ispiranje - mash out

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » pon vel 09, 2015 1:14 am

slažem se, ima tu puno detalja, naime plan je i bio dobiti 2 vrste piva, nekakav Parti Gyle pristup - najbolje da usmeno to raspucamo prvom prilikom, a prije kuhanja

inače, ONTOPIC, a i za šalabahter pionirima za ubuduće:
http://brewwiki.com/index.php/Sparging
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
ris
Postovi: 130
Pridružen/a: sub lis 04, 2014 9:42 pm
Lokacija: Vukovar

Post Postao/la ris » uto vel 17, 2015 7:14 pm

Pozdrav svima, trebam malu pomoć iskusnih pivara: Nabavio sam 2 inox bačve od 50l i prelazim na kuhanje od zrna. Do sad sam kuhao ture od 20 litara od extrakta uz dodatak specijalnog slada. Sad ću krenuti s turama od 35 l pa me zanima sljedeće: Ako za tih 35 litara ide 6-7 kg slada i stavim omjer vode i slada 3:1 to bi bilo cca 20 litara... zbog čega je potreban MLT od 50 ili više litara? Samo zbog kuhanja jačih piva? Pitam zato jer planiram pravit MLT a imam i pivsku bačvu od 50 l al imam i prijenosni hladnjak od 20 l?
Ako bi dovoljan bio taj hladnjak onda bi bačvu predviđenu za MLT dao frendu da napravi BK. Dvoumim se također da li da slažem HERMS ili da sve pojednostavim... Uglavnom pod svaku cijenu želim izbjeći nepotrebne investicije u nešto što ću za godinu dvije izbaciti...

Hvala unaprijed na pomoći!

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » uto vel 17, 2015 9:16 pm

da li živiš u stanu ili imaš garažu ... dvorište ... podrum ....??? :zivjeli:
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sri vel 18, 2015 12:02 am

ris je napisao/la:Pozdrav svima, trebam malu pomoć iskusnih pivara: Nabavio sam 2 inox bačve od 50l i prelazim na kuhanje od zrna. Do sad sam kuhao ture od 20 litara od extrakta uz dodatak specijalnog slada. Sad ću krenuti s turama od 35 l pa me zanima sljedeće: Ako za tih 35 litara ide 6-7 kg slada i stavim omjer vode i slada 3:1 to bi bilo cca 20 litara... zbog čega je potreban MLT od 50 ili više litara? Samo zbog kuhanja jačih piva? Pitam zato jer planiram pravit MLT a imam i pivsku bačvu od 50 l al imam i prijenosni hladnjak od 20 l?
Ako bi dovoljan bio taj hladnjak onda bi bačvu predviđenu za MLT dao frendu da napravi BK. Dvoumim se također da li da slažem HERMS ili da sve pojednostavim... Uglavnom pod svaku cijenu želim izbjeći nepotrebne investicije u nešto što ću za godinu dvije izbaciti...

Hvala unaprijed na pomoći!
Ja ne znam gdje vi vadite te naputke i po kojoj to matematici radi al aj dobro svatko valjda ima svoj neki način. Ja recimo ukomljavanje počinjem s onoliko litara za koliko je predviđen recept - u tvome slučaju 35 L u to dodaš 7 kg slada pa ti se razina podigne za cca7 litara i sada imaš preko 40 litara komine - jel kuzis zasto ti treba MLT od 50?

Ispiranje - ispireš sa onoliko litara koliko si kila slada koristio. Jer ti u prosjeku kila slada upije litru vode. Znači na 7kg slada ispireš sa 7 litara vode + 3 do 5 litara što će ispariti tijekom kuhanja = znači ispireš sa 10-ak litara, a ukomljavanje počinješ sa 35.

Ja radim tako i nikad problema. Jucer skuhao turu wajzena sa gore opisanom tehnikom i ispalo mi točno 50l u fermentoru sa točno zacrtanim OG...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » sri vel 18, 2015 7:28 am

E a kako radis ispiranje- dodas toliko vode s vecom temp u kominu da dobijes preboil kolicinu s temp 75'c (mashout) pa cijedis nakon 10tak min?

