Ochifovo kuhanje

... recepti za pivo i tehnike koje koristite

Moderatori/ce: Poljo,sharkyboy

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sub lip 18, 2016 9:57 pm

Ochif je napisao/la:Zahvaljujem! Jučer mi je pala još jedna ideja - mogao bih prvi put probat razdvojiti sladovinu u dva fermentora, jedan dio na oprani kvasac, a 20ak litara na jednu vrećicu S-04. Bit će zanimljivo i vidjeti postoje li neke razlike
obično mi je oprani kavasac pojeo više šećera...no ne svaki put
save a tree - drink beer

Avatar
Ochif
Postovi: 62
Pridružen/a: uto ruj 15, 2015 5:18 pm
Lokacija: Našice

Post Postao/la Ochif » ned lip 19, 2016 11:05 pm

O kojoj količini je riječ? (U SG)

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » pon lip 20, 2016 7:30 am

atenuacija s US-05 mi je bila jednom do 86% umjesto 81% kako je deklariran
save a tree - drink beer

Avatar
Ochif
Postovi: 62
Pridružen/a: uto ruj 15, 2015 5:18 pm
Lokacija: Našice

Post Postao/la Ochif » pon lip 20, 2016 10:50 am

Opa, to je dosta :o

Budemo vidili onda

Avatar
Ochif
Postovi: 62
Pridružen/a: uto ruj 15, 2015 5:18 pm
Lokacija: Našice

Post Postao/la Ochif » sri stu 02, 2016 9:31 am

U ponedjeljak se zakuhao jedan blond. Rastočio sam u dva fermentora, jedan s opranim US-05 i u drugi s jednom rehidriranom vrećicom US-05. E sad, već praktički istu večer, fermentor s opranim kvascem je počeo veselo raditi, dok je sa svježim kvascem nekakvo zatišje. Stavio sam jednu vrećicu na blizu 28 litara sladovine, prije sam znao koristiti jednu na oko 25-26 i odrađivao je bez pol muke, a i OG mi nije velik (1.046). Jučer, kada je prošao jedan dan u fermentoru praktički ništa. Taj ne dihta baš pa nema vrenjaču, ali vizualna inspekcija kroz rupu za vrenjaču je pokazala jako slabo formiranje kvasca na površini, a miris je izraziti miris sladovine (nema mirisa fermentacije ni u tragovima). Jutros situacija jedva išta bolja, stoga sam izmjerio OG koji je pao na 1.042, znači ipak je počelo, ali iznimno je sporo. E sad pitanja...što mi je činiti ili ne činiti iskusni kolege pivari? :) Da pričekam još koji dan formiranje krauzena ili da interveniram s još jednom kesicom US-05? Priznajem, temp. prostorije je svega 15 celzijevaca, mogao li bi to biti razlog? Ali oprani sretno luduje, a nikad mi nije fermentacija bila ovako troma. Strah me i underpitcha. Okus i miris sladovine je dobar, infekcijama ni traga. Paničarim li bezrazložno? Trebam li otvoriti koju prethodno skuhanu IPU da se smirim?

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » sri stu 02, 2016 9:34 am

ako si već bacio manju količinu kvasca nego obično, onda ga rehidriraj po uputama i jebački aeriraj sladovinu, time ćeš osigurati dovoljan broj stanica kvasca i za 40 litara od jedne vrećice US-05 na ovako mali OG

također, suhom kvascu treba dosta dulje (24+ sata) nego opranom da krene, pa ne brigaj nego pričekaj 3 dana pa onda paničari :lol:
save a tree - drink beer

Avatar
Ochif
Postovi: 62
Pridružen/a: uto ruj 15, 2015 5:18 pm
Lokacija: Našice

Post Postao/la Ochif » sri stu 02, 2016 9:40 am

Pa, količina je više-manje uobičajena za ovu količinu sladovine. Rehidriran je kao i inače, a izaerirao sam onako pravo momački :)
Budem onda pričekao sljedeće jutro da dignem frku :lol:

Avatar
goran44
Postovi: 73
Pridružen/a: sri ožu 09, 2011 8:41 pm
Lokacija: Karlovac

Post Postao/la goran44 » sri stu 02, 2016 10:24 am

Toples je u pravu kad ti kaže da treba barem 24 sata da krene fermentacija tj. da se kvasac probudi.
Nemoj samo puno kopat po fermentoru, šnjofat, gledat, otvarat, itd.
Kad krene krenut će na vrenjaču kak se spada! Ne trebaš paničarit, bit će to ok jer imaš dovoljno kvasca!

