Slawoner

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
babangida
Postovi: 976
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 4:23 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la babangida » ned ruj 20, 2015 11:27 pm

Evo, mali badem ti je lijepo odgovorio. Ja bi ti odgovorio, kurac ces pokupit na nula minuta, a ne gorcinu!? Jos jedno ovako pitanje ili razmisljanje i ja zovem hitnu pomoc jer Mance dobiva tezi mozdani. He, he, he.
Dvije litre na dan, doktor iz kuce van!!

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pon ruj 21, 2015 7:06 pm

pa ako ga ruknem na flameout i drzim ga 20 minuta u kipućoj sladovini jel neće dat gorčine jebemu? :? isti kurac ko da ga kuham 20 minuta...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » pon ruj 21, 2015 7:20 pm

slawoner je napisao/la: isti kurac ko da ga kuham 20 minuta...

kako sam ja mjerio:
kad izvadim vatru.... nezaboravimo da je kazan još vruć !
180 litara sladovine sa 100 stupnjeva stajanjem pada za 5 min na 98stupnjeva
za 10 min na 95
za 20 na 88
onda krenem hlađenje

što znači da je na 5 minuta i dalje kipuććaaa i možemo reći da kuha
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » pon ruj 21, 2015 8:29 pm

babangida je napisao/la:Evo, mali badem ti je lijepo odgovorio. Ja bi ti odgovorio, kurac ces pokupit na nula minuta, a ne gorcinu!? Jos jedno ovako pitanje ili razmisljanje i ja zovem hitnu pomoc jer Mance dobiva tezi mozdani. He, he, he.
this without "kurac" :wink:
save a tree - drink beer

Avatar
Artanis
Postovi: 631
Pridružen/a: pet ruj 16, 2011 10:14 pm
Lokacija: Požega

Post Postao/la Artanis » sri ruj 23, 2015 7:46 pm

Ako ne želite puno gorčine a želite puno arome, možete napraviti čak i ovu ludu ideju: Uopće nemojte hmeljiti na 60 min. Nešto na 30 a ostatak može na 10 i 0 minuta.

FWH još nisam radio i ne znam točno što je zapravo i koliko daje gorčine.

Off topic pitanje za slawonera: Imaš li link na temu kako si dimio slad? Treba mi za dimljenog slada za Highland Heather Ale - srednjovjekovno škotsko pivo s dodacima trava calluna vulgaris (vrijesak) i filipendula ulmaria (končara). Dimljenog bi stavio oko 10% jer ne želim da previše dominira, nego samo malo. Ovo pivo sam mislio pripremiti za požešku kriglu, no ne znam hoće li se svidjeti ljudima.

Avatar
ajvek
Postovi: 116
Pridružen/a: sub tra 12, 2014 2:32 pm
Lokacija: novi marof

Post Postao/la ajvek » sri ruj 23, 2015 9:06 pm

slawoner je napisao/la:pa ako ga ruknem na flameout i drzim ga 20 minuta u kipućoj sladovini jel neće dat gorčine jebemu? :? isti kurac ko da ga kuham 20 minuta...
upravo tako. no iako nece dati tolko puno gorčine problem je što će dati puno manje arome, a to je ipak cilj s tim dodavanjem.
to je glavni problem kad se radi po nečijem receptu, a nemaš konkretniju informaciju jer rezultat njegovog dodavanja na 0min neće bit isti ko i tvoj sa drugčijom opremom.
Artanis je napisao/la:FWH još nisam radio i ne znam točno što je zapravo i koliko daje gorčine.
dodaješ hmelj u cijeđenu sladovinu pri ukomljavanju. daje nešto više IBU jedinica nego 60min dodavanje, ali je gorčina nešto ugodnija i daje nešto više okusa. mi kod svih APA/IPA koristimo FWH i jako smo zadovoljni.

Avatar
mbed
Postovi: 259
Pridružen/a: pet lip 10, 2011 2:16 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci

Post Postao/la mbed » sri ruj 23, 2015 11:10 pm

ajvek je napisao/la:dodaješ hmelj u cijeđenu sladovinu pri ukomljavanju. daje nešto više IBU jedinica nego 60min dodavanje, ali je gorčina nešto ugodnija i daje nešto više okusa. mi kod svih APA/IPA koristimo FWH i jako smo zadovoljni.
Dodajete ga skupa sa zrnjem na ukomljavanje (60min) ili ga stavite u bk te potom cijedite kominu preko njega? Ostaje poslje kroz cijelo kuhanje?

Avatar
ajvek
Postovi: 116
Pridružen/a: sub tra 12, 2014 2:32 pm
Lokacija: novi marof

Post Postao/la ajvek » čet ruj 24, 2015 12:00 am

mbed je napisao/la:
ajvek je napisao/la:dodaješ hmelj u cijeđenu sladovinu pri ukomljavanju. daje nešto više IBU jedinica nego 60min dodavanje, ali je gorčina nešto ugodnija i daje nešto više okusa. mi kod svih APA/IPA koristimo FWH i jako smo zadovoljni.
Dodajete ga skupa sa zrnjem na ukomljavanje (60min) ili ga stavite u bk te potom cijedite kominu preko njega? Ostaje poslje kroz cijelo kuhanje?
usipamo u BK i cijedimo kominu preko njega uz povremena miješanja. ne koristimo nikakve vrećice za hmelj tako da u našem slučaju hmelj ostaje do kraja kuhanja, a i hlađenja (immersion chiller) :hmelj: :zivjeli:

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » čet ruj 24, 2015 12:47 am

Artanis je napisao/la:Ako ne želite puno gorčine a želite puno arome, možete napraviti čak i ovu ludu ideju: Uopće nemojte hmeljiti na 60 min. Nešto na 30 a ostatak može na 10 i 0 minuta.