Ili radis fly sparge s tom kolicinom?

Cisto me zanima radi efikasnosti, tj dobivanja tocnog og-a...
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sri vel 18, 2015 8:59 am

ostavim ga 15-ak minuta
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

munja
Postovi: 294
Pridružen/a: sri vel 27, 2013 10:05 am
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la munja » sri vel 18, 2015 9:39 am

slawoner je napisao/la: Ja ne znam gdje vi vadite te naputke i po kojoj to matematici radi al aj dobro svatko valjda ima svoj neki način. Ja recimo ukomljavanje počinjem s onoliko litara za koliko je predviđen recept

Ja radim tako i nikad problema. Jucer skuhao turu wajzena sa gore opisanom tehnikom i ispalo mi točno 50l u fermentoru sa točno zacrtanim OG...
ne znan na kakvom sistemu kuhas, ali sigurno je do toga... imas jebeno dobru efikasnost i to je to. svi drugi koji pokusaju na taj nacin kuhati nece imati OG kakav ti imas ili kakav bi im po receptu trebao biti.
u zrnju ti nakon ispiranja sa tako malom kolicinom vode sigurno ostane jos secera za isprati. probaj iduci put nakon isporanja za preboil volumen dodati jos toliko vode na zrnje pa pogledaj SG sladovine koja ce tad iscuriti, kladim se da je preko 1.030

Zvone
Postovi: 145
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 3:29 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la Zvone » sri vel 18, 2015 12:07 pm


Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sri vel 18, 2015 2:35 pm

Zvone je napisao/la:Zanimljiv link na temu -
http://braukaiser.com/wiki/index.php?ti ... -off_sizes
Eto ga na...Istraživanje sa linka samo potvrđuje ono što ja govorim! Kaže ovako: Više vode na ukomljavanju znači rijeđu kominu što povećava iskoristivost! Manje vode na ukomljavanju znači gušću kominu u kojoj iskoristivost pada za 10% + što ju vi onda još i razrijedite sa puno vode za ispiranje...

citat:'The diagram below shows it: the larger the pre-boil volume, the higher the efficiency will be.'
citat#2: ' the more grain used, the more the efficiency will suffer. This can be counteracted by more sparging batches, but there is a limit to the efficiency that can be achieved.Subsequent sparging batches can not deliver all the extract into the boil kettle, they can only capture a part of the extract that was left behind. '

Što će reći - Najviše šećera pokupiš u 'prvoj vodi' i što više vode staviš na ukomljavanje to je bolje, jer ispiranjem možeš pokupiti samo dio preostalih šećera...Prema tome ja radim kako sam i do sada radio...Pa ljudi moji ja koristim 2kg slada na 10 litara vode i dobivam OG 1.050, a neki od vas koji ukomljavaju sa malo, a ispiru sa puno koriste 3, 3.5 kg na 10 litara pa dobiju OG ispod 1.050...
munja je napisao/la: ne znan na kakvom sistemu kuhas, ali sigurno je do toga... imas jebeno dobru efikasnost i to je to. svi drugi koji pokusaju na taj nacin kuhati nece imati OG kakav ti imas ili kakav bi im po receptu trebao biti.
u zrnju ti nakon ispiranja sa tako malom kolicinom vode sigurno ostane jos secera za isprati. probaj iduci put nakon isporanja za preboil volumen dodati jos toliko vode na zrnje pa pogledaj SG sladovine koja ce tad iscuriti, kladim se da je preko 1.030
Na sljedećem kuhanju ću ovo napraviti i slikati aerometar cisto da pokazem da to bas i nije tako...

p.s. - svatko ima neku svoju tehniku i radi kak mu je lakše i kako misli da je bolje ... Aj živli vi meni
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

munja
Postovi: 294
Pridružen/a: sri vel 27, 2013 10:05 am
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la munja » sri vel 18, 2015 3:28 pm

slawoner je napisao/la:Eto ga na...Istraživanje sa linka samo potvrđuje ono što ja govorim! Kaže ovako: Više vode na ukomljavanju znači rijeđu kominu što povećava iskoristivost! Manje vode na ukomljavanju znači gušću kominu u kojoj iskoristivost pada za 10% + što ju vi onda još i razrijedite sa puno vode za ispiranje...

