Prvi pokusaj

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
tsestan
Postovi: 46
Pridružen/a: pon svi 25, 2015 12:33 pm
Lokacija: Zagreb, Jarun

Prvi pokusaj

Post Postao/la tsestan » uto lip 02, 2015 10:30 am

Evo, u nedjelju sam krenuo u avanturu. Nije bilo baš najbolje :D

Prvo sam imao problema sa temperaturom ukomljavanja. Nakon što sam zamiješao slad bila je 64,5 pa sam kupuće vode i zatvorio hladnjak.

Nakon 60 minuta nakon što sam iscijedio vreće ponovno sam izmjerio temp i bila je 54,5 :evil: Valjda sam trebao hermetički zatovriti hladnjak, ne pustit vreće da vise.

Drugo, mislio sam da ukomljavam 1:3 (radio sam sa 3,5 kila slada) a na kraju je ispalo oko 6 litara tekućine nakon cijeđenja (mislio sam da sam počeo sa 9 litara, ali moguće da sam i to zeznuo).

Nakon kuhanja trebalo mi je 2 sata da ohladim tekućinu do 23,5 stupnjeva (nisam mogao čekati da padne niže). Na žalost sam imao samo jedan poklopac pa nisam mogao lonac zaklopiti tijekom hlađenja.

Kvasac sam topio u vodi, a onda sam skužio da bi bilo bolje da sam posipao. Uz to, frend mi je rekao da nisam smio opremu sterilizirati ujutro ako sam kuhao navečer. Uz put, ne kužim kakva je to sterilizacija kad samo pomiješam hladne vode i onog praha i pustim da malo stoji. Piše i da se ne ispire pa sam samo iscijedio svu tekućinu.

Na kraju je od 3,5 litara slada ispalo oko 9-10 litara u fermentoru. Izgleda da sam trebao i baciti ono žuto što je plutalo :? A vjerojatno i hmelj sam trebao dodavati u vrećeci a ne ga samo ubaciti unutra (uz put kako sam u zadnji tren morao promijeniti lokaciju ostao sam bez vage pa sam hmelj od oka izvagao - ječam sam vagao na sličan način).
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
tsestan
Postovi: 46
Pridružen/a: pon svi 25, 2015 12:33 pm
Lokacija: Zagreb, Jarun

Post Postao/la tsestan » uto lip 02, 2015 10:32 am

...
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
tsestan
Postovi: 46
Pridružen/a: pon svi 25, 2015 12:33 pm
Lokacija: Zagreb, Jarun

Post Postao/la tsestan » uto lip 02, 2015 10:32 am

Ne znam jesam li trebao skinuti onu crvenu kapicu ili ne
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » uto lip 02, 2015 11:38 am

1. skini crvenu kapicu da co2 može izlaziti!
2. riješi se prijenosnog fridža i počni koristiti nešto prikladnije za prehrambene namjene (emajl lonac + stiropor oko njega?)
3. pa slad ti popije vode, cca 1l po kg, trebao si onda nadoliti još 3 litre na slad od 75'C, pustiti 20min i opet isjediti te dodatne 3l - tzv ispiranje - molim ponoviti teoriju
4. kvasac ti je bolje hidratizirati u prokuhanoj vodi ohlađenoj na sobnoj temperaturi, no možeš i samo posipati
5. oprema se sterilizira prije korištenja, onaj prah je vjerojatno izosan na bazi klora i ubija sve što treba ubiti, neovisno od temperature vode, a mora se dozirati prema uputama i bilo bi ga poželjno isprati u steriliziranoj vodi (ili vrućoj, ako oprema dozvoljava)
6. ono žuto si trebao ostaviti u loncu, no ako budeš radio sekundar ili cold crash ionako će ti se staložiti, a hmelj si mogao staviti u vrećicu, no isto tako ti je bolja iskoristivost ako slobodno pluta, samo je potrebno opet odraditi ranije spomenuti sekundar ili cold crash da ti ne zapada za zube dok piješ pivo
7. fermentor ti je prevelik za kuhanu količinu - povećaj količinu, količina tekučine bi trebala biti između 2/3 i 3/4 zapremine primarnog fermentora
8. aeriranje sladovine prije dodavanja kvasca - jesi li to radio, i kako?