FWH još nisam radio i ne znam točno što je zapravo i koliko daje gorčine.

Off topic pitanje za slawonera: Imaš li link na temu kako si dimio slad? Treba mi za dimljenog slada za Highland Heather Ale - srednjovjekovno škotsko pivo s dodacima trava calluna vulgaris (vrijesak) i filipendula ulmaria (končara). Dimljenog bi stavio oko 10% jer ne želim da previše dominira, nego samo malo. Ovo pivo sam mislio pripremiti za požešku kriglu, no ne znam hoće li se svidjeti ljudima.
A ne znam sto bih ti rekao za dimljeni slad...puno zajebancije i drkanja oko ložišta na koje će sjesti sito, pa se to onda jos sve pokrije, pa se naloži vatra koja se uguši sa bukovom piljevinom...Previše ti je to zajebancije.Ako ces koristiti 10 ili manje posto bolje kupi vec gotovi dimljeni slad...Ja sam ga dimio jer mi je trebalo 50%, a jednom sam radio i sa 70% dimljenog slada...

A da ne govorim da ti treba sterilna gaza...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pon ruj 28, 2015 10:12 am

Jučer sam KONAČNO uhvatio vremena zakuhati sebi jedno pivce u staroj kotluši od 50 litara...Dima svuda, peku oči, sladovina krčka kipi...uh stara dobra vremena i bas sam se fino odmorio...onak mozak na pašu i laganini kuhanac...ne znam netko ide na pacanje ja eto uhvatim tu i tamo vremena pa zakuham turu...Istina nisam kuhao skoro godinu dana pa mi je odvo došlo kao melem na ranu :lol:

Ideja je bila skuhati Tripel međutim kako to biva, sve sto je moglo poći po krivu pošlo je (hvala ti Murphy)... Belgijskog kvasca je bilo premalo, trebao je očajnički razmnožavanje to se nije uradilo na vrijeme, candy šećer je trebao biti stakleno bijel - pobjegao u rubin crveno... I tak na kraju odjebaus za tripel i kuhao se neki strong ale od onoga što se imalo i užicalo (hvala Tinl)... Stvar je bila takav da sam sve svijetle sladove nakrcao u jedno pivo i boju dobio od candy šećera...

Pošto sam koristio samo svijetle sladove pivo je dobilo ime ALL HELL (hell njem. svijetlo)

ALL HELL strong ale

batch: 50L

13,5 kg NG
2kg MUNICH
0.5 kg BISCUIT
2kg PŠENIČNOG
1kg MELANOID
0.5kg ABBEY
2kg Rubi candy shougar

ukomljavano 20 minuta na 55°C pa dio sladovine prokuhan, vraćen - temp se digla na 70°C i tako ostalo sat vremena...

50g Aurora(11.3AA) - 60 minuta
300 g grožđice - 10 minuta i tijekom hlađenja

kvasac US05 - peticu sam stavio jer je bila dostupna u većim količinama, kvasac je čist, neutralan, brz i odlično se bistri...Onu voćkicu što bih dobio iz abbey kvasca sam postigao dodavanjem grožđica tako da to nije neki problem...Problem je koliko toga će petica moći pretvoriti u alkohol prije nego umre? Čitam na homebrewtalk da dečki sa peticom uredno rade barelywine pa mozda neće biti problema...vidjet cemo.

OG - 1.104

očekujem ABV barem 10%....al opet zavisi od kvasca...Ako stane visoko, razmnožit ćemo abbey pa gurnuti njega da završi posao :lol:

et sad jedno mjesec dana mirovanja :roll:
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » pon ruj 28, 2015 10:35 am

vrlo zanimljiva tehnika s grožđicama :idea:
ovo bi mogao biti pun pogodak

ja baš nisam bio zadovoljan s US-05 jer je šećer (karamel) došao previše do izražaja.
save a tree - drink beer

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » pon ruj 28, 2015 6:34 pm

grožđice definitivno jesu pun pogodak! Osjete se prekrasno i u mirisu i u okusu...e sad dali će petica ostavit više slatkosti ili manje...nadam se više jer je pivo ipak na tragu nekim slatkim belgijanerima...vidjet cemo sto ce biti od svega jer sad treba barem mjesec dana (ako ne i više) fermentacije pa nekoliko mjeseci odležavanja...tamo negdje za Božić cemo znati sto smo dobili...
:lol:
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
Artanis
Postovi: 631
Pridružen/a: pet ruj 16, 2011 10:14 pm
Lokacija: Požega

Post Postao/la Artanis » čet lis 01, 2015 6:34 pm

Sutra flaširam Augustina (dubbel) u koji sam također stavio grožđice, no puno je slabije od tvog (6,2% alc) i koristio sam abbey suhi kvasac. Tin ima slično tvojemu. Pa bi smo mogli se naći tamo negdje oko Božića pa napravimo malu degustaciju i usporedimo.

Avatar
Beca
Postovi: 487
Pridružen/a: uto srp 27, 2010 9:53 am
Lokacija: Virovitica

Post Postao/la Beca » pet lis 02, 2015 8:20 am

Spremam se kuhati nekakvog belgianera gdje bi koristio grožđice.
Zanima me kad ih stavljate , na početku kuhanja ili na kraju ili pak u sekundar?
U fermentaciji je spas.

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » pet lis 02, 2015 8:48 am

skuhaj čaj od grožđica pa u bottling bucket :idea:
save a tree - drink beer

Odgovori