Voda za pivo

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Re: Voda za pivo

Post Postao/la Ygor » pet ruj 18, 2020 9:01 am

Poljo je napisao/la:
pet ruj 18, 2020 8:02 am
To je samo za kveikove. :mrgreen:

Ja sam dugo mislio da je natrij nepotreban u pivu. Ali ispada da pozitivno djeluje na punocu okusa i daje malo slatkoce.
40 do 50 ppm-a natrij-a je i u povijesnom londonskom profilu vode. To je jedna od mnogo sitnih stvari koje su nužne za dobar porter.

Kod tradicionalnih high-ibu / malo klorida - puno sulfata IPA-a maksimalno ga izbjegavajte.

Još jedan detalj sa natrijem. Iako većina kalkulatora za vodu koje koristimo RO vodu smatra potpuno demineraliziranom, to nije točno i kroz membranu i kada je posve nova prolazi nešto minerala i to najviše upravo natrija. Od 5 do 10 ppm-a ovisno o kvaliteti RO membrane.

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la WexZG » pet ruj 18, 2020 9:17 am

erda je napisao/la:
pet ruj 18, 2020 7:42 am
WexZG je napisao/la:
čet ruj 17, 2020 9:43 am
Ja koristim tu roskastu za dodavanje NaCl i moram priznat da mi boja nije nikad bila ni blizu rozoj :?
Ima li potrebe za dodavanjem soli u pivo zbog natrija?
Uvijek pojačavam količinu Na kad radim neke stoutove i NEIPAe da dobijem još vise tijela uz Cl.

Ide ona stara klasična američka priča homebrewera.. nije im bilo jasno kad su bili klinci zašto im tate i djedovi sole Millers ili Bud Light dok nisu počeli brewati i shvatili da Na i Cl pojačava tijelo u pivu.

Meni ima smisla, dobre rezultate dobivam time tako da to i radim.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la Poljo » pet ruj 18, 2020 9:33 am

Ygor je napisao/la:
pet ruj 18, 2020 9:01 am
Još jedan detalj sa natrijem. Iako većina kalkulatora za vodu koje koristimo RO vodu smatra potpuno demineraliziranom, to nije točno i kroz membranu i kada je posve nova prolazi nešto minerala i to najviše upravo natrija. Od 5 do 10 ppm-a ovisno o kvaliteti RO membrane.
Moje neko pravilo je da 100% RO vodu u kalkulator (kada ga koristim) upisujem kao 95% dilution rate.
slika

erda
Postovi: 620
Pridružen/a: pon stu 07, 2016 11:42 am
Lokacija: Osijek

Re: Voda za pivo

Post Postao/la erda » pet ruj 18, 2020 10:18 am

WexZG je napisao/la:
pet ruj 18, 2020 9:17 am
Uvijek pojačavam količinu Na kad radim neke stoutove i NEIPAe da dobijem još vise tijela uz Cl.
Ide ona stara klasična američka priča homebrewera.. nije im bilo jasno kad su bili klinci zašto im tate i djedovi sole Millers ili Bud Light dok nisu počeli brewati i shvatili da Na i Cl pojačava tijelo u pivu.
Meni ima smisla, dobre rezultate dobivam time tako da to i radim.
Vrijeme je za novu investiciju odnosno kupnju himalajske soli, uskoro planiram kuhati porter a i sutra mi stiže WLP067 pa će ići neka Neipa.
Koliko soli dodaješ?

Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la WexZG » pet ruj 18, 2020 11:23 pm

erda je napisao/la:
pet ruj 18, 2020 10:18 am
WexZG je napisao/la:
pet ruj 18, 2020 9:17 am
Uvijek pojačavam količinu Na kad radim neke stoutove i NEIPAe da dobijem još vise tijela uz Cl.
Ide ona stara klasična američka priča homebrewera.. nije im bilo jasno kad su bili klinci zašto im tate i djedovi sole Millers ili Bud Light dok nisu počeli brewati i shvatili da Na i Cl pojačava tijelo u pivu.
Meni ima smisla, dobre rezultate dobivam time tako da to i radim.
Vrijeme je za novu investiciju odnosno kupnju himalajske soli, uskoro planiram kuhati porter a i sutra mi stiže WLP067 pa će ići neka Neipa.
Koliko soli dodaješ?
Nisam jos isao prek cca 40 ppm... no po pisanjima moze lako ic puno vise bez da se osjeti slanost. Do 150 ppm za puno tijelo piva. Preko 200 ppm je vec za slana piva.

koske
Postovi: 65
Pridružen/a: čet svi 12, 2016 8:05 pm
Lokacija: Osijek

Re: Voda za pivo

Post Postao/la koske » čet lis 22, 2020 4:44 pm

Wex,

Možeš ponovo uploudat. Istekao link

Tnx

WexZG je napisao/la:
sri srp 29, 2020 4:10 pm
Ako je netkom zanimljiva online stranica sa znanosti o vodi od Martina Brungarda (kreatora "Bru'n Water" excela) prebacio sam sav text i u .pdf format, pogodna za print.

