Kvaliteta vode "izvor Rječine" grada Rijeke

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
LipiFrane
Postovi: 13
Pridružen/a: pon ruj 30, 2013 1:37 pm
Lokacija: Rijeka ,Trsat

Kvaliteta vode "izvor Rječine" grada Rijeke

Post Postao/la LipiFrane » pon srp 14, 2014 8:07 am

Pozdrav,
"izvor Rječine" sastav vode 4 mj. 2014 (mg/l):

Ca-----40
Mg-----4
Na-----1
HCO3---117
Cl-----2
SO4----3

Moje pitanje bi bilo može li se nekako procijeniti u kojem postotku će se smanjiti pojedini elementi vode prilikom prokuhavanja i odležavanja cca 26 litara vode preko noći? Radio bih nekakvo Kolsch tip svjetlo pivo sa Vienna i Minhenskim sladom pa me zanima hoće li voda bit u redu i što dodati radi modifikacije?

Hvala.

Avatar
ja_jesam
Postovi: 388
Pridružen/a: uto ruj 20, 2011 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la ja_jesam » pon srp 14, 2014 8:55 am

fakat dobra voda.
nemaš ju kaj prokuhavat. tvrdoća ti je ispod 6 (hco3 / 21,8 ), dodaš još malo kalcijevog klorida i gipsa i super. prokuhavanjem moš spustit za pola, ali to nije drastična razlika.

LipiFrane
Postovi: 13
Pridružen/a: pon ruj 30, 2013 1:37 pm
Lokacija: Rijeka ,Trsat

Post Postao/la LipiFrane » pon srp 14, 2014 10:18 am

ja_jesam je napisao/la:fakat dobra voda.
nemaš ju kaj prokuhavat. tvrdoća ti je ispod 6 (hco3 / 21,8 ), dodaš još malo kalcijevog klorida i gipsa i super. prokuhavanjem moš spustit za pola, ali to nije drastična razlika.
Hvala na brzom odgovoru. Ako ti nije problem postat gdje nabaviti gips i kalcijev klorid. Nije problem ni preko e-baya, ali ako imas nekakav pouzdan izvor (marku) radije bi isao na tu varijantu.
Pozdrav.

Avatar
ja_jesam
Postovi: 388
Pridružen/a: uto ruj 20, 2011 8:36 am
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la ja_jesam » pon srp 14, 2014 10:40 am

e sad, ne znam ti ja baš rijeku :). dobar ti je inače ovaj post da ukratko vidiš zašto ti to uopće treba: http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... sc&start=0 . ima masa postova o tome, no old je dobro sažeo u par rečenica. i ovaj je super: http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... 55&start=0.
za izračun reguliranja vode koristi ez water calculator
gips građevinski. daklem prvi dućan sa građevinskom opremom, kila je cca 6kn i to ti traje doživotno realno :D.
a za kalcijev klorid nemam pojma u rijeci, ja nabavio tute: http://www.probiotik.hr/kontakt.aspx, pa ih možda moš pitat i vidit glede dostave ili ako neko ide u rijeku da ti dofura jer isto tak je kila 12kn i traje doživotno (stavljaš po par grama u rundi).
moždak moš i magnezijev klorid uzeti

LipiFrane
Postovi: 13
Pridružen/a: pon ruj 30, 2013 1:37 pm
Lokacija: Rijeka ,Trsat

Post Postao/la LipiFrane » pon srp 28, 2014 10:41 am

ja_jesam je napisao/la: gips građevinski. daklem prvi dućan sa građevinskom opremom, kila je cca 6kn i to ti traje doživotno realno :D.
Pozdrav,
shvatio sam te ozbiljno za gips..lol.. i stigao mi paket kalcijevog klorida iz probiotika...još mi je samo mrvicu nejasna jedna stvar. Ovo će mi biti 4. tura kuhanja od cijelog zrna u a u prve tri nisam podešavao vodu. U sve tri ture hmelj je slabo dolazio do izražaja mada su piva bila pitka i relativno ukusna (pale ale cca 9 EBC sa 70%NG slada 20%Vienna i nešto sitno Minhenski slad). Ovaj put bih podesio vodu u korist hmelja. Dakle ako sam dobro shvatio omjer SO4:Cl u korist SO4 naglašava ugodnu gorčinu hmelja i pojačava njegove arome na uštrb okusa slada? Dakle, ako u 18l vode ovog minerlnog sastava dodam (prema beersmithu), 1g gipsa i upola manje CaCl dobit ću sljedeće:
Ca-----40----->66
Mg-----4------>4
Na-----1------>2
HCO3---117----->117
Cl-----2--------->16
SO4----3------->34
Hoće li ovakav sastav vode išta bitnije utjecati na izražaj hmelja u pivu i je li ova količina dodataka dovoljna?
Hvala još jednom.

