Tihci - kuhanja

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

tihci
Postovi: 45
Pridružen/a: sri lis 01, 2014 5:26 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la tihci » pon ožu 09, 2015 9:34 pm

Samo da prijavim da je Slatki porter jučer napokon zakuhan po onom zadnjem receptu i da je sada sve na Safale S-04 da odradi svoje na 18 stupnjeva. Plan je ne dirati ga slijedeća tri tjedna. Nakon kuhanja, mrtav umoran ali zadovoljan, zaspao u 21h, prije i žene i klinaca... ne sjećam se kad sam zadnji puta tako.

Inaće, prvi puta sam sam mljeo svojim novim Corona mlinom i nisam baš nešto zadovoljan s time kako to klimavo radi i neujednačeno melje (istovremeno ispadaju van i brašno i napuklo zrno i potpuno cijelo zrno). Za slijedeći puta moram taj mlin nekako osposobiti da bolje i čvršće melje i moram ga nekako spojiti na bušilicu...
Da te moguuuu pismom zvatiiii, ja bi pivaaa ne bi čajaaaa

Avatar
Artanis
Postovi: 631
Pridružen/a: pet ruj 16, 2011 10:14 pm
Lokacija: Požega

Post Postao/la Artanis » sri ožu 11, 2015 10:00 pm

tihci je napisao/la:
i neujednačeno melje (istovremeno ispadaju van i brašno i napuklo zrno i potpuno cijelo zrno).
Nekako mi se čini da nećeš s bilo čim izbjeći ovo. Možeš izbjeći potpuno cijelo zrno da smanjiš "zazor", no brašno nikada u potpunosti, niti ne trebaš. Samo imaj dobar način filtracije ili eventualno ti može pomoći da dodaš nešto vlage u zrnje.

tihci
Postovi: 45
Pridružen/a: sri lis 01, 2014 5:26 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la tihci » uto ožu 17, 2015 7:06 pm

Spremam se za novo kuhanje i nisam odlučio još oko recepta. Od sladova imam NG-a, Munich, Crystal, Melanoid i Crystal. Danas na kavi s Ekserom u jednom trenutku spomenuo je korijander. I ostatak dana to mi nije izlazilo iz glave... Maloprije idem surfati oko toga i naletim da je pivo Hoegaarden kojeg sam prošlu subotu pio isto na bazi korijandera, a inače volim one patuljke La Chouffe ili kako se već zovu koji isto imaju korijandera. Tako da čini mi se da bi to s korijanderom mogao biti neki dobar smjer.
Ne patim od točnih stilova, više sam za malo pomaknuti stvar s receptom pa si razmišljam: što bih dobio kad bi nešto od ovih gore spomenutih sladova koje već imam, pomiješao s nešto pšeničnih i zobenih pahuljica, pa u to bubnuo neki magnum za gorčinu, a chinook i korijandera za aromu? Kvasac bi bio s04 (tog će mi ostati od fermentacije koja mi trenutno traje pa bih svakako ga iskoristio).
Svaki vaš komentar i savjet je stvarno dobrodošao!
Hvala vam unaprijed!
Da te moguuuu pismom zvatiiii, ja bi pivaaa ne bi čajaaaa

Avatar
grigor
Postovi: 106
Pridružen/a: ned stu 27, 2011 5:28 pm
Lokacija: Zagreb/Prelog

Post Postao/la grigor » uto ožu 17, 2015 8:08 pm

Korijander se najčešće koristi kod kuhanja pšenićnih piva. Treba biti jako oprezan s njim, imaš dvije vrste svijetli i tamni, ako se ne varam svijetliji ima intenzivniji miris od tamnijeg. Ako se pretjera (čak i nekoliko grama više nego što treba) možeš dobiti jedva pitko pivo.

Obzirom na sladove i kvasac sa kojima raspolažeš nikako ne vidim korijander u toj cijeloj priči.

