Ekser pivo - kuhanja

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Odgovori
Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Ekser pivo - kuhanja

Post Postao/la ekser » sub pro 20, 2014 2:29 am

Ekipa pozdrav,

može pomoć oko recepta, naime probao bih skuhati nešto poput nova runda apa jer mi se sviđa aroma i manja gorčina, no kako pogoditi recept, ako znamo ovo:
HMELJ
american cascade
citrus
SLAD
nova gradiška
belgijski kristalni
i recimo 50l količina prije kuhanja. tehnika bi bila biab.

ne znam jel uopće ovakav pristup ima smisla, ali ako netko može pomoći, blagodarim...
keep calm and čitaj dalje forum

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » sub pro 20, 2014 8:30 pm

Dobra APA, rekao bih ti da probaš recept koji je Senator radio. Kod hmeljeva, pogledaj malo review hmeljeva i probaj kombinirati one koji nisu jednakih aroma. Naprimjer, Chinook i Citra se super slažu. Ili možda Citra i Simcoe. Kod dobre APE je važan balans hmeljeva jer previše voćnih okusa ili previše travnatih okusa nekad ne leže baš dobro.

ŠTo se tiće slada, idi na 90% pilsner i 10% kristal.
Hmelj gađaj da imaš oko 34 IBU-a a za aromu slobodno dodaj malo više hmelja na 0 minuta i pusti da malo odstoji u loncu prije hlađenja.

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » sub pro 20, 2014 9:51 pm

Pero , stavi ovo na Jumbo-đambo plakate na ulazu u grad i sva veća križanja
da barem ovi koji se voze tramvajem pročitaju.
na forumu je malo slika , pismeni će se uvjek nekako snaći. a moglo bi pomoći i brokvici

:hmelj: :pivo3:

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » ned pro 21, 2014 12:24 am

Pero - hvala na pomoci!
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
Oskar
Postovi: 603
Pridružen/a: uto kol 02, 2011 10:00 am
Lokacija: Vrapče, Zagreb

Post Postao/la Oskar » ned pro 21, 2014 10:39 am

Osobno nisam veliki ljubitelj kristala. Možeš napraviti od tih 10% raznoraznu kombinaciju ovih dostupnih castlemalting điđa. Druga varijanta je čisti dvoredni slad (ili neka kombinacija) + redukcija. I tak.

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » ned pro 21, 2014 4:19 pm

ok, evo modificirao sam recept pobjedničkog APA od Senatorsa za veću količinu, dakle ovako ćemo nekako:
Boil Time: 60 min
Batch Size: 40 L
Boil Size: 50 liters
OG: 1,054
FG: 1,010
IBU: 38

10 kg NG Pilsen 91 %
1 kg Cara 45 L 9 %

10 g Magnum [14,5 % AA] - Boil 60 min
40 g Citra [13,6 % AA] - Boil 10 min
60 g Citra [13,6 % AA] - Boil 5 min
100 g Citra [13,6 % AA] - Aroma Steep 20 min
100 g Chinook [11,6 % AA] - Aroma Steep 20 min
2 paketića US-05

Voda - Bog nam pomogao.

E, sad, par pitanja:
- voda - čitao sam i primio na znanje teme o pripremi vode, no za prvo kuhanje još nisam spreman tom razinom se baviti, pa planiram samo prokuhati kakvu već imam, a imam ih dvije, pa je pitanje da li da prokuham pipovaču ili bunarovaču? znam da ne znam(o) karakteristike, no po osjećaju bih rekao da bi pipovača trebala biti mekša/bolja?
- u receptu je navedeno da je Magnum 14,5% AA, no u beershopu je uz opis magnuma navedeno 9,4% AA - da li je netko pogriješio? hmelj je hmelj, ili varira pojedina berba? trebam li tražiti neki drugi 14,5AA ili da ostanem na Magnumu?

hvala i sorry ako adresiram već napisane stvari
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
babangida
Postovi: 976
Pridružen/a: uto kol 23, 2011 4:23 pm
Lokacija: Slavonski Brod

Post Postao/la babangida » ned pro 21, 2014 5:11 pm

Hmelj varira.
Dvije litre na dan, doktor iz kuce van!!

Avatar
Ygor
Postovi: 420
Pridružen/a: pon kol 26, 2013 5:38 pm
Lokacija: Osijek

Post Postao/la Ygor » ned pro 21, 2014 6:17 pm

Kako je baban već napisao količina alfa kiselina u hmelju varira od godine do godine.