Avatar
linhen
Postovi: 95
Pridružen/a: uto stu 27, 2012 3:14 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la linhen » uto srp 29, 2014 11:05 am

Sve je više pive od ove meke riječke vode :)

Ja sam kupio modelarski gips u Bauhausu na Kukuljanovu, tražio sam neki bez aditiva jer koliko se sjećam prijašnjih rasprava bilo je govora da se izbjegava građevinski gips koji ima aditive za brže sušenje.

Za povećanje udjela sulfata mozes također koristi gorku sol, magnezijev sulfat, MgSO4 x 7 H2O, imaš je u svakoj ljekarni za nabavit.

Btw. kako si dosao do vode ravno s izvora Rječine?

LipiFrane
Postovi: 13
Pridružen/a: pon ruj 30, 2013 1:37 pm
Lokacija: Rijeka ,Trsat

Post Postao/la LipiFrane » uto srp 29, 2014 12:34 pm

linhen je napisao/la:
Btw. kako si dosao do vode ravno s izvora Rječine?
Hej,
po tvom savjetu čak je pametnije dodati MgSo4 negoli gips. Probat ću tako za sljedeće kuhanje, s tim da ću prokuhati vodu a u kalk unositi polovinu vrijednosti pojedinih minerala. Koristim vodu s Trsata, a u KD sam dobio info da prema potrebi prekapčaju s izvorišta na izvorište ovisno o količini vode na pojedinom. Trsat po informacijama koje sam dobio koristi vodu sa Zvir-a. http://www.kdvik-rijeka.hr/Download/201 ... _20141.pdf
Izvor Rječine sam stavio kao nekakvu aritm. sredinu.(sve je to Rječina)

Avatar
Ferdo
Postovi: 2382
Pridružen/a: sub lis 18, 2008 7:31 am

Post Postao/la Ferdo » uto srp 29, 2014 12:58 pm

Sulfate možeš birati od kuda ćeš ih dodati. Samo vodi računa da u vodi trebaš imati oko 100 ppm Ca iona. To je najlakše postići dodavanjem gipsa(kalcijsulfata)
EZ water calc. je jednostavavna xls tablica.
Postoji verzija 3, šaljem ti prvu verziju jer već ima ponuđene vrijednosti za razne profile vode, od Pilsena do Burtona.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Opusti se i nastavi kuhati pivo

Avatar
linhen
Postovi: 95
Pridružen/a: uto stu 27, 2012 3:14 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la linhen » uto srp 29, 2014 1:53 pm

Stavrno mislim da nema potrebe prokuhavat riječku vodu, pogledaj malo detaljnije teme o prilagođavanju vode di su iskusnjaci poput Ferde pisali o svemu. Ja sam još uvijek početnik na tu temu, ali mislim da je riječka voda dovoljno mekana i siromašna mineralima jer svega zapravo trebaš dodat, ničega nije previše u početnoj vodi te prokuhavanje nije nužno. Reverzna osmoza je pak stepenica iznad.

Gotovo cijela Rijeka tokom većeg dijela godine dobiva vodu sa Zvira. Ovi podaci vode su sa samog izvora neznam dal takva završava i u vodovodu ili je tretiraju još nečime što joj mijenja svojstva, ja sam do sada uzimao podatke ovakvi kakvi jesu.

ugl :pivo3: :pivo3: za riječku pivu

Avatar
Pale sam-na-svijetu Ale
Postovi: 211
Pridružen/a: pet stu 18, 2016 3:17 pm
Lokacija: Rijeka

Post Postao/la Pale sam-na-svijetu Ale » uto sij 24, 2017 10:12 am

Riječani moji...ako ste još živi i zdravi.
Di nabavljate modelarski gips u Rijeci? Nemam auto pa mi je Bauhaus malo van rute
Nadam se da jos uvijek kuhate
Beauty is in the eye of the beer holder!

Odgovori