Grobljansko Pivo

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

HercJan
Postovi: 20
Pridružen/a: uto lis 21, 2014 2:19 pm
Lokacija: Zagreb (Jarun) - Hercegovac (Grobljanska)

Post Postao/la HercJan » uto pro 16, 2014 10:22 pm

stane2006 je napisao/la:
Giga je napisao/la:14 dana karbonizacije, a ni traga pjeni i co2...tu nesto nestima...
Slažem se da neštima meni izgleda kao da nije stavljano šećera prilikom flaširanja a i aeracija sladovine možda nije urađena?
Ima co2 i pjene, zaboravio sam napomenuti da je ovo slikano nakon sto sam vec ispio pola piva. Bio sam pod dojmom piva, tako da sam zaboravio na slikanje. Aerirano je pumpom slicnom za akvarij, i dodan je secer prilikom flasiranja.
Senators je napisao/la:Počet ću naplaćivati autorska prava, recimo 10 % šarže :D
Vidim da si ti s jaruna kao i ja, pa ti neće biti daleko donijeti pivo na degustaciju :twisted:
:) vrlo rado bi donesao piva na degustaciju, vjerujem da bi i ti imao kojebza ponudit (ako boce i bacve nisu prazne)

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » sri pro 17, 2014 11:01 am

jebate, pjena mora stajati kao pimpek, cijelo vrijeme, nema tu do pola stoji pa više ne :). Inaće, taj recept sam i ja probao svojevremeno, malo izmjenjen i pivica je stvarno super :) ako se sve posloži.

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » čet pro 18, 2014 1:38 am

Perasime, ubiješ čovjeka "žkp aliteracijama" (kak' bi rekel Badem), a njemu je taman krenulo. Ja osobno uopće ne volim da mi pjena ostane na dnu čaše kad je pravi sadržaj već sav pri dnu grla, ali svatko ima svoje ...
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » čet pro 18, 2014 8:41 am

Nemam pojma, ŽKP se uopće ne pjeni. Možda je Pramen iznimka, ali ni on nešto posebno. Uostalom, primjeti smajlić na kraju rečenice, očito je riječ o zajebanciji :), makar i sama konstrukcija rečenice je takva da se odmah skuži da je zajebenacija

HercJan
Postovi: 20
Pridružen/a: uto lis 21, 2014 2:19 pm
Lokacija: Zagreb (Jarun) - Hercegovac (Grobljanska)

Post Postao/la HercJan » čet pro 18, 2014 11:54 am

Lako za pjenu, glavno da pimpek stoji ;)

Usput pitanje, ovisi li koliko dugo i kako sam aerirao o kolicini pjene? Tj. Npr ako jedan fermentor aeriramo 5 min, a pri flasiranju stavimo 5g secera po litri, a u drugom fermentoru aeriramo 15 min i takodjer stavimo istu kolicinu secera? Hoce li duza aeracija znacajno utjecati na kvalitetu pjene? Ako je potvrdan odgovor, mogao bi biti problem u tome, jer nisam nesto ekstra dugo aerirao.

Avatar
fegi
Postovi: 489
Pridružen/a: čet srp 31, 2014 6:15 pm
Lokacija: Čakovec
Kontakt:

Post Postao/la fegi » čet pro 18, 2014 1:26 pm

po meni više ti na pjenu utječe oksidiranje pive prilikom pretakanja u sekundar ili boce nego vrijeme aeiranja...

Zadnje belgijsko mi i uz dodatak ječmenih pahuljica ima daleko najmanju pjenu od svih piva koje sam kuhao... Isto tako jedina sumnja je pretjerano oksidiranje pive...

HercJan
Postovi: 20
Pridružen/a: uto lis 21, 2014 2:19 pm
Lokacija: Zagreb (Jarun) - Hercegovac (Grobljanska)

Post Postao/la HercJan » sri lip 15, 2016 2:50 pm

Pozdrav svima,

nisam dugo ništa pisao u temu pa da se javim...kuha se i dalje, rijetko (4-5 kuhanja godišnje), ali se kuha. Ove godine sam prvi put prisustvovao Homebrew partiju u MBR-u, čak sam i na natjecanje poslao jedino pivo koje sam imao (9. kuhanje). Natjecao se u podstilu American Amber Ale, zaradivši ocjenu 38,3 i prošavši u 2. krug. Nažalost medalju dobio nisam :lol: stoutovi i porteri me prestigli, ali ekstra sam zadovoljan sudjelovanjem i postignutom ocjenom. Tako da sam dobio motiv za ponovno sudjelovanje iduće godine gdje ću probati kuhati još koju šaršu, pa da vidim kako će mi proći ostale pive.

Ugl. podijelio bih s vama recept:

Recipe Specifications
--------------------------
Boil Size: 30,00 l
Post Boil Volume: 26,00 l
Batch Size (fermenter): 22,00 l
Bottling Volume: 18,20 l
Estimated OG: 1,054 SG
Estimated Color: 21,0 EBC
Estimated IBU: 30,8 IBUs
Brewhouse Efficiency: 62,00 %
Est Mash Efficiency: 70,5 %
Boil Time: 60 Minutes

Ingredients:
------------
Amt Name Type # %/IBU
28,00 l ZG - Jarun Water Water 1 -
4,00 kg Pale Malt (2 Row) Bel (5,9 EBC) Grain 2 63,5 %
2,00 kg Melanoiden Malt (39,4 EBC) Grain 3 31,7 %
0,30 kg Barley, Flaked (3,3 EBC) Grain 4 4,8 %
10,00 g Simcoe [13,00 %] - Boil 60,0 min Hop 5 13,7 IBUs
10,00 g Irish Moss (Boil 15,0 mins) Fining 6 -
10,00 g Simcoe [13,00 %] - Boil 15,0 min Hop 7 6,8 IBUs
30,00 g Simcoe [13,00 %] - Steep/Whirlpool 15,0 Hop 8 10,2 IBUs
1,0 pkg Safale American (DCL/Fermentis #US-05) Yeast 9 -
25,00 g Simcoe [13,00 %] - Dry Hop 6,0 Days Hop 10 0,0 IBUs


Mash Schedule: Single Infusion, Full Body, Batch Sparge
Total Grain Weight: 6,30 kg
----------------------------
Name Description Step Temperat Step Time
Mash In Add 22,05 l of water at 75,5 C 68,0 C 60 min

Sparge: Batch sparge with 2 steps (Drain mash tun , 15,00l) of 75,6 C water

Znači koristio sam čistu vodu iz pipe (Zagrebačka voda - kvart: Jarun) bez ikakvog prilagođavanja.
Fermentacija je odrađena bez potpune kontrole, odn. na sobnoj temperaturi. Primarana 14 dana na nekih 20-tak stupnjeva, sekundarana 7 dana isto na nekih 20-tak stupnjeva sa suhim hmeljenjem. Flaširano otprilike mjeseca dana prije natjecanja.

Žao mi je što neću moći doći i na Požešku kriglu, obiteljske obaveze. Ali nadam se vidimo slijedeće godine. Sve vaš čitam, upijam korisne informacije i sanjam da ću se jednog dana preseliti iz kuhinje iz stana u neki primjereniji prostor gdje ću moći povećati količinu proizvedenog piva. Hvala vam svima na nesebičnom djeljelju vlastitih iskustava i ideja.

Lp

Odgovori