Mljevenje slada

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet ruj 05, 2013 6:29 pm

Od 0,5 do 4 mm , nećeš pogriješiti.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » čet ruj 05, 2013 7:48 pm

slažem se ! s takvim hodom sve se može .

kako got , trebalo bi izvesti što jednostavnije podešavanje ( u potez dva ) .
pšenica i kuruza su tvrdi i koji put je bolje proći dva puta nego u naletu silovati valjke , motor , energiju i probleme .
osim ako su pečeni , puno lakše se melju . al to je druga strofa :hmelj:

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet ruj 05, 2013 7:55 pm

Kad je kod mene zrno tvrdo, samo suzim otvor usipa s pik-samoljepljivom-trakom i sve je riješeno u jednom prolazu. Malo dulje traje, ali se motor ne pati. Ako idem u dva prolaza, tad moram dugo namiještati optimalni razmak svakog od prolaza i potrošim puno živaca i vremena, a na kraju je sve presitno.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
mišo
Postovi: 237
Pridružen/a: pet pro 28, 2012 5:51 pm
Lokacija: brdovec

Post Postao/la mišo » čet ruj 05, 2013 10:04 pm

Zakljucak imam moram to nekako izkombinirat da je podesivo i da je na motoric nek.
Al mi podesavanje sad poremetilo ideje kako napravit podesavanje a da je sve stabilno

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » čet ruj 05, 2013 10:24 pm

Don Genovese je napisao/la:Kad je kod mene zrno tvrdo, samo suzim otvor usipa s pik-samoljepljivom-trakom i sve je riješeno u jednom prolazu. Malo dulje traje, ali se motor ne pati. Ako idem u dva prolaza, tad moram dugo namiještati optimalni razmak svakog od prolaza i potrošim puno živaca i vremena, a na kraju je sve presitno.


to je zato što u početku nije riješeno kak treba !!? ;)

pogonski dio je na remenici a štela se onaj drugi , povlačenjem nosača na kojem leži , ha ? . mišo , potrudi se . ovo radiš sad......

:hmelj:

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet ruj 05, 2013 10:34 pm

mali badem je napisao/la:
Don Genovese je napisao/la:Kad je kod mene zrno tvrdo, samo suzim otvor usipa s pik-samoljepljivom-trakom i sve je riješeno u jednom prolazu. Malo dulje traje, ali se motor ne pati. Ako idem u dva prolaza, tad moram dugo namiještati optimalni razmak svakog od prolaza i potrošim puno živaca i vremena, a na kraju je sve presitno.


to je zato što u početku nije riješeno kak treba !!? ;)

pogonski dio je na remenici a štela se onaj drugi , povlačenjem nosača na kojem leži , ha ? . mišo , potrudi se . ovo radiš sad......

:hmelj:
Ne, to je zato jer je zrno tvrdo 8) . :zivjeli2:
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

d_912
Postovi: 126
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 6:03 pm
Lokacija: Pitomača

mljevenje slada

Post Postao/la d_912 » pon ožu 28, 2016 6:20 pm

evo da ne otvaram novu temu , trebo bih malnu pomoć i nekog od iskusnije pa da mi kaže dali je je ovo dobro izmljeven slad, mljeveno je na više načina i sa različitim sitima , pa evo molio bih pomoć dali je je ovo donekle dobro mljevenje
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

d_912
Postovi: 126
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 6:03 pm
Lokacija: Pitomača

a

Post Postao/la d_912 » pon ožu 28, 2016 6:22 pm

još
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

d_912
Postovi: 126
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 6:03 pm
Lokacija: Pitomača

a

Post Postao/la d_912 » pon ožu 28, 2016 6:23 pm

razlika ima samo neznam jel ćete ih primjetit na slikama ali kad prođu kroz ruke ima neke imaju više pljeve neke manje neke više brašna neke manje

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » pon ožu 28, 2016 6:31 pm

na slikama sve izgledaju dobro. odaberi ove sa manje brašna, a pljeva je tu ionak nuzprodukt protiv koje nemres na ovaj il onaj nacin
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

d_912
Postovi: 126
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 6:03 pm
Lokacija: Pitomača

y

Post Postao/la d_912 » pon ožu 28, 2016 7:00 pm

ma znam da protiv pljeve nemo mogu ništa , a šta se tiče brašna slike 1 3 4 mi imaju manje brašna nego slike 2 i 5 , ali sve u svemu zaključak ovo bi bilo donekle ok mljevenje

d_912
Postovi: 126
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 6:03 pm
Lokacija: Pitomača

a

Post Postao/la d_912 » pon ožu 28, 2016 7:04 pm

nedgje ne nekom forumu sam pročitao da se na čekičaru može samljet donekle dobro sa sitom sa rupama fi 5.5 mm , i lik koji je to isprobavao napisao je da se krene sa rupama 4.5 do 5.5 ako ne i 6 pa da se vidi koji je najbolji uzorak , njemu je bio 5.5 , nemogu se sjetit na kojem forumu sam pročitao to ali evo neka mala pomoć za ostale koje nemaju pivarske mlinove ali imaju cekičare

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » pon ožu 28, 2016 11:06 pm

to što je pisalo na nekom forumu ne znači da je točno i korisno . isto ko ni ovaj moj post i izjava . ...može il ne mora baš uvijek.
čekičar nije mlin koji dobro melje za naše potrebe . taj mlin melje ali i lomi ljusku koja je nama korisna kao filter , a čini se da su zrna tek prepolovljena . znači nema dobrog filtera a iskoristivost je dosta ? manja zbog veličine drobljevine . najbolji mlin je sa valjcima . jer ga nemam , koristim starinski sa nazubljenim pločama . takav ostavlja ljusku cjelu ali nužno napravi i maaalo brašna ..

najveća greška je ne samljeti . ostalo je li-la
:hmelj: Ž

Odgovori