Najlakši način da to korigiraš je upotrebom ovoga kalkulatora:

http://www.brewersfriend.com/ibu-calculator/

slika

Ubaciš količinu, AA i minutažu koja je po receptu pa vidiš koliko je to IBU.

Onda smanjiš AA na onu koja je kod hmelja koji imaš pa povećavaš količinu dok ne dobiješ željeni IBU.

.

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » ned pro 21, 2014 8:58 pm

Odlično - hvala!

povećati ću Magnum za 5g, i to je to.

Ne uzima u obzir ove s 0 min, al vidim da je razlika nekakvih 4-5 IBU-a od originalnog recepta, pa ih "pamtim" i dodajem pri modifikacijama.
keep calm and čitaj dalje forum

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » ned pro 21, 2014 11:24 pm

Ono što sam se ja već dosta puta uvjerio, alfa kiseline nisu nikada jednake onome što piše. Kod Pufa za jedan hmelj piše jedno, ne internetu drugo. Ja skuhao jednom pivu, bila gorka za popizditi a prema alfa kiselinama je trebalo biti drugo. Tak da ono, probaj

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

1000 zašto

Post Postao/la ekser » pet pro 26, 2014 6:35 pm

Ekipa,

dan kuhanja ovog recepta se bliži, a ja sam još na nekakvim sitnim detaljima na koje jednostavno ne mogu pronaći odgovore brzo i efikasno, pa ako možete - pomagajte:

1. biab tehnika, dm vreća - smije li vreća dirati dno emajliranog lonca koji se grije na plin? planiram imati izolaciju lonca, no ako bude trebalo zakuhati strah me da se vreća ne otopi, a ideja je spojiti dvije dm vreće i rasprostrijeti po unutrašnjosti lonca da slad ima mjesta za opuštanje, a ne stisnuti ih kao čajne vrećice (jelte?)

2. aroma steep - znači, kada je kuhanje gotovo (plamen ugašen), stavljam hmelj za aroma steep, a ostale vadim u tom trenutku ili ih ostavljam da se čvare još malo? i dodatno, koristio sam recept bilder na http://www.brewersfriend.com/homebrew/r ... alculator/ al taj brate kad dodaš hmelj na aroma,npr chinook na 20 min, pivo dobije +20 IBU-a!! neće se to desiti, jelda :shock:

3. iz vašeg iskustva, u loncu zapremine X litara (npr 50), koliko vode max smije biti prije ukomljavanja (npr 50 pa slad popije onoliko vode koliko doda volumena ili manje - koliko?), koliko max smije biti prije kuhanja (da ne vrije preko ruba)? naravno, želim što više, svaki deci je bitan

4. fermentor - trenutno je u podrumu 13'C konstantno, pa ću tamo smjestiti demižonku 54l, planirao sam ju umočiti u širu posudu s vodom koja pokriva do pola visine, te grijati okolnu vodu s 50w akvarijskim grijačem na 16'C (ne može manje) - što mislite hoće li to funkcionirati? strah me neravnomjernog zagrijavanja vode, nekvalitetnog grijača koji je posvađan s vlastitim termostatom, pothlađivanja kvasca, ovoga, onoga

5. nije pitanje nego objava, tj rezultat testiranja opreme - ovo http://www.ebay.com/itm/Stainless-Steel ... 4ac8252173
ne valja. ne košta puno, al zato niti ne radi dobro.
nadalje, ovo http://www.pet-centar.hr/detalji_proizv ... -50-w.aspx
radi, al čudno. Npr na 16'C drži vodu 16'C, al zato ak hoćete 19'C morate staviti na 25'C. al ajd dobro, samo da je dobar termometar pa ću pipkat po njemu svakih pola sata i podešavat vodu dok se ne ispraksam.

hvala dobri ljudi i živjeli
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pet pro 26, 2014 7:47 pm

1. pojma nemam
2. ostavi sve u nutra
3. ako je lonac 50l, 1:3 => 13kg slada = 39l vode, za detalje u deci sam istražuj
4. hoće, koliko je minimalno potrebno ako to sve zamotaš u debelu dekicu (zato ti je bez grijanja u tim uvjetima super raditi lagere)
5. takav grijač kupi na ebayu za bađatelu, a termometar stakleni za 80ak kuna tu kod nas. Ili kupi tri takva bimetalna termometra na ebyu, pa će bar jedan raditi dobro. Mogućnosti su ti ogromne. Industrijski bimetalni termometar košta cca 240 kn, pa si ti misli.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » pon pro 29, 2014 1:04 am

