magnezij sulfata, 4g kalcij klorida, 4g natrij klorida (kuhinjske soli).
Ako radis nesto s naglaskom na gorcinu (pilsner, klasican pale ale/ipa, koelsh, bitter..) onda obrnuti omjeri (4-4-2-2)
Ispiranje cistom RO vodom.

Moze se naravno i bolje postimat ovisno o stilu, ali s ovim gore tesko da mozes puno fulat.
Pipovacu ima smisla umjesavat tek za tamne stilove.
slika

bijeli prah
Postovi: 125
Pridružen/a: sri srp 13, 2016 3:42 pm
Lokacija: Split

Re: Voda za pivo

Post Postao/la bijeli prah » pon lip 13, 2022 12:05 am

E hvala poljo od srca na zdravom seljačkom objašnjenju. To mi je dovoljno za početak, lako i jednostavno

majimiro
Postovi: 13
Pridružen/a: pet ožu 15, 2019 10:54 am

Re: Voda za pivo

Post Postao/la majimiro » pon srp 04, 2022 10:35 am

Kako začepite izlazne cijevi iz filtera? Da je filter non stop u vodi

stipezd-1
Postovi: 2
Pridružen/a: pon kol 09, 2021 8:22 pm

Re: Voda za pivo

Post Postao/la stipezd-1 » uto stu 22, 2022 10:04 am

Poljo je napisao/la:
ned lip 12, 2022 10:31 pm
Za vecinu svijetlih piva, u 20l RO vode za ukomljavanje dodaj
2g kalcij sulfata, 2g magnezij sulfata, 4g kalcij klorida, 4g natrij klorida (kuhinjske soli).
Ako radis nesto s naglaskom na gorcinu (pilsner, klasican pale ale/ipa, koelsh, bitter..) onda obrnuti omjeri (4-4-2-2)
Ispiranje cistom RO vodom.

Moze se naravno i bolje postimat ovisno o stilu, ali s ovim gore tesko da mozes puno fulat.
Pipovacu ima smisla umjesavat tek za tamne stilove.
Pozdrav ljudi, novi sam u prilagođavanju vode, radia sam ipu sa ovim omjerima što je poljo napisao i prezadovoljan sam pa me zanima da li za stout treba dodati još nešto od minerala ili su ova četiri dovoljna

Odgovori