citat:'The diagram below shows it: the larger the pre-boil volume, the higher the efficiency will be.'
citat#2: ' the more grain used, the more the efficiency will suffer. This can be counteracted by more sparging batches, but there is a limit to the efficiency that can be achieved.Subsequent sparging batches can not deliver all the extract into the boil kettle, they can only capture a part of the extract that was left behind. '

Što će reći - Najviše šećera pokupiš u 'prvoj vodi' i što više vode staviš na ukomljavanje to je bolje, jer ispiranjem možeš pokupiti samo dio preostalih šećera...Prema tome ja radim kako sam i do sada radio...Pa ljudi moji ja koristim 2kg slada na 10 litara vode i dobivam OG 1.050, a neki od vas koji ukomljavaju sa malo, a ispiru sa puno koriste 3, 3.5 kg na 10 litara pa dobiju OG ispod 1.050...
science rocks :)
ovo sve rjesava, znaci da imas bolju iskorstivost od nas koji ukomljavamo sa gustocom od 3l/kg.

stavi na forum ocitanje hidrometra da vidimo koliko ostaje secera u komini nakon ispiranja. ako nema puno secera pocet cu i ja ukomljavati sa 4:1 omjerom slada i vode jer imam mash tun dovoljno velik.

Avatar
goran44
Postovi: 73
Pridružen/a: sri ožu 09, 2011 8:41 pm
Lokacija: Karlovac

Post Postao/la goran44 » sri vel 18, 2015 3:44 pm

Ma ljudi, slawoner je pivarski bog!
Ja radim po njegovom naputku i zasad je sve ok!

Avatar
Artanis
Postovi: 631
Pridružen/a: pet ruj 16, 2011 10:14 pm
Lokacija: Požega

Post Postao/la Artanis » sri vel 18, 2015 4:25 pm

ris je napisao/la: zbog čega je potreban MLT od 50 ili više litara?
Ja ti neću iznositi nikakvu matematiku, nego te pozivam da skuhaš jednu turu u toj novoj opremi sa mash tunom od 30 litara, pa kad budeš skužio: "gle, pa sipam slad u vodu u MLT a on mi se prelijeva preko posude, šta da radim!"

A kad budeš radio ispiranje onda će ti još više vode prelaziti preko MLT i curiti po podu...

Probaj, samo pripremi močo krpu.

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » sri vel 18, 2015 4:47 pm

Znaci 100l batch size:
100l strike + 20kg slada = cca 120l komine (iako, netko od starih je imao racunicu 0.5l povecanje vol za kg slada)
Dodavanje 30l sparge s visom temp = 150 komine temp 75'c na 15min
Ispustanje = 110l preboil size

Treba mi min 150l bacva. Ok, toliko i imam, sve na knap ocito.
keep calm and čitaj dalje forum

Zvone
Postovi: 145
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 3:29 pm
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la Zvone » sri vel 18, 2015 5:04 pm

slawoner je napisao/la:
Zvone je napisao/la:Zanimljiv link na temu -
http://braukaiser.com/wiki/index.php?ti ... -off_sizes
Eto ga na...Istraživanje sa linka samo potvrđuje ono što ja govorim! Kaže ovako: Više vode na ukomljavanju znači rijeđu kominu što povećava iskoristivost! Manje vode na ukomljavanju znači gušću kominu u kojoj iskoristivost pada za 10% + što ju vi onda još i razrijedite sa puno vode za ispiranje...

citat:'The diagram below shows it: the larger the pre-boil volume, the higher the efficiency will be.'
citat#2: ' the more grain used, the more the efficiency will suffer. This can be counteracted by more sparging batches, but there is a limit to the efficiency that can be achieved.Subsequent sparging batches can not deliver all the extract into the boil kettle, they can only capture a part of the extract that was left behind. '