Avatar
isvara
Postovi: 2119
Pridružen/a: sri sij 23, 2013 9:37 am
Lokacija:
Kontakt:

Post Postao/la isvara » sri stu 02, 2016 7:25 pm

ako fermentor nije hermetički zatvoren
neće krenuti na vrenjaču
ali će svejedno krenuti

:zivjeli2:
Pivo teče bubrezi se liječe !

Avatar
sharkyboy
Postovi: 430
Pridružen/a: sub pro 26, 2015 9:28 pm
Lokacija: Zagreb/Centar

Post Postao/la sharkyboy » sri stu 02, 2016 7:31 pm

Ochif je napisao/la: Trebam li otvoriti koju prethodno skuhanu IPU da se smirim?
vidim niko nije odg na krucijalno pitanje

DEFINITIVNO DA i to onom logikom jedna ko nijedna, dvije ko jedna a ta ko nijedna :D
bolje piva u ruci neg pič*a na grani...Oi!!! živili

Avatar
DSV
Postovi: 164
Pridružen/a: čet vel 20, 2014 6:01 pm
Lokacija: Dubrava

Post Postao/la DSV » sri stu 02, 2016 9:53 pm

sharkyboy je napisao/la:
Ochif je napisao/la: Trebam li otvoriti koju prethodno skuhanu IPU da se smirim?
vidim niko nije odg na krucijalno pitanje

DEFINITIVNO DA i to onom logikom jedna ko nijedna, dvije ko jedna a ta ko nijedna :D
Prethodno otvoriti (minimalno 4, ali ne nužno 4 ako je OG npr, 1.046 :D) prethodno skuhanu IPU. :D :D :D
Kad san pijan svi vide a kad san žedan nevidi niko

Avatar
Ochif
Postovi: 62
Pridružen/a: uto ruj 15, 2015 5:18 pm
Lokacija: Našice

Post Postao/la Ochif » čet stu 03, 2016 10:04 am

Jutros dobra situacija, krauzena ima, miris "pivast". Bit će to dobro. :D
Jedini problem je bio što pri jučerašnjoj namjeri smirivanja shvatih da sam bez ijedne ipe u frižideru. No barem peh nije velik, jer blond dobro odrađuje :D

Avatar
Toples
Postovi: 2019
Pridružen/a: pet vel 06, 2015 1:25 pm
Lokacija: Zagreb-Srednjaci/Sisak-Zeleni Brijeg
Kontakt:

Post Postao/la Toples » čet stu 03, 2016 10:16 am

kad bude pri kraju, rokni ti iz fermentora da ne paničariš :wink:
save a tree - drink beer

Avatar
Ochif
Postovi: 62
Pridružen/a: uto ruj 15, 2015 5:18 pm
Lokacija: Našice

Post Postao/la Ochif » pon pro 05, 2016 7:50 pm

Draga pivarska nacijo! Kuho se u subotu jedan vanilla porter. Što se tiče portera, sve rutinski, ali sad me zanimaju vaša iskustva s vanilijom. Kupio sam dvije bourbon mahune, planiram ih namakati u deci-dva votke par dana pa šibnuti na par dana u fermentor prije flaširanja. Količina u fermentoru je 50ak litara. E sad. Vaši dojmovi tko je radio? Koliko dana u votki i koliko dana u fermentoru sve skupa? Htio bih da vanilija ne prevladava, čisto da se suptilnije osjeti. Mislim da će zato i dvije mahune biti dosta, pošto sam po netu čitao da su narodi inače toliko koristili na 25 litara. :D

Avatar
grga-osijek
Postovi: 1192
Pridružen/a: pet srp 17, 2015 12:50 pm
Lokacija: osijek

Post Postao/la grga-osijek » pon pro 05, 2016 8:28 pm

Ochif je napisao/la:Draga pivarska nacijo! Kuho se u subotu jedan vanilla porter. Što se tiče portera, sve rutinski, ali sad me zanimaju vaša iskustva s vanilijom. Kupio sam dvije bourbon mahune, planiram ih namakati u deci-dva votke par dana pa šibnuti na par dana u fermentor prije flaširanja. Količina u fermentoru je 50ak litara. E sad. Vaši dojmovi tko je radio? Koliko dana u votki i koliko dana u fermentoru sve skupa? Htio bih da vanilija ne prevladava, čisto da se suptilnije osjeti. Mislim da će zato i dvije mahune biti dosta, pošto sam po netu čitao da su narodi inače toliko koristili na 25 litara. :D
Moje iskustvo glasi : 10 dana od flaširanja je ima , 20 dana od flaširanja je tražim a poslije kao da je netko ukrao mahune . I govorim o 2 mahune na 30l :cry: :cry:
Prorezivao, strugao , sjeckao,sa votkom , sa rumom , uvijek netko ukrade.
Probao i ekstrakt sve nestane vremenom . :twisted: :twisted:
Bolje malo pivo nego veliko hvala

Odgovori