Karbonizacija piva/soka/vina u kegovima

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » čet vel 19, 2015 12:01 am

ako ti je cjevčica za co2 potopljena u pivu..... dogodit će ti se sigurno! ....kad tad
zato točiš jedan prst ispod cjevčice.

povući će samo ako je više bara u kegu nego na regulatoru

-------------------------------------------------
izmjena:
evo samo da nadopunim post

ako je tlak/pritisak različit.... visina nema veze... povući će ga .... ako je cijev uronjena u tekućinu....

osim ako je tlak u kegu manji od tlaka na manometru ...... onda će ga boca CO2 napuniti... koliko je zadano....

ako je tlak veći u kegu ... a cjevčica CO2 iznad tekućine .... onda će ga sigurnosni ventil izjednačiti..... ali neće ništa povući u sistem...

Idea
_________________
Zadnja izmjena: isvara, dana/u sri ožu 11, 2015 12:01 am, ukupno mijenjano 1 put.
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » čet vel 19, 2015 12:15 am

sergio je napisao/la:
ali brzina upijanja ovisi o površini preko koje je upija i zasičenosti plinom u okolini,
da. i kako je onda veća površina apsorbcije na 3mm kvadratna na dnu cjevčice , nego na cijeloj površini piva u kegu?

gle ! radio sam u početku sa ulazom kroz tekućinu .... pa nisam imao dovoljno spojnica 3-pinskih... pa sam stavio na 2-pinske....
sve se dovoljno i jednako izgaziralo nakon 4 dana
zvao sam žednog pitati i rekao mi je da stvarno nema veze kako ga spojiš!
bitni su samo bari i temperatura!

moje osobno mišljenje stvoreno sa iskustvom od 2 greške ..... je da bi se trebalo spajati na konektor namjenjen za co2!!!!!!!!!!!

i ako točiš pivo u keg niže od cjevčice za co2 ... ne postoji šansa da ti povuče pivo u crijeva ili u razdjelnik za co2..
(ja gaziram 9 kegova istovremeno) ... ako se pojavi razlika pritiska
pa regulator na svom odzračnom ispuhuje i vuče pivo u sistem crijeva

najveći problem takvog gaziranja je dobra ili loša gumica na kegu.... koja nakon 4 dana može "popapati" bocu od co2
kao i isprobati cijeli sistem da li pušta... napuniš pritisak ... zatvoriš sve i vidiš sutra....


:idea: :zivjeli2:
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » čet vel 19, 2015 8:39 am

Sergio je u pravu sto se tiće muckanja, i tekucina na taj nacin upija brze CO2, isto kao i sa povrsinom, air stone je odlicna stvar za brzu karbonizaciju, ali do samo jednog dijela, jer opet kada pivo upije co2 do odredene granice stati ce i tada se jos danima polako vezati za pivo, znaci ni airsotne ni cijev do dna nece ubrzati upijanje co2 ukoliko se ne mucka.

Ja ne preporucavam muckanje i samo sam nekoliko puta to radio kada je bas gorilo za pivo i za proslo natjecanje kada sam morao sloziti pivo za 10-12dana. Muckanjem se co2 drugacije veze za pivo i daje puno reskiji, ostriji co2, a kada je frisko cak i promjeni okus piva dok se u potpunosti ne stopi sa njime.

Ionako pivo treba odlezati i tada nije problem ostaviti pivo pod odredenim pritiskom 4-6 dana, a sigurno cete dobiti blazu i prirodniju karbonizaciju od muckanja.

Sto se tice povlacenja piva u manometar ako je keg pun desit ce se bez obzira na visinu bacve co2 ako nema kontrole temperature, ako je na manometru 1.1bar recimo i pivo upije dovoljno co2 i postigne se izjednacenje tlakova, ako se pivo ugrije sabiti ce veci pritisak u kegu preko 1.1bar i gurnuti pivo u crijevo prema manometru. Bilo bi dobro ne potopiti cijevcicu od plina, ako se puni keg cijeli bilo bi dobro skratiti tu cijevcicu ili nabaviti nepovratni ventil.

@banjo radio je vec netko fermentaciju pod pritiskom, ima i slike i opisano tu, treba samo potraziti, a mislim da sam i ja slike stavljao od dijelova kako bi ja to napravio, u biti nije problem. Samo je potrebno imati tlacnu posudu za fermentaciju dalje je samo masta. HEHE :D
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

AlokinInjek
Postovi: 132
Pridružen/a: čet tra 04, 2013 9:30 pm
Lokacija:

Post Postao/la AlokinInjek » čet vel 19, 2015 10:05 am

Što se tiče fermentacije pod pritiskom, koliko sam proučio treba od dodatne opreme samo "spunding valve" (keg i ostatak opreme za kegiranje pretostavljam da imamo, inače nas nebi zanimala fermentacija pod pritiskom :) ). To je u biti sigurnosni ventil koji otpušta višak pritiska iz kega...