Evo, skuhano. Važne izmjene u zadnji čas:

- Tinl posudio MLT s lažnim dnom (thnx još jednom!), pa smo odustali od BIAB-a
- izmijenjen recept:
Ukomljavanje 40l, ispiranje 19l
Boil size: 47l
Batch size: 40l
10 kg NG Pilsen
1 kg Cara Gold 45L
10 g Magnum (9,4%AA) - Boil 60 min
40 g Citra (13,1%AA) - Boil 10 min
60 g Citra (13,1%AA) - Boil 5 min
50 g Chinook (11,6%AA) - Aroma Steep 20 min
2 pak US-05
Voda prokuhana dan prije, odlivena s naslaga kamenca

Dezinficirano kipućom vodom i medicinskim alkoholom (manje stvari) - izosan bio u rezervi, no nismo ga se poželjeli.

Zaključak i pokoje pitanje:
- ludo i nezaboravno, uz trajanje od cca 10 sati (priprema, kuhanje, čišćenje)
- dobili smo nešto manje od 40 l u fermentoru, OG: 1.051 (iako je recept zamislio 1.054) - možda sam ispiranje trebao pustiti duže, bilo je na 15 min? Po receptu bi FG bio na 1.010...
- s obzirom da smo malo preoptimistično išli na plin, nismo doživjeli pravi hot break, barem onakav kakav viđam po yt-u gdje nabubri pjena i krene prema kipljenju, znači imali smo "ključ", odnosno "značajno se meškoljilo", vrilo, no ništa više od toga, iako - svu pjenu i nakupine proteinskih žlundri smo uredno pecali cjediljkom i bacali van... jesmo li imali preslabu vatru ili smo bili prerevni čistači, te kako će to utjecati na konačni proizvod?
- s obzirom da nismo radili s izosanom, u vrenjaču sam nasuo destiliranu vodu - jel to ok? ako nije, što mi je alternativa - npr alkohol će ishlapiti?
- dio ekipe su inače vinari, pa nisu prestali s pričama o incidentima s co2 od vrenja u vinarskim podrumima, pa da mi se punica ne brine - koliko je realno da fermentacija 40l piva može u prostoriji 1,5mx1,5m proizvesti takav učinak?

Pouke za idući put, iako sam neke stvari znao i prije:
- označiti sve posude zapreminama, bilo na njima, bilo preko kuhače (početnička greška - nisam označio fermentor, već sam mislio izračunati volumen u loncu prije pretakanja, no naravno u žaru borbe zaboravio)
- ubrzati proces, npr vatra je zakon, s plinom smo poludjeli čekajući željene temperature (većina potrošenog vremena)
- spaliti sve mjerne uređaje koje posjedujem (4 termometra, 1 digitalna vaga) i nabaviti nove, vjerojatno skuplje, ili old school (što me dovodi do zaključka da smo tehnološki degradirali kao civilizacija, s Kinezima kolovođama). Najtočniji instrument je bila kuhača s urezanim zapreminama lonca.
- imati u pripremi lonac vrele vode za ad-hoc dezinfekciju, kao i bocu nekakve destilirane za ispiranje

eto, to je za sada to, sad je wanna-be pivo u prostoriji na 15'C, nadam se da neće biti oscilacija prevelikih tokom noći/dana. Akvarijski grijač nisam upogonio jer mi ne stane u zaštitnu posudu demižonke, a ne da mi se selit demižonku u neadekvatne posude, barem za sada.

a sad iščekivanje................ :pivo3:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
keep calm and čitaj dalje forum

Giga
Postovi: 233
Pridružen/a: pet lis 11, 2013 9:58 pm
Lokacija: Moslavina

Post Postao/la Giga » pon pro 29, 2014 7:09 pm

...boim se da je termometar traka previsoko zaljepljena... nema doticaja sa tekucinom...

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » pon pro 29, 2014 9:36 pm

Giga je napisao/la:...boim se da je termometar traka previsoko zaljepljena... nema doticaja sa tekucinom...
da, nisam htio još niže jer ne bih vidio od zaštitne plastike što se dešava.
nema veze, probao sam ga odlijepiti pa premjestiti.
to ne raditi.
no, ionako će vjerojatno otpasti pri sljedećem pranju demižonke.
keep calm and čitaj dalje forum

Odgovori