eto toliko od mene, malo ponoviti teoriju, pročitati nečije tehnike od početka do kraja (npr pivan), i nastaviti kuhati - nema predaje!! sretno s ovom šaržom, nadam se da je držiš na dobroj temperaturi. nisi nam napisao najvažnije - recept, kao i OG?
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
tsestan
Postovi: 46
Pridružen/a: pon svi 25, 2015 12:33 pm
Lokacija: Zagreb, Jarun

Post Postao/la tsestan » uto lip 02, 2015 12:41 pm

Recept je sa hoću pivo:
- Slad Nova Gradiška ili Pilsner oko 3 kg
- Slad Castle crystal 150 (nije bilo Slad Crystal 120 L) oko 0,3 kg
- Hmelj Aurora od oka 25 g (60 min)
- Hmelj Styrian Golding od oka 15 g (10 min)
- Kvasac- US-05 (stavio sam 3/4 vrecice)

Za sterilizaciju sam koristio Chemipro OXI Vinoferm. Malo sam posou u vodu, nisam mjerio žličicama. Stavio sam hladnu vodu jer sam mislio da treba biti hladna, a sad vidim da tražio od 20 do 65 stupnjeva.

Da bacim ovaj prvi pokušaj (mislim zbog traljavog ukomljavanja) i krenem ponovno ili da sačekam?

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » uto lip 02, 2015 12:42 pm

ekser je napisao/la:1. skini crvenu kapicu da co2 može izlaziti!
2. riješi se prijenosnog fridža i počni koristiti nešto prikladnije za prehrambene namjene (emajl lonac + stiropor oko njega?)
3. pa slad ti popije vode, cca 1l po kg, trebao si onda nadoliti još 3 litre na slad od 75'C, pustiti 20min i opet isjediti te dodatne 3l - tzv ispiranje - molim ponoviti teoriju
4. kvasac ti je bolje hidratizirati u prokuhanoj vodi ohlađenoj na sobnoj temperaturi, no možeš i samo posipati
5. oprema se sterilizira prije korištenja, onaj prah je vjerojatno izosan na bazi klora i ubija sve što treba ubiti, neovisno od temperature vode, a mora se dozirati prema uputama i bilo bi ga poželjno isprati u steriliziranoj vodi (ili vrućoj, ako oprema dozvoljava)
6. ono žuto si trebao ostaviti u loncu, no ako budeš radio sekundar ili cold crash ionako će ti se staložiti, a hmelj si mogao staviti u vrećicu, no isto tako ti je bolja iskoristivost ako slobodno pluta, samo je potrebno opet odraditi ranije spomenuti sekundar ili cold crash da ti ne zapada za zube dok piješ pivo
7. fermentor ti je prevelik za kuhanu količinu - povećaj količinu, količina tekučine bi trebala biti između 2/3 i 3/4 zapremine primarnog fermentora
8. aeriranje sladovine prije dodavanja kvasca - jesi li to radio, i kako?

eto toliko od mene, malo ponoviti teoriju, pročitati nečije tehnike od početka do kraja (npr pivan), i nastaviti kuhati - nema predaje!! sretno s ovom šaržom, nadam se da je držiš na dobroj temperaturi. nisi nam napisao najvažnije - recept, kao i OG?
1. nemoj skinuti kapicu jer ima dovoljno lufta između kapice i vrenjače, to se ne skida

6. ono žuto ti je super. :lol: not. ali ako ga i povućeš, istaložit će se bez problema u fermentoru. ne brigaj brigu. i neće utjecati na konačni proizvod, samo ga nemoj natočiti u flaše
7. veći lonac nabavi - barem 20 (ako može 30) litara (emajliranih imaš u limariji sebastijan). lonac će ti onda biti i za ukoljavanje, samo ga omotaš s flis dekicom, ručnikom i slično

previše je toga, odi k nekom tko kuha pa vidi, ima milijon stvari na koje moraš paziti
save a tree - drink beer