Download: Water Knowledge

Ako oce netko i u .mobi formatu za Kindl, uploadam i to po zelji.
Pozdrav

Koske

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Re: Voda za pivo

Post Postao/la Ygor » čet lis 22, 2020 6:12 pm


Avatar
WexZG
Postovi: 451
Pridružen/a: sri tra 29, 2015 3:09 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la WexZG » čet lis 22, 2020 7:24 pm

koske je napisao/la:
čet lis 22, 2020 4:44 pm
Wex,

Možeš ponovo uploudat. Istekao link

Tnx

WexZG je napisao/la:
sri srp 29, 2020 4:10 pm
Ako je netkom zanimljiva online stranica sa znanosti o vodi od Martina Brungarda (kreatora "Bru'n Water" excela) prebacio sam sav text i u .pdf format, pogodna za print.

Download: Water Knowledge

Ako oce netko i u .mobi formatu za Kindl, uploadam i to po zelji.
Desio mi se kaos na kompu u kojem su mi stradali svi homebrew dokumenti tako da ti imam jedino .mobi format za kindl. Ako svejedno hoces, mogu poslat. .pdf mi je zbrisan. :/

Lozar741
Postovi: 7
Pridružen/a: čet lis 21, 2021 5:36 pm

Re: Voda za pivo

Post Postao/la Lozar741 » pet lis 22, 2021 12:32 pm

Pozdrav ljudi. Trebao bih pomoć.

Napravio sam analizu vode i kupio gips, kalcij klorid i magnezijev sulfat. Imam u excelu brew n water calculator i profil je odabran za pale ale.
E sad, voda mi je
Ca - 120
Mg - 22
SO4 - 17
CI - 14
PH 7.1
Uglavnom dosta povišeno

Kad ubacim 5.7kg ječma u računicu ispada PH 6.5 a target mi je PH5.3, da bih spustio na 5.3 moram ubacit gips ili kalcij klorid ali ako to napravim onda mi Ca, Mg, SO4 i CI prelaze vrtoglavo preko dozvoljenog.

Kako spustiti još PH a da ne povisim kalcij i ostalo ili ako i povisim s cim da spustim. Sa bikarbonom se neki parametri mogu popravljat ali onda se opet diže PH.

Pomagajte 😬

P.S. Kad upisem water report input pise mi, report is unbalanced. Dali mogu koristiti redestiliranu vodu, staviti parametre na nulu posto nema minerala i onda dodavati gips i ostalo kolko treba?
Zadnja izmjena: Lozar741, dana/u pet lis 22, 2021 4:31 pm, ukupno mijenjano 3 puta.

PBR
Postovi: 310
Pridružen/a: čet lip 20, 2013 2:21 pm
Lokacija: Zadar

Re: Voda za pivo

Post Postao/la PBR » pet lis 22, 2021 1:27 pm

dodaj kiseline
"Milk is for babies. When you grow up, you have to drink beer."~Arnold S.

Puyol
Postovi: 799
Pridružen/a: ned pro 25, 2016 12:11 am
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la Puyol » sub lis 23, 2021 11:09 am

Kiseli slad ili mliječna kiselina, to se najčešće koristi.

Avatar
Poljo
Postovi: 2559
Pridružen/a: sri lip 24, 2015 1:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Voda za pivo

Post Postao/la Poljo » ned lis 24, 2021 2:01 pm

Ali bolja je opcija krenuti s RO ili destiliranom vodom i dodavati u nju sto je potrebno. Ili barem djelomicno razrijediti pipovacu takvom vodom.
slika

Lozar741
Postovi: 7
Pridružen/a: čet lis 21, 2021 5:36 pm

Re: Voda za pivo

Post Postao/la Lozar741 » uto lis 26, 2021 4:48 pm

Hvala 👍

bijeli prah
Postovi: 125
Pridružen/a: sri srp 13, 2016 3:42 pm
Lokacija: Split

Re: Voda za pivo

Post Postao/la bijeli prah » ned lip 05, 2022 8:24 pm

Čitam i čitam i pojma ja nemam o vodi i kako ju tretirati. Jel valja destilirana voda za prvi par kuhanja piva dok ne pohvatam konce oko ovog? Planiram radit ljetne osvježavajuće pive. Znam da je u nas tvrda voda i da to bolje leži tamnim pivima zbog slada, nego svijetla. Ali valjda će poslužiti destilirana prvih par puta, je da su dodatni troškovi, ali
Nema veze

Online
edomali
Postovi: 38
Pridružen/a: sub sij 02, 2021 8:15 pm
Lokacija: Ludbreg

Re: Voda za pivo

Post Postao/la edomali » ned lip 05, 2022 8:30 pm

Dobra je i destilirana i izvorska da okvirno vidiš na čemu si. Nakon što nađeš recepturu koja ti otprilike odgovara,onda korak po korak poboljšavati sitnice...

Odgovori