http://goo.gl/EQ6BI9

Bilo je već govora o tome na forumu, ali mi je jedna stvar ostala nejasna. Dali se ovi sigurnosni ventili što ih ima kod nas po trgovinama instalaterske opreme, mogu podešavati?

http://www.termometal.hr/proizvodi/vent ... i-ventili/

Koliko vidim sa slike ti ventili imaju ovu crvenu kapicu koja se može okretati. Neka logika mi govori da to služi podešavanju pritiska... Ako piše da je sigurnosni ventil npr. 2.5 bara, dali to znači da je to maksimalan pritisak na kojeg se njega može naštelati ili je to fiksni pritisak na kojem se taj ventil otvara. Ako je fiksni pritisak, čemu onda ovaj crvena kapica koja se može vrtiti?

Druga stvar koja mi je pala na pamet čitajuči o fermentaciji pod pritiskom. Dali je moguće regulator za CO2 bocu nekako prenamjeniti u "spunding valve". Nekako mi se čini da nije moguće jer regulator radi suprotnu stvar od spunding ventila, no možda netko ko se bolje razumije ima neku ideju. Naravno, poželjna je takva prenamjena da se kasnije regulator može vratiti u originalno stanje.

Avatar
Zedni
Postovi: 1287
Pridružen/a: pon pro 21, 2009 11:18 pm
Lokacija: Bjelovar

Post Postao/la Zedni » čet vel 19, 2015 10:58 am

I o tome sam pisao, baci pogled... nasao sam link.

http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... c&start=45
On Tap:
Extra Stout, ESB, APA
Fermenting:
Saaz Pale Ale
Next Brews:
Weizen, Porter, IPA

kiternas
Postovi: 329
Pridružen/a: pon vel 27, 2012 11:45 am
Lokacija: Zagreb, Dubrava

Post Postao/la kiternas » čet vel 19, 2015 10:30 pm

4 bara, 4°C, 3,5min mućkanja, pola sata ostavipivonamiru moda i tulum do zore. Nikad se nitko nije bunio za karbonizaciju. Naravno, spajam na priključak za Co2.

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » čet vel 19, 2015 10:51 pm

ti ga onda valjaš po podu ?
4 bara je punooo keg je baždaren na 7bara

kad mućkam.. stoji okomito (normalno) .... spajam ga na 3-pinski ... za pivo .... da čujem

6-7 stupnjeva 2.5 bar / 3 minute
... zna se dogodit da ga još minutu - dvije moram dogazirati ... ali no problemo.... sve ovisi o stvarnoj temperaturi ... koju u kegu nikad ne možeš izmjeriti... jer mjeriš vanjsku stjenku....

dakle.. kad ga staviš u frižider i staviš sondu od stc-a na njega... i stc ugasi na 4 stupnja ... u frižideru je već 2 ... a u pivu 7 ....

sve što pričamo ... tko koliko bara na kojoj temperaturi ... je relevantno !!
da bi keg u frižideru ohladio cijeli na željenu temperaturu ... mora stajati bar 3 dana!!!!
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » pet vel 20, 2015 2:09 am

Ha, ha. Google, tj, jubito ste svi po malo zabovarili.
Za sporu i sigurnu karbonizaciju dovoljno je spojiti "topli" keg na predviđeni tlak i temp. iz tablice. Sjesti četiri do sedam dana, i gotovo. Od četvrtog dana lagano iskušavati, preporučuje se.
Za brzu karbonizaciju, dovoljno je:
1. pivu u kegu treba ohladiti na cca 3-10°C (cca preko nekoliko sati).
2. Naguziti keg na 3 bara s CO2, dok se ne osjeti da je plin ušao u slobodni prostor i u pivu, koliko može. Odpojiti plin s kega.
3. Mučkati jako na koljenima minutu dvije, s tričetvt snage, da je keg aksijalno paralelan s majkom Zemljicom. Spustiti keg na tlo. Ohladiti tenzije na desetak minuta.
Ponoviti točku 2. do 3. , za početak, dva ili četiri puta (za prvo iskustvo).
Ostaviti keg na hladnom nekoliko sati (jedan do tri). Probati progurati s pipušom pivo u krigl, da li je karbonizacija uspjela do zadovoljavajuće mjere.
Spojiti priključak CO2, namjestiti tlak CO2 na tlak iz tablice i uživati.
Ako karbonizacija baš nije uspjela (ako je premala), oprezno provesti postupak od točke 2. do 3. svaki put s malo manjim tlakom, sekvencijalno svaki put (2bar - 1,5 bar - 1bar).
Ako se dogodila preobilna karbonizacija (zajeb, veći ili manji), smanjiti tlak u kegu na odušku - priključku za CO2 na npr. 0,4 bar i tako istakati keg dok se ne primjeti da je potrebno malo podignuti tlak da sustav bude normalno profunkcionirao, ako se pokaže da kod istakanja bude premalo pjene, priključivanjem priključka CO2 na bocu.
Primjenjeno preko nekoliko puta, samo sa željom da čim prije srknem taj plavušasti (u nijansama) proizvod.
Sreće na vreće, a ponajviše iskustva, svima.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » pet vel 20, 2015 2:32 am

alaj ga zakomplicira.....