Avatar
Jambra
Postovi: 229
Pridružen/a: uto lis 22, 2013 1:04 pm
Lokacija: ZG-Gajnice

Post Postao/la Jambra » uto lip 02, 2015 2:40 pm

Toples je napisao/la:
ekser je napisao/la:1. skini crvenu kapicu da co2 može izlaziti!
2. riješi se prijenosnog fridža i počni koristiti nešto prikladnije za prehrambene namjene (emajl lonac + stiropor oko njega?)
3. pa slad ti popije vode, cca 1l po kg, trebao si onda nadoliti još 3 litre na slad od 75'C, pustiti 20min i opet isjediti te dodatne 3l - tzv ispiranje - molim ponoviti teoriju
4. kvasac ti je bolje hidratizirati u prokuhanoj vodi ohlađenoj na sobnoj temperaturi, no možeš i samo posipati
5. oprema se sterilizira prije korištenja, onaj prah je vjerojatno izosan na bazi klora i ubija sve što treba ubiti, neovisno od temperature vode, a mora se dozirati prema uputama i bilo bi ga poželjno isprati u steriliziranoj vodi (ili vrućoj, ako oprema dozvoljava)
6. ono žuto si trebao ostaviti u loncu, no ako budeš radio sekundar ili cold crash ionako će ti se staložiti, a hmelj si mogao staviti u vrećicu, no isto tako ti je bolja iskoristivost ako slobodno pluta, samo je potrebno opet odraditi ranije spomenuti sekundar ili cold crash da ti ne zapada za zube dok piješ pivo
7. fermentor ti je prevelik za kuhanu količinu - povećaj količinu, količina tekučine bi trebala biti između 2/3 i 3/4 zapremine primarnog fermentora
8. aeriranje sladovine prije dodavanja kvasca - jesi li to radio, i kako?

eto toliko od mene, malo ponoviti teoriju, pročitati nečije tehnike od početka do kraja (npr pivan), i nastaviti kuhati - nema predaje!! sretno s ovom šaržom, nadam se da je držiš na dobroj temperaturi. nisi nam napisao najvažnije - recept, kao i OG?
1. nemoj skinuti kapicu jer ima dovoljno lufta između kapice i vrenjače, to se ne skida

6. ono žuto ti je super. :lol: not. ali ako ga i povućeš, istaložit će se bez problema u fermentoru. ne brigaj brigu. i neće utjecati na konačni proizvod, samo ga nemoj natočiti u flaše
7. veći lonac nabavi - barem 20 (ako može 30) litara (emajliranih imaš u limariji sebastijan). lonac će ti onda biti i za ukoljavanje, samo ga omotaš s flis dekicom, ručnikom i slično

previše je toga, odi k nekom tko kuha pa vidi, ima milijon stvari na koje moraš paziti
potpisujem !

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » uto lip 02, 2015 5:20 pm

:D e ja sam se trgo od smijeha kad sam citao tvoj opis kuhanja!! I jos na kraju...jel trebam skinuti ovo crveno? :D

A joooj...a neka neka, prvo je kuhanje i sigurno ces uzivati u pivu, a znanje ide s praksom...vec drugo kuhanje ce ici lakse! Najteze je krenuti!
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
slawoner
Postovi: 1697
Pridružen/a: uto lip 12, 2012 1:52 am
Lokacija: pozega

Post Postao/la slawoner » uto lip 02, 2015 5:24 pm

p.s. - ovako je izgledalo moje prvo kuhanje:
Ukomljavali bez vreća i lažnog dna! Trop odvajali preko sita za pijesak!! Sve skupa skuhali i dobili premali OG - natrpali jedno 4 kile meda. Sve skupa pospremili u jedno bure koje je puštalo na svim stranama pa smo to zabrtvili sa BLATOM!...I na kraju smo svejedno dobili pivo koje je bilo dobro! Doduše onih 4 kg meda je bilo previše jer je pivo ubijalo nakon druge čaše, a brijem da nismo znali na aerometar :D
Nemojte šta zamjerit i pozdrav'te kod kuće!

