Ekser pivo - kuhanja

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » pon pro 29, 2014 9:42 pm

ajde ti ekseru reci meni kad ćeš biti u pž pa da dođeš u pivovaru na pivo !?
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » pon pro 29, 2014 9:52 pm

isvara je napisao/la:ajde ti ekseru reci meni kad ćeš biti u pž pa da dođeš u pivovaru na pivo !?
Evo sutra! Svečano obećajem! naravno, ako sutra pivovara radi :)
hbga prošli tjedan su bile blagdansko obiteljske pokore pa nisam mogao...
a i moram malo doći po ideje za daljnja unapređenja, kojih ne nedostaje u pivan pivovari :zivjeli:
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » pon pro 29, 2014 10:23 pm

he he he...
radi pivovara svaki dan....
javi se na pm ... kad bi došao da si znam planirati.....
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

novo kuhanje

Post Postao/la ekser » pet sij 02, 2015 12:50 pm

ne da vrag mira, pa ću ovo još malo godišnjeg što imam iskoristiti da zakuham novu turu, od ostataka od prvog kuhanja:

boil size: 30l
batch size: 25l

4.5 kg Pale malt NG
Magnum 9.4%AA 15g 60 min
Chinook 13%AA 20g 10 min
US-05

OG:1.054 FG:1.015 ABV:5.11% IBU:24.96 SRM:2.95

znači, svijetlo pivo manje gorčine, zbog neimanja drugih hmeljeva očito herb/earthy arome -> ima li to smisla, kombinirati 2 slična hmelja, ili da idem na smash bolje?

što mislite o receptu, imate kakav savjet za poboljšanje?

prošlo je imao citre i caragolda, pa bih htio napraviti ovako jedno svjetlije za usporedbu....

kontrolirana temperatura fermentacije (16-17 početak, kraj na 20'C, zatim cold crash na 2-5'C), s obzirom da imam najbolji termostat na svijetu
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
Pop
Postovi: 853
Pridružen/a: pet srp 06, 2012 2:36 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la Pop » pet sij 02, 2015 7:18 pm

Gdje ti je umočena sonda? U pivo ili je u okolnom zraku?
Što se tiče recepta sam si krojiš kako hoćeš nema tu mudrolije.Neko bi ovako, neko bi onako...

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » sub sij 03, 2015 12:27 am

Pop je napisao/la:Gdje ti je umočena sonda? U pivo ili je u okolnom zraku?
Što se tiče recepta sam si krojiš kako hoćeš nema tu mudrolije.Neko bi ovako, neko bi onako...
uf, sad mogu ispucat vic kojeg sam pripremio, dakle: termostat model Punac, koji svakih 2 min i 7 sec ide provjeriti temperaturu, pa kontrolirajući nagib kipa vanjskog prozora i otvorenost vrata prema grijanom hodniku dadilja to jadno pivence.
Sonda je u zraku, no stupanj dva manja nego ciljano.

Što se recepta tiče, više me je zanimalo ima li tko iskustvo s kombiniranjem ta dva hmelja... no, zanemarite sad to, jer naimeeE:

Evo skuhali i drugo pivo! Jee. Smanjili ciljanu količinu s 37l na 25l i cijeli proces bio gotov u 4 sata. Gotovo nikakva čekanja, osim neizbježnih 2x60 min. Kuhalo kao ludo, napokon sam vidio onu pjenu koja poveća volumen 2x, međutim ništa od hot break nakupina veličine ovećeg kukca koji su pri prvom kuhanju maltene sami iskakali iz lonca. Ne znam zašto, no siguran sam da je opisano negdje u bespućima foruma i da ću naletjeti na to kad tad.

Na kraju je bio smash s magnumom (15g na 60min, 20g na 10min). Međutim, ispade nam FG nešto sitno iznad 1.040. A znam i zašto (najvjerojatnije) - nismo radili ispiranje, već cjelokupnu vodu odmah na početku iskoristili kao strike. Hbga, u datom trenutku i situaciji se to činilo kao razumna odluka (predimenzioniran MLT za našu količinu, pa je izgledalo da će voda za ukomljavanje biti nedostatna za slad zbog visine lažnog dna), a zaboravili smo na blagodati mobilne komunikacije s kolegama iskusnim pivarima. Kako god, šta je tu je, pivo je u fermentoru, biti će Lite!, no moramo nešto žrtvovati za vlastitu nauku...
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub sij 03, 2015 12:36 am

hehe beer pioneer , za ničim ne žali . i ja sam još uvjek mali !! svaka nova utakmica dizat će ti krila .
puno uspjeha i sve boljih piva Ž :pivo3: :hmelj:

Avatar
Oskar
Postovi: 603
Pridružen/a: uto kol 02, 2011 10:00 am
Lokacija: Vrapče, Zagreb

Post Postao/la Oskar » sub sij 03, 2015 9:00 am

ekser je napisao/la:Kako god, šta je tu je, pivo je u fermentoru, biti će Lite!, no moramo nešto žrtvovati za vlastitu nauku...
Bfff, ne morate. Lako moguće da će me kolege sad razapet, al ja se šećera ne bojim. Bubno bi u to jedno pol kile šećera da dignem alkohol za jedno 0,5%. Jest da ćeš vjerojatno dobit neku varijantu pana il tako nešo, al bar neće bit lajt.

S druge strane, skuho sam više od jedne lajt pivice (čak na 1.033) i nikad mi nije bilo žao.