ajmo sad najlakši način za kegerator za 2 kega....

imaš u kegeratoru 2 kega .... jedan piješ ... drugi se gazira !!!!
--------------------------------
nakon kegiranja .... u svaki keg nabiješ pritisak ... malo promućkaš, da malo apsorbira.... cca 2 min .... ali na onoliko bara koliko istačeš....
odpojiš i ostaviš da čekaju.>..

sutra... na 2 sekunde opet nabiš pritisak ...ako je prehladan pa je povukao
ponoviš za 2 dana...

u kegeratoru imaš razdjelnik ... da jedan tiska na pipu....
a drugi dogazirava... na isto bara / ovisno o temperaturi

naravno da govorim o balansiranom sistemu ..temperature i bara....

ja sam radio na 7 stupnjeva keg / istakanje+ gaziranje na 1,8 - 2.2 bara
sve je dobro ... samo zadnje 3 litre malo više pjene ...
ali uvjek se pritisak može smanjiti ... kad je pivo dovoljno gazirano ... a da temperatura bude ista...

nakon 4 dana je uvijek bilo dobro gazirano

.....jerbo ako ga gaziraš na manju gaziranost ... a temperatura u kegeratoru je preniska.... a na toliko bara na koje istačeš, ....on će se stajanjem u kegeratoru ....dogazirati.,...
a onda da bi ga istočio ...ti treba niža temperatura .... ako tad ostaviš isto bara .... ode sve u PM
postoji tablica...:idea:
------------------------
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
Don Genovese
Postovi: 2768
Pridružen/a: čet ožu 03, 2011 11:12 am
Lokacija: Kutina

Post Postao/la Don Genovese » sub vel 21, 2015 5:50 pm

Is, ti ne znaš što je to komplikacija :lol: .
Pisao sam za brzu karbonizaciju, i to ne može jednostavnije i kraće.

Za sporu karbonizaciju: staviš keg da se hladi u kegerator koji ima regulator koji drži uvijek istu temp. Spojiš CO2 na keg, namjestiš tlak za tu temperaturu i taj stil pive i ne diraš ništa. Za dva dana počneš s laganom degustacijom i nema tu više nikakve filozofije.

Kakva mućkanja? Otpajanja CO2? Čemu to? Čekanje cijeli dan bez plina? Bespotrebno, a i dodatno usporava proces.
Sreće na vreće, pivu na nepce i ne buš trebal ni zubotrebce ... Vito.

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » sub vel 21, 2015 8:47 pm

Don Genovese je napisao/la:Is, ti ne znaš što je to komplikacija :lol: .

he he he...

Don Genovese je napisao/la: Kakva mućkanja? Otpajanja CO2? Čemu to? Čekanje cijeli dan bez plina? Bespotrebno, a i dodatno usporava proces.
e... to... jednostavnost procesa
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » uto ožu 10, 2015 6:19 pm

de jedno glupo pitanje, a mozda je i pametno ne znam jer se ne kuzim pa zato i pitam... :lol:

Naime zanima me koliki je radni tlak inox hidroforskoe posude? I dali bi se takva posuda mogla preraditi u druk tank? Nisam nikada u zivotu imao hidrofor pa nemam pojma o tome...zna li tko?
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » uto ožu 10, 2015 8:51 pm

tlak će izdržati ... do 3 bara koliko ti treba....
keg ... onako tanki .. sa glupim čepom podnosi 7 bara !!!

samo me zanima kako ćeš prati talog, nakon gaziranja ili bilo kakvog odležavanja u istom.....

možeš ugraditi profi poklopac za vinare ili za fermentore ... al onda više ne može taj radni tlak--- :?
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto ožu 10, 2015 9:25 pm

svakodnevni radni tlak hidroforskih posuda je 4 bar . plus -minus pol bara. ispitni bi trebao biti veči od 7 , kratkotrajno do 8 ( lila ? )
ali sve je to nebitno nakon objektivnih poteškoča na koje je ukazao naš kolega Isvara :arrow: kao takva , hidroforska posuda je nama beskorisna . Ž

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » sri ožu 11, 2015 12:48 am

šta jel ne moze inox majstor zavarit poklopac sa klapnom kojeg inače stavljaju na druk tankove?
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Odgovori