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » uto ožu 17, 2015 8:43 pm

Tihci evo o ovom receptu sam pricao
http://beersmithrecipes.com/viewrecipe/ ... smiths-wit
Mislim da cu prije ljeta probati to sloziti, za nosit na bazen ili oranicu pri zescim vrucinama :)
keep calm and čitaj dalje forum

tihci
Postovi: 45
Pridružen/a: sri lis 01, 2014 5:26 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la tihci » uto ožu 17, 2015 9:14 pm

od ovoga što imam čini mi se najlakše napraviti neki pale ale ali ja bi silom nešto s tim korijandrom skuhao...
sladove bi jos i poslozio, ovih psenicnih pahuljica valjda ima negdje za kupiti, jedino me malo brine ovaj moj S-04 kvasac da ne zezne sve. Ne znam da li je netko probao raditi neko pšenično, a da je stavio S-04? I da li bi uopce išta valjalo?
Da te moguuuu pismom zvatiiii, ja bi pivaaa ne bi čajaaaa

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » uto ožu 17, 2015 9:30 pm

Hm, nema jednoznacnog odgovora, mozes probati, sudeci po ovome:
http://forum.northernbrewer.com/viewtop ... =5&t=74046
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto ožu 17, 2015 9:32 pm

da ne vuzlaš previše , posavjetuj se sa Primariusom . možda čak ima uzorak . on ti je stalno na pšenici i pahuljicama ( jedan krasan dečko ). to ti je najbrže , najsigurnije, najtečnije,najbistrije , najpouzdanije ... i tak . a možda i odustaneš od začina

:hmelj: :pivo3:

Avatar
PriMarius
Postovi: 510
Pridružen/a: sri stu 24, 2010 6:03 pm
Lokacija: zagreb

Post Postao/la PriMarius » sri ožu 18, 2015 12:22 am

ono za kaj ja koristim korijandar je Wit tak da nemrem davat savjete za nekaj drugo, ali ti napravi nekaj, pa bumo probali, naravno...

dosad sam koristil korijandar iz Metroa - neki će se sjetit da je opako intenzivan... ne sjećam se zemlje porijekla... male okrugle smeđe kuglice...
sad sam nabavil iz Harisse koji je porijeklom iz Ukrajine i na probu je puno blaži od ovog iz Metroa, ali je isto okrugli, a ne duguljasti koji su već neki spominjali po forumu...

imam još nekaj Wita, mogu dofurat u subotu na Lager druženje...

pšenične pahuljice bi moguće uskoro naručival, objavim na ponudi (link) di sam već davnih dana javljal kad naručujem


eto...
stin...stern...st'nning
numzph-numonh, bleeargh...

if you don’t like it, it probably wasn’t meant for you...

hahahahahahahahah hahahahah jač crč majkemmm... (Tinl)

pklicov
Postovi: 852
Pridružen/a: sri vel 20, 2013 10:11 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la pklicov » sri ožu 18, 2015 2:30 pm

Pšeničnih ima u Bili i u Intersparu. Korijander kao začin se uglavnom koristi za Belgijske stilove i to više za tripele i blondove te već spmenute Witove. Meni osobno i nije nešto kada piva ima okus po tome, treba biti umjeren :).

Tihci, S04 ti je za Engleske stilove, daje potpuno drugačiji profil pive od onoga što bi očekivao od pšeničnih piva. Za Wit možda i prođe, ali nemoj visoko fermentirati.

tihci
Postovi: 45
Pridružen/a: sri lis 01, 2014 5:26 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la tihci » sub ožu 21, 2015 6:50 pm

Hvala na komentarima! Zaključio sam da je ovo s korijanderom i pšeničnim najbolje napraviti kako treba, a ne petljati bez veze. Odlučio sam od ovoga što imam od sladova i S-04 kvascem zakuhati jedan dobar ale s nekim zanimljivim hmeljevima (npr. chinook, polaris i sl.) i to kuhanje će biti slijedeću nedjelju (moram odabrati i naručiti kvasce, nadam se da će stići na vrijeme). A onda iza toga skuhati jedan dobar Wit sa korijanderom i odgovoarjućim kvascem pa da to bude za ljetno osvježenje.