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » uto sij 06, 2015 8:19 pm

mali badem je napisao/la:hehe beer pioneer , za ničim ne žali . i ja sam još uvjek mali !! svaka nova utakmica dizat će ti krila .
puno uspjeha i sve boljih piva Ž :pivo3: :hmelj:
Hvala, hvala, samo da nam start bude ohrabrujuci, tj da ova dva dozive filtraciju kroz bubrege do zadnje kapi
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » uto sij 06, 2015 8:24 pm

Oskar je napisao/la:
ekser je napisao/la:Kako god, šta je tu je, pivo je u fermentoru, biti će Lite!, no moramo nešto žrtvovati za vlastitu nauku...
Bfff, ne morate. Lako moguće da će me kolege sad razapet, al ja se šećera ne bojim. Bubno bi u to jedno pol kile šećera da dignem alkohol za jedno 0,5%. Jest da ćeš vjerojatno dobit neku varijantu pana il tako nešo, al bar neće bit lajt.

S druge strane, skuho sam više od jedne lajt pivice (čak na 1.033) i nikad mi nije bilo žao.
Ipak smo ostavili kako je, radi usporedbe s #1

Danas me termostat zvao sav uplasen, ne cuje vise vrenjacu od #2 a stara tek 4 dana.... S obzirom da je pjena jos na mjestu, naredio sam pomicanje na 20'C (sad je na 17'C zrak), pa cemo vidjeti.
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » uto sij 06, 2015 8:38 pm

Oskar je napisao/la:
ekser je napisao/la:Kako god, šta je tu je, pivo je u fermentoru, biti će Lite!, no moramo nešto žrtvovati za vlastitu nauku...
Bfff, ne morate. Lako moguće da će me kolege sad razapet, al ja se šećera ne bojim. Bubno bi u to jedno pol kile šećera da dignem alkohol za jedno 0,5%. Jest da ćeš vjerojatno dobit neku varijantu pana il tako nešo, al bar neće bit lajt.

S druge strane, skuho sam više od jedne lajt pivice (čak na 1.033) i nikad mi nije bilo žao.
ni ja se sećera ne bojim...iz prakse znam da do 10% ne utjece na okus gotovo nista, samo ga malo prosuši i digne alkohol za 1%...volim ga i preprziti pa ga onda dodati i tako se igram...nekad dobijem OG 1.060 pa svejedno dižem za 10 sa preprzenim sećerom...da finu boju, a i na okus utječe (kad ga se fino zaprži)...et toliko...
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

naljepnice

Post Postao/la ekser » uto sij 06, 2015 11:32 pm

malo se igrao s labeley-om i došao do ovoga:

Požežanka - smeđa boca, za hoppy piva, istraživanja i ostala čudesa koja jedva čekam (ova prvoskuhana apa, skorašnji nadam se rauchbier...),
malo mi gornji dio loga vuče na nekadašnji OUR, al zabole me

Parasanka - zelena boca, za smash i malty piva, koja će nam uvijek trebati u velikim količinama povodom izrazito žedne rodbine, kumova i prijatelja, uglavnom ŽKP ekipe (znam, znam, al radim na educiranju, malo po malo 8) infiltrirao sam se i djelujem)

naravno, planiram udariti samo par komada, kao i ostali, pa stavljati ako će se poklanjati nekom i slično...

i naravno2 - paralelno s ovim ulazimo u tajne tehnika kegiranja (prva dva su se već upikirala) pa će sve biti vrlo brzo obsolete, nadam se, al eto, što drugo raditi dok se čeka da isfermentira...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sri sij 07, 2015 12:26 am

samo pitam :? a nije li logičnije da tekuče(a) bude ženskog roda

KUHA--- ona
VRIJE---ona
VOLIŠ---nju
NOSIŠ---nju---flašu pive
KUHAM --- njega :roll: ma daj.... kuham kotlovinu, pivu
ISPIO SAM ga ----ruuuužno. --- JU ---- e to već mi već potku
NOSIM GAJBU PIVOje (ja) hm !!!???

pivu nikad i niukom slučaju netreba podcjenjivati, jer ju volimo...

da vas čujem ko je za kutić u MBR-u

samo pitam :hmelj: :pivo3:

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » pet sij 09, 2015 11:14 am

ekser je napisao/la:... Međutim, ispade nam FG nešto sitno iznad 1.040. A znam i zašto (najvjerojatnije) - nismo radili ispiranje, već cjelokupnu vodu odmah na početku iskoristili kao strike. ...
*nije FG nego OG - rezultat "umora" nakon kuhanja...
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » sub sij 10, 2015 10:07 am

Pivo #1, kojem je vrenjaca radila vec 12. dan, i pjena se ne spusta, je prebaceno na +20'C prema savjetu kolege Tinla, danas pivo jos malo radi ali pjena je nestala, tj jos ima malo cisto bijele.. zakljuceno da se stvari odvijaju ok, nije otvarano i mjereno vec ostavljam i dalje da se smiri

Pivo #2, koje je prestalo raditi nakon 5 dana, te imalo bijelu pjenu, je otvoreno, izmjereno:
- temp 18'C, prostorija 20'C
- fg 1.011 (og 1.041)
- okus - je brate smash, ali mi je odlican :) ostalim zkpovcima je gorce, dobar znak
Dal da ga pustim da se smiruje jos tjedan? Da!

Hvala Tinlu, Isvari i Slawoneru na pomoci!
Pozega Republika! :D
keep calm and čitaj dalje forum

Odgovori