Što će reći - Najviše šećera pokupiš u 'prvoj vodi' i što više vode staviš na ukomljavanje to je bolje, jer ispiranjem možeš pokupiti samo dio preostalih šećera...Prema tome ja radim kako sam i do sada radio...Pa ljudi moji ja koristim 2kg slada na 10 litara vode i dobivam OG 1.050, a neki od vas koji ukomljavaju sa malo, a ispiru sa puno koriste 3, 3.5 kg na 10 litara pa dobiju OG ispod 1.050...
munja je napisao/la: ne znan na kakvom sistemu kuhas, ali sigurno je do toga... imas jebeno dobru efikasnost i to je to. svi drugi koji pokusaju na taj nacin kuhati nece imati OG kakav ti imas ili kakav bi im po receptu trebao biti.
u zrnju ti nakon ispiranja sa tako malom kolicinom vode sigurno ostane jos secera za isprati. probaj iduci put nakon isporanja za preboil volumen dodati jos toliko vode na zrnje pa pogledaj SG sladovine koja ce tad iscuriti, kladim se da je preko 1.030
Na sljedećem kuhanju ću ovo napraviti i slikati aerometar cisto da pokazem da to bas i nije tako...

p.s. - svatko ima neku svoju tehniku i radi kak mu je lakše i kako misli da je bolje ... Aj živli vi meni
Efikasnost konverzije škroba u šećere raste sa smanjenjem gustoće komine - ali ovdje je riječ o efikasnosti ispiranja, a ne ukomljavanja.

Što koristiš više vode za ispiranje, to ti je efikasnost ispiranja veća - kao što piše u prvom citatu kojeg si naveo, a kojim si sam sebe opovrgnuo :D Zašto? Logično - sa što više vode ispereš, to ćeš više šećera odnijeti u boil kettle (do neke krajnje granice, kao što članak kaže). Time ćeš istina imati veći pre-boil volume i manji SG, ali to se može riješiti dužim/jačim kuhanjem (do neke razumne mjere) čime će ispariti voda - ali šećeri, surprise, neće. Kasnije u članku čak ima i graf kako efikasnost raste sa brojem ispiranja. Naravno, ovo su sve više-manje teoretska razmatranja, jer smo u praksi ograničeni sa volumenom piva kojeg želimo dobiti, i mogućnosti koliko vode može ispariti. Kao što kaže članak (cijeli citat!):

The diagram below shows it: the larger the pre-boil volume, the higher the efficiency will be. This is obvious since more sparge water is available to get more of the extract in the boil kettle. But here is the catch, brewers don't aim max for efficiency, they aim for a target extract percentage (gravity) and cast out wort volume. The targeted cast-out wort volume, boil-off rate and boil time require a certain pre-boil volume and as a result of that here is only limited flexibility for increasing the pre-boil volume to increase the efficiency.

Na kraju balade je sljedeći zaključak - za kuvanje nekih x litara pive sa određenim OG-om, svako od nas ima neku određenu ukupnu količinu vode, koja ovisi o gubicima u sustavu (većinom isparavanje i što upije zrnje).
Ako se ide na povećanje efikasnosti ispiranja (upotrebom većeg udjela vode za ispiranje), smanjuje se efikasnost konverzije tijekom ukomljavanja (radi veće gustoće komine). E sad, fora je naći balans koji donosi maksimalnu iskoristivost, a koji je pretpostavljam različit za svaki sustav. Sljedeći put ću baš probati kuvanje na Slawonerov način, pa ću mjerit rezultate.

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sri vel 18, 2015 5:51 pm

kolega - u linku kojeg ste dali postoji nekoliko članaka sa nekoliko zasebnih istraživanja, a samo je jedan od članaka o efikasnosti ispiranja.Također postoji zasebni članak o samom ukomljavanju koji govori o onome o čemu sam iznad pisao.

Naravno da sa više vode u ispiranju kupiš više zaostalog šećera, ali isto tako dobivaš i previše vode u kotlu za kuhanje = značajno si razrijedio sladovinu...to se moze rijesiti dugotrajnim kuhanjem ali čemu gubiti vrijeme i novac??!

Ja vam kazem, stavljam na ukomljavanje omjer 1kg/5 litara vode...ispirem tek toliko da nadomjestim ono što je upio slad + cca 5 litara za isparavanje i tehnika mi funkcionira savršeno...isprobaj! 8)
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Odgovori