Onom mom porteru kojeg sam prije točno dva tjedna zakuhao danas sam izmjerio 1.012 pa jel moguće da se tako nisko spustio? i na okus nema slatkoće. (OG mu je bio 1.050), i mislio sam da će biti slađi jer sam baš htio slađi porter i ukomljavao sam ga na 69C i stavio taj S-04 koji je trebao ostaviti da bude malo slađe, ali nije pomoglo. Ne znam zašto.
Boja nije crna kako sam htio nego onako, više kao tamno bakrena (čak mi je i zanimljivo tako, iako nikada nisam pio porter takve boje, uvijek je to bilo jako, tamno/crno).
Još će biti na kvascu u primarnom tjedan dana, znam da je gotovo već i sada i neće to ići niže, ali iz praktičnih razloga tek slijedeće nedjelje mogu flaširati.
Da te moguuuu pismom zvatiiii, ja bi pivaaa ne bi čajaaaa

tihci
Postovi: 45
Pridružen/a: sri lis 01, 2014 5:26 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la tihci » ned ožu 22, 2015 12:22 pm

ajd mala pomoć oko nečega što mi se čini da bih trebao znati ali izgleda da ne znam pa mi se pivo opet čini da je malo pregorko... kada vi vadite hmelj nakon kuhanja? znači, ako recept kaže za neki hmelj 10min. da li ga vi ubacite zadnjih 10min kuhanja, a onda nakon tih 10min. izvadite hmelj, ugasite lonac i krenete s hlađenjem. ili ostavljate cijelo vrijeme hlađenja?
i da li beersmith i sl. programi, računaju s tim da ćete vi taj hmelj držati u loncu samo do kraja kuhanja ili i cijelo vrijeme hlađenja?

ovako sam hmeljio 45l sladovine:

40,00 g Aurora (Super Styrian Aurora) [9,20 %] - Boil 60,0 min Hop 7 18,9 IBUs
20,00 g Aurora (Super Styrian Aurora) [9,20 %] - Boil 10,0 min Hop 10 3,4 IBUs
40,00 g Fuggles [5,20 %] - Boil 10,0 min Hop 9 3,9 IBUs

s time da sam ovu prvu auroru držao cijelo vrijeme kuhanja i hlađenja... i gorko više nego što sam planirao, a i fg mi se spustio na 1.012 tako da jedno s drugim je kontra od onoga što sam ja htio napraviti jedan slatki porter
Da te moguuuu pismom zvatiiii, ja bi pivaaa ne bi čajaaaa

Avatar
1rice
Postovi: 455
Pridružen/a: sub stu 03, 2012 11:19 am
Lokacija: st

Post Postao/la 1rice » ned ožu 22, 2015 1:39 pm

Beersmith racuna da je hmelj ubacen direktno u lonac, znaci bez mogucnosti vadenja. Premda on za ubacivanje na 0 ne racuna ibu, ali sigurno ga bude nesto dok ne padne temperatura...
Homer Simpson je napisao/la:Ah, beer, my one weakness. My Achilles' heel, if you will.

Avatar
PriMarius
Postovi: 510
Pridružen/a: sri stu 24, 2010 6:03 pm
Lokacija: zagreb

Post Postao/la PriMarius » ned ožu 22, 2015 8:35 pm

novija verzija Beersmith 2.2 računa (predviđa prema nekim izračunima) i ekstrakciju u steep/whirlpool dodavanjima hmelja...

http://www.beersmith.com/forum/index.ph ... l#msg39432
stin...stern...st'nning
numzph-numonh, bleeargh...

if you don’t like it, it probably wasn’t meant for you...

hahahahahahahahah hahahahah jač crč majkemmm... (Tinl)

tihci
Postovi: 45
Pridružen/a: sri lis 01, 2014 5:26 pm
Lokacija: Zagreb

Post Postao/la tihci » ned ožu 22, 2015 10:35 pm

vi svi držite hmelj od kada ga ubacite po receptu pa do kraja hlađenja?
Da te moguuuu pismom zvatiiii, ja bi pivaaa ne bi čajaaaa

Odgovori