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » uto lip 02, 2015 7:10 pm

slawoner je napisao/la:p.s. - ovako je izgledalo moje prvo kuhanje:
Ukomljavali bez vreća i lažnog dna! Trop odvajali preko sita za pijesak!! Sve skupa skuhali i dobili premali OG - natrpali jedno 4 kile meda. Sve skupa pospremili u jedno bure koje je puštalo na svim stranama pa smo to zabrtvili sa BLATOM!...I na kraju smo svejedno dobili pivo koje je bilo dobro! Doduše onih 4 kg meda je bilo previše jer je pivo ubijalo nakon druge čaše, a brijem da nismo znali na aerometar :D
ko "a je to"
koji carevi :lol:
save a tree - drink beer

Avatar
mali badem
Postovi: 3310
Pridružen/a: sub srp 02, 2011 4:09 pm
Lokacija: zagreb-južni

Post Postao/la mali badem » uto lip 02, 2015 8:06 pm

http://www.pivarstvo.info/forum/viewtop ... al&start=0

:) moji počeci ili kako je nastao lambic ( pa čak ni to :lol: )
:hmelj: :P

Avatar
ekser
Postovi: 305
Pridružen/a: pon sij 06, 2014 11:31 pm
Lokacija: Zg/Pž

Post Postao/la ekser » uto lip 02, 2015 8:27 pm

tsestan je napisao/la:Recept je sa hoću pivo:
- Slad Nova Gradiška ili Pilsner oko 3 kg
- Slad Castle crystal 150 (nije bilo Slad Crystal 120 L) oko 0,3 kg
- Hmelj Aurora od oka 25 g (60 min)
- Hmelj Styrian Golding od oka 15 g (10 min)
- Kvasac- US-05 (stavio sam 3/4 vrecice)

Za sterilizaciju sam koristio Chemipro OXI Vinoferm. Malo sam posou u vodu, nisam mjerio žličicama. Stavio sam hladnu vodu jer sam mislio da treba biti hladna, a sad vidim da tražio od 20 do 65 stupnjeva.

Da bacim ovaj prvi pokušaj (mislim zbog traljavog ukomljavanja) i krenem ponovno ili da sačekam?
Ne bacaj nista, ma bit ce to dobro :)
Opet nisi napisao OG, imas nekakav gustocomjer - hidrometar ili refraktometar?
keep calm and čitaj dalje forum

Avatar
goran44
Postovi: 73
Pridružen/a: sri ožu 09, 2011 8:41 pm
Lokacija: Karlovac

Post Postao/la goran44 » sri lip 03, 2015 12:19 am

slawoner je napisao/la:p.s. - ovako je izgledalo moje prvo kuhanje:
Ukomljavali bez vreća i lažnog dna! Trop odvajali preko sita za pijesak!! Sve skupa skuhali i dobili premali OG - natrpali jedno 4 kile meda. Sve skupa pospremili u jedno bure koje je puštalo na svim stranama pa smo to zabrtvili sa BLATOM!...I na kraju smo svejedno dobili pivo koje je bilo dobro! Doduše onih 4 kg meda je bilo previše jer je pivo ubijalo nakon druge čaše, a brijem da nismo znali na aerometar :D
Hahahahahahahahahahahahaha!
Jeb'o me pas, ovako se nisam nasmijao do suza već jako dugo! :lol: :lol:

Avatar
tsestan
Postovi: 46
Pridružen/a: pon svi 25, 2015 12:33 pm
Lokacija: Zagreb, Jarun

Post Postao/la tsestan » sri lip 03, 2015 10:38 am

ekser je napisao/la:
tsestan je napisao/la: Opet nisi napisao OG, imas nekakav gustocomjer - hidrometar ili refraktometar?
A nemam hidrometar. Stići će mi tek sljedeći tjedan (mislio sam da će danas doći).

munja
Postovi: 294
Pridružen/a: sri vel 27, 2013 10:05 am
Lokacija: Šibenik

Post Postao/la munja » sri lip 03, 2015 10:56 am

ne diraj nista dva tjedna. bit ce to pivo na kraju, samo imaj strpljenja.

Odgovori